2018 m. gegužės 22 d. 03:23 val., antradienis

Skaityk dabar

Dangstomi juodi Vytauto Landsbergio darbai

(20)

2018-05-11, 08:52

Justina GAFUROVA

Dangstomi juodi Vytauto Landsbergio darbai nuotrauka, foto

V.Landsbergis.

© Stasio Žumbio nuotr.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis nepanoro atskleisti istorinės skraistės, po kuria gali slėptis Vytauto Landsbergio nešvarūs darbai ir įtaka teroristiniams aktams pačioje Nepriklausomybės pradžioje. Pasirodo, prokuratūrai pro akis prasprūdo ne tik Seimo komisijos išvados, bet ir liudininkų pasakojimai.

Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai Audrius Butkevičius, Bronislovas Genzelis ir Zigmas Vaišvila apskundė Generalinės prokuratūros atsisakymą pradėti ikiteisminį tyrimą dėl Vytauto Landsbergio užsakymų teroristiniams aktams ir bandymui 1993 m. įvykdyti ginkluotą perversmą.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Martyno Jovaišos nuomone, dalis nurodytų nusikaltimų tirta atskirose baudžiamosiose bylose, kurios nutrauktos dėl senačių ar įtariamųjų mirčių, o dėl V.Landsbergio nenustatyta patikimų duomenų, kad jis būtų užsakęs šiuos nusikaltimus ar trukdęs teisėsaugai juos tirti.

Signatarai nesutinka su prokuroro nuomone, nes nevertinti jų nurodyti visi nusikaltimai ir vadovautasi tik atskirais ikiteisminiais tyrimais. Tačiau jie nevertinti kaip viena visuma, nevertintos tų nusikaltimų organizatoriaus V.Landsbergio veikos, jų tęstinumas. Signatarų nuomone, pradedant nuo „Kryžkalnio Motinos“ paminklo sprogdinimo, kurio užsakymą ir atlygį, Ž.Razmino ir V.Šustausko liudijimais, jiems perdavė ištikimas V. Landsbergio padėjėjas Andrius Tučkus, visi šie nusikaltimai turi tuos pačius užsakovus ir vykdytojus.

Prokuroras nevertino ir 2007 m. gruodį Seimo komisijos J.Abromavičiaus žūties aplinkybėms tirti išvadų, kuriose nustatyta, kad „J.Abromavičiaus nužudymą galima vertinti kaip žmogžudystę, įvykdytą teroristinės organizacijos požymių turinčios grupės asmenų, kurie turėjo ir tebeturi ryšių su kai kuriais politinių Tėvynės sąjungos (Lietuvos konservatorių), Krikščionių demokratų ir buvusios Demokratų partijų tuometinės ir dabartinės vadovybės bei kitais šių partijų nariais“. Komisijos išvadose taip pat teigiama, kad J.Abromavičius buvo surinkęs duomenų apie savanorių maištą, Bražuolės tilto sprogdinimą.

Prokuratūra tyrimą dėl J.Abromavičiaus nutraukė 2006 m. rugsėjį, konstatavus, kad J.Abromavičiaus žmogžudystę įvykdęs asmuo pats yra nebegyvas, o su konservatoriais susijusių įtariamųjų žmogžudystės užsakymu kaltei įrodyti nesurinkta pakankamai įkalčių, todėl bylos tyrimas sustabdytas.

Prokuroras nepasisakė ir dėl V.Šustausko prisipažinimų spaudos konferencijoje Seime, bei V.Šustausko knygoje „Laisvė ir kraujas“ paviešintos informacijos, kad 1991 m. sausio 13 d. Lietuvos Aukščiausiojoje Taryboje savanoriai iš Panevėžio jam siūlė imtis sunaikinti 10 pagrindinių V.Landsbergio politinių oponentų - A.Brazauską, K.Prunskienę, V.Beriozovą ir kitus. Tai jis patvirtino ir „Vakaro žinių“ žurnalistams dar šių metų kovo mėnesį.

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Audriaus Butkevičiaus komentaras:

- Lietuvos Respublikoje teismai ir prokuratūra valdoma konservatorių partijos statytinės prezidentės. Tikėtis, kad jos teisėjai atakuos savo maitintoją, būtų tiesiog naivu. Gilinantis į mūsų pateiktus klausimus, reikėtų priimti tam tikrus procesinius veiksmus. Tada paaiškėtų ir daugiau dalykų, kurie yra visiškai nepriimtini prezidentei ir valdžioje vis dar esančiai konservatorių partijai. Paaiškėtų, kad mes negalime priimti mito, kurį apie save kuria ši partija ir pats V.Landsbergis - kad jis vienintelis išgelbėjo Lietuvą, o konservatoriai yra vieninteliai Lietuvos patriotai.

Mes nenorime tiesiog nuskriausti dieduko. Šiandien Lietuvoje visiškai nėra priemonių stabdyti emigraciją, turime prastą saugumo situaciją - tai eilės žmonių, esančių valdžioje, veikos rezultatas. Kitaip sakant, tiek diedukas, tiek tetulė, tiek visa jų kompanija vykdė labai subtiliai nusikalstamą politiką. Prezidentė savo poste yra aštuonerius metus, tačiau nežinau nė vieno jos pasirašyto politinio dokumento emigracijai mažinti. Nėra vidinės motyvacijos. Rezultatas - šiandien Londone gyvena daugiau lietuvių nei Kaune. Kažkas turi atsakyti, kodėl aukščiausiuose vadovų postuose nedaromi reikalingi Lietuvai žingsniai. Gal yra išorinė motyvacija nedaryti?

Tiems, kurie planuoja kada nors įvykdyti karinį konfliktą Baltijos šalių teritorijoje, yra labai svarbi žmonių nuomonė apie Baltijos šalis. Buvo svarbu sukurti priešo įvaizdį apie Azijos valstybių žmones. Tam labai aktyviai talkino Lietuvos užsienio politikos, ir ypač konservatorių vykdyta politika. Bet koks sveiko proto žmogus, suvokdamas grėsmę, kylančią iš Rusijos, būtų sutikęs išsaugoti Rusijos visuomenėje palankias Lietuvai nuotaikas. Tam, kad bet kokio Rusijos valdžios puolimo prieš Lietuvą atveju, Rusijos žmonės paremtų mus. Taip, kaip parėmė mus Sausio 13-osios įvykių metu Maskvoje. Tačiau tai, ką darė V.Landsbergis ir po jo sekę visi jo statytiniai, buvo visiškai priešiška veikla. Mano požiūriu, ji buvo naudinga Rusijos vanagams, siekiantiems agresijos Baltijos valstybių teritorijoje. Tai man leidžia kalbėti, kad šie žmonės gali būti valdomi užsienio valstybių specialiųjų tarnybų.

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Zigmo Vaišvilos komentaras:

- Turbūt baugu tokius dalykus tirti, nors jie akis bado. Kai žmonės, vykdę užsakymus, prisipažįsta, o prokuratūra nenori tirti, keista. Sakoma, kad tai atskiri nusikaltimai, bet mes prašėme tai tirti kaip visumą, o ne atskirus epizodus. Nelaukiant, kol kas nors nutiktų iki šiol dar galintiems paliudyti dalyviams. Kaip kad buvo J.Abromavičiui, kaip nutiko Vytauto Pociūno ir panašiais atvejais. Manau, laikas atsipeikėti ir prokuratūrai, ir Valstybės saugumo departamentui, ir valstybei.

Prokuratūros atsakymą galima vertinti kaip atsirašymą. Matome tam priežastinius ryšius. Jei valstybės vadovė prašo malonės ir užtarimo tokio purvino, kaip galima pasakyti iš paskutinės VSD pažymos, „MG Baltic“ koncerno atstovo ir Eligijaus Masiulio... O paskui prezidentė patvirtina, kad bendrauja ir bendraus toliau. Ką bepridurti. Bet nuo tokių dalykų neturi priklausyti prokuratūros darbas. Prokuroras tyrime turi būti nepriklausomas. Deja, ne šioje valstybėje.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

---

2018-05-14   18:28

IP: 86.100.107.136

Kokį aktualumą turi išdėstyti dalykai? Turbūt jokio. Jei Tomkus mano kitaip, tai reiktų dar keletos straipsnių. Teisme tai įroddyti jokios perspektyvos. Ateities istorikai aprašinės kaip Tomkaus, Vaišvilos, Butkevičiaus pasakojimus.

skausmas

2018-05-14   16:43

IP: 78.62.150.6

gaila,kad ne visi supranta iki kokio lygio nuridenta Lietuva,kad
atsigauti padeda garbingas dienrastis

Z - autorei

2018-05-14   15:12

IP: 188.69.194.88

Jus dirbat Vakaro zinioms, kurios priklauso Respublikai, reikia jusu vadovas yra Tomkus. Jusu sitas straipsnis yra ir Respublikoj. Taigi, Jusu straipsnis yra Respublikos straipsnis. Manau VE, budamas nepriklausomas, nepublikuotu sito. Kodel nera straipsnio Klaipedos ar Atviroj Klaipedoj. Mano nuomone tai kliedesiai, Respublikos, kitaip tariant Tomkaus (savininko). Kur suklydau?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Krauju aplietas Vertelkos portretas: nuo nukirstų galvų maišeliuose iki prabangos kalėjimo kameroje nuotrauka, foto

„Pinčia“ vadinamas Algimantas Vertelka – žmogus, kurio pavardė Lietuvos kriminalinėje istorijoje įrašyta...

Kalbos apie mokesčių didinimą nebus tol, kol valstybinės institucijos nesusitvarkys su...

Vilius Šapoka: norint, kad „šešėlio“ nebūtų versle, pavyzdį pirmiausia turi rodyti valstybė nuotrauka, foto

Lietuvos širdies asociacija anonimiškai patikrino Seimo narių sveikatą. Nes, anot dainos, Lietuvos...

Nuo šiol eikite pro parlamentą tyliai. Nenervinkite Seimo narių nuotrauka, foto

Tik apie maksimalią Klaipėdos jūrų uosto plėtrą kalbančios Vyriausybės ir išorinio uosto...

Išorinis uostas - mirtis Melnragei nuotrauka, foto

Konferencija "Marketingas turizmui" dalino sėkmės receptus nuotrauka, foto

Ūkis, Lietuvos marketingo asociacijos organizuota konferencija "Marketingas turizmui Lietuvoje", gegužės 18 d. vykusi...

Klaipėdos medikai - vėl geriausi nuotrauka, foto

Sportas, Savaitgalį Palangoje vykusiose 12-osiose Lietuvos greitosios medicinos pagalbos (GMP) žaidynėse jau šeštą...

Iš Lenkijos - su laurais nuotrauka, foto

Sportas, Lodzėje (Lenkija) vykusiame "Tennis Europe" 2 kategorijos keturiolikmečių teniso turnyre sėkmingai varžėsi...

M. Paulauskas: ši pergalė įsirašo auksinėmis raidėmis nuotrauka, foto

Sportas, „Šie laimėjimai įsirašo auksinėmis raidėmis. Mes puikiai žinome Arvydo Sabonio laikus, kai...

Sportas, Paskelbta prieš 7 val.

Sportas, Paskelbta prieš 8 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...