2020 m. liepos 6 d. 09:35 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Vasara  >  Vasara

Vasara

BTA ekspertai: Mažojoje Lietuvoje gamta šiemet baudžia ir būsto savininkus, ir žemdirbius

(1)

2020-06-26, 12:22

"Vakarų ekspreso" inf.

BTA ekspertai: Mažojoje Lietuvoje gamta šiemet baudžia ir būsto savininkus, ir žemdirbius nuotrauka, foto

© Džiugo LUKOŠEVIČIAUS nuotr.

Vasaros pradžia kartu su tropiniais karščiais atplukdė audrų stichijos bangą, kuri neaplenkė ir Mažosios Lietuvos miestų bei miestelių. Dar iki šių įvykių, atnešusių milijoninių nuostolių gyventojų turtui, draudimo bendrovė BTA šiame krašte užfiksavo liūdną rekordą - gamtos stichijų sukeltų žalų skaičius Mažojoje Lietuvoje per kelis mėnesius beveik 3 kartus viršijo visų 2019 metų rodiklius.

"Šiemetiniai orai - negailestingi namų, sodybų, sodo namelių, automobilių savininkams, žemdirbiams. Nuo metų pradžios iki birželio mūsų klientai dėl audrų visoje Lietuvoje jau buvo patyrę daugiau nei 1 000 draudžiamųjų įvykių, kai per visus 2019 metus turėjome 649 tokius atvejus, o 2018-aisiais - dar mažiau, 540. Vien Mažojoje Lietuvoje šiemet jau atlyginome 2,6 karto daugiau gamtos stichijų sukeltų žalų nei per visus dvylika praėjusių metų mėnesių", - sako BTA Žalų reguliavimo departamento direktorė Karolina E. Karpova.

Audrų geografija - nenuspėjama

Pasak draudimo ekspertės, Mažojoje Lietuvoje dideliu gamtos stichijų žalų skaičiumi šiemet išsiskyrė Klaipėdos miestas ir rajonas, Palanga, Šilutės rajonas.

"Nuspėti, į kurią vietovę kitąkart pasuks audros debesys, be abejo, neįmanoma. Tačiau itin marga šiemetinė draudžiamųjų įvykių geografija byloja, kad kone visų regionų gyventojai savo turto apsauga turėtų rūpintis dar atsakingiau nei ankstesniais metais", - sako K. E. Karpova.

BTA ekspertai rekomenduoja gyventojams atidžiai sekti orų prognozes, o artėjant audrai susinešti lauke paliktus baldus, vazonus, indus, įrankius, kepsnines, žoliapjoves, drabužių džiovyklas, batutus. Būtina patikrinti, ar nepaliktos atviros namų, balkono, terasos durys. Siaučiant gūsingam vėjui reikėtų sandariai užsidaryti langus bei stoglangius. Griaudžiant bei žaibuojant privalu pasirūpinti, kad patalpose būtų užvertos orlaidės, dūmtraukiai bei nesusidarytų net menkiausias skersvėjis.

Žalos siekia ir šimtus, ir tūkstančius eurų

"Deja, net ir maksimalus dėmesys asmeniniam ir turto saugumui neduos šimtaprocentinės garantijos, jog išvengsime gamtos stichijų sukeltų nuostolių. Juolab kad kai kurį turtą apsaugoti yra sunku - šiais metais Mažojoje Lietuvoje užfiksavome itin daug atvejų, kai kruša, smarkus lietus ar vėjas sugadino stogų bei sienų dangą, išdaužė stoglangius, langus. Apsisaugoti nuo neplanuotų išlaidų galima tik iš anksto pasirūpinus turto draudimu, kurio apsauga galioja ne tik gamtos stichijų, bet ir vagysčių, gaisrų, turto suniokojimo ar apgadinimo atvejais", - sako BTA draudimo ekspertė.

Tiesa, šie metai išsiskiria būtent audrų skaičiumi. Jei pernai gamtos stichijos tapo 18 proc. visų BTA užfiksuotų turto draudžiamųjų įvykių priežastimi, tai šiemet šis skaičius išaugo iki 30 procentų.

BTA duomenimis, vidutinė vieno draudžiamojo įvykio žala viršija 700 eurų. Tačiau bendrovei šiemet jau teko atlyginti ir dešimtis kartų didesnes sumas turto savininkams.

"Žinoma, ir apsidraudusiems klientams tenka sugaišti laiko bei pastangų atkuriant suniokotą aplinką, bet draudimo apsauga bent jau kompensuoja materialinius nuostolius bei leidžia sumažinti patiriamą stresą", - teigia K. E. Karpova.

Pasėlius niokojo ir audros, ir sniegas

Šiemetinės gamtos išdaigos nuostolių sukėlė ir Mažosios Lietuvos žemdirbiams, kurie be siautėjusių audrų, krušos, liūties dar susidūrė su gegužės viduryje netikėtai iškritusiu gausiu sniegu. Dalis regiono kentėjo ir nuo sausros.

"Klimato pokyčiai vis dažniau lemia permainingas orų sąlygas, nuo kurių labiausiai kenčia žemės ūkis. Deja, nors šalyje deklaruojama apie 1,6 mln. hektarų pasėlių, kaskart, kai tik žemdirbių laukus paveikia nenugalimos gamtos jėgos, paaiškėja, kad apdrausta tik nedidelė jų dalis. Tikimės, kad aktyviau drausti pasėlius paskatins šiemet atsiradusi konkurencija",- sakoBTA pasėlių draudimo rizikos vertintojas Deividas Juodis.

Iki šių metų Lietuvoje pasėlius ilgus metus draudė tik viena bendrovė, tačiau šį pavasarį žemdirbiams atsirado pasirinkimo galimybė - Austrijos grupei "Vienna Insurance Group" priklausanti BTA pasiūlė drausti įvairių javų ir aliejinių augalų rūšių pasėlius.

"Nuo šiol ūkininkai ir žemės ūkio bendrovės gali drausti atskirus kultūrinius augalus, kuriuos augina dirbamos žemės plotuose. Pasėlius draudžiame ne tik nuo tokių gamtos jėgų kaip kruša, liūtis, audra, žieminių pasėlių iššalimai, žaibavimas, bet ir nuo ugnies, laukinių gyvūnų ir paukščių daromos žalos, derliaus vagystės", - sako BTA ekspertas.

Iki 70 proc. pasėlių draudimo įmokų kompensuojama Europos Sąjungos paramos lėšomis, iki 50 proc. - valstybės biudžeto lėšomis.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

...

2020-06-29   15:18

IP: 172.69.190.76

prašom išsamiau paaiškinti, kaip sugebama kompensuoti: 70% iš Es ir 50 % iš šalies biudžeto.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Vasara

Kad ir kaip žiūrėtumėte, vadinti Šventąją Palangos podukra tiesiog nebeturite teisės. Šventojoje...

Šventoji visomis jėgomis bando vaduotis iš Palangos šešėlio nuotrauka, foto

Nuo rugpjūčio pirmos aukštai iškelta „blaivybės kartelė“ pamažu leidžiasi žemyn – Seimas...

Jonas Pirožnikas: „Pasigendame rusakalbių, anglakalbių svečių" nuotrauka, foto

Nors vasariški orai į pajūrį priviliojo minias poilsiautojų, tačiau Palangos verslininkų, regis...

Palangos verslininkai: poilsiautojai taupo nuotrauka, foto

Seimui nusprendus pakeisti Alkoholio kontrolės įstatymą ir leisti nuo rugpjūčio 1 dienos...

Ar alkoholio prekyba pajūryje pagerins kultūrą? nuotrauka, foto

Prezidento sveikinimas Valstybės dienos proga nuotrauka, foto

Lietuva, Mieli Lietuvos žmonės,

Ką pirmadienį veikti Klaipėdoje ir aplink? nuotrauka, foto

Renginiai,

Į Nidos festivalį atkeliauja klaipėdietiški „Dancer“ nuotrauka, foto

Neringa, Su Klaipėdoje gaminamais lengviausiais ir ekologiškiausiais elektriniais autobusais „Dancer“ pirmadienį galės susipažinti...

Astrologinė prognozė šiai savaitei, liepos 6–12 dienoms nuotrauka, foto

Įvairybės, Astrologinė prognozė šiai savaitei, liepos 6–12 dienoms.

Lietuva, Paskelbta prieš 13 min.

Renginiai, Paskelbta prieš 32 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 50 min.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...