2019 m. gegužės 25 d. 16:26 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  Klaipėdiečiai

Klaipėdiečiai

Jovita Saulėnienė: "Mano Klaipėda - mieloji, senoji, gražioji..."

(19)

Jovita Saulėnienė: "Mano Klaipėda -  mieloji, senoji, gražioji..." nuotrauka, foto

"Senoji Klaipėda buvo jaukus ir mielas miestas jos gyventojams. Skaitydama jų prisiminimus, išgyvenimus, pajutau, koks brangus jiems buvo miestas, kaip jie jį tausojo, saugojo. Dabar aš to pasigendu", - sako filologė Jovita Saulėnienė. Ji drauge su vertėja Rasa Tarik už knygos "Nugrimzdusi Klaipėda" sudarymą tapo I. Simonaitytės literatūrinės premijos laureatėmis.

Premija tradiciškai bus įteikta Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekoje. Šventinė premijos įteikimo ceremonija įvyks rašytojos gimtadienio išvakarėse, šįvakar, 17 val. bibliotekos konferencijų salėje. R. Tarik šiuo metu užsienyje, tad iškilmėse dalyvaus tik J. Saulėnienė. Prieš apdovanojimą susitikę su šia laureate jos namuose ilgai šnekučiavomės apie Klaipėdą, apie nežinomą jos praeitį ir knygas, kurios atveria vis daugiau praeities paslapčių.

Jovita, jūs esate filologė lituanistė. Kada ir kaip susidomėjote istorija?

Likimas man lėmė dirbti Simono Dacho namuose su vokiečių bendrija. Vienas iš mano darbų buvo leisti "Vokiečių žinias" - bendruomenei skirtą laikraštį, kuris eina lietuvių ir vokiečių kalbomis. Tas laikraštis - žinybinis ir įdomus galėjo būti tik kultūriniais straipsniais, o aš apie vokiškąją kultūrą Klaipėdoje nežinojau nieko, nors gyvenu šiame mieste nuo 1971-ųjų. Studijavau lietuvių filologiją ir mums dėstė žinomi profesoriai, tačiau nebuvau nieko girdėjusi net apie Simoną Dachą, o juk jo eilėraščio herojė Taravos Anikė yra Klaipėdos simbolis. Man buvo labai smalsu viską sužinoti. Visi ilganosiai yra smalsūs (juokiasi). Pradėjusi ieškoti informacijos pirmiausia atradau S. Dacho namų biblioteką, susipažinau su memelenderiais, kurie yra išvežę dalį Klaipėdos archyvo į Vokietiją, atsirado bičiulių, kurie pradėjo dovanoti įdomias knygas. Taip po truputį įnikau į Prūsijos kultūros bei istorijos tyrinėjimus.

"Nugrimzdusi Klaipėda" - solidžiausia, tačiau ne pirmoji jūsų parengta knyga. Nuo ko viskas prasidėjo?

Pirmoji mano sudaryta knyga buvo "Klaipėda". Miesto 750 metų jubiliejui skirtame leidinyje buvo 7 eilėraščiai. Vėliau mane labai sudomino karalienė Luizė, nes ji buvo tikrai neeilinė asmenybė: išsilavinusi, eruditė, gera politikė, tačiau kartu ir silpna, kaip ir daugelis moterų, kurias parklupdė meilė. Kokie jos laiškai! Po lietuviško knygos leidimo, Sovetsko miesto jubiliejui dar išleidau papildytą - apie karalienės Luizės gyvenimo laikotarpį Tilžėje.

Paskui mane sudomino Simonas Dachas ir gimė knyga "Simonas Dachas klaipėdietis prūsas". O "Nugrimzdusi Klaipėda" sudaryta žurnaliuko "Smiltė" pagrindu. Šį žurnaliuką, kurį rengiame drauge su Rasa Tarik, finansuoja fondas "Evald Hein Stiftung". Esame išleidę jau 29 "Smiltės" numerius. Kiekvienas iš jų skirtas tam tikrai temai. Apie kiekvieną temą esame sukaupę labai daug informacijos. Paskutinis numeris buvo apie kontrabandą Klaipėdos krašte, kitas bus apie menininko įvaizdį senojoje Klaipėdoje. "Smiltė" platinama daugiausiai Vokietijoje, o čia tik bibliotekose ir mūsų skaitytojams.

Daugelį dešimtmečių Klaipėdos istoriją buvo bandoma ištrinti iš atminties, gilesni jos tyrimai prasidėjo tik pastaraisiais metais. Iš kokių šaltinių jūs renkate informaciją, kurios sakėte esate sukaupusi labai daug?

Kas ieško - tas randa. "Smiltė" išeina tris kartus per metus. Medžiagą jau renkame po kruopelytę. Viename šaltinyje surandi kokią nors pavardę, kitame - istoriją, trečiame - anekdotą, ir lipdai, kaip bitė korį. Aišku, tai yra Sizifo darbas, ne kiekvienas tokią kietą sėdynę turi.

Man labai įdomus yra autorius Kurschat, buvęs laikraščio "Memel Dampfbot" bendradarbis. Jo aiškinimas, ką reiškia mūsų herbas, spalvos. Jo moksliniai straipsniai. Kitas "Nugrimzdusioje Klaipėdoje" įdėtas tekstas yra apie buvusius Klaipėdos restoranus yra iš periodikos.

Knygą sudarėte drauge su vertėja Rasa Tarik. Ar pati nemokate vokiečių kalbos?

Aš kalbu vokiškai su didžiausiu žargonu, o vokiečiai šiuo požiūriu yra labai griežti, su jais kalbėti bet kaip negali. Aš vokiškai skaitau, jeigu reikia, išsiverčiu su žodynu. Galiu parašyti laišką, tačiau Rasa yra mano dešinioji ranka. Ji yra labai gera vertėja, kuri verčia tiek pat gerai iš lietuvių į vokiečių, tiek pat - iš vokiečių į lietuvių kalbą. Ji yra išvertusi į vokiečių kalbą mokslinę Rimantienės knygą, Jonušo knygą, iš vokiečių kalbos ji puikiai verčia net poeziją. Tai ji išvertė S. Dacho, A. Miegel eiles.

Vis dėlto visi mano ir Rasos darbai be leidyklos "Druka" būtų niekas. "Drukos" dėka mūsų surinktos "smiltys" virto tokia gražia knyga. Dizaineris Gytis Skudžinskas surado tokį gražų grafinį knygos sprendimą su rankų darbo viršeliu, ant kurio - Klaipėdos simbolika - pilis, antspaudas...

Kurioje Klaipėdoje jūs labiau norėtumėte gyventi dabartinėje ar toje senojoje, nugrimzdusioje?

Sunku pasakyti. Niekada negyvensiu senojoje Klaipėdoje, bet pažintis su tų klaipėdiškių, kurie joje tuomet gyveno, atsiminimais, išgyvenimais verčia mane susimąstyti apie tai, koks yra mūsų santykis su miestu. Žmogus yra mieste ir miestas yra žmoguje. Miestas - tai toks darinys, kuriame yra visko: jausmų, instinktų, audrų, potvynių ir atoslūgių. Senoji Klaipėda buvo jaukus ir mielas miestas,tiems, kurie joje gyveno. Jie ne tik nepaprastai gerai pažinojo savo miestą, bet ir jį brangino, tausojo, saugojo.

Šiltas žmogaus santykis su savo miestu ir jo išgyvenimai man buvo didžiausias atradimas rengiant šią knygą. Siekėme, kad tas santykis, išgyvenimai atsispindėtų ir šioje knygoje, kad nesugriautume to subtilumo, nepraeitume purvinais batais per senųjų klaipėdiškių jausmus.

Gaila, kad po karo miestas neteko visų savo gyventojų. Suvažiavo nauji ir ne visiems Klaipėda yra tokia brangi. Aš manau, jog nesvarbu, ar tu gyvensi anksčiau, ar dabar - tu visada atrasi savo santykį su miestu. Mano Klaipėda man yra mieloji, senoji, gražioji Klaipėda.

Kaip reagavote į žinią, jog už šią knygą tapote I. Simonaitytės literatūrinės premijos laureate?

Man tai buvo taip netikėta. Man atrodo, kad šios premijos laureatai tampa tarsi sugiminiuoti su rašytoja ir privalo tęsti jos tradicijas, puoselėti jos atminimą. Aš pradėjau ieškoti, kas sieja I. Simonaitytę su "Nugrimzdusia Klaipėda". Manau, kad nuo 1921 metų, kai rašytoja apsigyveno Klaipėdoje ir rašinėjo eilėraščius Eglaitės slapyvardžiu, labai daug publicistikos straipsnių, "Aukštųjų Šimonių likimą", kai patyrė meiles, ir vis dėlto liko vieniša, ji išaugo kaip rašytoja.

Dar yra labai daug paslapčių, daug kas tyrinėtina I. Simonaitytės Klaipėdos laikotarpiu. Ji atsvėrė man naują kultūros židinį. Dar išlikęs tas pastatas ("Ryto" bendrovė), kuriame ji dirbo. Tuomet čia lankėsi Maironis, Vaižgantas, Balys Sruoga...

Galbūt šis klaipėdietiškasis I. Simonaitytės laikotarpis taps nauju jūsų tyrinėjimų objektu?

Ne, apie I. Simonaitytę nerašysiu. Jeigu bus palankios aplinkybės, galbūt išeis antra "Nugrimzdusios Klaipėdos" dalis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Pranas

2017-06-15   12:25

IP: 86.100.25.181

Niekada negalvojau kad bohemos atstovai tokie pavyduoliai...sekmes Tau Jovita

Anė

2011-03-10   17:20

IP: 78.58.101.213

Puiku, Jovita, kad yra visokių komentarų. Visada jų būna. Visada iš puikių ir iš blogų ,,kažką" tokio neapčiuopiamo, bet, sutikim, gal ir teisingo, pasiimam, priimam, įsidėmim... Stengiamės nebepaslysti...
Linkiu sėkmės visur....

Ašara

2010-05-02   07:41

O, kaip šaunu. Rodos, Songailaitė - Saulėnienė (iki šiol nežinojau jos ištekėjusios pavardės) suvienys 1967-ųjų VVPI LKLF laidos studentus. Deja, jau pensininkus. Varčiau tą knygą ,,Nugrimzdusi Klaipėda" ir nesuvokiau, kodėl I. Simonaitytės vardo ta premija.?Tikrai pritariu visiems tiems, kurie nesutinka. Aš irgi. Ne tuo adresu ji paskirta. Iš tikrųjų ir pasiūlė (man žinoma) grupelė Jovitos savų. Juk buvo tikrai iš ko atrinkti.
Aš irgi prisimenu Jovitą naivią mergelę, trokštančią dėmesio, meilės (tiesą pasakius, visi to norėjom ir norim), bet jai neypatingai sekėsi. Juk buvo paprastutė provincijos mergelė, kupina puikybės, siekianti bet kokia kaina pripažinimo.
Jovita, gal Tu ir daug pasiekei, nežinau. Linkiu visko siekti tik savu darbu, savu protu. Jei dar dirbi su mokiniais ar studentais, tai būk savimi. Nekelk aukšiau savęs virš kolegų. kaip, kad jaunystėje. Žinok,kad šalia Tavęs yra gerokai protingesnių, puikiai išmanančių. Kuklumas tegu lydi tave, Jovita.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Klaipėdiečiai

Vos perkopęs per trečią metų dešimtį, jis tvirtai paneigė mažiausiai du stereotipus:...

Arūnas Eimulis: "Noriu kurti, o ne šlietis" nuotrauka, foto

Klaipėdietis Linas Varanauskas tvirtina, jog atostogas sugalvojo tinginiai. "Kaip alpinistui - kalnai,...

Veterinaras su kaubojaus skrybėle nuotrauka, foto

Jaunystėje skaitydami žymių žmonių biografijas, stebėjomės Poliu Gogenu, kuris, sulaukęs brandos, metė...

Pasiklydus profesijoje kompasu tampa širdis nuotrauka, foto

Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto (BRIAI) mokslininkai, tiriantys Mažosios...

Tarp praėjusio gyvenimo ir dabarties nuotrauka, foto

Odė laivų statytojams ir metalo meistrams nuotrauka, foto

Klaipėda, Tikėtina, kad 2019-uosius Klaipėdoje paskelbus Didžiojo elingo metais, pagaliau klaipėdiečiai atkreips dėmesį...

Moterų laimė - lietuvių rankose nuotrauka, foto

Nuomonės, "Raginate džiaugsmais ir rūpesčiais dalintis, tai va, - noriu pasidžiaugti: kokia laimė,...

Slengių bažnyčioje – naujausias Lietuvos varpas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Savo gyvenimo istoriją kuriame patys, tačiau ji susiklosto iš daugelio mus supančių...

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Klaipėda, Paskelbta prieš 25 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...