Siūloma uždrausti masiniuose renginiuose naudoti Georgijaus juostas

Siūloma uždrausti masiniuose renginiuose naudoti Georgijaus juostas

Siūloma uždrausti platinti, naudoti susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitaip demonstruoti dvispalves juodai oranžines Georgijaus (Šv. Jurgio) juostas.

Tokią įstatymo pataisą įregistravo Seimo nariai konservatoriai Gabrielius Landsbergis, Audronius Ažubalis, Laurynas Kasčiūnas, Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Rimantas Jonas Dagys ir Paulius Saudargas.

„Atsižvelgiant į geopolitinę situaciją, nacionaliniam saugumui kylančius iššūkius ir siekiant saugoti tokius principus ir vertybes kaip suverenitetas, laisvė, demokratinė santvarka, taip pat užtikrinti viešąją tvarką ir užkirsti kelią įvairioms provokacijoms ar bandymams kurstyti tautinę nesantaiką, kuo yra suinteresuota dabartinė Rusija, teikiamos Susirinkimų įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisos, kuriomis siekiama dvispalvę juodai oranžinę Georgijaus (Šv. Jurgio) juostą priskirti prie nacistinių ar komunistinių simbolių, kurių platinimas ar demonstravimas yra ribojamas, o už jo nesilaikymą taikoma administracinė atsakomybė“, - teigia projektą inicijavę parlamentarai.

A. Ažubalio teigimu, Georgijaus juostos plačiai pradėtos naudoti 2005 m., kuomet Rusijoje buvo minimos 60-osios Sovietų Sąjungos pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metinės, taip siekiant priminti Sovietų Sąjungos pergalę ir pagerbti kare dalyvavusių sovietų karių atminimą

„Lietuva neturi dėl ko švęsti, nes Lietuvai šio karo pabaiga atnešė 50 metų trukusią Sovietų Sąjungos okupaciją, skausmą ir tremtis. Dabartinė Rusijos vadovybė neigia ir nesutinka pasmerkti stalinistinių represijų ir totalitarinio režimo nusikaltimų. Priešingai, šalis, save laikanti Antrojo pasaulinio karo laimėtoja, vykdo atvirus karus prieš suverenias valstybes ir savo kaimynus, demonstruoja karinę galią bei toliau vykdo kitus ardomuosius veiksmus. Todėl Georgijaus juostos naudojimo ribojimas yra teisingas tiek istoriniu, tiek šiandieninės politinės situacijos aspektu“, - pataisas komentavo Seimo narys.

„Rusijoje oficialiai buvo skelbiama, kad ši juostelė nėra politinis ar koks nors ideologinis simbolis ir negali būti naudojamas politinių partijų ar kitų judėjimų savireklamos tikslais. Tačiau ši „taisyklė“ buvo labai greitai sulaužyta, kada juostelės simbolika buvo monopolizuota Rusijos vadovybę palaikančiųjų ekstremistinių jėgų ir tapo ne tik Rusijos vidinės konsolidacijos, tačiau ir jos atgimusio ekspansionizmo, siejamo su bandymais atgauti didžiosios galios statusą, ženklu. Po Rusijos įvykdytos Krymo okupacijos ir aneksijos bei Rusijos remiamų separatistų karinių veiksmų Rytų Ukrainoje Georgijaus juostos tikroji pirminė reikšmė buvo visiškai devalvuota. Rusijos reguliariosios kariuomenės kariai, kariaujantys Ukrainos teritorijoje, prorusiški separatistai šias juostas dėvi kaip atpažinimo ženklą“, - teigia L. Kasčiūnas.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder