Visa įmanoma pagalba galvos smegenų insultą patyrusiems pacientams

Visa įmanoma pagalba galvos smegenų insultą patyrusiems pacientams

Klaipėdos universitetinės ligoninės specialistų komandai per ilgus darbo metus teko išgydyti daugybę žmonių, patyrusių galvos smegenų insultą. Mirštamumas nuo insultų šioje ligoninėje sumažintas per pusę.

Operatyvi diagnostika, aukščiausios kvalifikacijos specialistai, inovatyvūs gydymo metodai, intervencinės neurologinės procedūros bei neurochirurgija, aukščiausio lygio reabilitacija ir slauga, psichologų konsultacijos - ligoninėje teikiama visa įmanoma pagalba insultą patyrusiems pacientams ir jų artimiesiems.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje Insultų skyrius įkurtas dar 1993 metais, o nuo 2001-ųjų skyrius išplėstas iki 30 lovų.

Nuo pat Insultų skyriaus įkūrimo pradžios Klaipėdos universitetinė ligoninė Vakarų Lietuvoje buvo pagrindinė medicinos įstaiga, kurioje gydoma daugiausia šia liga sergančių pacientų.

2013 metų statistika skelbia, kad uostamiesčio ligoninėse iš viso buvo gydyti 3775 pacientai, patyrę insultą. Iš jų 2322 - Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, 1024 - Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje ir 429 - Jūrininkų ligoninėje.

Klaipėdos universitetinė ligoninė turi visas galimybes diagnozuoti ir gydyti insultu sergančius pacientus. Atliekami radiologiniai, ultragarsiniai, angiografiniai ir kiti tyrimai, kuriuos vertina ne tik gydytojai neurologai, bet ir kitų specialybių gydytojai.

Neurologinių ligų diagnostikos ir gydymo sėkmė labai priklauso nuo glaudaus bei rezultatyvaus įvairių specialybių gydytojų bendradarbiavimo.

Visas darbas organizuotas taip, kad pacientas būtų kuo greičiau ištirtas ir pradėtas gydyti, nes nuo to, kaip operatyviai pacientui bus suteikta visa reikiama pagalba, priklauso sveikimo rezultatai.

SKAIČIAI. Per 9 šių metų mėnesius Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gydėsi 724 insultą patyrę pacientai. Daliai insultą patyrusių pacientų prireikė ir neurochirurgų pagalbos.

Nuo 55-erių sergamumas padvigubėja

Visuomenei sergamumo insultu tema yra labai aktuali, kadangi tai viena labiausiai žmogaus sveikatą žalojančių, darbingumą atimančių ligų, kuri pasižymi ir aukštu mirtingumo procentu.

"2010 metų statistika skelbia, kad Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų mirė daugiausia žmonių, palyginti su kitomis Europos šalimis: iš 100 tūkst. gyventojų - kone 430 vyrų ir 230 moterų, kai, pavyzdžiui, Prancūzijoje atitinkamai 50 vyrų ir 19 moterų. ES vidutinis mirtingumas, tenkantis 100 tūkst. gyventojų, - 156 vyrai ir 81 moteris", - tokius duomenis pateikė Klaipėdos universitetinės ligoninės Insultų skyriaus vedėjas dr. Henrikas Kazlauskas.

Insultas - vyresnio amžiaus žmonių liga. Visuomenė sensta, todėl sergamumas insultu nemažėja ir ateityje, anot medikų, sergančiųjų gali dar daugėti.

"Nuo 55 metų sergamumas insultu padvigubėja", - minėjo H. Kazlauskas, tačiau taip pat priminė, kad ši klastinga liga gali užklupti ir jaunus žmones.

Laukti, kol "praeis" - rizikinga

Ūmūs galvos smegenų kraujotakos sutrikimai skirstomi į praeinančio pobūdžio kraujotakos sutrikimus ir insultus.

Būtent praeinančio pobūdžio kraujotakos sutrikimo atvejais žmonės nelinkę kviestis greitosios pagalbos, važiuoti į ligoninę, nes ligos simptomai tarsi praeina savaime.

Tačiau, pasak dr. H. Kazlausko, taip elgtis labai rizikinga, nes simptomai gali kartotis tą pačią dieną ar po kelių dienų ir susirgimo padariniai dažniausiai turi sunkesnes pasekmes.

"Galima teigti, kad vienam iš penkių ligonių gresia pakartotinis insultas, kuris gali pasireikšti per 3 mėnesius", - pažymėjo medikas.

Insultai yra dviejų rūšių: išeminiai, kurių metu galvos smegenų kraujagyslę užkemša krešulys, ir hemoraginiai, kai kraujas išsilieja į galvos smegenis ar jų dangalus, trūkus kraujagyslei.

Dr. H. Kazlausko teigimu, dažniausiai pasitaikantis yra išeminis insultas, kuris sudaro apie 80 proc. visų insultų.

"Išeminį insultą dar mes vadiname galvos smegenų infarktu. Tai tokia pat pavojinga gyvybei liga, kaip ir širdies infarktas", - sakė gydytojas neurologas.

Laukti, kol galvos smegenų kraujotakos sutrikimas ar insultas "praeis", gali būti mirtinai pavojinga. Pats sergantysis dėl ligos poveikio gali neadekvačiai vertinti riziką, tačiau artimieji, kaimynai, bendradarbiai, pastebėję ligos simptomus, turi nedelsdami kviesti greitąją.

Svarbi neurochirurginė pagalba

Daliai hemoraginio insulto ištiktų pacientų prireikia ir chirurginio gydymo. Esant ryškiai susiaurėjusiai ar trūkusiai galvos smegenis maitinančiai arterijai, kartu su neurochirurgu sprendžiama apie operacinio gydymo būtinybę gelbstint paciento gyvybę.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje dirba itin aukštos kvalifikacijos neurochirurgai, todėl šioje ligoninėje įmanoma nedelsiant taikyti kiekvienu atveju kiekvienam pacientui tinkamiausią gydymo metodą.

"Klaipėdos universitetinėje ligoninėje turime sąlygas taikyti visus pasaulyje taikomus chirurginio gydymo metodus esant galvos smegenų kraujotakos sutrikimams", - pažymėjo Neurochirurgijos skyriaus vyresnysis gydytojas dr. Kęstutis Jacikevičius.

Per metus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje operuojama per 70 hemoraginiu insultu sergančių pacientų.

Sergamumo insultu statistika

Insultu sergančiųjų gydymas ir reabilitacija - brangiai kainuojantis procesas, kuriam tenka žymi šalies sveikatos biudžeto dalis.

Skaičiuojama, jog Lietuvoje kasmet insultą patiria iki 10 tūkst. žmonių.

Vienas insulto atvejis Lietuvai kainuoja kone 6 tūkst. eurų.

Europos Sąjungoje (ES) pastaraisiais metais kasmet insultą patiria 1,1 mln. gyventojų. Gydymo kaštai per metus, susiję su insulto gydymu bei kitais faktoriais - prarastu darbingumu, slauga, vaistų kompensavimu, ES siekia per 65 milijardus eurų.

Pasaulinė statistika byloja, jog per metus maždaug 15 milijonų žmonių žemėje patiria insultą. Kone 6 mln. iš jų dėl to miršta.

Darbingo amžiaus grupėje patirtas insultas yra pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis. Tik 20 proc., arba, kitaip tariant, tik kas penktas darbingo amžiaus žmogus po patirto insulto grįžta į darbą, kiti tampa neįgalūs.

Deja, iki trečdalio žmonių, patyrusių insultą, neišgyvena, trečdalis - lieka neįgalūs, pusės jų neįgalumas yra sunkaus laipsnio, kai reikia nuolatinės globos.

Pirmieji galimo ūmaus galvos smegenų insulto simptomai:

Staiga atsiradęs veido raumenų paralyžius (asimetrija);
Jėgos netekimas rankose ir kojose, vienoje arba abiejose kūno pusėse;
Dalies arba visos kūno pusės pakitęs (sumažėjęs ar padidėjęs) jutimas;
Staigus apakimas arba staigus regėjimo susilpnėjimas viena arba abejomis akimis;
Sutrikęs sugebėjimas suprasti kalbą arba kalbėti;
Staiga atsiradęs galvos svaigimas, pusiausvyros sutrikimas arba netikėtas nugriuvimas;
Rijimo sutrikimas arba springimas;
Staiga atsiradęs (paprastai stiprus) galvos skausmas.

Išeminio insulto profilaktika:

Palaikyti normalų arterinį kraujo spaudimą;
Atsisakyti rūkymo ir saikingai vartoti alkoholį;
Kontroliuoti ir palaikyti normalų gliukozės kiekį kraujyje;
Kontroliuoti ir esant reikalui koreguoti cholesterolio kiekį kraujyje;
Nepersivalgyti, valgyti įvairų maistą;
Stengtis išlaikyti fizinį aktyvumą, daugiau judėti.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder