2019 m. gegužės 19 d. 19:23 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klaipėdiečiai

Klaipėdiečiai

Vytautas Paulauskas: "Atostogų lyg ir nebuvo..."

2003-08-29, 12:00

Romualda LAIMIENĖ

Su Klaipėdos universiteto Laivybos katedros vedėju, tolimojo plaukiojimo kapitonu, profesoriumi, technikos mokslų habilituotu daktaru Vytautu Paulausku kalbėjomės apie prabėgusios vasaros poilsį, mokslinius darbus, retą reisą su "Rusų sala" bei kovas uosto plėtros taryboje.

- Profesoriau, kuo ypatingos buvo jūsų atostogos?

- Supratau, kad atostogų lyg ir nebuvo... Remontavome laboratoriją - Lietuvos jūrų krovos kompanijų asociacijos remiami bei su AB "Laivitės" ir Vakarų laivų gamyklos pagalba: jos laboratorijai gamina stendus. Su žmona Angele ir sūnumi Donatu ilsėjomės Turkijoje, Marmario kurorte. Per dešimt dienų vykome į aštuonias ekskursijas, lankėmės Efese, Kleopatros saloje, ir kitose labai įdomiose vietose. Turkijos gamta ir žmonės paliko puikius įspūdžius, gerai pailsėjome. Turiu ką veikti ir Dituvos sode, nors ir retokai ten būnu. Turiu ir nebaigtų mokslo darbų...

- Jūsų biografijoje, be mokslininko karjeros, yra ir kitų įdomių gyvenimo tarpsnių...

- Esu aukštaitis. Mano gimtinė - Kėdainių rajone. Gyvenau kairiajame Nevėžio krante. Penkiolikos metų dirbau kino mechaniku. Baigęs vidurinę mokyklą, nutariau mokytis Kaliningrado aukštojoje inžinerinėje jūrų mokykloje. Čia baigiau Laivavedybos fakultetą ir įsigijau inžinieriaus laivavedžio profesiją. Po studijų atvažiavau į Klaipėdą ir dirbau refrežeratorių laivyno bazėje, apsigyniau disertaciją. Dirbau Politechnikos institute. Vėliau - Vandens transporto departamento direktoriumi. Kai išėjau iš departamento, apsigyniau habilituoto daktaro disertaciją. Grįžau į universitetą ir vis dar plaukiojau iki 1990 metų. Lietuvos jūrų laivininkystėje plaukimai į jūrą labiausiai buvo susiję su moksliniais tyrimais.

- Koks reisas jums labiausiai įsiminė?

- Kiekvienas savaip įdomus, tačiau vienas buvo ypatingas, nes tuomet jo maršrutas buvo neeilinis. 1979 metais iš Klaipėdos išplaukėme į Kubą, iš ten - Panamos kanalu į Ramųjį vandenyną, Peru, apiplaukėme Gorno iškyšulį, atsidūrėme prie Antarktidos, po to - Pietų Georgijaus sala, iš ten - Kanarų salos, ir galiausiai grįžome į Klaipėdą. Tiesa, kas apiplaukia Gorno iškyšulį, turi teisę sėdėti susikėlęs kojas ant stalo, nešioti vieną auskarą ir keiktis. Kai apie tai papasakoju studentams, ne vienas vaikinas išsiveria iš ausies auskarą. Tokie plaukiojimai buvo labai reti. Laivas vadinosi "Rusų sala".

- Jūs esate skaitęs apie septyniasdešimt pranešimų tarptautinėse konferencijose Lietuvoje ir už mūsų šalies ribų. Kuriose šalyse skaitėte paskutiniuosius?

- Dalyvavau uosto kongrese Antverpene, Sidnėjuje. Pasaulinėje konferencijoje Sidnėjuje pranešimas buvo apie krantinių švartavimo įrangą ir laivų švartavimo prie krantinių ypatybes sudėtingomis sąlygomis.

- Kokiai veiklai dar skiriate laiko?

- Nuo 1995 metų iki 1999 metų atstovavau Lietuvai tarptautinės jūros organizacijos komitetuose Londone. Esu Klaipėdos uosto plėtros tarybos narys. Kartais užsitraukiu nemalonę, kai taryboje nepritariu nekorektiškiems sprendimams. Konkurencija turi būti skaidri, kitaip daroma žala valstybei. Sakydamas savo nuomonę be užuolankų, tiesiai į akis, esu nukentėjęs morališkai, kai vienas leidinys primygtinai piršo skaitytojams savo nuomonę. Tačiau aš nesitaikau ir neteikiu reikšmės spaudimui per žiniasklaidą. Manau, kiek leidžia galimybės, privalome kalbėti apie neteisingas išvadas.

- Jūs parašėte šešiolika vadovėlių ir monografijų. Kokios knygos papildė mokslo derlių šiemet?

- Šiemet išėjo vadovėlis "Tarptautinės laivų plaukiojimo taisyklės", šiuo metu leidykloje yra kolektyvinė monografija "Transportas: technologijos, aplinka, sveikata" bei viena monografija tebėra mano kompiuteryje. Leidinyje - uosto dalykai. Iki Naujųjų metų turėčiau atiduoti leidyklai.

- Profesoriau, ar turite sekėjų?

- Laivybos katedroje yra penki doktorantai, du iš jų turėtų netrukus gintis disertacijas. Mano pėdomis eina "Klaipėdos" kelto vyresnysis kapitono padėjėjas Ričardas Maksimavičius bei Valdas Lukauskas, dirbantis Uosto direkcijoje, yra paruošęs disertaciją. Birutė Plačienė pirmoji mūsų universitete apgynė disertaciją transporto inžinerijos srityje. Tarp doktorantų yra ir pirmoji Lietuvoje šturmanė, šiuo metu vyresnioji kapitono padėjėja ir doktorantė Milda Miltakytė.

- O sūnui turėjote įtakos renkantis profesiją?

- Donatas pats pasirinko studijas ir baigė uosto technologijų mokslus. Jis yra antro kurso magistrantas ir gilinasi į uosto valdymą. Mums su žmona smagu, kad sūnus mielai važiuoja į keliones kartu. Man brangi kiekviena diena, praleista su žmona ir sūnumi.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdiečiai

Vos perkopęs per trečią metų dešimtį, jis tvirtai paneigė mažiausiai du stereotipus:...

Arūnas Eimulis: "Noriu kurti, o ne šlietis" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Linas Varanauskas tvirtina, jog atostogas sugalvojo tinginiai. "Kaip alpinistui - kalnai,...

Veterinaras su kaubojaus skrybėle nuotrauka, foto

Jaunystėje skaitydami žymių žmonių biografijas, stebėjomės Poliu Gogenu, kuris, sulaukęs brandos, metė...

Pasiklydus profesijoje kompasu tampa širdis nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslininkai, tiriantys Mažosios...

Tarp praėjusio gyvenimo ir dabarties nuotrauka, foto

Šilutės laiškininkai važinėja elektriniais dviračiais nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šiaulių dviračių gamintoja „Baltik vairas“ pagal užsakymą Lietuvos paštui pagamino 210 elektrinių...

Probleminis vaiko elgesys kyla dėl konkrečios priežasties nuotrauka, foto

Psichologija, Visi esame susidūrę su netinkamu vaikų elgesiu, stengiamės pamokyti vaiką ar pabarti,...

"Vilties bėgime" svarbiausi ne kilometrai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vieno pagrindinių "Vilties bėgimo" iniciatorių ir Klaipėdos Šventojo Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios vienuolio...

„Neptūnas“ – „Betsafe–LKL“ pusfinalyje nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ namuose 77:71 (21:14, 16:22, 22:18, 18:17) pranoko Prienų „Skycop“ ekipą ir ketvirtfinalio...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Psichologija, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...