2019 m. vasario 19 d. 11:45 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Kaip padėti draugei?

2015-02-07, 14:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Kaip padėti draugei? nuotrauka, foto

PAGALBA. Mes galime padėti žmogui gerumu, dosnumu ir kantrybe, bet savo gyvenimą jis vis tiek kuria pats.

© Fotolia nuotr.

Nesu įsitikinęs, bet manau, kad mano draugei depresija. Tik kaip jai padėti? Žinau, kad jai to sakyti negaliu, nes ji nepripažins, o tik įsižeis. Pasidomėjau, kokie simptomai būdingi šiai ligai, ir jie pasirodė labai panašūs į tuos, kuriuos pastebėjau pasireiškiant mano draugei. Pastaruoju metu ji tapo visai neatpažįstama. Nenori kalbėtis, dažnai keičiasi nuotaika, nebežiūri į gyvenimą kaip anksčiau. Paskutiniu metu paprašė ją palikti, nes nebenori su manim būti. Tapo uždara, neišsipasakoja, sako, kad jaučiasi puikiai, nors aš suprantu, kad kažkas negerai, nes kartu buvom 13 metų. Paskutinieji buvo kitokie. Prašau patarti, ką man daryti. Labai dėkingas.

Atsako psichologė psichoterapeutė Vilma Mažeikienė

Sveiki,

13 metų kartu - tikrai ilgas laikotarpis. Ar Jūsų partnerei depresija, ar ne - tą pasakyti gali tik specialistas.

Dauguma moterų iš prigimties yra kantrios. Galima tik numanyti, kodėl, tiek metų buvusi viskuo patenkinta (kaip supratau iš laiško), dabar ji nebenori su jumis būti, kalba apie skyrybas, tuo pat metu tikindama, jog "jaučiasi puikiai". Tai gali turėti daug prasmių, tarp jų - ir pagalbos šauksmo.

Jeigu moteris po tiek bendro gyvenimo metų siūlo vyrui ją palikti, išsiskirti, pirmiausiai, manau, vyras galėtų savęs paklausti: "Kas nutiko mūsų santykiams? Ar aš pats galėjau prie to kaip nors prisidėti?"

Jūs bijote su ja kalbėtis, nes manote, kad ji nepripažins, jog jaučiasi blogai, ir įsižeis dėl jūsų "diagnozės". Vis dėlto pokalbis neišvengiamas. Jeigu jaučiate atsakomybę už jus abu, inicijuokite jį. Svarbiausia - apsieikite be abipusių kaltinimų, išvadų ir etikečių: "Tau - depresija", "Tu - egoistas" ir pan. Jeigu vienas kuris karščiuojasi, kitas juo labiau turi išlikti ramus, antraip dialogas neturi prasmės.

Ramiai jos paklauskite: "Kas, tavo nuomone, mūsų santykiuose yra ne taip? Kokių tavo lūkesčių aš nepatenkinu? Ko mums trūksta?" Ne tik išklausykite, bet ir pasakykite tai, ko Jūs pats pasigendate judviejų santykiuose.

Kartais išoriniai sunkios emocinės būklės požymiai, apie kuriuos jūs perskaitėte ir atpažinote kaip ligos simptomus, aiškiai rodo tik viena: moteris nelaiminga. Jai kažko trūksta. Gali būti, kad ji sutrikusi ir pati nežino, kas vyksta: ar jai pačiai kažkas negerai, ar santykiai jos nebetenkina... Išties vyrui sunku suprasti, kas vyksta subtiliame moters pasaulyje. Šiaip ar taip, uždarumas, permaininga nuotaika, nusivylimas gyvenimu - tokia moters būsena yra SOS signalas.

Grįžkime prie pradžios. Jeigu pasikalbėjus paaiškės, jog partnerė Jus myli, bet kenčia dėl savo pačios psichologinių problemų, supraskite, jog didžiausia Jūsų galima pagalba jai - būti šalia ir ją palaikyti.

Kad galėtų perprasti ir spręsti iškilusias psichologines problemas, jūsų draugė turi suvokti, jog kiti jai nepadės tol, kol ji pati nenorės sau padėti. Tik tuomet, kai pripažins, jog viena susitvarkyti negali, ji priims jūsų pagalbos ranką. Ją laikydama, tikiuosi, kreipsis į žmogų, kurio žinios ir patirtis gali jai padėti geriau pažinti save.

Nutylėti, neaptarti, neįvardyti ir nesuvokti dalykai galiausiai virsta didelėmis problemomis. Jos tūno tarsi po vadeniu - ir jas būtina iškelti į paviršių, kad taptų matomos.

Psichologas Henris Milleris (Henry Miller) yra pasakęs, jog kiekvienas žmogus savaip kuria savo likimą, ir niekas negali jam padėti, - nebent gerumu, dosnumu ir kantrybe. Jei mylite savo partnerę, nepalikite jos nuošalyje. Tiesiog nepalikite jos ramybėje, kol neišsiaiškinsite, kas jai negerai. Taip jai parodysite, kad ji Jums vertinga, reikšminga ir brangi, patvirtinsite, kad nepaliksite jos bėdoje, kad ir kas nutiktų.

Linkiu Jums stiprybės.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Lie­tu­vo­je, kaip ir dau­ge­ly­je kitų šalių, vis dau­gė­ja žmo­nių, kurių san­tuo­ka bai­gia­si...

Kodėl san­tuo­kos nutrau­ki­mas gali užtruk­ti? nuotrauka, foto

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

Interesų konfliktas Klaipėdos uoste buvo suvaldytas nuotrauka, foto

Ūkis, Interesų konfliktas uosto verslininkams parėmus Klaipėdos uosto vadovo Arvydo Vaitkaus bei...

Alzheimerio liga: svarbu nedelsti kreiptis pagalbos nuotrauka, foto

Sveikata, Ko gero, ne vienas yra savo aplinkoje ar šeimoje susidūręs su žmonėmis,...

Rusniškiai prašo svečių kol kas į salą nevykti nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Vakar Šilutės rajono savivaldybė paskelbė ekstremaliąją situaciją, be Rusnės, dar penkiose rajono...

Netekome miesto Garbės piliečio Kazimiero Budrio nuotrauka, foto

Klaipėda, Šįryt, vasario 19-ąją, penktą valandą ryto amžinybėn iškeliavo Kazimieras Budrys.

Ūkis, Paskelbta prieš 32 min.

Sveikata, Paskelbta prieš 44 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...