2018 m. birželio 21 d. 22:37 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Vaistams be receptų reikės receptų

(1)

2017-11-17, 08:57

Danutė SAVICKAITĖ

Vaistams be receptų reikės receptų nuotrauka, foto

Žmonės dabar jaučiasi sutrikę ir jiems atrodo, kad per vieną naktį pasikeitė tvarka.

© ELTA nuotr.

Pastarosiomis savaitėmis ne vienas pilietis, užsukęs į vaistinę nusipirkti jam įprastų medikamentų, išėjo iš jos nieko nepešęs, mat vaistininkai pareikalavo recepto. Žmonės piktinasi, kad net, atrodytų, paprasčiausiems vaistams dabar reikia recepto. Sveikatos apsaugos ministerija teigia, kad jokių naujų receptinių vaistų sąrašų neatsirado - tiesiog vaistinės, išsigandusios slaptų tikrinimų, pradėjo laikytis seniai nustatytos tvarkos.

Kaip vakar surengtoje spaudos konferencijoje teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, nuo lapkričio 1 dienos įsigaliojo tvarka, leidžianti slaptiems pirkėjams lankytis vaistinėse. Ir jiems dar net nepradėjus lankytis paaiškėjo, kad dauguma vaistinių ilgą laiką pažeidinėjo vaistų išdavimo taisykles ir neprašydavo iš pacientų receptų tam tikriems vaistams, nors privalėjo tai daryti.

„Suprantama, kad žmonės dabar jaučiasi sutrikę ir jiems atrodo, kad per vieną naktį pasikeitė tvarka, tačiau iš tiesų tiesiog vaistininkai, bijodami slaptų patikrinimų ir sankcijų už pažeidimus, nustojo laužyti taisykles, kurios galiojo jau daugelį metų“, - sako A.Veryga.

Deja, ministro teigimu, šioje situacijoje labiausiai nukentėjo žmonės, iš kurių daugelis iki šiol nė neįtarė, kad perka receptinius vaistus be recepto, nors jo reikia. Suprantama, kad daugeliui dabar atrodo, jog apsilankyti pas gydytoją ir gauti receptą yra nepatogu. Tokia situacija nebūtų susiklosčiusi, jei vaistininkai visuomet būtų sąžiningai atlikę savo darbą, o žmonės būtų įpratę labiau planuoti savo vizitus pas gydytojus.

Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktorės Gitos Krukienės teigimu, tik gydytojas, o ne vaistininkas ar juolab pats žmogus, gali nuspręsti, kokie receptiniai vaistai jam reikalingi. Tad pacientams reikėtų suprasti, kad dėl jų pačių sveikatos ir saugumo receptinius vaistus jiems turi paskirti ir receptą išrašyti gydytojas.

Tiesa, ir šiuo metu recepto neturinčiam žmogui yra išeitis: farmacijos specialistas gali parduoti receptinių vaistų nedidelį kiekį, ne ilgesniam kaip 7 dienų laikotarpiui be recepto pacientui, kuris serga lėtine liga ir ilgą laiką vartoja šiuos vaistus. Kitiems vaistinė turėtų pasiūlyti alternatyvų nereceptinį vaistą ar mažesnį kiekį pageidaujamo vaisto ar su mažesniu kiekiu veikliosios medžiagos, kurie dažnai būna nereceptiniai.

Ministerijos atstovai pabrėžė, kad tai, ar vaistas yra receptinis, ar ne, sprendžia ne ministerija - tai, vadovaujantis tam tikrais, visoje ES galiojančiais kriterijais, sprendžiama vaistą registruojant.

A.Veryga taip pat informavo, kad Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, artimiausiu metu planuojama įdiegti naujovę - šeimos gydytojų telefonines konsultacijas, kurių metu galima būtų pratęsti e.receptą kompensuojamiems arba nekompensuojamiems vaistams. Svarstoma ir galimybė įteisinti elektroninę prekybą receptiniais vaistais - tai galbūt galėtų tapti realybe ateinančiais metais.

Ministras prašo žmonių supratingumo ir kantrybės, o vaistinių darbuotojų - objektyviai paaiškinti, kodėl tokie pokyčiai įvyko, ir pasiūlyti žmogui laikiną išeitį, kol jis pateks pas gydytoją, o ne siųsti jį pas ministrą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Žymos: vaistai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Baltas

2017-11-17   12:21

IP: 85.232.136.204

vartoju vaistus ne vienerius metus, kuriuos pirkdavau su receptu ir jie buvo kompensuojami. bet, prireikus, galėdavau nusipirkt be recepto, tačiau už pilną kainą. dabar, pvz, nuvažiavus į Druskininkus ir užtrukus 1 ar 2 dienas ilgiau negu įsidėjau vaistų, nuėjęs į vaistinę nebegaliu nusipirkti ir už pilną kainą. tai turiu važiuoti ir pirkti iš lenkų, nes tai tai geriau negu baladotis per visą Lietuvą namo. viso maišo tablečių gi nesitąsysi - o jei pamesi? tada iškart gali kartis. o ir šiaip galima pamesti tabletę, kitą, nes ne visada tenka išgerti būnant namie, ir ką? p...da. trūkstant nenusipirks. tenka pirkt užsieny, kad turėt bent kažkiek atsargų. ačiū sumąsčiusiems šitą nesąmonę.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Praėjusią savaitę Lietuvoje buvo minima Pasaulinė kraujo donorų diena bei prasidėjo tradicinė...

Į Klaipėdą atvyks kraujo donorystės akcija nuotrauka, foto

Jau kurį laiką Lietuvoje vyksta nacionalinis burnos sveikatos tyrimas. Šią vasarą tyrimas...

Nacionalinis burnos sveikatos tyrimas - ir Klaipėdoje nuotrauka, foto

Anoniminių alkoholikų (AA) judėjimas pasaulyje ir Lietuvoje, pagerbdamas savo pirmeivius ir dėkodamas...

Palangoje - anoniminių alkoholikų jubiliejus nuotrauka, foto

Lietuvoje vyrauja buitinis alkoholizmas, geriam rečiau nei kitų šalių žmonės, bet...

Kur, kaip, kiek ir kodėl geriame nuotrauka, foto

Klaipėdiečio pergalė Rygoje nuotrauka, foto

Sportas, Latvijos sostinėje Rygoje dvi dienas vykusiame tarptautiniame dziudo turnyre, kuriame dalyvavo 16...

"Neptūnui" įteikė bronzos medalius nuotrauka, foto

Sportas, Vilniuje iškilmingai nuleista jubiliejinio 25-ojo "Betsafe-LKL" sezono uždanga. Šventėje bronzos medalius atsiėmė...

Prancūzai stato dar vieną išorinį uostą nuotrauka, foto

Jūra, Klaipėdos uostas dar tik planuoja statyti išorinį uostą, o Prancūzijos Kalė ir...

Klaipėdos dramos teatras pramynė kelius į Kiniją nuotrauka, foto

Teatras, Rugsėjo 15-17 dienomis klaipėdiečiai aktoriai debiutuos Šanchajaus didžiojo teatro scenoje. Kinai turės...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Jūra, Paskelbta prieš 2 val.

Teatras, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...