2019 m. gegužės 19 d. 09:18 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  In Memoriam

In Memoriam

Vyskupo Motiejaus Valančiaus dvasios vėliavnešio Algirdo Čėsnos netekus

(4)

Vyskupo Motiejaus Valančiaus dvasios vėliavnešio Algirdo Čėsnos netekus nuotrauka, foto

Algirdas ir Violeta Čėsnos po renginio.

© VMVGM nuotr.

2016 rugpjūčio 27 dieną Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejuje Nasrėnuose (Kūlupėnų sen. Kretingos r.) turėjo vykti tradicinė klojimo teatrų šventė. Deja, likimas pakeitė vaidinimo scenarijų ir vietą. Tą dieną į paskutinę žemišką kelionę artimieji, bendradarbiai, rajono vadovai, studijų draugai palydėjome ilgametį minėto muziejaus direktorių, šviesios atminties, iškilų žemaitį - Algirdą Čėsną ( 1958-01-30 – 2016-08-25). Pasidaliname keliomis jo studijų draugų išsakytomis mintimis palydint bičiulį.

 

Algirdas ir mes visi 1990 m. baigę Vilniaus universitetą ir gavę istorikų diplomus su atkurtos Lietuvos Vyčiu buvome pilni svajonių nuveikti ką gražaus, kilnaus Tėvynės labui. Buvome kelių grupės draugų branduolys, kurie labiau nei kiti dalinomės savo lūkesčiais, pasiekimais, bendravome tarpusavyje ir šeimomis. Mūsų jungtis buvo Algirdas, visada siekęs bendrystės. Jo pasirinkta misija perduoti Didžiojo žemaičio Vyskupo M. Valančiaus kūrybinį palikimą ir dvasią šiuolaikiniam skubančiam žmogui dar labiau įtraukė bendramokslius, bičiulius domėtis šia XIX amžiaus asmenybe.

 

Lietuvoje turime pavyzdžių, kad muziejų darbuotojai ir jų šeimos tampa gyvąja muziejaus dalimi, neatskiriama savastimi. Vienas iš tokių pavyzdžių – Algirdo šeima. Algirdas, jo žmona Violeta bei jų atžalos - sūnus Simonas, dukros Viktorija ir Aistė - dvidešimt aštuonis metus buvo lyg gyvoji M. Valančiaus sodybos dvasia. Didžiojo žemaičio kūrybinis palikimas saugotas su žmogiška šiluma. Tai galėjo pajusti bet kuris apsilankęs muziejaus sodyboje, dalyvavęs mažesniuose ar didesniuose renginiuose. Algirdo ir jo šeimos neįkainojama patirtis, pasiaukojančio visuomeninio darbo ir kartu šeimos gyvenimo istorija reikalauja dvasinio ir mokslinio įvertinimo ir tyrimo.

Kas sekė Vyskupo Motiejaus Valančiaus gimtinės muziejaus gyvavimą, gali pastebėti, kad per tris nepilnus Algirdo ir jo šeimos darbo bei gyvenimo šioje sodyboje dešimtmečius įvyko didžiuliai pokyčiai. Algirdas dažnai įsiklausydavo į bendramokslių, M. Valančiaus palikimo tyrinėtojų, kitų kultūrininkų ar žingeidžių muziejaus lankytojų pasiūlymus, pageidavimus, patarimus ir su pasišventimu imdavosi vertingiausių pasiūlymų įgyvendinimo.

Taip iškilo didingas granitinis paminklas M. Valančiui, ąžuolynas, tautodailininkų skulptūros svarbioms Lietuvos ir Žemaitijos istorinėms datoms, asmenybėms, reiškiniams, rekonstruotas klojimas. Jau trečią dešimtmetį tęsiasi prasmingi kasmetiniai M. Valančiaus raštų skaitymai, klojimo teatrų pasirodymai, tradicinių audimų ir liaudies žaidimų užsiėmimai, vyksta kalendorinės šventės. Kai trūkdavo muziejaus sodybos tvarkymui lėšų ar specialistų, Algirdas mėgdavo save ir kitus padrąsinti savo senelių posakiu: „Akys baisininkės, rankos darbininkės“, kai imi ir padarai. Taip jis pasakojo apie klėtelės šiaudinio stogo perdengimo organizavimo darbus.

2002 m. teko laimė prisidėti prie nuotaikingos šventės-konkurso „Patiekalai iš bulvių“ su paskaitomis, vaidinimais, ir dainomis. Vėliau sekė konferencija, pastatyta vienintelė skulptūra Lietuvoje, skirta bulvės kelionei į Nasrėnus, Žemaitiją, aprašytai paties M. Valančiaus.

A. Čėsna tiek privačiai, tiek viešai pasakojo, kad muziejų nuolat remia Kretingos rajono savivaldybė, puikūs muziejaus santykiai palaikomi su M. Valančiaus viešąja biblioteka. Kultūros įstaiga visokeriopai rūpinasi Kūlupėnų seniūnija bei vietos M. Valančiaus pagrindinė mokykla. Jei kasdienybėje kas ir strigdavo, tai, kaip pats sakydavo: „savo bambėjimu nusibosdavau valdžiai, vėliau ar anksčiau reikalai išsispręsdavo“.

Algirdas Čėsna buvo giliai susipažinęs su naujausiais M. Valančiaus biografijos tyrimais. Išsiteiravęs apsilankiusių lankytojų apie jų profesijas, išsilavinimą, kuriam etnografiniuam regionui save priskiria, savo pasakojimą pakreipdavo tokia linkme, kad visiems būdavo įdomu klausyti. Jam visuomet buvo svarbu, kad apie M. Valančiaus gimtinės muziejų būtu daugiau informacijos, pats rašė, kalbėjo, organizavo švenčių ir renginių video įrašus, juos platino. Dalyvavo muziejų asociacijos veikloje, elektroninei svetainei siųsdavo naujausią informaciją, ją dalindavosi su visais.

Jį užklupusi liga - išsėtinė sklerozė - leido judėti tik vežimėliu. Ši fizinė negalia buvo nugalima Jo ir šeimos pastangomis, pasišventimu pasirinktai misijai. Tas Jo dvasinis gyvybingumas turbūt ne vieną privertė susimąstyti: „o ką aš padariau ir ką dar galiu padaryti Žemaitijos, Lietuvos klestėjimui, jos žmonių pasididžiavimui, atjautai“. Jis apie savo ligą kalbėjo :„Ko negali pakeisti pats, tebus atiduota Aukščiausiojo valiai“. Pats turėdamas gerą humoro jausmą, žemaitiškai pasišaipydavo iš savo ligos. Pagilėjus ligai, jo vartai į išorinį pasaulį buvo pasišventusi jo žmona Violeta ir vaikai. Jie visi kartu mums buvo ir yra M. Valančiaus kūrybinio palikimo gyvoji ir tikroji evangelija, o Algirdas - Vyskupo M. Valančiaus dvasios palikimo vėliavnešys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Rimantė_Klaip

2016-09-02   10:01

IP: 86.38.204.6

Kažkokios apvaizdos pastumėta dar rugpjūčio pradžioje užsukome į muziejų, norėjome pasikalbėti su buvusiu direktoriumi ir jis mielai sutiko pasidalinti savo žiniomis, koks Autoritetas buvo visiems mums....Jo pamokymų nepamiršiu , liudžiu dėl šios žinios, bet meldžiuosi už jo sielos ramybę ir linkiu jo gerb. žmonai ir vaikams įveikti skausmą su tikėjimu Amžinu gyvenimu...kaip tikėjo Valančius!

2016-09-02   08:18

IP: 78.58.13.166

Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos mokytojų kolektyvas nuoširdžiai užjaučia Algirdo šeimą. Patys gražiausi prisiminimai liko apsilankius birželio pabaigoje muziejuje, linksmai bendravus su Algirdu. Stiprybės artimiesiems.

Gediminas Anužis

2016-08-31   22:29

IP: 188.69.196.34

Nuoširdi užuojauta artimiesiems. Nuostabus žmogus buvo, tebūna jam lengva žemelė...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

In Memoriam

Antradienį į paskutinę kelionę išlydėtas LRT televizijos laidos "Dviračio žinios" vedėjas, ekonomikos...

Į paskutinę kelionę išlydėtas Vytautas Šerėnas nuotrauka, foto

„Stengiamės, kad patyčios būtų draugiškos, nes humoro srityje, ypač politinio humoro, be...

Paskutinis V.Šerėno interviu „Stiliui“ nuotrauka, foto

Kovo 31 dieną mirė buvęs Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras, agronomas...

Mirė buvęs žemės ūkio ministras J. Kraujelis nuotrauka, foto

Po sunkios ligos Anapilin iškeliavo klaipėdietis Zigmas Stankus, sovietų invazijos Afganistane 1979-1989...

Netekome Zigmo Stankaus nuotrauka, foto

Katamarano Klaipėda-Nida teks dar palaukti nuotrauka, foto

Klaipėda, Teismui laikinai sustabdžius Smiltynės perkėlos skelbtą katamarano, plauksiančio iš Klaipėdos į Nidą,...

VE.lt rekomenduoja: 05.19 d. TV sporto transliacijos nuotrauka, foto

Sportas, Delfi TV17:10 LKL čempionato rungtynės: „Rytas“ — „Juventus“ 17:10 LKL čempionato rungtynės: „Neptūnas“ — „Skycop“Baltijos...

Bibliotekos pavadinime pasigedo vyskupo titulo nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Naująjį Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos pastatą puošiantis užrašas gali...

„Eurovizijos“ dainų konkursą laimėjo Nyderlandai nuotrauka, foto

Įvairybės, Kitų metų „Eurovizijos“ konkursą rengs Nyderlandai. Tai paaiškėjo Tel Avive, kai šios...

Klaipėda, Paskelbta prieš 19 min.

Sportas, Paskelbta prieš 34 min.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...