2019 m. balandžio 24 d. 15:24 val., trečiadienis

Skaityk dabar

Garsiakalbės pažeminta indų plovėja atleista iš darbo

(7)

Garsiakalbės pažeminta indų plovėja atleista iš darbo nuotrauka, foto

BĖDA po vieną nevaikšto - iš pradžių indų plovėja buvo apšaukta, po to - dar ir išmesta.

© Redakcijos archyvo nuotr.

Sumaištis, pažeminimas, gėda ir be galo gilus apmaudas - taip galima apibūdinti emocijas, užplūdusias indų plovėja viename uostamiesčio restorane dirbusią klaipėdietę Emiliją (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). "Mane atleido iš darbo", - po kelių savaičių, kai kreipėsi į žurnalistą, galiausiai pranešė pašnekovė, prabilusi apie elgesio su darbuotojais ypatumus restorane.

Vasario 14-ąją, švenčiant meilės dieną, Klaipėdos azijietiško maisto restorane "Huang Gong" sklido visai ne romantiški garsai. Pašnekovė pasakojo, kad čia buvo girdėti šauksmai ir grasinimai. Emilija guodėsi buvusi užpulta savo jaunesnės kolegės - neva ši įsiveržė į virtuvę ir ją apšaukė. "Tai buvo paskutinis kantrybės lašas", - apie tai, kodėl nusprendė kreiptis pagalbos į žurnalistus, tąkart kalbėjo Emilija.

Pokalbio metu moters nuoskaudos išsiliejo kone tvanu - ji prabilo apie darbe patiriamą psichologinį smurtą.

Esą darbuotojams neleidžiama išeiti atostogų, tarp kolegų vyksta kivirčai, o jos neužstoja ir restorano savininkai - esą jie net patys prisideda prie dar didesnio spaudimo.

Emilija kalbėjo bijanti prarasti darbą, nes žino, kad, radus menką priežastį, ją gali atleisti be jokios išeitinės kompensacijos.

"Vakarų ekspresas" pamėgino išsiaiškinti, kaip elgtis darbuotojams, patekusiems į tokią keblią situaciją ir kokių priemonių jie gali imtis.

Kaltina bauginimu

"Liksiu be nieko", - prieš kelias savaites ištarė Emilija pokalbio su žurnalistu pradžioje.

Moteris jam ryžosi tik po to, kai esą buvo agresyviai apšaukta restorano administratorės virtuvėje. Emilija teigė, kad riksmas buvo toks garsus, jog girdėjo net klientai.

Moteris teigė esanti darbdaviams neparanki ne todėl, kad prastai atlieka savo darbą, o todėl, nes prašo pagal įstatymus priklausančių atostogų.

"Vieną darbuotoją, kai ji paprašė atostogų, buvo už tai atleidę", - sakė Emilija ir tikino, kad praėjusių metų balandžio mėnesį pati paprašė jai priklausiusių atostogų.

Apie tai, kad savininkai delsia ją išleisti pailsėti, ji pranešė ir Valstybinei darbo inspekcijai. "Inspekcija jau ketino pas mus atvažiuoti, bet šeimininkai patys pas juos nuvyko", - kalbėjo Emilija ir pabrėžė, kad tik šios tarnybos pagalba ji išsireikalavo to, kas jai priklauso.

Tačiau šiais metais moteris ir vėl susidūrė su bėda. "Iki pensijos - ne tiek jau ir daug, bet vis dar trūksta. Bijau, kad jei išmes, kitur galiu nesusirasti darbo", - po įvykusio konflikto sielojosi Emilija.

Kivirčas perpildė kantrybės taurę

Konfliktas tarp indų plovėja dirbančios Emilijos ir restorano administratorės įvyko vasario 14-ąją pačiame restorane. Moteris pasakojo jau Valentino dienos išvakarėse trumposiomis SMS žinutėmis nesutarusi su kolege dėl įmonėje tarp darbuotojų verdančių intrigų, kasoje dingusių, bet vėliau atsiradusių pinigų.

Emilija teigė žinojusi, kad restorano administratorė pasisavino iš kasos keliasdešimt eurų - esą ši pati jai vėliau apie tai prisipažino. Tačiau kai Emilija apie tai papasakojo kitiems restorano darbuotojams, kurių atlyginimai dėl tokių vagysčių turėtų kentėti, prasidėjo tikra painiava.

"Darbas susimaišė su asmeniniais reikalais. Netrukus telefonu ėmė rašinėti kolegės vyras. Jam buvo nutekinti mano asmeniniai duomenys - telefono numeris", - piktinosi Emilija.

Meilės dieną į darbą atvykusi moteris teigė bijojusi, kad ant jos šaukusi administratorė tuoj paleis kumščius. "Toks rėkimas buvo, kad jaučiausi tikrai nesaugi", - prisipažino ji.

Teisinosi esanti garsiakalbė

Tačiau žurnalisto kalbinama restorano administratore dirbanti kita šio incidento dalyvė teigė, kad konfliktas įvyko visai ne dėl jos kaltės.

"Buvau įžeidinėjama, apšmeižta. Ji toks žmogus - pati kelia kivirčus. Šįkart nepatylėjau", - sakė administratorė, vengusi kalbėti apie incidento detales.

Ji neigė šaukusi ir patikino esanti garsiakalbė - esą būtent dėl to Emilijai pasirodė, kad ant jos yra šaukiama: "Nėra taip, kad ramiai kalbu."

"Taip, ji priėjo, pradėjo konfliktuoti, aš jau nebeištvėriau. <...> Taip išėjo. <...> Mes su ja darbe problemų turime ne pirmą kartą. Nežinau, kaip šeiminikai nesugeba susitvarkyti, jos atleisti", - aiškino darbuotoja ir pabrėžė, kad konflikto metu aidėjo ir necenzūriniai žodžiai.

Restorano administratorė teigė dirbanti jau 8-erius metus, anksčiau panašių konfliktų nėra turėjusi.

Apie darbuotojų pykčius žino

"Kadangi Valstybinei darbo inspekcijai (VDI) parašytas skundas dėl šiurkštaus darbo drausmės pažeidimo, prašau incidento dalyves parašyti detalius paaiškinimus, kada, dėl ko ir kaip kilo konfliktas", - toks restorano savininkės raštas netrukus pasiekė darbuotojas.

Tiesa, Emilijai, kai ši apsilankė VDI, specialistai teigė, kad jos tyrimas išties nepradėtas, todėl tokia informacija - stebinanti.

Restorano "Huang Gong" vadovė Zhang Ksuejing žurnalistui tikino, kad situacija apie minėtą konfliktą jai yra žinoma.

"Teisingai darote, kad rašote išklausę ne vien jos pusę, o aiškinatės. Tai teisinga. Tad aš irgi, vadovaujanti įmonei, turiu girdėti ne tik vieną ar kitą pusę. Turiu pasiaiškinimus", - pasakojo Z. Ksuejing.

Ji patvirtino, kad apie incidentą VDI nebuvo informuota - tam esą nėra reikalo.

"Apšaukė vienas kitą dėl problemų. Bet nestipriai. Tik pašaukė ir viskas", - lyg niekur nieko ištarė Z. Ksuejing.

Restorano vadovė teigė, kad atostogos darbuotojams suteikiamos, dėl to konfliktų nekyla. "Kada paprašo, tada ir duodam", - tikino ji.

Ruošiant tekstą spaudai žurnalistą pasiekė Emilijos žinutė, kurioje moteris tikino buvusi atleista iš darbo "dėl darbuotojo kaltės", nes esą šiurkščiai pažeidė darbo pareigas. Viena iš priežasčių, teigė Emilija, įvardyta tokia: "laisvu laiku darbe naudojosi telefonu."

"Man šokas", - kalbėjo ji ir teigė pasiryžusi kovoti už savo teises iki galo - apie nepagrįstą atleidimą moteris praneš VDI specialistams, vėliau galbūt net kreipsis į teismą.

Paaiškino, ką daryti

VDI Klaipėdos skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Ročys dienraščiui aiškino, kad tirti skundus, kuriuose darbdaviai kaltinami psichologiniu smurtu, yra sudėtinga.

"Turime ir tokio pobūdžio skundų, pagal kuriuos darbuotojams daromas psichologinis spaudimas. Vykstame į įmonę, fiksuojame rizikos veiksnius, žiūrime, ar yra rizikos vertinimas dėl psichologinių dalykų. Bendraujame ne tik su vadovais, bet ir su kolektyvu apie tai, kaip jie jaučiasi", - teigė V. Ročys.

Inspektorius pabrėžė, kad konfliktai darbe - natūralus reiškinys, tačiau tik iki tam tikros ribos.

"Jei visiškai perlenkiama lazda, darbuotojas turi kreiptis į policiją. Pavyzdžiui, jei yra fiziniai veiksmai", - kalbėjo specialistas.

Jis pasakojo, kad VDI, jei nustato pažeidimų įmonėje, pateikia reikalavimus trūkumams pašalinti. "Kreiptis su skundu gali tiek darbdavys, tiek darbuotojas. Darbdavys turi būti suinteresuotas sudaryti saugias sąlygas darbuotojui, susijusias ir su psichologine atmosfera", - pasakojo V. Ročys.

VDI Klaipėdos skyriaus vedėjas skaičiavo, kad skundų inspekcija sulaukia virš 600. "Iš jų dėl psichologinių trukdžių labai nedaug. Štai turėjome 5 skundus dėl to. Tačiau turime daug prašymų ginčams nagrinėti - virš 900", - statistiką pateikė V. Ročys.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Kur žiūri Vyriausybė?

2019-03-18   10:39

IP: 195.182.92.36

Klaipėdos skyriaus vedėjas, vyriausiasis darbo inspektorius Vytautas Ročys dienraščiui aiškino, kad tirti skundus, kuriuose darbdaviai kaltinami psichologiniu smurtu, yra sudėtinga. Sudėtinga? o gal tiesiog reikia netingėti ir padirbėti?

hmm

2019-03-17   16:08

IP: 85.206.61.240

Kaip supratau iš straipsniok tai atleido už intrigas ir žmogaus apvaginimą. Jei buvo kokių įtarimų reikėjo vadovui pranešti, o ne skleisti realybės neatitinkančią informaciją. Už kasoje esančius pinigus visuomet atsako kasininkas ir jeigu yra trūkumas tai kasininkas iš savo kišenės ir dengia. Algos nuo to kitiems darbuotojams nemažėja.

Mr truth

2019-03-16   23:14

IP: 185.11.26.161

Ve trina komentarus, nes gėda už paksio reklamą. Teisybę galima ir kitur parašyti.... Trinkit į sveikatą. Tualeto laikraštis

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Urėdijų reforma: valstybiniai miškai pavojuje nuotrauka, foto

Pavasario vėjai į reformuotos Valstybinės miškų urėdijos padalinius atpūtė nerimo debesis. Patyrę...

Pasaulyje, pilname kosmopolitinių iššūkių, tėvai, atsakingai ruošiantys savo vaikus gyvenimui, jau nežino,...

Vaikus auklėsime skandinaviškai, o anūkus - afrikietiškai? nuotrauka, foto

Nuo liepos 1 d. Lietuvoje gausios šeimos pagaliau galės pasinaudoti specialiai joms...

Šeimoms reikia ne išmaldos, o pagarbos nuotrauka, foto

Jauna klaipėdiečių pora Dovydas Urbonas ir Milda Tamašauskaitė pastaruosius 2 metus gyveno...

Klaipėdiečių poros kelionė dviračiais į Filipinus baigėsi netikėtai nuotrauka, foto

Prie Klaipėdos – „smėlio audra“? nuotrauka, foto

Klaipėda, Trečiadienį autostrada prie Klaipėdos važiavę žmonės galėjo pastebėti keistą gamtos reiškinį –...

Dėl paminklo karalienei eina kryžiaus kelius nuotrauka, foto

Klaipėda, "Tai turėtų tapti turistų traukos centru, juk tai - toks grožis!" -...

Stasio Domarko jubiliejus virs švente visam kraštui nuotrauka, foto

Kultūra, Žymus dirigentas Stasys Domarkas švenčia 80-ąjį gimtadienį. Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kolektyvas...

Sėkmės inkilėlis 2019 nuotrauka, foto

Klaipėda, Pavasariui budinant gamtą, norisi puošti ne tik savo namus, bet taip pat...

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 23 min.

Kultūra, Paskelbta prieš 40 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 42 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...