2019 m. birželio 17 d. 18:23 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Vėl pripirkta pigių skiepų

(5)

2018-08-10, 09:11

Aida VALINSKIENĖ, respublika.lt

Vėl pripirkta pigių skiepų nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Planuojantys šiemet skiepytis nuo gripo - gerai pagalvokite. Mat Valstybinė ligonių kasa vėl pripirko ne efektyvesnės keturvalentės, o mažiau efektyvios trivalentės vakcinos. Kodėl? Aišku, nes toji pigesnė. Nors specialistai jau praėjusį gripo sezoną įspėjo - cirkuliuoja tokia gripo atmaina, nuo kurios apsaugos valstybės pirktoje vakcinoje nėra. Todėl vėl skūpam gali tekti mokėti dukart: kai valstybei teks išleisti daug daugiau gydant paskiepytus pigesne vakcina.

Poreikis staiga išaugo

Valstybinė ligonių kasa (VLK) neseniai paskelbė, kad ruošdamasi 2018-2019 metų gripo sezonui, nupirko beveik 10 tūkst. daugiau nei pernai gripo vakcinos dozių. Šiemet iš viso nupirktos 131 738 vakcinos „Influvac“ dozės, kurių vertė 491 tūkst. eurų. Ji skirta rizikos grupėms priklausantiems žmonėms valstybės lėšomis skiepyti. VLK teigia, kad toks buvo gydymo įstaigų poreikis.

Keistoka, nes pernai vakcinų buvo nupirkta mažiau, joms išleista 316 330 eurų. Ir, kaip „Vakaro žinias“ informavo pati VLK, 0,6 proc. nupirktų vakcinų arba 788 dozės liko nepanaudotos.

Negana to, praėjusio gripo sezono metu paaiškėjo, kad daugumą ligos atvejų sukėlė ne dažniausiai vyraujantis gripo A virusas, o gripo B virusas, tiksliau - jo Yamagata padermė. Tačiau trivalentėje gripo vakcinoje, kuria žmonės buvo skiepijami, antigenų šiai gripo B viruso padermei nebuvo - buvo tik antigenai Victoria padermei. Kitaip sakant, vakcina neatitiko situacijos.

Pripirko neefektyvios vakcinos

Kaip „Vakaro žinioms“ teigė Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų filialo Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės Infekcinių ligų centro direktorius prof. Arvydas Ambrozaitis, toks neatitikimas - galimas, nes gaminant trivalentę vakciną tenka pasirinkti, kurių gripo viruso padermių antigenai bus į ją įtraukti. Mokslininkai kiekvienais metais vasario-kovo mėnesiais pateikia vakcinų gamintojams prognozes, kokią vakciną gaminti, bet jų prognozės ne visada būna tikslios.

Lietuvos infektologų draugija dar gegužės mėnesį parašė raštą atsakingų institucijų vadovams ir sveikatos politikams, kuriame akcentavo, kad jau pats laikas Lietuvai pereiti prie veiksmingesnės - keturvalentės - vakcinos, kurios sudėtyje yra keturių gripo viruso padermių: A/H1N1, A/H3N2 ir abi B tipo gripo padermės - Victoria ir Yamagata.

„Atsižvelgiant į naujausias gripo skiepijimo tendencijas ir esamą epidemiologinę situaciją, Lietuvos infektologų draugija rekomenduoja teikti pirmenybę keturvalentei gripo vakcinai ir siūlo kitam gripo sezonui įsigyti ir rizikos grupes skiepyti tik keturvalente vakcina“, - rašė specialistai.

Infektologai gavo sveikatos apsaugos viceministro Algirdo Šešelgio atsakymą. Jame buvo pripažįstama, kad 2017-2018 metais vyravo B tipo, cirkuliavo B tipo viruso Yamagata padermė, kuri nebuvo įtraukta į trivalentės gripo vakcinos sudėtį. Tačiau taip pat teigiama, kad PSO jau paskelbė gripo vakcinacijos 2018-2019 m. gripo sezonui antigeninę sudėtį ir kad rekomenduojama tiek trivalentė, tiek keturvalentė gripo vakcina. Todėl, Nacionalinės imunoprofilaktikos programos koordinavimo tarybos nuomone, perkant sezoninio gripo vakciną 2018-2019 m. sezonui būtų tikslinga taikyti tokią pačią praktiką, kaip ir perkant kitas skirtingo valentingumo vakcinas - ekonominio naudingumo kriterijus. Kitaip sakant, pirkti tai, kas kainuos mažiau.

„Praėjusį gripo sezoną buvo aiškus neatitikimas - B viruso padermė cirkuliavo kitokia nei ta, kuri buvo trivalentėje vakcinoje. Tad vakcina buvo efektyvi tik apsaugai nuo gripo A viruso. O keturvalentėje buvo ir viena, ir kita, tad tiems, kas pasiskiepijo keturvalente vakcina, buvo nesvarbu, koks gripo B virusas cirkuliuos jie vis tiek buvo apsaugoti“, - aiškino gydytojas A.Ambrozaitis.

Buvo iš ko rinktis, išsirinko pigesnę

Pernai jokia farmacijos bendrovė, kuri gamina keturvalentę vakciną, nepadavė paraiškos dalyvauti konkurse, todėl nieko nuostabaus, kad buvo perkama trivalentė vakcina. Tačiau šiemet, kaip „Vakaro žinias“ informavo VLK Sveikatos priežiūros įstaigų aprūpinimo skyriaus vedėja Lina Reinartienė, konkurse pasiūlymus pateikė trys tiekėjai: du iš jų siūlė keturvalentę ir vienas - trivalentę gripo vakciną.

„Sprendimą dėl sezoninės gripo vakcinos pirkimo priėmė Nacionalinė imunoprofilaktikos 2014-2018 m. programos koordinavimo taryba šių metų kovo mėnesį vykusio posėdžio metu. Koordinavimo taryba nusprendė, kad perkant sezoninę gripo vakciną atsižvelgiama į PSO rekomendacijas - Lietuvai gali būti perkama tiek trivalentė, tiek ir keturvalentė vakcina, o pirkimo konkurso laimėtojas išrenkamas atsižvelgiant į vakcinos kainą ir jos sudėtį, prioritetą teikiant vakcinos kainai. Įvertinus visų tiekėjų pasiūlymus, ekonomiškai naudingiausiu pasiūlymu pripažintas trivalentę vakciną pateikusio tiekėjo pasiūlymas“, - teigė L.Reinartienė.

Kitaip sakant, Lietuvoje ir vėl konkursą laimėjo trivalentės vakcinos gamintojas. O pagrindinė priežastis buvo kaina - keturvalentė vakcina brangesnė, tad ją pirkti „neekonomiška“.

„Ekonominis naudingumas neturėtų būti argumentas. Žmogaus sveikata neturi būti matuojama ekonominiu naudingumu. Suprantu, kad VLK skaičiuoja pinigus, tačiau žmogaus sveikata yra brangiausia, jos tikslas - saugoti žmonių sveikatą, - teigia A.Ambrozaitis. - Lietuvoje didžiausias viešųjų pirkimų trūkumas yra tai, kad pirmoje eilėje žiūrima pigumo - neatsižvelgiama į kitus faktorius. Bet ką darysi, jei tokia yra politika: pritaikė ekonominio naudingumo kriterijus - už tą pačią sumą nupirko daugiau ir dabar tuo džiaugiasi.“

Anot specialisto, vis daugiau šalių pasaulyje peržiūri savo politiką ir perka keturvalentę vakciną, kuri yra efektyvesnė. Daugiau kainuoja, tačiau žmonės mažiau serga, o kuo mažiau žmonės serga gripu, tuo daugiau sutaupoma, t.y. tuo ekonominis efektas didesnis.

Pasak L.Reinartienės, visos sezoninio gripo vakcinos gaminamos pagal PSO rekomenduojamą antigeninę sudėtį kiekvieniems metams, o jų efektyvumas ir saugumas yra patvirtintas registracijos procedūrų metu.

„PSO rekomendacijos: skiepyti keturvalente vakcina, o trivalente - iš bėdos. PSO stengiasi siūlyti geriausią dalyką, o jeigu valstybė neturtinga, neturi pinigų ar prioritetai jai kiti nei žmonių sveikata, tai ji renkasi pigesnį variantą“, - teigia A.Am-brozaitis.

Gydytojo patarimas

Paklaustas, kurią vakciną rinktis rekomenduotų žmonėms, kurie skiepysis nuo gripo savo lėšomis, gydytojas buvo tiesus: „Aš, kaip specialistas infektologas, patarsiu skiepytis keturvalente. Ir pats skiepijuosi keturvalente. Tačiau ir trivalentė geriau negu nieko - juk ta vakcina veiksminga, tik gal šiek tiek mažiau nuo B viruso.“

To paties paklausta VLK atstovė L.Reinartienė teigė, jog tie, kurie nuspręs įsigyti vakciną savo lėšomis, „sprendimą, kokia vakcina skiepytis, turėtų priimti pasitarę su gydytojais bei įvertinę kitas aplinkybes.“

Žymos: skiepai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2019-01-30   18:19

IP: 185.11.26.161

Na va gripas tai A tipo juk ši vakcina nuo jo saugo

2019-01-23   20:35

IP: 185.11.26.161

Na va, šiais metais gal pataikė nupirkti vakciną?

2018-10-26   19:25

IP: 84.15.187.11

Aš šiandien pirmą kartą nuėjau pasiskiepyti nuo gripo. Tik nežinau su kuria vakcina mane paskiepyjo. Už skiepą mokėjau 9 eurus.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento medikai jau pajuto prasidėjusio vasaros sezono karštį...

Palangos medikai kovoja su alkoholio, o ne karščio pasekmėmis nuotrauka, foto

Pastarąją savaitę oro temperatūra Lietuvoje viršijo 30 laipsnių karščio ir įsibėgėjus vasarai...

Ligoninėms pradėjo trūkti kraujo nuotrauka, foto

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje visą mėnesį praleis iš JAV atvykę jaunuoliai, kurie domisi...

Gydytojai sulaukė "šešėlių" nuotrauka, foto

2020-aisiais pasaulyje bus minimi slaugytojų ir akušerių metai, tačiau nemažai renginių, skirtų...

Slaugytojų konferencijoje - apie teoriją ir praktiką nuotrauka, foto

Šventojoje Jonines švęs dvi dienas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Prie didžiausio vandens telkinio - prie jūros - Jonines švęsti -...

Palangos medikai kovoja su alkoholio, o ne karščio pasekmėmis nuotrauka, foto

Sveikata, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Palangos departamento medikai jau pajuto prasidėjusio vasaros sezono karštį...

Teismas: Arvydas Vaitkus atleistas teisėtai nuotrauka, foto

Klaipėda, Vilniaus miesto apylinkės teismas pirmadienį paskelbė, kad susisiekimo ministro Roko Masiulio sprendimas,...

Visi pinigai - antstoliams, taip nesielgia net banditai nuotrauka, foto

Žmonės, Antstoliams atidavė ne tik visą atlyginimą, bet ir pagal įstatymą neliečiamus dienpinigius,...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 1 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...