Hemorojus: ką daryti?

Hemorojus: ką daryti?

KLAUSIMAS: "Kaip gydomas hemorojus? Ar reikalinga operacija? Girdėjau apie žiedus, gal galima sužinoti plačiau?""

Klausimus specialistui siųskite paspaudę čia

Didžiausia daugelio žmonių klaida yra ta, kad jie patys sau nustato ligas, šiuo atveju ir hemorojų.

Hemorojus yra viena iš seniausiai pažįstamų žmonijai ligų. Jį yra aprašęs Hipokratas. Iš istorijos žinome, jog hemorojumi sirgo Don Žuanas, Napoleonas Bonapartas, Kopernikas, Kazanova, Tomas Džefersonas ir kiti. Sakoma, jog Napoleonas pralaimėjo Vaterlo mūšį todėl, kad dėl hemorojaus uždegimo negalėjo sėdėti ant žirgo ir gerai vadovauti kariniams veiksmams.

Šiandien žinome, jog kas antras 50 metų sulaukęs žmogus turi vienokio ar kitokio dydžio hemorojų. JAV kasmet nuo hemorojaus gydosi per 10 milijonų gyventojų.

Pagrindiniai hemorojaus požymiai - kraujavimas ir skausmas tuštinantis bei hemorojinių mazgų iškritimas per išeinamąją angą tuštinimosi metu. Neretas palydovas - išskyros iš išeinamosios angos ir niežulys. Jei hemorojus komplikuojasi uždegimu, atsiranda sukietėję mazgai apie išangę, ir skausmas gali tapti labai intensyvus. Tuomet gali būti reikalinga skubi chirurginė operacija.

Kitais atvejais šiandien hemorojaus gydymas yra beveik visuomet neoperacinis - taikomos vadinamosios invazinės priemonės. Tai hemorojinių mazgų sklerozavimas suleidžiant specialią medžiagą į juos, guminių žiedų ligatūrų metodas, infraraudonųjų spindulių metodas ir kiti.

Operacinis gydymas rekomenduotinas tik jei minėtos priemonės yra neefektyvios ar hemorojaus stadija neleidžia jų atlikti. Tad operuoti žmogų dėl hemorojaus reikia retai. Medikamentai (žvakutės, tepalai ar kapsulės) yra svarbūs, esant hemorojaus uždegimui ar gydant tik nedidelio laipsnio hemorojų.

Taigi dauguma atvejų reikia taikyti neoperacinį gydymą. Kokį?

Pasaulyje iš minėtų mažai invazyvių metodų labiausiai paplito guminių žiedų ligatūrų metodas, nes jis paprastas, greitas ir saugus. Nuskausminimo nereikia. Ligonis išklizmuojamas, o tada specialiu aparatu uždedami žiedai ant hemorojinių mazgų.

Perrištas mazgas per keletą dienų pasišalina, ir buvę ligonio skundai išnyksta. Gydymas atliekamas dviem etapais, tarp kurių intervalas didesnis kaip dvi savaitės. Vienas etapas užtrunka trumpai - kelias minutes. Ligonis nejaučia nieko ar nedidelį diskomfortą 1-2 dienas.

Pažymėtina, jog daugelis ligonių vengia gydytis hemorojų, nes yra girdėję apie labai skausmingą operaciją ir pooperacinį laikotarpį. Guminių žiedų ligatūrų metodas yra neskausmingas, taikomas ambulatoriškai ir nesutrikdo darbingumo.

Didžiausia daugelio žmonių klaida yra ta, kad jie patys sau nustato ligas, šiuo atveju ir hemorojų. Labai panašius į hemorojų skundus gali sukelti išeinamosios angos įplyšimas, kurio gydymas visiškai kitoms. Paminėtini pūlinys ir fistulė, kuriuos neretai galima supainioti. Svarbiausia, kad storosios (tiesiosios) žarnos vėžys taip pat labai dažnai prasideda nuo kraujavimo ar nedidelio skausmo, tad gydant žvakutėmis negerėja, ir prarandamas toks brangus laikas, kuris galėtų sudaryti sąlygas išgydyti ligonį nuo šios baisios ligos.

Tyrimas labai paprastas - tai rektoskopija, arba išangės ir tiesiosios žarnos apžiūra. Tik atlikus šį tyrimą diagnozė aiški, o gydymas tinkamas.

G. RADŽIŪNAS, medicinos mokslų daktaras, koloproktologas

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder