2019 m. gegužės 26 d. 20:13 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klauskite

Klauskite

Į skaitytojų klausimus atsako teisininkė Ramunė Juškaitė

2019-01-11, 00:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Į skaitytojų klausimus atsako teisininkė Ramunė Juškaitė nuotrauka, foto

TESTAMENTAS. Galimybės atsisakyti testamento, kol dar nemiręs testatorius (t. y. testamentą norintis palikti asmuo), teisiškai nėra.

Norint atsisakyti testamento

1. Sakykite, ar yra galimybė iš anksto atsisakyti testamento, jei dar nėra miręs testamentą norintis palikti asmuo? 2. Kitaip tariant, mano mama nori man palikti testamentą, bet aš visai nenoriu, tiksliau, noriu, kad ji žinotų dar nemirusi, kad to testamento nepriimsiu! 3. Ar yra kokia nors teismų ar testamento praktika šioje situacijoje?

Ramunė JUŠKAITĖ, Advokačių I. Paukštienės ir K. Pralgauskaitės, L. Tamošaitienės kontoros teisininkė, teismo mediatorė

Atsakant į skaitytojo (-os) klausimą, ar yra galimybė iš anksto atsisakyti testamento, jei dar nėra miręs testamentą norintis palikti asmuo, pirmiausia pažymėtina, kad paveldėjimo teisė yra asmeninė. Įpėdinis gali įgyvendinti šią teisę dviem būdais - priimti palikimą ar jo atsisakyti.

Palikimo priėmimas yra juridinis / teisinis faktas, kuris tam tikrais atvejais įpėdiniams gali sukelti nenumatytų problemų, pavyzdžiui, kai paveldimas ne tik turtas, bet ir palikėjo skolos.

Įpėdinis gali nuspręsti, kad jam yra nenaudinga priimti palikimą ir tiesiog jo atsisakyti. Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.60 str. nustato palikimo atsisakymo tvarką. Įpėdinis pagal įstatymą ar testamentą turi teisę atsisakyti palikimo per tris mėnesius nuo jo atsiradimo dienos.

Todėl galimybės atsisakyti testamento, kol dar nemiręs testatorius (t. y. testamentą norintis palikti asmuo), teisiškai nėra.

Toks išankstinis, tačiau teisiškai nevertintinas atsisakymas-prašymas gali būti adresuotas nebent tiesiogiai testamentą paliksiančiam asmeniui, jog šis žinotų, kad Jūs nepageidaujate priimti jo testamentu paliekamo turto.

Kadangi teisiškai toks atsisakymas iki palikimo atsiradimo momento nėra galimas, teismų praktika šiuo klausimu nėra formuojama.

Buto nuomos sutarties nutraukimas

Treti metai nuomojame butą, sutartis sudaryta iki 2021 metų (be notaro). Ar gali šeimininkė pasakyti, kad per mėnesį išsikraustytume? Turime du nepilnamečius vaikus ir laukiame trečio.

Atsakant bei komentuojant skaitytojo (-os) pateiktą situaciją ir klausimą: treti metai nuomojamas butas, sutartis sudaryta iki 2021 metų (be notaro), yra du nepilnamečiai vaikai ir laukiama trečio ir ar buto savininkė gali pareikalauti per mėnesį išsikraustyti, pirmiausia rekomenduotina peržiūrėti šio buto nuomos sutarties sąlygas, būtent numatančias sutarties galiojimą, įspėjimo terminus dėl sutarties nutraukimo, kurių neabejotinai privalo laikytis abi buto nuomos sutarties šalys.

Kalbant apie esamus nepilnamečius vaikus - Lietuvos Respublikos teisės aktai gina nuosavybės teises (Lietuvos Respublikos Konstitucijos 23 str. įtvirtinta, kad nuosavybė yra neliečiama).

Todėl pabrėžtina tai, kad iš nuomojamo gyvenamojo būsto gali būti iškeldinta net ir šeima, auginanti nepilnametį vaiką, jei nevykdo ar netinkamai vykdo nuomos sutarties sąlygas.

Tačiau pagal Lietuvos Respublikos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatas, nė vienas vaikas negali būti paliktas be gyvenamosios vietos.

Nuomininkui, turinčiam nepilnamečių vaikų, nuomos sutarties nutraukimo atveju atsisakant išsikelti iš nuomojamo būsto, dėl nuomos sutarties nutraukimo ir nuomininko iškeldinimo nuomotojas turėtų kreiptis į teismą. Tokiais atvejais teismo procese visada dalyvauja Vaiko teisių apsaugos tarnyba, kuri teikia teismui išvadą.

Nuomos sutartis būtų nutraukta teismine tvarka, tačiau teismas, gindamas nepilnamečių vaikų interesus, gali sprendimo vykdymą atidėti ir skirti terminą šeimai išsikraustyti (pavyzdžiui, 2 mėnesius). Tačiau tai yra gana reti ir išskirtiniai atvejai.

Pretendavimas į turtą

Prieš 5 metus žuvus tėčiui su broliu atsisakėme savo turto dalies ir viskas liko mamai, tačiau ji dar nėra susitvarkiusi dokumentų, kad turtas priklausytų jai. Jis vis dar tėčio vardu, o jis miręs. Namuose vyksta konfliktai, mama varo lauk savo dukrą ir sūnų. Ar gali vaikai vis dar pretenduoti į turtą?

Sulaukus skaitytojo (-os) situacijos dėl atsisakytos paveldėto turto dalies, pažymėtina, kad paveldėjimo teisė yra asmeninė. Įpėdinis gali įgyvendinti šią teisę dviem būdais - priimti palikimą ar jo atsisakyti.

Palikimo priėmimas yra juridinis faktas, kuris tam tikrais atvejais įpėdiniams gali sukelti nenumatytų problemų, pavyzdžiui, kai paveldimas ne tik turtas, bet ir palikėjo skolos. Įpėdinis gali nuspręsti, kad jam yra nenaudinga priimti palikimo ar yra kitų priežasčių ir tiesiog jo atsisakyti.

Tokius juridinius faktus, kad šie įgytų teisinę prasmę, tvirtina notaras.

Todėl šiuo atveju pirmiausia svarbu išsiaiškinti kokia forma buvo duotas skaitytojo (-os) ir jo (-os) brolio atsisakymas nuo palikimo dalies.

Jeigu skaitytojo (-os) ir jo (-os) brolio atsisakymas nuo palikimo dalies buvo išreikštas raštiškai, notarine tvarka - toks atsisakymas yra neatšaukiamas vienašalis sandoris, tad skaitytojas (-a) ir jo (-os) brolis nebeturi jokių teisių į tėvo palikimo dalį, kurios atsisakė, nebent jiems pavyktų atsisakymą nuo palikimo pripažinti negaliojančiu pagal bendrąsias sandorių pripažinimo negaliojančiais taisykles.

Priešingu atveju, jeigu skaitytojo (-os) ir jo (-os) brolio atsisakymas nuo palikimo dalies buvo išreikštas tik žodžiu, šio sandorio netvirtinant notarine tvarka, akcentuotina, jog skaitytojas (-a) ir jo (-os) brolis vis dar gali pretenduoti į paliktą turtą, jo dalį, tačiau laiku nepriėmus paveldėto turto t. y. per 3 mėn. nuo palikimo atsiradimo dienos (palikėjo mirties) nesikreipus pas notarą užvesti paveldėjimo bylos, bus reikalinga kreiptis į turto buvo vietos apylinkės teismą su pareiškimu dėl termino palikimui priimti atnaujinimo (Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 5.50 str., 5.57 str.).

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į pateiktą klausimą). Dėl individualios konsultacijos ir / ar situacijos maloniai prašome kreiptis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klauskite

Lie­tu­vo­je, kaip ir dau­ge­ly­je kitų šalių, vis dau­gė­ja žmo­nių, kurių san­tuo­ka bai­gia­si...

Kodėl san­tuo­kos nutrau­ki­mas gali užtruk­ti? nuotrauka, foto

"Vasarą gaunu poilsio vos dvi savaites, bet iš tikro, viduje, atostogauti pradedu...

"Per atostogas negaliu atsipalaiduoti..." nuotrauka, foto

"Paskutiniu metu labai pykstamės su žmona. Ji amžinai kažko nepatenkinta, rėkia, priekaištauja,...

Žmona visada blogos nuotaikos nuotrauka, foto

Ar Lietuvoje dar stebimasi, kad ne mama, o tėtis nedirba įprasto darbo...

Audrius Morkūnas: "Ne pinigai yra turtas, o laimingų vaikų šypsenos" nuotrauka, foto

"Dorė" keliauja po Lietuvą nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, Jau ir sostinės visuomenei buvo pristatytas naujausias šeštasis Neringos kultūros almanachas "Dorė"....

N.Puteikis: prezidentas nėra tik užsienio reikalams nuotrauka, foto

Lietuva, Seimo narys Naglis Puteikis, sekmadienį balsavęs prezidento ir Europos Parlamento rinkimuose, Eltai...

Buvusi SEL mylimoji nustebino Klaipėdos publiką nuotrauka, foto

Įvairybės, Retai viešumoje pasirodanti buvusi Egidijaus Dragūno (SEL) mylimoji Eleonora Sebrova (Orea) šeštadienį prabangiame...

Iki 16 valandos rinkimuose balsavo 42 proc. rinkėjų nuotrauka, foto

Lietuva, Sekmadienį iki 16 valandos balsavo 42 proc. rinkėjų – keliais nuošimčiais mažiau...

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 2 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...