2019 m. sausio 20 d. 19:56 val., sekmadienis

Skaityk dabar

Valdžia iš žmonių atima net vaistus

2018-08-16, 17:49

Aida VALINSKIENĖ. Respublika.lt

Valdžia iš žmonių atima net vaistus nuotrauka, foto

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Įsigaliojus naujam kompensuojamųjų vaistų kainynui, vaistų gamintojai perspėjo, kad vaistinėse ima trūkti kai kurių preparatų, o pacientai skundžiasi, kad už vaistus tenka primokėti vis daugiau. Kainyną tvirtinanti Sveikatos apsaugos ministerija kritiką atmeta ir teigia, jog gamintojai sėja chaosą, nes norėtų grįžti prie senosios tvarkos, leidusios iš vaistų pardavimo uždirbti daugiau.

Liepą įsigaliojo kas ketvirtį atnaujinamas kompensuojamųjų vaistų kainynas. Jis patvirtintas pagal naują kainodarą, anot ministerijos, leidusią sumažinti vaistų kainas. Tačiau tiek vaistų gamintojai, tiek platintojai, tiek pacientai teigia, kad pagal naują tvarką į kainyną patenka kur kas mažiau preparatų, todėl gamintojai nespėja jų tiekti ir pacientams jų ima neužtekti.

„Akivaizdu, kad šiuo metu galiojantys reikalavimai kompensuojamųjų vaistų kainyne išlikti tik vienam vaistiniam preparatui yra per griežti“, - po pasitarimo ministerijoje teigė Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininkas Darius Sinkevičius.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje trūksta kainyne numatytų 4-5 vaistinių preparatų šlapimo nelaikymui, prostatos, širdies ligoms, hipertenzijai gydyti. D.Sinkevičiaus teigimu, dar apie 20 preparatų gali pritrūkti per artimiausias savaites, o visų šių vaistų alternatyvos nėra kompensuojamos.

Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė sakė, kad vaistų gamintojai viešina rutinines problemas tam, kad diskredituotų naują kompensuojamųjų vaistų kainyno sudarymo tvarką: „Reikia suvokti, kad tas vaistų tiekimo mechanizmas yra gyvas. Taip visada buvo, bet kadangi įsigaliojo nauja tvarka, o ji gamintojams nepatinka, nes reikia mažinti vaistų kainas, tai jie bet kokiais būdais siekia parodyti, kad šita tvarka yra bloga.“

Pasak jos, kiekvieną kartą matant, kad rinkoje gali pritrūkti tam tikrų kompensuojamųjų vaistų, kainynas yra tikslinamas.

***

Pacientų nuomonės

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkė Vida Augustinienė:


- Žmonėms visiškai apribotas vaistų pasirinkimas - sąraše yra palikti tik patys pigiausi vaistai, atimta teisė į kokybišką gydymą. Gydytojams surištos rankos - jie negali paskirti geriausiai tinkančio, efektyvaus gydymo.

Žmonėms tenka keisti vaistus, nes apie 500 vaistų nepateko į kainyną, ir būtent tie, kuri yra efektyvesni, naujesni. Apie 50 visiškai inovatyvių vaistų į kainyną nepateko, kadangi jų kainos nebuvo sumažintos nuo 30 ar 50 eurų iki 1 ar 2 eurų. Giriamasi, kad priemokos dabar neviršija 4 eurų. Nieko panašaus. Tų priemokų yra ir dešimtimis, ir šimtais, ir per tūkstantį eurų.

Pavyzdžiui, diabetu sergantiems atsirado priemokos insulinams, kai iki šiol, nors kainyne priemokos egzistavo, žmonėms primokėti nereikėdavo, nes dalį priemokos būdavo leista dengti tiek gamintojams, tiek vaistininkams. Dabar šita galimybė yra panaikinta.

Taip pat labai sudėtinga žmonėms, kurie serga ne viena liga - suderinti vaistus jiems nelengva, ne kiekvienas vaistas tinka.

Ministerijos aiškinimų, kad ne dėžutė gydo, juokinga net klausytis. Jei nors kuri viena sudėtinė vaisto medžiaga netinka, tai sugriauna visą per kelis mėnesius ar pusmetį mediko sudėliotą gydymą.

Manau, niekas neįvertino fakto, kad dėl vaistų nesuderinamumo gali padidėti ir žmonių mirtingumas.

Į mūsų pastebėjimus ministerija neatsižvelgia, todėl keista girdėti teiginius, kad su pacientų organizacijomis viskas yra suderinta.


Asociacijos „Gyvastis“ tarybos pirmininkė Audronė Tutlienė:

- Po liepos 12 d. įsigaliojusių pakeitimų priemokos kai kuriems vaistams, kuriuos mes gaudavome nemokamai, dabar atsirado. Kalbu apie imunosupresinius vaistus, kurie žmonėms po organų transplantacijos yra gyvybiškai svarbūs, juos reikia vartoti visą likusį gyvenimą, kad organizmas persodinto organo neatmestų.

Daug žmonių vartojo sudėtinius vaistus, tačiau dabar, kai kainyne jų neliko, tenka vartoti daugiau vaistų, juos keisti. Pacientai, bijodami keisti vaistus, dažnai priversti pirkti juos savo lėšomis, jeigu tik išgali.

Situaciją komentuoja Lietuvos vaistinių asociacijos atstovė Dangutė Mikutienė: 

- Dabartinė situacija iš tiesų yra gerokai įtempta - rinkoje trūksta kai kurių vaistų. Vaistinės pačios vaistų neimportuoja - trūkstamų preparatų ieško pas didmenininkus. Tačiau jeigu gamintojas neatvežė į rinką pakankamo kiekio vaisto, tai ir pas tuos didmenininkus jis pasibaigia labai greitai. Paskutiniu metu tie kainynai keičiasi dažnai, informacija mums pateikiama nesilaikant terminų, dažnai kainynas keičiamas net po įsigaliojimo. Pavyzdžiui, kainynas, kuris įsigaliojo liepos 12 d., po to keitėsi dar 5 kartus. Tai nei vaistininkai, nei didmenininkai nebespėja sekti situacijos.

Kitas dalykas - jeigu tų vaistų nėra ir trūksta jų visoje Europoje, kad vaistas būtų pagamintas kažkuriai valstybei, užsakymas „pastatomas“ į tam tikrą eilę. Visoje Europoje trūksta kai kurių vaistų.

Vaistinei iš esmės nėra jokio skirtumo, kokį kompensuojamą vaistą parduoti. Tikslas yra vienas: kad į vaistinę atėjęs žmogus gautų visus jam reikalingus vaistus ir turėtų pasirinkimą. O dabar išeina taip, kad bėgam iš paskos, ieškom, tvarka keičiasi kaip oras - šiandien vieną vaistą turėkite, rytoj kitą.

Valstybinės institucijos turėtų prisiimti tam tikrą atsakomybę iš anksto pranešti vaistinėms apie pasikeitimus, kad jos galėtų savo IT sistemas suderinti su kompensavimo lygių pasikeitimais ir t.t. Valstybė juk reguliuoja farmacijos rinką, tad ji turi išleisti aiškius teisės aktus, nustatyti kiekvieno subjekto atsakomybės ribas, pareigas ir tai, kaip kas turi elgtis.

Dabar trūksta kai kurių onkologinių vaistų, kai kurių vaistų, kurie yra kompensuojamųjų sąraše, likę mažiau nei 10 pakuočių, kai kurie visai tapo nekompensuojami, o neturi jokių analogų. Tai kaip prognozuoti, koks vaistų poreikis gali būti?

Žymos: vaistai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

„Brexit“ aukos: kaip Jungtinė Karalystė griauna migrantų gyvenimus nuotrauka, foto

Londono ir Briuselio nesutarimai dėl „Brexit“ taps tikru košmaru Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems...

Garsiausios ir žiauriausios Klaipėdos nusikalstamos grupuotės Gaidjurginių nariai jau daug metų atlieka...

Klaipėdos mafijos tėvas Sigitas Gaidjurgis – monstras ar aplinkybių auka? nuotrauka, foto

Statistikos departamentas praneša, kad 2018 metų sausį-lapkritį iš Lietuvos emigravo daugiau nei...

Ko bijo norintys grįžti emigrantai nuotrauka, foto

Šiemet versle turėtų netrūkti jaudulio - treji rinkimai Lietuvoje, „Brexitas“,...

V. Sinkevičius: laukiame kiekvienos Didžiosios Britanijos įmonės investicijų Lietuvoje nuotrauka, foto

„Dragūnas“ nugalėjo principinius varžovus nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai Baltijos rankinio lygos rungtynėse namuose sekmadienį 28:26 (13:17) įveikė...

Šiąnakt Mėnulis turėtų nusidažyti raudona spalva nuotrauka, foto

Įvairybės, Naktį iš sekmadienio į pirmadienį bus galima stebėti visišką mėnulio užtemimą, kuris...

Klaipėdos krašto justicijos problemos nuotrauka, foto

Mažoji Lietuva, 1933 m. liepos 11 d. Lietuvoje buvo paskelbtas Teismų santvarkos įstatymas, apvainikavęs...

Tėvai sukilo prieš nesitvardančią mokytoją, ministras žada aiškintis situaciją nuotrauka, foto

Lietuva, Žiežmarių gimnazijos tėvai neapsikentę socialiniame tinkle paviešino įrašą, kaip nesitvardanti lietuvių...

Sportas, Paskelbta prieš 19 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Mažoji Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...