2019 m. kovo 21 d. 05:24 val., ketvirtadienis

Skaityk dabar

Vieniems „saldainis“, kitiems - šnipštas

2019-02-22, 09:34

Lina VYŠNIAUSKIENĖ, Respublika.lt

Vieniems „saldainis“, kitiems - šnipštas nuotrauka, foto

Daugelis medikų nepatenkinti pernai sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir Lietuvos gydytojų sąjungos pirmininko Liutauro Labanausko pasirašyta kolektyvine sutartimi. Teigiama, kad sutartis nenaudinga, pažadai neįvykdyti.

O tam, kad neraukytų nosių, ministras davė „saldainiuką“: dvi papildomas laisvas dienas. Tačiau tik tiems, kurie priklauso gydytojų profesinei sąjungai.

Pasak kitų organizacijų medikų, ministras A.Veryga, viešai žadėjęs Lietuvos gydytojams atlyginimą, lygų trims vidutiniams Lietuvos atlyginimams, pernai rugpjūčio 31 dieną pasirašė su L.Labanausku sutartį, kurioje teigiama, kad gydytojų darbo užmokesčio pagrindinė dalis negali būti mažesnė kaip 2,5 minimalios mėnesinės algos.

31 metų patirtį turintis medikas Dainius Budrys nepatingėjo ir paskaičiavo, kiek gydytojas gaus „į rankas“.

Tiesa, be šio pagrindinio užmokesčio, medikai turi teisę (bet ne įstaigos prievolę mokėti) gauti priedus. Bet jie teigia, kad priedus gauna vadovų „širdžiai mieli“ žmonės. Jei murmėsi - priedai gali tave ir aplenkti. Beje, jiems dar reikia turėti pinigų.

Taigi, gydytojų atlyginimas 2019 metais būtų 400x2,5 = 1000 eurų „ant popieriaus“, t.y. 795 eurai „į rankas“.

Minimalus atlyginimas sumokėjus mokesčius yra 386 eurai. Tad realus skirtumas tarp gydytojo algos ir minimalaus atlyginimo yra 795:386 = 2,06 karto.

Dukart daugiau negu už minimumą trūsiantis nekvalifikuotas darbininkas. Tiesa, skaičiuota dar pagal 2017 m. įkainius, tačiau, pasak D.Budrio, skaičiai kito nežymiai, o santykis liko visiškai toks pats. Medikai sutartį vadina žeminančia.

Sutartis pasirašyta ir galios trejus metus. „Jeigu gydytojai trejus metus gaus ne mažesnį atlyginimą negu 2,5 minimalios Lietuvos algos (kas yra 2,06 minimalios algos atskaičius mokesčius ir siekia vos 795 eurus 2019 metais), jie neturės jokios teisės reikalauti didesnio. Per tuos metus jie negalės nei protestuoti, nei streikuoti.

Valdžia iki savo kadencijos pabaigos galės miegoti ramiai. Gydytojai nepaseks mokytojų pavyzdžiu ir rūpesčių valdžiai nekels. Nebent išvyks, kaip ciniškai dar pernai pavasarį jiems uždarame susitikime siūlė premjeras Saulius Skvernelis. Tiesa, vėliau buvo bandyta šią frazę pateikti kaip nekaltą pašmaikštavimą, bet mažai kas tuo patikėjo.

Kaip jau minėta, A.Veryga Lietuvos gydytojų sąjungos narius „užkišo“ papildomais laisvadieniais, L.Labanauskas, reikia manyti, jam už tai padėkojo. Kitiems - šnipštas“. D.Budrys „Vakaro žinioms“ sakė, kad dėl tokio pažeidimo jau kreiptasi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą.

Komentarai

Lietuvos gydytojų sąjungos pirmininkas Liutauras LABANAUSKAS:

Prieš sutarties pasirašymą pas premjerą buvo galutinis taškų sudėliojimas. Stebiuosi oponentais. Nežinau, ar tai mažai, jei per trejus metus 60 proc. pakelsime atlyginimą? Galvokite patys.

Manau, tokio pakėlimo dar nėra buvę: buvo daugiausia 30-40 proc. Keturios didžiausios organizacijos tokią sutartį pasirašė: gydytojų, slaugytojų, farmacininkų, sveikatos priežiūros darbuotojų. Iš pradžių ketino pasirašyti ir „Solidarumas“, bet vėliau apsigalvojo.

Atlyginimai bus keliami visiems medikams, nepriklausomai nuo to, ar jie priklauso mūsų profesinei sąjungai. Bet papildomos poilsio dienos priklauso tik profesinės sąjungos nariams.

Pavyzdžiui, Lietuvos medikų sąjūdis nėra profesinė sąjunga, šakinės sutarties, kaip mes, pasirašyti jie negali. O jei yra kažkokių priekaištų dėl papildomų poilsio dienų, tai žmonės patys gali pasirinkti, kurioje organizacijoje nori būti, ar duoda jam organizacija naudos, ar ne.

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina KRUPAVIČIENĖ:

Mes šios sutarties nepasirašėme. Joje buvo labai daug nuostatų, netinkančių mūsų profesinei sąjungai.

Pas mus nemažai narių: didžiųjų respublikinių ir regioninių ligoninių darbuotojai, greitosios pagalbos medikai ir pan. Mūsų teisininkas analizavo sutarties projektą. Viena pagrindinių nuostatų, kuri mums netiko: materialinė medikų atsakomybė, jei kas atsitiktų (iki 3 tūkst. eurų).

Be to, visiškai nereglamentuoti darbo krūviai: medikai dirba labai daug viršvalandžių ir turi labai daug pacientų. Pvz., reanimacijoje vietoj 10 gauna 20-30. Dar daug dalykų, visko nevardinsiu.

Dabar susijungė visi nepasirašę medikai, ir derybos pradėtos iš naujo. Jau buvo keletas susitikimų praėjusią savaitę. Mes galvojame sudaryti jungtinę jų organizaciją, juridiškai klausimą sutvarkysime.

Jau buvome Sveikatos apsaugos ministerijoje, kalbėjomės. Kai buvo derybos dėl anos sutarties, kai kuriuos mūsų atstovus net ne ministras, o Liutauras Labanauskas tiesiog išmetė. Tokius kaip Vėžio instituto, Greitosios pagalbos ligoninės. Visiškai nekorektiškas elgesys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

21 įdomus faktas apie išrinktus merus: kuris – jauniausias, kuris – turtingiausias? nuotrauka, foto

Po sekmadienį įvykusio antrojo savivaldos rinkimų turo paaiškėjo visi 60 merų, kuriems...

Kol kas iš visų kandidatų į prezidentus aiškią žinutę rinkėjams siunčia...

Įvertino pirmąjį kandidatų į prezidentus ketvertuką: aiškią viziją kol kas turi tik vienas? nuotrauka, foto

Į civilinę saugą, kol nieko neatsitinka, mes, gyventojai, tiesiog numojame ranka. Atrodo,...

Civilinė sauga: visam miestui - trys specialistai nuotrauka, foto

Preliminarūs archeologų spėjimai, kad pirmą kartą pavyko atrasti į Mėmelburgo pilį vedusį...

Klaipėdos piliavietėje perrašoma istorija nuotrauka, foto

Jaunųjų gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Estijos sostinėje Taline vyko tarptautinis tradicinis meninės gimnastikos turnyras "Elegance Cup 2019"....

Plaukikams - nauji medaliai nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Gintaro" sporto centro baseine vyko Lietuvos vaikų plaukimo pavasario pirmenybės. Baseino...

Laimingiausia šalis - Suomija, Lietuva - 42-oji nuotrauka, foto

Lietuva, Suomija antrus metus iš eilės pripažinta laimingiausia šalimi pasaulyje, o tyrėjai...

Lektorius iš Butano mokė, kaip būti laimingiems nuotrauka, foto

Švietimas, Kovo 19 dieną Klaipėdoje lankėsi lektorius, pirmasis Butano karalystės Švietimo Ministras Thakur...

Sportas, Paskelbta prieš 5 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Lietuva, Paskelbta prieš 9 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 10 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...