2019 m. kovo 21 d. 05:16 val., ketvirtadienis

Skaityk dabar

Žmonėms trukdoma užsidirbti

2019-02-21, 09:14

Edita SIAVRIS, Respublika.lt

Žmonėms trukdoma užsidirbti nuotrauka, foto

Kalbėdami apie verslą valdžios ponai mėgsta vartoti žodžius „pažanga“, „proveržis“, „startuoliai“, tačiau verslui atstovaujantieji sako, jog ne žodžių menu reikia užsiimti, o veikti žmonių labui, padėti jiems vystyti tvarų verslą, padėti plėstis.

Pasak Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkės Dalios MATUKIENĖS, dabartinėje situacijoje plėtrai trukdo sukurta sistema.

- Su kokiomis problemomis susiduria pradedantys veiklą verslininkai?

- Pagrindinė problema, kad verslininkai, kurie ateina kurti verslo, tiesiog nepažįsta aplinkos, neretai jie turi rožinius akinius ir nelabai supranta, kad kuriant verslą reikia labai gerai išsinagrinėti rinką, kas yra vartotojas, kaip jį pasiekti ir koks bus santykis tarp išlaidų ir pajamų, kurias gaus.

Deja, dalis pradedančių veiklą verslininkų mano, kad jie viską gali padaryti vieni. Mūsų mažoje rinkoje, kur vartotojų mažėja, vienam veikti labai sunku. Taigi kooperacija yra išeitis.

Dabar daug diskutuojame apie trumpas maisto ir paslaugų grandines, apie socialiai orientuotą žaliąja ekonomiką. Naujų įmonių įsijungimas į šias sistemas būtų sėkmingo įmonių veikimo garantas.

- Kokios paramos galima tikėtis kuriant verslą?


- Jeigu žmogus yra bedarbis, per savarankiško užimtumo programą jis gali gauti 16 tūkst. eurų savo veiklos pradžiai ir trejus metus išlaikyti darbo vietą. Nacionalinės mokėjimo agentūros yra 16 tūkst. eurų supaprastinta parama. Yra ir 40 tūkst. eurų parama pradedantiems veiklą kaime.

Tačiau norint pradėti kokią nors gamybą, tikrai tokių lėšų nepakanka. Pavyzdžiui, augini avis ir nori gaminti mėsos konservus, įsivaizduojate, kokie yra gamybos kaštai? Tikrai nepakaks nei 16 tūkst., nei 40 tūkst. eurų.

Kitas dalykas, jei verslininkas gauna paramą iš vienos priemonės, tai iš kitos jau negaus, - nes bus traktuojama, kad tai pačiai veiklai dvigubas finansavimas. Viena ranka duodama, kita atimama ir paskui tikimasi, kad verslininkas vykdys ne paslaugą, o gamybą. Tie, kurie rengia paramos aprašus ir derasi su Europos Komisija, turėtų pažinti savo šalį ir veiklos sritis, tikėdamiesi, kad žmogus vykdys gamybą.

- Jūs minėjote kooperaciją, tegu verslininkai kooperuojasi, tada bus lengviau padengti gamybos sąnaudas.

- Žinoma, gali. Kaip minėjau, yra trumpųjų maisto tiekimo grandinių programa. Ji gana gera, tik su ja reikia padirbėti. Čia yra 120 tūkst. eurų ir turi būti 5-6 partneriai. Jeigu jie turi viską, ko reikia verslui, trūksta tik vieno įrenginio, tai gali ir investuoti tuos 120 tūkst. eurų į įrangą. Bet jeigu tuos pinigus padalysi į 5-6 dalis, vienam išeis kone mažesnė parama, nei dabar kad siūloma pradedantiems verslą regione...

Esu socialiai orientuotos žaliosios ekonomikos darbo grupėje, mes Vyriausybei ir ministerijoms pristatėme savo programą, kurioje siūlome, kaip išvystyti regionus. Kaip padaryti, kad regionų žmonės, esantys žemiau skurdo ribos, atsitiestų, turėtų veiklą, galų gale vartotų sveikus produktus.

Mūsų pasiūlymas yra apjungti vietinį verslą, vietinius ūkininkus, taip pat vietinės veiklos grupes, bendruomenes, seniūnijas ir bendrai kurti produktus ir paslaugas. Kurti artimoje aplinkoje.

Produktus pateikti artimos aplinkos žmonėms, t.y. mokykloms, darželiams, senelių namams ir t.t. Pradžioje tai būtų vykdoma 70 km spinduliu. Tačiau tam reikia pakeisti keletą įstatymų, pirmiausia Viešųjų pirkimų įstatymą, kad būtų susitarimas, kad perkami produktai ir paslaugos iš to regiono.

- Tai kodėl jūsų siūlymas apjungti vietinį verslą sunkiai skinasi kelią?

- Buvome ir pas premjerą kelis kartus ir Žemės ūkio ministerijoje. Valdžia sako, kad idėja yra labai gera, tačiau yra kliūčių.

Seime pavasario sesijoje bus svarstomas Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimas, tikimės, kad pagaliau pačią didžiausią kliūtį įveiksime. Niekas nepasikeitė per 30 Nepriklausomybės metų: ne valdžia tarnauja žmonėms, o žmonės valdžiai.

Pradedant savivalda, baigiant aukščiausiu valstybės lygiu.

Milijonai leidžiami kažkokioms meldinėms nendrinukėms, išeina, kad jas saugome labiau nei savo verslą. Gamtininkai pasakytų, kad einu prieš gamtą, bet noriu pasakyti, kad einama pirmiausia prieš žmogų.

- Kalbėjome apie ES paramą pradedančiam verslui, tai kiek jų baigia veiklą, kai baigiasi įsipareigotas laikotarpis vykdyti veiklą?

- Daugiau nei pusė. Po būtino laikotarpio uždaro viską ir išeina iš verslo.

Noriu paminėti, kad tose pačiose savivaldybėse yra daug gerų priemonių, kaip padėti pradedančiam verslui. Bet pas mus problema, praėjo treji metai, o toliau, žmogau, kapstykis pats.

Valstybė nesupranta žmogaus problemos. Yra profesinio rengimo centrai, žemės ūkio mokyklos, slėniai, universitetų bazės, per ilgą laiką gauta šimtamilijoninė parama įrenginiams, ir jais niekas nesinaudoja.

Ar būtinai turėti naują įrangą, stakles už 300 tūkst. eurų, kai jos profesinio rengimo centre stovi tuščios? Bet ir verslui neleista naudotis, nes pasirašyti su Europos Komisija susitarimai, kad negalima su šiais įrenginiais siekti pelno. Tai kam jie reikalingi? Toks Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos požiūris: mes atsigulsime ant bėgių, kad nebūtų naudojamasi.

Bet gal mes tą įrangą gyvendami valstybėje užgyvenome visi kartu? Ir viskas, kas įgyta už ES lėšas, turi tarnauti pažangai, šalies ir verslo konkurencingumo didėjimui ir žmogui.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

21 įdomus faktas apie išrinktus merus: kuris – jauniausias, kuris – turtingiausias? nuotrauka, foto

Po sekmadienį įvykusio antrojo savivaldos rinkimų turo paaiškėjo visi 60 merų, kuriems...

Kol kas iš visų kandidatų į prezidentus aiškią žinutę rinkėjams siunčia...

Įvertino pirmąjį kandidatų į prezidentus ketvertuką: aiškią viziją kol kas turi tik vienas? nuotrauka, foto

Į civilinę saugą, kol nieko neatsitinka, mes, gyventojai, tiesiog numojame ranka. Atrodo,...

Civilinė sauga: visam miestui - trys specialistai nuotrauka, foto

Preliminarūs archeologų spėjimai, kad pirmą kartą pavyko atrasti į Mėmelburgo pilį vedusį...

Klaipėdos piliavietėje perrašoma istorija nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 8 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 9 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...