2019 m. birželio 16 d. 05:32 val., sekmadienis

Skaityk dabar

Į valdžią prastumiami žmonės, kurie beveik niekur netinka

(9)

2019-05-25, 10:27

Vidmantas MISEVIČIUS, respublika.lt

Į valdžią prastumiami žmonės, kurie beveik niekur netinka nuotrauka, foto

Gruodį Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretus, kuriais priėmė švietimo ir mokslo ministrės J.Petrauskienės (deš.), kultūros ministrės L.Ruokytės Jonsson atsistatydinimą ir atleido K.Navicką iš aplinkos ministro pareigų.

© Eltos nuotr.

Valdžia nuolat primena, kad visi privalome mokėti mokesčius, nepažeidinėti įstatymų, laikytis bendrai nustatytos tvarkos. Su tuo niekas nesiginčija. Tačiau stebint, kaip elgiasi valdžios atstovai ar valstybinių institucijų darbuotojai, ne vienam kyla natūralus klausimas - kodėl jiems taip galima, o man - ne?

Štai paprastas eilinis žmogelis užfiksuoja pažeidimą. Praneša apie jį atitinkamai institucijai ir... nieko.

Paskambina į laikraščio redakciją, prašo pagelbėti. Paskambinus žurnalistui jau paaiškėja, jog skaitytojo informacija buvo gauta, pradėta aiškintis, bet... atsakingas žmogus išėjo iš darbo, arba išėjo atostogų, ar dar kažkas „labai svarbaus“ nutiko, dėl ko informacija buvo padėta į stalčių.

Tokių atvejų - daugybė. Todėl nenuostabu, kad ne visi, išgirdę raginimus būti pilietiškais, tik numoja ranka. Sako: „o kas iš to, vis tiek niekas nesureaguos?“ Ar įmanoma pilietiškumą išugdyti valdininkų ir valdžios sąžinėje?

Filosofas Krescencijus Stoškus sako, kad kol vieni subręsta, jaučia atsakomybę už savo valstybę, kiti žmonės visą laiką lieka tik šiaudiniais piliečiais.

„Jeigu kalba eitų apie autoritarinę valstybę, tokie tarnautojai kartais galėtų sulaukti pagyrimų už tai, kad jie sabotuoja valstybės funkcijų vykdymą. Bet jeigu galvoje turima mūsų demokratinė valstybė, kiekvienam piliečiui turėtų rūpėti jos stiprinimas. Tiesa, jų irgi yra visokių. Nemažai brandžių, atsakingų, įsipareigojusių tarnauti savo valstybei visiškai nepriklausomai nei nuo socialinės padėties, nei nuo profesijos, nei nuo atliekamo darbo.

Netrūksta ir šiaudinių piliečių. Tarp jų bus ir parazitų, net sąmoningų kenkėjų. O juk ne taip retai jie ir į valdžią patenka. Ko gero, net daugiau negu į kitas pareigas. Ypač dabar, kai Lietuvoje įsitvirtino klaninė sistema, veikianti pagal nepotizmo ir saviškių pritraukimo principą - ranka ranką mazgoja.

Šis principas padeda į valdžią prastumti net tokius žmones, kurie beveik niekur netinka. Tokiomis sąlygomis bet kas gali atsidurti valdžioje. Kadaise buvo sakoma: nei skaityti, nei rašyti nemoka, bet karaliumi renka.

Taigi tarp jų ne tik savanaudžiai, gudručiai ir tie, kurie nusiteikę prieš savo valstybę. Bet ir visai abejingi, apsnūdę ar mažaraščiai ir elementarių gabumų stokojantys žmonės.

Visi matėme, kokie žmonės buvo ministrais padaryti. Laimei, premjerui užteko nuovokos. Galų gale ir jis susigaudė. Net tris ministrus atleido.

Kaip tokie žmonės galėjo tinkamai atlikti savo pareigas? Ką tik jie darė, tą gadino ir komplikavo. Keista, kad visi tą istoriją greitai užmiršo. O daug kas net užjautė atleistus ministrus ir priekaištavo premjerui. Galų gale ir premjeras užmiršo.

Rinkiminės kampanijos metu net gyrė švietimo „reformą“. Taigi neįmanoma pasitikėti tokia valstybe, kurios tarnautojai tinkamai neatlieka savo pareigų.

Patriotizmo krizė taip pat turi didelės įtakos piliečių elgesiui. Jeigu būtų daugiau patriotizmo, atsakingiau būtų vykdomos visos valstybės funkcijos.

Mažiau būtų savanaudiškumo, kyšininkavimo, abejingumo valstybės būklei. Daugiau pastangų įdedama į pareigų atlikimą, į tarnavimą savo krašto žmonėms. O pirmiausia - į sąžiningiausių ir kvalifikuočiausių žmonių atrinkimą valstybės tarnybai.

Negalėtų taip įsišaknyti klaninė sistema, seniai būtų priimtas valstybės tarnautojų etikos kodeksas, kurio iki šiol nevirškina nei Seimas, nei jį aptarnaujantys juristai.

Visi žino, kad žuvis pūva nuo galvos. Nors daug pastangų dedama į tų galvų atrinkimą, nepasakyčiau, kad mums labai sekasi jas atrinkti. Matyt, ne taip daug tokių galvų turime, nelabai jas ir ugdome.“

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

To AK

2019-06-01   15:34

IP: 185.11.26.161

Nejaugi reikšti savo nuomonę yra "pigu"? Demokratija yra brangiau, nei pataikavimas valstybės tarnautojams kurie padarė aibė skaudžių dalykų Lietuvos gyventojams. Kokioje privačioje firmoje, kur nėra nepotizmo, seniai būtų tokie veikėjai pašalinti iš dirbančių tarpo.

AK

2019-05-29   21:23

IP: 195.14.178.129

Manau, kad straipsnis populistinis. Nėra daug pareigūnų, visai nedariusių klaidų - kiek kur tokių pasitaiko. Galima turėti įvairių nuomonių dėl sprendimų (o jų pasitaiko neprastų), tuo tarpu vien menkinti, priekaištauti - pigu.

Stasys.

2019-05-28   10:36

IP: 78.57.217.55

O kokie ministeriai buvo prie Kubiliaus ?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

A. Landsbergienės darželyje užgrobta valstybinė žemė nuotrauka, foto

Privatūs Austėjos Landsbergienės vaikų darželiai „Vaikystės sodas“ neabejotinai yra vieni prestižiškiausių vietų...

Seimo narį Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn siekianti patraukti Generalinė prokuratūra nustatė, kad...

P.Gražulio parlamentinės lėšos už neegzistuojantį modelį nuotrauka, foto

Itin retai, o gal tik kartą kitą tegali pajusti tokį istorijos tankį...

Didelis formatas didžiai istorijai nuotrauka, foto

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas nuo pat 2000-ųjų nuolat yra išrenkamas arba...

Nepaaiškinamas Viktoro Uspaskicho fenomenas nuotrauka, foto

D. Grybauskaitės dešimtmetis: ko turėtų vengti prezidentės įpėdinis? nuotrauka, foto

Skaitytojų ekspresas, Dalios Grybauskaitės dešimtmetis Lietuvos prezidento poste visuomenės nuomonės formuotojų, o vėliau ir...

Sovietinė Palanga: diskoteka ir bausme naktį įžengus į pliažą nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Visi keliai vėlyvojo sovietmečio vasarą vesdavo į Palangą. 

Kas taip suerzino jaunąjį Landsbergį? nuotrauka, foto

Nuomonės, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) partija pranešė, kad rugsėjo 8-ąją Žiemgalos...

Agluonėnuose duris atvėrė grožio salonas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Agluonėnuose skleidžiasi grožio paslaugų žiedas. Praėjusią savaitę Priekulės gatvėje duris atvėrė salonas...

Skaitytojų ekspresas, Paskelbta prieš 9 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 10 val.

Nuomonės, Paskelbta prieš 10 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...