2020 m. spalio 20 d. 07:10 val., antradienis

Skaityk dabar

Bronius Vyšniauskas: "Ir grabe gulėdamas būsiu diskvalifikuotas"

(7)

Bronius Vyšniauskas: "Ir grabe gulėdamas būsiu diskvalifikuotas" nuotrauka, foto

Bronislavas Vyšniauskas.

© Viliaus MAČIULAIČIO nuotr.

Reklama

Kas atsitiko, kad daugiau nei 50 metų atidavęs žmonėms sveikatinti, populiariems masiniams sportiniams renginiams organizuoti, pagaliau pakėlęs Lietuvos sunkiąją atletiką iki pasaulinio lygio garsus treneris Bronislavas Vyšniauskas tapo dalies visuomenės ir spaudos kritikos taikiniu?

- Gerbiamas treneri, kodėl paskutiniu metu žiniasklaidoje esate minimas tik neigiamame kontekste?

- Ne veltui sakoma, kad mėgstamiausias lietuvių sportas yra ne krepšinis, o vienas kito ėdimas. Vaizdžiai sakant, suėdė ir mane, o jei būti visiškai tiksliau - ėda ir dabar! Tačiau tai menkniekis, gaila sporto šakos, trenerių, sportininkų, rėmėjų.

- Vadinasi, sunkioji atletika viešai žudoma, o nė viena atsakinga institucija net nesiteikia pasidomėti, kas iš tiesų vyksta?

- Atsakingos institucijos yra ir jos labai džiaugiasi ir matomos per visus TV kanalus, kai namo grįžti su medaliais. Ir priėmimus organizuoja, ir per petį paploja, ir finansiškai paremia, tačiau jos nė akim nemirkteli, kai tave ištinka bėda, arba kai gyvą pradeda pjauti kartu su visa sporto šaka!

Tyli Lietuvos trenerių asociacija, Nacionalinė sportininkų asociacija. Suprantama - krustelėsi, užgrius su patikrinimais, ras ką nors ar ne, ne taip ir svarbu, bet nervus treneriams ir sportininkams patampys kaip reikalas.

Įvardinkite bent vieną sporto šaką, kurią Lietuvos antidopingo komisija būtų taip aršiai tikrinusi. Per 15 metų penki sunkiaatlečiai įkliuvo vartoję dopingą. Aišku, tuo didžiuotis nereikia.

Tarp jų ir du mano auklėtiniai, kurie, man nežinant, vartojo draudžiamus preparatus.

Yra sporto šakų, kur per tą patį laikotarpį įkliuvo daug daugiau atletų. Ar Jūs esate apie tai ką nors girdėjęs? Tikriausiai ne? O štai, kad sunkiaatlečiai "dopinginiai", o aš "dopingo karalius" žino visa Lietuva.

- Tikrai atrodo, kad tai tik sunkiaatlečių problema.

Sunku nežinoti, kai per pastaruosius dvejus metus apie sunkiaatlečius žiniasklaidoje išplatinta šimtai straipsnių. O tie rašiniai kaip klonai, skirdavosi tik jų pavadinimai.

Tuo pat metu vykdavo intensyvus sportininkų testavimas ir iki tokio lygio, kad Žygimantui Staniuliui neatlaikė kraujagyslės, grėsė kraujo užkrėtimas, teko gultis įligoninę.

Reklama

- Kaip į tai reagavote, kaip jautėsi sportininkai, treneriai ar nekilo noras gintis?

- Dirbome kaip visada, treniravomės, dalyvavome varžybose, gydėmės traumas. Gaila, kad tie rašytojai ir komentatoriai nė puse žodžio neužsiminė, jog nė vienas mano auklėtinis nenuėjo šunkeliais, kad dauguma jų besitreniruodami baigė universitetus ir kolegijas, tapo bakalaurais ir magistrais... Visa tai nubraukta - liko tik dopingas, dopingas ir dar kartą dopingas!

- Būkime teisingi, juk dopingo vartojimo ir draudžiamo metodo panaudojimo atvejai buvo užfiksuoti.

- Aš to ir neneigiu! Bet juk yra tokia nerašyta, o gal kur nors ir užrašyta taisyklė, kad bausmė turi būti adekvati nusižengimui.

Aš prisipažinau, kad pažeidžiau antidopingo kodeksą statydamas dviem sportininkams lašelines, t. y. medicinoje plačiai naudojamą Ringerio tirpalą organizmo skysčių pusiausvyrai atstatyti.

Nors daug kartų skambinau į Lietuvos antidopingo agentūrą, norėdamas pasitarti ir gauti leidimą procedūras atlikti vietoje, tačiau į skambučius niekas neatsiliepė.

Reklama

Vietoje to atėjo elektroninė žinutė, kad Agentūra atostogauja.Tada procedūrą atlikome savo bazėje fizioterapijos kabinete. Dar nežinojau, kad jau beveik du metus esu slapta sekamas, kad klausomasi mano telefoninių pokalbių, kad skaitomas mano balso paštas.

Tada nekreipiau į tai dėmesio, dabar neabejoju, kad tai buvo tikslingai suplanuotos akcijos dalis.

- Tai visas šitas triukšmas tik dėl to Ringerio tirpalo?

- Ne tik. Prasidėjo ikiteisminis tyrimas, siekta įrodyti, kad neva aš ir kiti treneriai atliekame su sportininkais fiziologinius bandymus ir t. t. Iš viso to nieko neliko. Pirmos instancijos teismas nubaudė kelių tūkstančių eurų bauda už tai, kad galimai platinau draudžiamas medžiagas.

Teisminis procesas dar tik prasidėjo, kadangi aš jokių draudžiamų medžiagų nei galimai, nei kaip nors kitaip neplatinau, advokatas padavė apeliaciją. Dėl šventos ramybės palikau visas užimamas pareigas, išėjau į pensiją.

- Išeina taip, kad pasidavėte, nekovojate, todėl žmonės ir mano, kad esate kaltas.

Reklama

- O kaip kovoti, jei Lietuvos antidopingo komisijai Lietuvos teisė negalioja, ji vadovaujasi tik Pasaulinės antidopingo komisijos Lozanoje kodeksu.

Nubaudė ir tylėk, nesvarbu kaltas ar nekaltas, o jei kaltas - tai ar skirta bausmė adekvati padarytam nusižengimui.

Tiesa, tai komisijai gali skųstis, bet ten kainos tokios, kad net namą pardavęs nesusimokėsi.

- Nesuprantu, kaip gali Lietuvoje veikti institucija, kuriai Lietuvos teisė negalioja?

- Nesu teisininkas, todėl aiškinti Konstitucijos negaliu. Tačiau kaip eiliniam piliečiui ir man kyla daug klausimų. Štai mane jau išėjusį į pensiją ir atsisakiusiu visų pareigų už draudžiamo metodo panaudojimą nubaudžia 10 metų diskvalifikacija, faktiškai iki gyvenimo pabaigos.

Jau prasidėjus tyrimui Federacijos generalinis sekretorius iš manęs išgirdo, jog naudotas draudžiamas metodas buvo diskvalifikuojamas trejiems metams, gydytoja, rekomendavusi sportininkams Ringerio tirpalo procedūras, baudžiama penkerių metų diskvalifikacija, tik niekam neaišku už ką.

Reklama

- Palaukite, ikiteisminio tyrimo medžiaga - tai paslaptis, ji neplatinama ir neskelbiama visa apimtimi.

- Ir man taip atrodo, kad ji neturi būti viešinama. Juk ten visokios tyrėjų hipotezės, įtarimai, apklausos, pasiklausimai, liudytojų parodymai.

Štai dabar atėjo dar viena žinia - remdamiesi ta medžiaga jie nusprendė, kad aš platinau draudžiamas medžiagas. Teismas dar nesibaigė, o jiems jau viskas aišku, tad prie tos dešimt metų diskvalifikacijos pridėjo dar keturis metus! Išeina, kad ir grabe gulėdamas būsiu diskvalifikuotas. Sakau, gal ir palaidoti neleis, kol diskvalifikacija galios!

- Kažkas nesuprantamo. Juk net diktatoriškose valstybėse galima skųstis.

- Jau sakiau, kad yra Lozana, kur mes paprasčiausiai neturime finansinių galimybių kreiptis.

Tiesą sakant, Lietuvoje jau seniai turėjo pradėti veikti Sporto arbitražas. Jis svarstytų sportininkų ir trenerių, nepatenkintų Antidopingo komisijos verdiktais, skundus ir tik tada jie keliautų į Lozaną.

Reklama

- Gal jūs, žodžio neieškantis kišenėje, pats iššaukėte ugnį į save?

- Iš dalies į klausimą ir atsakėte. Visada sakau, ką galvoju, nevyniodamas nieko į vatą. Kategoriškai nesutikau su Lietuvos olimpinio sporto centro išdraskymu, buvau aktyvus Lietuvos olimpinio komiteto prezidento rinkimuose remdamas vieną kandidatą, man nepatiko Antidopingo agentūros darbai "po kilimu", kada neskelbiami kokie buvo tikrinimai, viešinami tik teigiami testų rezultatai.

Todėl nenuostabu, kad per 50 darbo metų užauginau ne tik krūvą aukšto meistriškumo sportininkų, bet ir tokio pat lygio priešų. Gerai juos žinau, bet tegul tai lieka jų pačių sąžinei. Gyvenimas banguotas, kyli aukštyn, krinti žemyn.

Nė vienam taip nebuvo, kad tik į viršų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

*sadraV

2020-08-30   22:24

IP: 85.232.134.106

Lauksime interviu su nekaltais bet nuskriaustais Rusijos lengvaatleciais

Kis

2020-08-30   21:54

IP: 78.61.191.164

Be ugnies nebuna dumu,o autoriteta tenka kurti ir daugiau metu,o issvaistyti reikalinga tik klaida,kuria jus patys ja ir padarete.Tenka praryti piliule,neziurint kokia ji karti bebutu.Galima tik uzjausti,nes darbo ideta ir neblogu rezultatu tikrai kad buta ir viskas suniui atiteko.

šlapimo gėrikui

2020-08-29   10:31

IP: 86.100.115.93

Jeigu bus už ką - ir grabe būsi. Žmonės ne kvaili, juk mato kas per žmogus esi. Todėl, greičiausiai - būsi :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Istorinių laivų uostas iš Klaipėdos iškeltas į Švėkšną nuotrauka, foto

"Greičiau jau pasaulinis klimato atšilimas padarys savo darbą ir mes turėsime istorinių...

Gražiausi gėlių žiedai ir nuoširdžiausi sveikinimo žodžiai šiandien skrieja vienos prasmingiausių profesijų...

Nausėdos auklėtoja prezidentą prisimena iki šiol: „Jis buvo mano atrama“ nuotrauka, foto

Pirmadienį ryte paaiškėję preliminarūs Seimo rinkimų rezultatai vienus nuvylė, kitus pradžiugino, trečius...

Iš pajūrio į Seimą - nauji veidai nuotrauka, foto

Lietuvos mokesčių mokėtojams, nė kiek neprisidėjusiems prie komercinio banko „Snoras"...

Slaptos „Snoro“ bylos gali būti atverstos nuotrauka, foto

Gyventojams bus pristatytas projektas "Neringa - kultūros sala" nuotrauka, foto

Neringa, 2021-aisiais Neringa pasipuoš Lietuvos kultūros sostinės titulu. Mūsų nedidelio miesto bendruomenei tai...

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai:

Danės valymas - dar negreit nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos savivaldybė valyti Danės upę buvo nusprendusi jau seniai ir tiems darbams...

Spalio 20-oji Lietuvoje ir pasaulyje nuotrauka, foto

Įvairybės, Dangaus kūnai: saulė teka 7.58 val., leidžiasi 18.08 val. Dienos ilgumas 10.10...

Neringa, Paskelbta prieš 56 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...