2019 m. vasario 22 d. 08:25 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klaipėdiečiai

Klaipėdiečiai

Vytautas Pašinskas: "Riterių kovos - mūsų gyvenimo būdas"

(8)

2011-02-12, 00:02

Ivona ŽIEMYTĖ

Vytautas Pašinskas: "Riterių kovos - mūsų gyvenimo būdas" nuotrauka, foto

Tikrojo Livonijos ordino riterių balta apranga bylojo apie skaistumą, o raudonas kryžius su kalaviju - kad gins Kristaus vardą ir tikėjimą. Todėl netiesa, kad jie čia prievartavo moteris. Yra dar gaspitalierių ordinas, kurie po to, kai paguldydavo priešą, suteikdavo jam medicininę pagalbą. Riteriai turėjo savo garbės kodeksą, ir nukovęs pagonį, tuoj pat sukalbėdavo maldą. Kuršiai, žemaičiai kryžiuočius aukodavo dievams, degino, išplėšdavo širdis. Antai Kretingalėje vieną komtūrą iškepė ant grotelių. Karas karu, bet vienas riterio priesakų buvo: "Kalavijo be reikalo neištrauk, be garbės neįdėk".

Kas vyko paskui?

Po Livonijos ordino dominavimo prasidėjo kitas laikotarpis. Kiti nenaudojo teutonų ordino "išdegtos žemės" principo, kai po antpuolio likdavo ištisi tyrai, visi būdavo išžudyti. Kryžiuočiai suprato, kad paprasčiau ne naikinti, o - papirkti. Jie nupirko visą Latviją, Klaipėdos vitingus, lietuvių gentį (todėl ir turime Vitės rajoną).

Ar jūs irgi meldžiatės, kai nugalite priešą inscenizuotame mūšyje? Turbūt jaučiate gryną neapykantą; juk su šypsena veide mamuto nenudobsi.

Visų pirma sutariame, kaip kovosime. Kai žinai, koks istorinis mūšis, žinai ir kuo baigsis. Ir kartais mus pakviečia pralaimėti.

Tai, kas šiandien rodoma, kartais panašu į eilinį gatvės mušeikų susirėmimą: ateina, išsidaužo, kas turėjo taktiką, tas laimėjo. Ypač aršūs rusai, jie prisigėrę labai įsiaistrina, virsta barbarais.

Tikros riterių kovos vyko pagal taisykles, su trumpais kalavijais. Lietuviai riteriai pagarsėjo tuo, kad laikosi garbės kodekso: smūgiuoji - atsitrauki, nekertame į kojas, neduriame į kaklą, nes kovojant tikrais ginklais gali suluošinti žmogų. Mūsų tikslas yra ne "užmušti", bet parodyti, kaip galėjo anuo metu vykti mūšis. Patys save tramdome, nes norisi kirsti iš peties, tokia jau žmogiška prigimtis.

Retas ištemps penkias kovos minutes su tokia sunkia šarvuote, šalmais, kuriuose trūksta oro. Todėl puola pėstininkai, - atsitraukia, šaudo lankininkai, po jų treti puola su žirgais, rageliais duodami signalai leidžia kuriai karių grupei atsikvėpti.

Ar iš tikrųjų pagonės moterys jodavo į mūšį net būrio priešakyje?

Pagonės turėjo lygias teises su vyrais, niekas joms negalėjo drausti paimti kalavijo ir kariauti. Jos mokėjo apsiginti.

Londone saugoma neviešinta sutartis, kur teutonai Herkui Montei kelia sąlygą: "Nuo šiol kiekvienas pagonis gali turėti tik vieną moterį". Iki tol jie turėjo keletą žmonų. Kai vyras negrįždavo iš karo, jo brolis paimdavo našlę į savo globą. Ji buvo sugulovė ir vaikų motina.

O kaip su karo grobiu?

Po kovų susirenkame gyvieji ir "mirusieji", valgome žvėrieną rankomis iš autentiškų indų, pliaupiame senovišką alų ar vyną tik iš savo taurės. Beje, Klaipėdoje Ordinas pirma pastatė ne pilį, o bravorą. Aplink karius ūžia amatininkai, einame įvairių rungčių.

Kai Saulės mūšyje iš Rygos žemaičius puolė penki livoniečių būriai, prisiplėšė turto. Nukentėjėliai, radę išžudytas šeimas, pasivijo livoniečius, tempiančius sunkią prisiplėštą mantą, ir išskerdė kaip avinus.

Belaisviai buvo reikalingi nudirbti darbus. Gyvus trofėjus imdavo visi. Kartą du pagonių vadai aršiai susiginčijo dėl pagrobtos gražuolės lenkaitės, kuriam priklauso. Vadas pasiėmė kalaviją, perkirto lenkaitę perpus: dabar dalinkitės. Vienas iš kryžiuočių geriausių grobių buvo pagonių berniukai, kuriuos jie auklėdavo vienuoliais, gerais kariais.

Kaip jūsų moterys žiūri į vyriškus žaidimus?

Pakančiai. Sunku suprasti moters psichologiją, bet turbūt galvoja: verčiau tegu su kalavijais žaidžia negu lėbauja. Tegu namuose savo šarvus pina, odas pjausto, metraštį rašo, tegu vyrus jungia viena idėja.

Kryžiuočiai, puikūs jūrininkai, atplaukė kogais. Judu statote IX-XI a. baltų laivą.

Kitais metais turės būti baigta kuršių laivo kopija. Antrą statysime tokį, kuriuo kryžiuočiai atplaukė į Klaipėdą; tai būtų miesto simboliai. Abu laivai - buriniai, bet kuršiškas turėjo dar ir irklus, buvo pranašesnis greičiu, manevringumu, o kryžiuočių laivai turėjo jau ir patrankas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Studentas

2011-05-14   12:14

IP: 78.61.212.168

Geras destytojas, protingas bei mastantis zmogus su savo puikiomis idejomis ir visada teisingai issakytomis mintimis. NEPAVYDEKIT! :)
Saunuolis, taip ir toliau.

Vincus

2011-02-24   19:09

IP: 78.61.130.121

nu baikit smeisti zmones uz akiu, pasislepe uz netikru vardu!!! as suprantu kad noras visus pazeminti kad patys butumem aukstesni yra natutalus ir zmogiskas. bet sudauze kaimyno naujus plastikinius langus musu CCCP gamybos langai nuo to netaps geresni nei buvo. o jei kas turi priekaistu del straipsnio turinio tai lai paskaito kas uzsake ta straipsni ir asmeniskai jiem issako kritika. o pilti pamazgas viesai tikrai nera geriausias budas aiskintis. ce mano asmeniska nuomone.

Tomas

2011-02-24   13:03

IP: 78.61.165.213

Pasinskas? Jis stato laiva? Studentai uz pazadeta desimtuka tipo stato. Nori nesimokydamas gauti 10? Vaziuok pas Pasinska :D :D paskui stebimes ko studentai nieko nemoka, o gi sodyboje pas destytuva aria :D

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdiečiai

Vos perkopęs per trečią metų dešimtį, jis tvirtai paneigė mažiausiai du stereotipus:...

Arūnas Eimulis: "Noriu kurti, o ne šlietis" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Linas Varanauskas tvirtina, jog atostogas sugalvojo tinginiai. "Kaip alpinistui - kalnai,...

Veterinaras su kaubojaus skrybėle nuotrauka, foto

Jaunystėje skaitydami žymių žmonių biografijas, stebėjomės Poliu Gogenu, kuris, sulaukęs brandos, metė...

Pasiklydus profesijoje kompasu tampa širdis nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslininkai, tiriantys Mažosios...

Tarp praėjusio gyvenimo ir dabarties nuotrauka, foto

Šventosios uostas: ežiukas rūke nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Šventosios gyventojų bendruomenė ne kartą buvo kaltinta politikavimu, nes jos veiklos pagyvėjimai...

Raganų kalne užsimezgė unikali tradicija nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Ant Raganų kalno Juodkrantėje praėjusį savaitgalį nuvilnijęs šviesų festivalis pranoko visus organizatorių...

Klaipėdoje verda aistros dėl kryžių nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdoje rengiamasi sutvarkyti Ferdinando aikštę, kur stovi be leidimo pastatyti paminkliniai kryžiai...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai".

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 24 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 54 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...