2019 m. gegužės 23 d. 00:35 val., ketvirtadienis

Skaityk dabar

Muziejininkų sprendimas: rugiai ir pjautuvai liks

(4)

2019-04-30, 17:17

Laima ŠVEISTRYTĖ, gargzdai.lt

Muziejininkų sprendimas: rugiai ir pjautuvai liks nuotrauka, foto

© gargzdai.lt nuotrauka

Gargždų muzikos mokyklos kintantis fasadas ne tik džiugina gargždiškių akis, bet ir kursto aistras. Virš pastato pagrindinio įėjimo durų pavaizduotas rugių varpas ir pjautuvus vieni linkę laikyti sovietmečio ženklais, kurių reikia atsikratyti, kiti neįžvelgia sąsajų su kelis dešimtmečius čia lenininę-marksistinę ideologiją skleidusiu Lietuvos komunistų partijos Klaipėdos rajono komitetu ir mano, jog to laikotarpio ženklai turi išlikti.

Lemiamą žodį tarė Gargždų krašto muziejaus specialistai: esą sovietmečio dekoro detalės pasitarnaus net ekskursijoms.

Feisbuke kilo diskusija

Prieš kelerius metus gargždiškė Kazimiera Sipienė „Bangos“ laikraštyje atkreipė dėmesį į Gargždų muzikos mokyklos fasadą. „Rugių varpų simbolis buvo populiarus sovietmečiu. Varpos puošė ir LTSR herbą. Žinoma, jos reiškia ir darbą, ir duoną, bet Muzikos mokyklai, mano nuomone, tiktų prasmingesnis ir šiuolaikiškesnis simbolis. Gal tai galėtų būti smuiko raktas“, – svarstė moteris kviesdama diskutuoti.

Neseniai feisbuko „Bangos“ paskyroje įkėlus rekonstruojamos Gargždų muzikos mokyklos nuotrauką, savo nuomonę apie minėtus fasado dekoro elementus dėstė ir jų šalininkai, ir priešininkai. Pastariesiems Gargždų krašto muziejaus istorikas Marius Mockus pasiūlė pasidomėti sovietų heraldikos simboliais bei prasme.

Nors 2008 m. Seimas priėmė Sovietinių ir nacistinių simbolių draudimo įstatymą bei papildė Administracinių teisės pažeidimų kodeksą baudomis už tų simbolių naudojimą, vis dar kyla klausimų, kas laikoma sovietiniais simboliais, o kas ne. Atrodo, kad Gargždų krašto muziejaus istoriko M. Mockaus komentarai feisbuke įtikino ne visus, kad varpos ir pjautuvas ant Gargždų muzikos mokyklos fasado nėra sovietmečio simboliai.

Norėtų muzikos ženklų

Gargždų muzikos mokyklos direktorė Danutė Ruškytė, paklausta, ką mano apie šią situaciją, sakė, kad kolektyvas nėra vieningas. „Vieni norėtų, kad šie tarybinio laikotarpio rugių varpų dekoro elementai išliktų, kitiems jie netrukdo, tačiau dalis kolegų norėtų, kad ant sienos būtų su muzika susiję simboliai.

Apie tai pernai prasidedant pastato rekonstrukcijai užsiminėme rajono Savivaldybėje“, – sakė D. Ruškytė. Tačiau XX a. 6-ojo dešimtmečio pastato puošybos elementų likimas jau nulemtas.

Lemiamą žodį dar sausio viduryje tarė Gargždų krašto muziejaus specialistai rajono Savivaldybei skirtame direktorės Sigitos Bučnytės pasirašytame rašte „Dėl prašymo išsaugoti Gargždų muzikos mokyklos pastato fasado dekoro elementus“.

Jame rašoma: „Prašome vykdant projektą „Gargždų muzikos mokyklos infrastruktūros tobulinimas“ ir renovuojant mokyklos pastatą (adresu: Kvietinių g. 2, Gargždai) palikti esamą fasado stilistiką ir dekoro detales. Gargždų muzikos mokyklos pastatas yra vizualinė Klaipėdos rajono savivaldybės aikštės dominantė.

Įvairiuose rajono reprezentaciniuose leidiniuose aikštė ir jos statiniai – neatskiriami, puikiai atpažįstami miesto centro simboliai. Gargždų muzikos mokyklos pastato fasado dekoras tipiškas XX a. 6 deš. sovietų valdžios propaguoto pseudoistorizmo architektūrinio stiliaus pavyzdys.

Tai nuosaikusis šio stiliaus variantas, būdingas nuo sostinės nutolusių rajonų centrų reprezentaciniams pastatams. Iš 6 deš. pab. – 7 deš. pr. pastatų Gargžduose tik muzikos mokyklos pastato (buvusi Partijos komiteto būstinė) fasade išlaikyta autentiška architektūra.“

Sovietinis dekoras – net ekskursijoms

Toliau minėtame rašte Gargždų muziejaus direktorė rašo: „2018 m. pradėjus Gargždų muzikos mokyklos atnaujinimo darbus, visuomenėje diskutuota dėl sovietinės simbolikos elementų, panaudotų šio pastato dekore.

Virš centrinio pastato įėjimo sukomponuota augalinių motyvų kompozicija papildyta iš dviejų pusių išdėstytų pjautuvų motyvu. Oficialioje sovietinėje simbolikoje įtvirtinti pjautuvas ir kūjis, todėl atskirti šie elementai vargiai gali būti siejami su oficialiai Lietuvoje uždrausta sovietine simbolika. Pjautuvas, kaip vienas pagrindinių valstiečių įrankių, simbolizavo pjūtį, derlių, iki 1917 m. rusiškoje heraldikoje jis buvo daugelio miestų herbų dalis. 

Nėra duomenų apie Muzikos mokyklos pastato dekorą originaliuose brėžiniuose, bet pjautuvo elemento panaudojimas kompozicijoje be kūjo gali paskatinti įsigilinti į simbolio istoriją ir funkcionavimą šiandieninėse miesto erdvėse.“

Be to, Gargždų krašto muziejaus direktorės S. Bučnytės nuomone, „išlaikius originalias Gargždų muzikos mokyklos pastato dekoro detales ne tik įsitvirtintų estetinė šio jau istorinio pastato vertė, bet ir išliktų galimybė organizuojant ekskursijas pristatyti sovietinę simboliką, jos interpretacijas įvairiose urbanistinėse erdvėse.“

Ornamentika – ne ideologija

Perskaičius šį raštą aišku, kad varpos ir pjautuvai ant Gargždų muzikos mokyklos puikuosis ir toliau. Tai patvirtino ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Statybos ir kelių priežiūros skyriaus specialistė Aldona Balčikonienė: „Pagal projektą minėti elementai išliks.“

Ji kaip ir Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Sonata Šmatauskienė sakė, jog tokį sprendimą nulėmė Gargždų krašto muziejaus raštas: „Muziejininkai savo rašte visus argumentus išdėstė gražiai ir įtikinamai.“

Pasidomėjome, ką apie tai mano Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Klaipėdos skyriaus vyriausiasis specialistas Laisvūnas Kavaliauskas.

„Susipažinęs su Gargždų krašto muziejaus raštu, visiškai pritariu, kad Muzikos mokyklos ornamentika neturi nieko bend­ro su ideologija, su sovietine simbolika. Pavaizduotos varpos ir pjautuvai, tačiau jokių asociacijų su herbu nesukuria.

Pastato ornamentikos detalės atspindi bendrą to laikotarpio, t. y. 6-ojo dešimtmečio, vaizdą“, – sakė L. Kavaliauskas, pripažindamas, kad Klaipėdoje panašūs klausimai dėl neva sovietinių simbolių buvo iškilę anksčiau.

Ar nebūtų prasmingiau rekonstruotą pastatą vietoj rugių varpų ir pjautuvų papuošti su muzika susijusiu simboliu, kaip siūlė K. Sipienė, galbūt smuiko raktu, arba, kaip svarstė Muzikos mokyklos kolektyvas, kanklėmis? Paveldosaugos specialistas paaiškino, kad niekas nedraudžia mokyklai, jei tokį simbolį turi, pasikabinti prie durų ar kitur. Tačiau, pasak jo, diskusijos esmė – ne naujas simbolis, o fasado dekoracija.

Priminsime, kad Gargždų muzikos mokykla į dabar rekonstruojamą pastatą, kuris 6-ąjį dešimtmetį buvo pastatytas Lietuvos komunistų partijos Klaipėdos rajono komitetui, perkelta tik atgavus Lietuvos Nepriklausomybę.

Sovietmečiu muzikos mokykla glaudėsi mediniame name prie Gargždų parko. Ten dabar įkurtas Gargždų krašto muziejus.


  • Gargždų muzikos mokyklos (su Veiviržėnų filialu) rekonstrukcijos projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga – 2020 m. vasario 29 d.
  • Bendra pasirašytos projekto sutarties vertė – 155 469,97 Eur.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

AK

2019-05-08   23:39

IP: 195.14.178.129

Tiesiog reikia suprasti tarybmečio simbolių pakopas - vieni tikrai simbolizuoja nugalėjusio proletariato valstybę, jos diktatūrą, kiti tėra proletariato ir darbo šlovinimo stilius. Pastarasis yra laikmečio ženklas, ir iš istorijos išluptas būti negali. Kovoti su istorija ir stiliais šiek tiek kvaila.

Bevardis Jonas

2019-05-07   10:11

IP: 78.62.174.145

Dėl spalvos - sutinku. taip aplinkui niūroka, o čia ...jokio polėkio. Na, o tiems viską griaunantiems tai noriu pasakyti, kad didžiausias komunizmo baubas tupi jumyse, jūs tiek nepasitikite savimi ir kitais, kad net nekaltas rugys šimtmečiais maitinęs žmones jums kelia baimę.

Tika

2019-05-06   10:04

IP: 82.135.247.129

bet naujoji spalva tai tokia niūri jau, galėjo projektuotojai ir geresnes spalvas parinkti...

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Kieno patarimų klausėsi Lietuvos prezidentai nuotrauka, foto

Svarbiausias ir ryškiausias Prezidentūros darbuotojas, žinoma, yra pats prezidentas. Tačiau už jo...

„Ir vis dėlto – juokimės!“ – rašė feljetonistas Pulgis Andriušis 1946 m.,...

Be humoro – nė iš vietos: juokavo net pabėgėlių stovyklose pokario Vokietijoje nuotrauka, foto

„Eurohoops“ portalas pirmą kartą istorijoje surengė anoniminę Eurolygos žaidėjų apklausą, kurioje dalyvavo...

Eurolygos žaidėjai: sunkiausia rungtyniauti „Žalgirio“ arenoje nuotrauka, foto

Dėl šios nuotraukos jau treji metai ginčijasi Amerikos aviacijos istorikai. Joje pavaizduota...

"Lietuvos Vytis"- kovai prieš Hitlerį nuotrauka, foto

K. Maksvytis apgailestavo dėl „sudegusios komandos“ nuotrauka, foto

Sportas, Uostamiesčio ekipos strategas Kazys Maksvytis apgailestavo dėl pasirodymo, tačiau neprarado tikėjimo...

"Viesulo" gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Prienuose vykusiame tarptautiniame meninės gimnastikos turnyre "Elegance Cup-2019" visų spalvų medalius iškovojo...

Žiemos sodo augalus užpuolė pavojingi parazitai nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Kretingos vizitine kortele pelnytai vadinamam Žiemos sodui buvo iškilusi didžiulė...

Pusfinalio serija: vos vienas „Neptūno“ tritaškis iš 20 bandymų nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos „Neptūnas“ pralaimėjimu namuose pradėjo „Betsafe–LKL“ pusfinalio etapą. Kazio Maksvyčio auklėtiniai...

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...