2020 m. gegužės 31 d. 10:42 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Mokėsiu - nemokėsiu už sutuoktinio ar sutuoktinės skolas?

2019-09-22, 15:34

Algirdas BAUŽA, advokatas.

Mokėsiu - nemokėsiu už sutuoktinio ar sutuoktinės skolas? nuotrauka, foto

Asociatyvi nuotrauka

© VE.lt fotomontažas.

Reklama

Neretai manęs klausia - ar gali būsimo sutuoktinio/sutuoktinės skolas išieškoti iš mano turto - ir aš atsakau, trumpai, - gali.

Jeigu vienas iš sutuoktinių laiku neįvykdo savo prievolių ir skolų išieškojimą vykdantys antstoliai neranda skolininkui priklausančio asmeninio turto, išieškojimas gali būti nukreipiamas į skolininkui priklausančią turto dalį bendrame sutuoktinių turte.

Bendrąja jungtine nuosavybe pagal Civilinio kodekso 3.88 straipsnį pripažįstamas vieno ar abiejų sutuoktinių vardu po santuokos įgytas turtas, pajamos, gautos iš asmeninio turto, pajamos, gautos iš sutuoktinių bendros veiklos ar vieno sutuoktinio veiklos, po santuokos sudarymo gautos verslo pajamos, taip pat pensijos, pašalpos bei kitokios netikslinės paskirties išmokos.

Taigi, bendrąja jungtine nuosavybe pripažįstamas ir darbo užmokestis. Todėl pradelstos vyro skolos gali būti dengiamos iš jam priklausančios žmonos darbo pajamų dalies, ir atvirkščiai – žmonos nesumokėtos skolos gali būti išieškomos iš jai priklausančios vyro darbo pajamų dalies.

Tačiau skolingo sutuoktinio skolos neišieškomos iš tokio antrojo sutuoktinio turto, kuris pagal Civilinio kodekso 3.89 straipsnį pripažįstamas asmenine nuosavybe.

Tai iki santuokos atskirai įgytas turtas, asmeniškai paveldėtas ar dovanų gautas turtas, piniginės kompensacijos už sveikatai padarytą žalą bei kitos tikslinės piniginės išmokos, kurių negalima perleisti kitiems asmenims.

O alimentai, nerimstate Jūs?

Taip.

Jeigu sutuoktinio vaikams iš ankstesnės santuokos priteistos išlaikymo išmokos nemokamos arba mokama tik jų dalis, tai išlaikymo skolos išieškojimas taip pat gali būti nukreipiamas į tą dalį neskolingo sutuoktinio darbo pajamų, kuri priklauso skolininkui.

Tai kaip išvengti mokėjimų už sutuoktinio skolas, klausiate Jūs?

Kol kas tebūnie Jums nemokama konsultacija, kol kas…

Pagal Civilinio kodekso 3.87 str. turtas, sutuoktinių įgytas po santuokos sudarymo, yra jų bendroji jungtinė nuosavybė tol, kol jis nėra padalytas arba kol bendrosios jungtinės nuosavybės teisė nėra pasibaigusi kitokiu būdu.

Reklama

Įprastai turtas dalijamas nutraukiant santuoką, tačiau sutuoktiniai gali ir gyvendami kartu, bet kuriuo metu teisiškai pasidalinti turtą (tarpusavio susitarimu ar teismo sprendimu).

Kol sutuoktinių turtas nėra atskirtas, tol yra teisinis pagrindas vykdyti skolos išieškojimą iš vienam sutuoktiniui tenkančios kito sutuoktinio atlyginimo ar kitokio turto dalies.

Algirdas BAUŽA, advokatas. 

Kontaktai: +370 682 23851

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Tyrimų duomenimis, didžioji dalis Lietuvos gyventojų norėtų gauti nedaug nuo dabartinių...

Trys šaltiniai, iš kur gauti daugiau pinigų pensijai nuotrauka, foto

Konstitucijos 31 straipsnis. Svarbus Lietuvos Respublikos Konstitucijos straipsnis. Realus, veikiantis, tiesiog gelžbetoninis...

Konstitucijos 31 straipsnis: Žodis – sidabras, tylėjimas – auksas nuotrauka, foto

Neretai manęs klausia - ar gali būsimo sutuoktinio/sutuoktinės skolas išieškoti iš mano...

Mokėsiu - nemokėsiu už sutuoktinio ar sutuoktinės skolas? nuotrauka, foto

Nuo koronaviruso pasveiko dar 7 žmonės nuotrauka, foto

COVID-19, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gegužės 31 d. duomenimis:

Gargždų "Banga" įveikė "Panevėžį" nuotrauka, foto

Sportas, Šeštadienį Gargžduose po ilgos pertraukos pratęstas A lygos čempionatas. “Banga” sugrįžo...

Išgėrus - prie vairo: Gargžduose moteris įpūtė beveik 4 promiles nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdos apskrities vyriausiasis policijos komisariatas praneša, kad praėjusią parą Klaipėdos apskrityje pradėta...

Tomas Žemgulys: iš kario batų - į verslą nuotrauka, foto

SE, "Jei ne tas koronavirusas, manau, jau būčiau neblogai įsibėgėjęs", - svarsto Tomas...

COVID-19, Paskelbta prieš 13 min.

Sportas, Paskelbta prieš 33 min.

SE, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...