2019 m. birželio 16 d. 11:32 val., sekmadienis

Skaityk dabar

Be reikalo neikit į lauką

(4)

2019-04-27, 09:40

Edita SIAVRIS, Respublika.lt

Be reikalo neikit į lauką nuotrauka, foto

Specialistai gyventojams pataria neužsibūti ilgai lauke, ypač vengti sportuoti lauke, nes giliai kvėpuojant kietosios dalelės patenka į giliuosius kvėpavimo takų sluoksnius.

© Asociatyvi redakcijos nuotr.

Įvairiose Lietuvos vietose specialistai fiksuoja padidėjusią oro kietosiomis dalelėmis taršą ir ragina gyventojus be reikalo ilgai nebūti lauke. Prognozuojama, kad dar kelias dienas šalyje bus sausa, todėl išaugusi oro tarša išsilaikys. 

Nesportuokite lauke

Kol laukai ir medžiai dar nesužaliavę, Aplinkos apsaugos agentūros specialistai miestuose fiksuoja kietųjų dalelių koncentracijos ore padidėjimą. Pagrindiniai taršos šaltiniai - transportas, pakeltoji tarša ne tik nuo pačių gatvių, bet dar nesužaliavusių paviršių.

Aplinkos apsaugos agentūros Oro kokybės vertinimo skyriaus vyriausioji specialistė Vilma Bimbaitė teigė, jog šiandien itin aktuali žemės ūkio keliama tarša. „Dabar labai sausa, ariami laukai, transportas labai pakelia dulkes, jos nupučiamos net į miestus. Tai užvakar nutiko ir Klaipėdai, joje kietųjų dalelių koncentracija ore labai padidėjo ir vienas taršos šaltinių - žemės ūkis. Taip pat teršia gaisrai, ypač žolės deginimas. Pasirodė pranešimų, kad deginama žolė, o kai taip sausa, įmanomi ir miškų gaisrai“, - kalbėjo specialistė.

Baltarusijoje dega durpynai, tai mums irgi aktualu, nes degančių durpynų keliama oro tarša atkeliauja iki Lietuvos. Pasak V.Bimbaitės, kaip tik vyrauja pietryčių krypties vėjas, numatoma, kad jis toks išsilaikys dar kelias dienas, todėl atneštinės taršos dar gausime.

„Mūsų foninės stotys, esančios nacionaliniuose parkuose, fiksuoja taršą ir užvakar Žemaitijos stotyje fiksuotas kietųjų dalelių normų viršijimas, o tai čia - retas atvejis, - aiškino pašnekovė. - Užvakar Klaipėdoje oro tarša kietosiomis dalelėmis normas viršijo net 4,8 karto; Kaune viršyta apie 2,1 karto. Vakar koncentracijos šiek tiek sumažėjo, tačiau oro užterštumo lygis išlieka aukštas.

Didžiausia oro tarša fiksuojama didžiuosiuose šalies miestuose ir svyruoja apie 60-80 mikrogramų k.d. 1 kub. metre (vidutinė paros norma - 50 mikrogramų kub. metre).“

Specialistai gyventojams pataria neužsibūti ilgai lauke, ypač vengti sportuoti lauke, nes giliai kvėpuojant kietosios dalelės patenka į giliuosius kvėpavimo takų sluoksnius. Rekomenduojama dažnai valyti namus, nes aplinkos tarša patenka ir į namus.

Šis balandis taršesnis

Šių metų balandis, palyginti su pernai tuo pačiu laiku, tikrai išskirtinis, nes oro taršos koncentracija žymiai didesnė. V.Bimbaitė teigė, jog pernai tokiu laiku irgi buvo sausa ir šilta, tačiau oro tarša buvo mažesnė.

„Oro kokybės atžvilgiu medžių kirtimas daro neigiamą įtaką. Medžiai, žolė yra natūralūs taršos „sugertukai“. Medžių kirtimai miestuose liūdina“, - kalbėjo ji. Lyginant metines oro taršos kietosiomis dalelėmis koncentracijas, Europoje esame vidutiniokai. Specialistė atkreipė dėmesį, kad pažangiausi šioje srityje suomiai, estai, švedai.

Tačiau jei lyginsimės, pavyzdžiui, su lenkais, vokiečiais, mes atrodome kur kas geriau. Vokiečiai susiduria su azoto dioksido viršijimais, kurių mes labai seniai neturime.

Kovojant su oro tarša, šalys draudžia senų dyzelinių automobilių įvažiavimą į miestų centrus, tam tikru metu ribojamas eismas.

Skatinamas elektromobilių įsigijimas. Aplinkos apsaugos agentūra šiais metais įgyvendins vadinamąjį sorbentų projektą, tarša bus matuojama daugelyje taškų. Po metų bus rezultatai, kurie aiškiau parodys šalies taršos situaciją ir problemas.

 

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Antanas

2019-04-27   20:15

IP: 185.11.26.161

Nelyginkit nei su Vokietijos nei su Anglijos tai man dzin. Klaipėdoje vaikų negalima išvesti į lauką pažaisti, pakviepuot orų švariu, idiotai chrenavi.

Kaip

2019-04-27   16:01

IP: 185.11.26.161

Gaunama elektros, elektrosmobiliui? Iš eko oro?

vaciui

2019-04-27   15:42

IP: 86.100.23.144

Tu kuriame čia miesti gyveni kad senų mašinų daug važinėja?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

A. Landsbergienės darželyje užgrobta valstybinė žemė nuotrauka, foto

Privatūs Austėjos Landsbergienės vaikų darželiai „Vaikystės sodas“ neabejotinai yra vieni prestižiškiausių vietų...

Seimo narį Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn siekianti patraukti Generalinė prokuratūra nustatė, kad...

P.Gražulio parlamentinės lėšos už neegzistuojantį modelį nuotrauka, foto

Itin retai, o gal tik kartą kitą tegali pajusti tokį istorijos tankį...

Didelis formatas didžiai istorijai nuotrauka, foto

Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas nuo pat 2000-ųjų nuolat yra išrenkamas arba...

Nepaaiškinamas Viktoro Uspaskicho fenomenas nuotrauka, foto

Ar piliečiai žino, kur išsibarsto mūsų mokesčiai? nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Lietuva jau antrus metus turi nedeficitinį valstybės biudžetą, siekiantį daugiau nei 11...

Politinis birželis lyg Zobovo meškučių nuotykiai nuotrauka, foto

Nuomonės, Šiame žinių prikimštame ir nuolat besikeičiančiame Pasaulyje darosi vis sunkiau atskirti tikrovę...

Vakarų Lietuvos automobilių statymo ypatumai nuotrauka, foto

Klaipėda, Dienraščio "Vakarų ekspresas" redakcija tęsia konkursą "Automobilių statymo ypatumai". 

Vakarų Lietuvos kriminalinė kronika nuotrauka, foto

Kriminalai, Sudavė į veidą 

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 17 min.

Nuomonės, Paskelbta prieš 33 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 49 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...