2019 m. balandžio 19 d. 11:38 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Visuomenė  >  In Memoriam

In Memoriam

Aloyzas Každailis palydėtas plojimais ir trimito garsais

(2)

2018-05-15, 09:41

Gediminas Pilaitis, lrytas.lt

Aloyzas Každailis palydėtas plojimais ir trimito garsais nuotrauka, foto

Lietuvos jūrų muziejaus kūrėjas ir vadovas Aloyzas Každailis.

© Gedimino Pilaičio nuotr.

Klaipėda į kelionę amžinybės jūromis palydėjo istoriką, muziejininką, rašytoją marinistą, Lietuvos jūrų muziejaus kūrėją ir ilgametį jo vadovą Aloyzą Každailį. Lietuva neteko iškilios asmenybės, visą savo gyvenimą pašventusios kultūrai ir darbams, tvirtinantiems mūsų šalies jūrinę tapatybę.

Sekmadienį po pietų urna su velionio palaikais buvo atgabenta į senąją Smiltynės perkėlą ir keltu perplukdyta į kitą Kuršių marių krantą. Gedulinga procesija nusidriekė senųjų Kopgalio kapinaičių link.

Kažkada A.Každailis prasitarė, jog džiaugtųsi paskutiniojo poilsio atgulęs prie jūros. Vykdant velionio valią, jis ir buvo palaidotas Kopgalyje. Netoli stovi jo ir bendraminčių pastangomis įkurtas Jūrų muziejus ir akvariumas, kurį vėliau papildė ir delfinariumas.

A.Každailio kapas supiltas istorinėse Kopgalio žvejų kapinaitėse, šalia tos vietos, kur ilsisi pirmojo Lietuvos jūrų kapitono Liudviko Stulpino, kuris tarpukariu kūrė Klaipėdos jūrų uostą ir jam vadovavo, palaikai.

Gedulingoje ceremonijoje dalyvavęs Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas pažymėjo, jog A.Každailis niekada nedirbo dėl garbės ir apdovanojimų: „Įvertinimai jį pasivydavo patys. Jis gyveno tam, kad kurti ir sukurti. Simboliška, kad ir jo amžinojo poilsio vieta yra šalia L.Stulpino kapo. Tai lyg dviejų iššūkių nebijojusių giminingų sielų susitikimas“.

Atsisveikindami su A.Každailiu artimiausi draugai, bendražygiai, mokiniai prisiminė jo gyvenimo kelią ir darbus, brandintas idėjas, stulbinantį veržlumą ir energiją, kuri įkvėpdavęs aplinkinius žmones. Jis visada troško daugiau nei buvo įmanoma, buvo vedlys ir dažniausiai pasiekdavo savo tikslą.

Radviliškio rajone mokytojų šeimoje augęs A.Každailis, baigęs istorijos mokslus, savo gyvenimą susiejo su jūra. Dar gūdžiu sovietmečiu patraukliai parašyta jo knyga „Laivai ir jūrininkai“ tapo bestseleriu - sulaukė trijų laidų ir iki šio virpina romantikų širdis.

Tačiau pats didžiausias A.Každailio gyvenimo darbas – Kopgalio tvirtovėje įkurtas nuostabus Jūrų muziejus ir akvariumas, greitai tapęs populiariausia ir labiausiai lankoma šalies kultūros įstaiga.

Lietuvos jūrų muziejus ir akvariumas, išgarsėjęs kaip jūrų kultūros ir gamtos pažinimo vieta, A.Každailio dėka suklestėjo, tapo tikru mokslo, jūrinių tradicijų puoselėjimo bei sklaidos židiniu.

A.Každailiui už nuopelnus suteikta Lietuvos valstybinė premija. Pirmojo Jūrų muziejaus vadovo veikla įvertinta Klaipėdos garbės piliečio ir kultūros magistros vardais, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu.

Ne tik gabus organizatorius, bet ir talentingas beletristas A.Každailis parašė ne vieną pažinimo horizontus praplėtusią marinistinę knygą, buvo Lietuvos rašytojų sąjungos narys. Tris knygas jis paskyrė Lietuvos jūrų muziejui.

„Literatūra padėdavo atsigauti nuo įtampos, ypač statant delfinariumą Lietuvai sudėtingu laikotarpiu, paskui - priešintis puolančioms negalioms“, - kalbėdavo gilų pėdsaką pajūrio žemėje įspraudęs A.Každailis.

Džiazo virtuozas meras V.Grubliauskas Klaipėdos garbės pilietį A.Každailį į paskutinę kelionę palydėjo ne vien tik žodžiais, bet ir trimito garsais, o susirinkusieji - audringais plojimais.

Pranciškono vienuolio brolio Benedikto paraginti klaipėdiečiai jūrą ir laivus mylėjusio velionio atminimą pagerbė buriuotojų šūksniu „Vėjo, vėjo, vėjo!“.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

kažkoks

2018-05-28   10:06

IP: 78.57.196.242

"nevykęs spektaklis" tokiam miestui nusipelniusiam žmogui.

Sigizmundas

2018-05-15   10:05

IP: 88.119.156.40

Brolis Benediktas paragino plojimais palydėti velionio sielą,o Romas Adomavičius -Jūrų muziejaus darbuotojas ,jūrinio paveldo puoselėtojas palinkėjo jūrą mėgusiai sielai "Vėjo!" ir susirinkusieji atkartojo :"Vėjo,Vėjo,Vėjo...".

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

In Memoriam

Kovo 31 dieną mirė buvęs Seimo narys, buvęs žemės ūkio ministras, agronomas...

Mirė buvęs žemės ūkio ministras J. Kraujelis nuotrauka, foto

Po sunkios ligos Anapilin iškeliavo klaipėdietis Zigmas Stankus, sovietų invazijos Afganistane 1979-1989...

Netekome Zigmo Stankaus nuotrauka, foto

Kovo 7 d. eidamas 77-uosius gyvenimo metus mirė dimisijos jūrų kapitonas Juozapas...

Mirė jūrų kapitonas Juozapas Algis Leišis nuotrauka, foto

Mirė serialų „Beverli Hilsas, 90210“ (Beverly Hills, 90210) ir „Riverdeilas“ (Riverdale)...

Mirė serialų žvaigždė Luke'as Perry nuotrauka, foto

Laukdamas pirkėjų pastatas baigia subyrėti nuotrauka, foto

Klaipėda, Senamiestyje Sukilėlių g. 14 pastato būklė itin prasta - tinkas krenta tiesiog...

Pietų pertrauka: kur pietauti šiandien? nuotrauka, foto

Patarimai, Adresas: Tiltų g. 26ARezervacijų tel.: 8 46 211 390

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos (8) nuotrauka, foto

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Dabar Skulptūrų parkas yra vieta, kurioje išpildomi pažadai prisiminti. Nors kapų neliko...

Jachtai "Lietuva" laivų vėžys nediagnozuotas nuotrauka, foto

Klaipėda, Legendinei klaipėdiečių jachtai "Lietuva" per 40 metų pirmą kartą atliekamas kapitalinis remontas....

Klaipėda, Paskelbta prieš 37 min.

Patarimai, Paskelbta prieš 1 val.

Senųjų Klaipėdos kapinių istorijos, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...