2019 m. gegužės 25 d. 14:42 val., šeštadienis

Skaityk dabar

Aistras kelia dviračių takas

(13)

Aistras kelia dviračių takas nuotrauka, foto

VIETA. Daug aistrų sukėlė šio skvero tvarkymo projektas.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Klaipėdos savivaldybė planuoja tvarkyti pėsčiųjų ir dviračių taką tarp Šilutės plento ir Taikos prospekto. Sykiu būtų tvarkomas ir skveras prie prekybos centro "Maxima" Šilutės pl. 40A. Vis dėlto keli šio rajono gyventojai projekto pristatyme reikalavo, kad projektas būtų pristabdytas, nes esą yra per brangus ir neaišku, ar tikrai to dviračių tako ten reikia.

Neringos ir Pempininkų mikrorajonuose esanti teritorija apribota Baltijos pr., Šilutės pl., Taikos pr. ir Debreceno g. Ji tankiai apgyvendinta, yra devynios ugdymo įstaigos, trys prekybos centrai.

Ką nori daryti?

Vilniečiai projektuotojai UAB "Plentprojektas" pažymi, kad skvere yra neveikiančio fontano ir kiti savo pirminės funkcijos nebeatliekantys betoniniai elementai, netoliese esančios sporto aikštelės asfalto danga sutrūkinėjusi ir apžėlusi žole. Visame ruože laiptai, atraminės sienutės aptrupėję, turėklai surūdiję, takų danga vietomis iškrypusi, duobėta, apžėlusi žole.

Pėsčiųjų ir dviračių takų danga įvairi - trinkelės, plytelės, asfaltas. Pandusų judėjimo negalią turintiems nėra arba jie be turėklų, per didelio nuolydžio. Apšvietimo stulpai susidėvėję nuo atmosferinių poveikių.

"Esama situacija neatitinka šiuo metu galiojančių normatyvinių dokumentų", - konstatavo projektuotojai.

Planuojama praplėsti tarp Šilutės pl. 40 pastato ir Šilutės pl. esančią automobilių stovėjimo aikštelę įrengiant asfalto dangą.

Nuo Šilutės pl. iki Taikos pr. projektuojamas 2,5 m pločio pėsčiųjų ir 2,5 m pločio dviračių takai. Jie tarpusavyje ir nuo vejos būtų atskirti vejos borteliu. Pėsčiųjų ir dviračių trasoje naikinami esantys laiptai, įrengiant nuolydžius.

NEAIŠKU? Klaipėdietė Eugenija Budžienė į pristatymą atėjo nešina skvere rasta informacine lentele. "Kas ką gali suprasti į ją pasižiūrėję? Niekas neaišku, o ir pati lentelė buvo krūmuose", - rėžė ji. Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Šalia prekybos centro projektuojamas skveras su fontanu, dekoratyviniu apšvietimu, gėlynais, želdiniais, mažąja architektūra. Kiek toliau projektuojama sporto zona su krepšinio ir tinklinio aikštele, lauko treniruokliais, žaidimų aikštelėmis skirtingo amžiaus vaikų grupėms. Planuojama įrengti ir vaizdo stebėjimo kameras žmonių ir statinių saugumui. Šalia sporto zonos, bet kiek toliau nuo tako turėtų atsirasti automatinis stacionarus viešasis tualetas. Teritorija būtų apšviesta, įrengti suoliukai, šiukšliadėžės.

Saugu ar nesaugu?

Vis dėlto keletui gyventojų, atėjusių į projekto pristatymą, nepatiko siūlomi sprendiniai.

Debreceno g. 18 name gyvenanti Eugenija Budžienė tikino, kad iš namo žmonės išeina tiesiai "į gatvę". Esą ir dabar ten mažai vietos ir nesaugu vaikams, o įrengus, jos teigimu, prie pat einantį dviračių taką, gali būti dar daugiau problemų.

Jai antrinusios to paties namo gyventojos tikino, kad prie namo yra 6,6 metro pločio takas, iš kurio 5 metrus esą norima paimti naujajam takui.

Architektė Gailutė Zimnickienė ramino gyventojus, kad erdvės iš pėsčiųjų neatims - jeigu bus daugiau vietos, bus įrengtas dvigubas takas, jeigu vietos mažiau, bus tik dviračių takas likusią erdvę paliekant pėstiesiems.

"Reikia pakeisti, kad takas neitų prie namo", - projektą komentavo klaipėdietės.

Vis dėlto joms prieštaravo kita to paties namo gyventoja.

"Turiu kardinaliai kitokią nuomonę, nes moku dviračiu važiuoti. Dabar ten amžinai sustoja mašinos, prekyba vyksta, vaikai bėgioja, pro jas kažkaip pravažiuoja ir neįgalieji. Būkime draugiški dviračiams, patys sau ir viskam kitam", - ragino klaipėdietė.

Laikinai Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas einantis Olegas Mariničius akcentavo, kad rengiant projektą nebuvo projektuojama namams priskirtuose sklypuose.

"Tai, kas yra prie namo, nebuvo paliesta", - tikino O. Mariničius.

"Viską turime daryti savo sklype", - jam antrino Miesto ūkio departamento direktorius Liudvikas Dūda, kai gyventojai pasiūlė dviračių taką tiesti per "Maximos" teritoriją.

E. Budžienė taip pat tikino, kad skaudu bus matyti naikinamus medžius ir žolę. Medžius, pasak jos, ji pati sodino prieš trisdešimt metų, tad jai tai būtų dvigubai skaudu.

"Siūlyčiau šitą projektą pristabdyti. Tai be galo brangus projektas, reikia, kad nepadarytų nesąmonių. Bus tik darkomas miesto veidas", - nuomonę reiškė E. Budžienė, pakartojusi, kad vaikams nebeliks vietos prie namo žaisti.

"Norime atskirti dviratininkų taką nuo pėsčiųjų, taip civilizuotame pasaulyje padaryta. Jeigu bus neišskirtas dviračių takas, bus blogai. Dviračių takas yra dviračių takas, žaidimo aikštelė yra žaidimo aikštelė, pėsčiųjų zona yra pėsčiųjų", - sakė L. Dūda.

G. Zimnickienė sakė, kad didžioji dalis medžių tikrai nenukentės ir bus išsaugota, tad dėl to taip pat neverta panikuoti.

E. Budžienė taip pat siūlė palikti ir buvusio fontano likučius, betoninius elementus, esą jie aplinkos nedarko. Moteris siūlė skvere nieko nekeisti, o verčiau žiemą ten įrengti čiuožyklą.

"Kad tame fontane tik "bambaliai" mėtosi", - replikavo Debreceno g. 30 name gyvenanti klaipėdietė.

Kito namo gyventojai nepatiko tualeto idėja - jos nuomone, jis bus per arti gyvenamojo namo, o ir apskritai jis esą nereikalingas. Projektuotojai tikino, kad tualetą planuojama įrengti beveik už 44 metrų nuo daugiabučio, jame bus kanalizacija, apšvietimas, jis bus valomas.

"Tai yra pastatėlis, jame vyksta procesai. Ko jūs bijot?" - stebėjosi L. Dūda. Juolab kad buvo ir keli gyventojai, kurie išsakė nuomonę, kad viešo tualeto mikrorajone reikia.

Siūlė nutraukti darbus

Pristatyme dalyvavusi politikė Nina Puteikienė kritikavo projektą ir jo autorius dėl netinkamai pateiktos, neaiškios medžiagos, o Savivaldybės administraciją - dėl įstatymų nesilaikymo.

Politikės teigimu, tai nėra tik aplinkos tvarkymas, o visai naujas projektas, dėl to reikėjo skelbti konkursą ir taip parinkti, kas labiausiai derės toje vietoje, o ne pirkti pigiausią projektą.

Ji siūlė nutraukti darbus, skelbti konkursą projektavimo darbams, vėliau skelbti architektūrinį konkursą.

"Mes tada skųsime šitą dalyką teismui, jeigu jūs patys to nesuvokiate, kad pažeidžiate", - sakė N. Puteikienė.

Jos nuomone, reikalinga ir regioninės architektų tarybos išvada.

"Tai greičiau - ne projektas, kaip jį apibrėžia įstatymai, o tiktai statybą leidžiantis arba rankas biurokratams atrišantis teisinis ir ūkinis dokumentas ūkinėms dangoms sutvarkyti. Bet kalba eina ne tik apie dangų sutvarkymą. Projektuojama nežinia kas", - kritiką žėrė N. Puteikienė, kelis kartus pabrėžusi, kad projektuojama turi būti apibrėžtame sklype, o tai esą nėra padaryta.

Ieškos kompromisų

Baigiantis pristatymui O. Mariničius sakė, kad bus nagrinėjama galimybė dviračių taką tiesti kitoje "Maximos" pusėje, tačiau jis pabrėžė, kad kompromisų reikia ieškoti visoms pusėms.

"Plentprojekto" inžinierė Rūta Jakštaitė sakė, kad priima išsakytas pastabas dėl medžių, žaliųjų erdvių, kalvelių, dviračių tako, tačiau daugeliu atveju daug ko negali keisti.

"Dviratininkai nori patogaus ir saugaus judėjimo, kad ir jie patys būtų saugūs, ir pėstieji būtų saugūs. Kai yra nutiestas jiems takas, jie nevažiuoja bet kaip ir aplinkiniams yra saugiau. Suprantame, kad yra problema, bet mes turime laikytis įstatymų ir negalime ko nors projektuoti privačiuose slypuose. Ieškosime variantų susitarti su "Maxima" ar galvoti taką tiesti per kitur. Ieškosime sprendimų, tikimės jų rasti ir tada greičiausiai padarysime dar vieną susitikimą", - sakė inžinierė.

Architektė G. Zimnickienė patikino, kad siekiama užtikrinti gyventojų saugumą, dėl to visos būsimos poilsio zonos, aktyvaus laisvalaikio erdvės, vaikų žaidimo aikštelės yra projektuojamos minėto Debreceno g. 18 namo pusėje, kad norint pasiekti tas erdves nereikėtų kirsti dviračių tako.

"Visi gyventojai turi pasirinkimą eiti pėsčiųjų takais, jie gali daug ką pasiekti nekirsdami pėsčiųjų ir dviračių tako. Be to, tai ne automobilių takas, dviračiai nevažiuoja milžinišku greičiu. Taip pat juk galima ir ženklus pastatyti, greičio mažinimo priemones", - galimas išeitis vardijo architektė.

Gyventojai pageidavo, kad kitas projekto pristatymas vyktų Bendruomenės namuose. Esą tada ateiti galėtų kur kas daugiau suinteresuotų gyventojų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Gretimo namo gyventojas

2019-04-18   22:33

IP: 185.11.26.161

Erdves sutvarkyti tikrai reikia. Viskas yra stipriai išgriuvę ir supuvę, didelių plotų erdvės nenaudojamos ir nefunkcionalios. Projekto ir finansavimo stabdyti tikrai nereikia. Pinigai yra skirti, juos reikia tinkamai ir greitai panaudoti. Šalia šių vietų gyvenantys žmonės tikrai gali padiūlyti ką įrengti. Fontanas nereikalingas, nes jis veiktų kokius du su puse mėnesio per metus, nuo gretimų medžių lapų greitai užsitrštų ir sugestų fontano įranga. Praktiškesnis dalykas - suoliukai, wi-fi zonos, gėlių didelės ir aukštos kolonos. Tualetas tikrai reikalingas, nes dabar tai didelė problema tiek vaikams, tiek ir suaugusiems, kai tikrai prispiria reikalai.

AK

2019-04-16   16:33

IP: 195.14.178.129

Manau, kad ir tualeto nereikia. Visi tame rajone esantieji turi puikias galimybes tam reikalui užsukti į savo butą, tuo tarpu svečiai ten itin reti. Štai kodėl ten nebuvę viešojo tualeto, ir būti net neturėtų, jei nepradėti išsigalvoti nesąmones.

AK

2019-04-16   16:26

IP: 195.14.178.129

Gerbiamieji, kaip aktyvus dviratininkas, galėčiau jums padėti. Iš tikro, mums tame mazge didesnės takų infrastruktūros nereikia, išskyrus toliau pažymimus praktinius poreikius. Pirmiausia pasakysiu, kad toje vietoje dviračių judėjimo ir išvis mažai. Žmonės netampo jų iš daugiabučio ir atgal, tai ne jų priemonė šiame rajone. Tie dviratininkai, kurie pravažiuojame pro šalį, tai darome išilgai Šilutės pl. abiem pusėmis. Kartais mums reikia nuo ten nusukti į vedantį link Pempininkų taką. Iš ten nemenkas dviračių judėjimas palei Taikos pr. Taipogi važiuojame palei Baltijos pr. - jo kampas su Šilutės plentu ties bendrabučiais yra dviračiams visiškai nesutvarkytas ir probleminis. Bet tai kitas kampas. O didžiausias dviračių srautas be jau minėtų, jungiantis miesto šiaurinę ir pietinę dalis, eina rajono viduriu - pro mokyklas. Sutvarkykite šias magistrales, o paskirai prie Maksimos įkurkite vaikų ir suaugusiųjų poilsio zonas, želdynus. Kažkokio dviračių tako toje infrastruktūroje, jei nieko nejungiančioje - nereikia.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Skaityk dabar

Į valdžią prastumiami žmonės, kurie beveik niekur netinka nuotrauka, foto

Valdžia nuolat primena, kad visi privalome mokėti mokesčius, nepažeidinėti įstatymų, laikytis bendrai...

Į Klaipėdoje, Vytauto Didžiojo gimnazijoje, veikiančią sporto klasę niekaip netelpa visi norintieji,...

Absurdas: čempionams sporto klasėje neliko vietų nuotrauka, foto

Prezidento rinkimų finišo laukiantys abu kandidatai dalija paskutinius pažadus. Pavyzdžiui, konservatorių remiama...

Iš naujojo prezidento nieko gero nesitikima nuotrauka, foto

Svarbiausias ir ryškiausias Prezidentūros darbuotojas, žinoma, yra pats prezidentas. Tačiau už jo...

Kieno patarimų klausėsi Lietuvos prezidentai nuotrauka, foto

Senamiesčio grindinio atnaujinimas stringa nuotrauka, foto

Klaipėda, Atnaujinti senamiesčio grindinį siekianti Klaipėdos savivaldybė nesusikalba su projektuotojais. Nors penktadienį buvo...

Paskutinį gegužės savaitgalį - renginių lavina nuotrauka, foto

Renginiai, Vakarų Lietuva skambiai ir aktyviai palydės paskutinį pavasario savaitgalį. Pajūrio gyventojams ir...

Kas valdo pasaulį: nuo absurdo teorijų iki tiesos nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Sąmokslo teorijos (pavyzdžiui, apie kino studijoje filmuotą išsilaipinimą mėnulyje arba Lietuvą užvaldžiusį...

Botanikos sode - jautri paroda nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdos universiteto Botanikos sode eksponuojamos jautrios fotografijos, kuriose užfiksuotos negalią turinčių žmonių...

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Renginiai, Paskelbta prieš 3 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...