2019 m. kovo 21 d. 01:11 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Pavojingi žaidimai su „žole": kaip užbėgti problemai už akių

(6)

2018-05-20, 18:21

Parengė Vaiva VAIDILAITĖ

Pavojingi žaidimai su „žole": kaip užbėgti problemai už akių nuotrauka, foto

PAAUGLIAMS, parūkius kanapių, dažniau nei suaugusiems gali atsirasti asmenybės ir psichikos sutrikimų.

© "Fotolia"

"Per kiek laiko žmogus pripranta prie narkotikų, išsivysto priklausomybė? Turime įtarimą, kad dukra (17 m.) iš gimtadienio grįžo parūkiusi žolės... Pažįstami sako, kad be reikalo panikuojame, nes, rūkant žolę, priklausomybė neatsiranda..."

Vaikų psichiatrė ir psichoterapeutė Elena Vrono, parašiusi ne vieną knygą tėvams, teigia: net jeigu jūsų įtarimai pasitvirtino, nepanikuokite - specialistai sako, kad nuo tokios "pažinties" iki priklausomybės atsiradimo gali praeiti apie 1,5-2 metus. Vartojant "žolę" ilgesnį laiką, pasireiškia neurologiniai pokyčiai smegenų srityse, atsiranda depresiškumas, nuotaikų kaita, nemiga, pablogėja atmintis. Kartais kanapės gali sukelti nerimą arba panikos ataką.

Ką daryti?

Psichiatrė pataria: "Turite įtarimų - kalbėkitės. Nutylėjimai visada kenkia santykiams. Būkite sąžiningi. Pasakykite tiesiai šviesiai: "Manau, kad tu rūkai "žolę".

Kad ir kaip į tokius žodžius sureaguotų jūsų vaikas, - nekaltinkite jo, juo labiau negrasinkite. Naudokite argumentus: kalbėkite apie tai, kas yra "žolė", kuo ji kenkia, papasakokite apie paauglių psichikos ypatumus ir jos polinkį į įvairias priklausomybes. Internetas pilnas žinių: pabandykite kartu rasti specializuotus tinklalapius, aptarkite informaciją, kurią ten rasite.

"Svarbu, kad tokiame pokalbyje dalyvautų abu tėvai, net jeigu jie negyvena kartu, - rašo vaikų psichiatrė E. Vrono. - Paauglys teisingai iššifruos šį signalą: jeigu tam, kad rastų išeitį iš sudėtingų situacijų, abu tėvai pamiršo savo nesutarimus ir susivienijo, vadinasi, jie tikrai myli ir rūpinasi."

Specialistė taip pat sako, kad krata kambaryje, sekimas naudos neduos. Bet kokia informacija, gauta nesąžiningu būdu, sukels vis naują konfliktą ir didins atstumą tarp tėvų ir vaiko.

"Svarbu, kad paauglys tikėtų jumis ir jaustų, jog veikiate jo interesų labui. Kalbėkitės. Vaikas turi žinoti, kaip jūs vertinate situaciją: jūs norite, kad jis liautųsi rūkęs "žolę" ir tikrai neleisite jam to daryti. Jeigu jis išsisukinėja, apskritai atsisako kalbėtis, o nerimą keliantys simptomai lieka arba didėja, sąžiningai pasakykite, jog įtariate priklausomybę nuo narkotikų, ir užsirašykite į konsultaciją su specialistu."

Nerimą keliantys požymiai: miego sutrikimas, mokymosi rezultatų pablogėjimas, nuotaikų svyravimai (įsiaudrinęs - visiškai abejingas), dingęs noras sportuoti (jei vaikas lanko sporto būrelį), siauras bendravimo ratas ir pan. Šiuos simptomus gali sukelti įvairios priežastys (psichologinis pervargimas, depresija), bet pagalvokite ir apie tikimybę, jog paauglys bando narkotikus.

Kaip kalbėtis?

Psichoterapeutė E. Vrono pataria: "Užuot kaltinę - "Kaip tu galėjai?!" ir pan. - kalbėkite apie savo jausmus: "Aš panikuoju. Nuolat galvoju apie tave ir labai dėl tavęs bijau. Aš gi žinau, kokie pavojingi yra narkotikai."

Pasak specialistės, kartais paaugliai griebiasi "žolės", nes tai jiems padeda įveikti emocines problemas. "Tokiu atveju reikėtų kreiptis ne į narkologą, o į paauglių psichiatrą arba psichoterapeutą." Paaiškinkite sūnui ar dukrai, kad egzistuoja kur kas saugesni būdai pasiekti to paties efekto. "Apeliuokite į atsakomybės jausmą. Įtikinkite, kad jis pats gali būti atsakingas už savo sveikatą, gali susitvarkyti su sunkumais, nesigriebdamas tariamai paprastų, o iš tiesų labai rizikingų priemonių", - rašo psichiatrė E. Vrono.

Ką sako mokslininkai?

Nekenksmingų narkotikų nėra. Jie sako, kad reguliarus ilgalaikis "žolės" rūkymas sukelia apatiją, dėmesio ir atminties sutrikimus, didelėmis dozėmis - patologines būsenas.

Pasaulinė statistika: 5-30 proc. rūkančiųjų marihuaną pereina prie sunkiųjų narkotikų.

Maksimaliai rizikuoja tas, kuris bendrauja su narkomanais, prekiautojais ir pats įsitraukia į narkotikų prekybą.

"Eurobarometro" duomenimis, Lietuvoje tik 12 proc. paauglių teigia, kad panorėję negalėtų įsigyti kanapių per 24 val., o 47 proc. lengvai įsigytų kanapių per 24 val. (2011 m. tyrimai).

27 proc. jaunuolių, manančių, kad tėvai stipriai neprieštaraus kanapių vartojimui, per paskutines 30 dienų iki tyrimo vartojo kanapes, o kanapes vartojusių jaunuolių, manančių, kad tėvai tikrai nepritars jų sprendimui vartoti kanapes, buvo tik 4,9 proc. (JAV tyrimo duomenimis). Tad tėvų įsitikinimai ir veiksmai stipriai veikia jaunimo narkotikų vartojimą.

Kur kreiptis?

Priklausomybė yra lėtinė liga. Tokiu atveju neužtenka vien tik artimųjų paramos - reikalinga specialisto (psichologo, psichiatro) pagalba.

Lietuvoje pacientai, besikreipiantys pagalbos dėl narkotinių medžiagų vartojimo problemų, turi galimybę gauti paslaugas neatskleidžiant asmens tapatybės (anonimiškai).

Apie priklausomybės ligų centrus ar psichikos sveikatos centrus, privačius priklausomybių gydymo kabinetus ir pan. galite teirautis telefonu (8 5) 2160014. Anoniminių narkomanų tinklalapis, grupių kontaktai - interneto puslapyje Lietuvos-na.lt.

PAGALBA

"Ar aš esu priklausomas?"
Tik jūs pats galite atsakyti į šį klausimą. Tai padaryti nėra lengva. Vartodami narkotikus visą laiką įtikinėjome save: "Aš valdau tai." Iš pradžių gal tai ir buvo tiesa, tačiau dabar taip nėra. Narkotikai mus valdė. Mes gyvenome, kad vartotume, ir vartojome, kad gyventume. Paprastai kalbant, priklausomas žmogus yra tas, kurio gyvenimą valdo narkotikai.
Galbūt jūs pripažįstate, kad turite rūpesčių dėl narkotikų, tačiau priklausomu savęs nelaikote. Mes visi turime savo apibūdinimą, kas yra priklausomasis.
Nėra nieko gėdingo, kad esate priklausomas, jeigu jūs jau ėmėtės ieškoti išeities. Jei jūsų ir mūsų problemos yra vienodos, tai gal jums tiks ir mūsų sprendimai.
Tinklalapyje Na.org rasite klausimus, kuriuos parašė sveikstantys priklausomieji iš Narkomanų anonimų draugijos. Jei abejojate, ar esate priklausomas, raskite keletą minučių perskaityti šiuos klausimus ir pasistenkite kuo sąžiningiau atsakyti į juos.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

M

2018-05-21   13:47

IP: 86.100.138.73

Kodėl nėra straipsnių apie alko žalą? Apie tai, koks zombis tampa nuo alko priklausomas žmogus, apie tai, kaip greit įtraukia alkoholis. Nes alko pramonės pinigai viską užglaisto! Bet vat kanapė tai jau blogis. Papildai vaistinėse su kanapių aliejumi tai sveikata, o suktinė tai yra visiška praraja. Supuvusi valstybė su supuvusiu požiūriu! Prasigėrusią visuomenę lengviau valdyti, taip daroma Rusijoje, taip norima daryti ir Lietuvoje

Huf

2018-05-21   13:26

IP: 5.20.241.61

Vel iskreipta realybe.... atpirkimo ozys - zole, zole ir dar karta zole. Gak paklabekime placiau jau pagaliau? O kokia itaka turi legalus narkotikai??? A??? Alkoholis, cigaretes? Kiek zmoniu "sedi" ant receptiniu? Skaiciai butu ispudingi jei atskleistume. Problemu saknys ir pasekmes pabreziamos neperlyg siaurame diapozone, todel efektyvus sprendimai artimuausiu metu nebus atrasti kol dominuos tokio turinio straipsniai.

batai

2018-05-21   08:00

IP: 88.118.166.177

dabar vazines APSIRUKE!!!!!!!!!!!!!!!!! nes NEIPUS ir nesmida !!!!!!!!!!
DURNIU LAIVAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Lie­tu­vo­je, kaip ir dau­ge­ly­je kitų šalių, vis dau­gė­ja žmo­nių, kurių san­tuo­ka bai­gia­si...

Kodėl san­tuo­kos nutrau­ki­mas gali užtruk­ti? nuotrauka, foto

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 4 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 4 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 5 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...