Tropinis karštis vertė iš kojų

Tropinis karštis vertė iš kojų

Nuo ilgąjį savaitgalį visą šalį apėmusio tropinio karščio didžioji dalis Lietuvos atgaivos ir išsigelbėjimo ieškojo prie vandens. Tą akivaizdžiai pajuto sostinės medikai, kuriems liko tik užjausti vos spėjusius į iškvietimus reaguoti pajūrio kolegas.

Per Jonines ir ilgąjį savaitgalį šalyje buvo karšta. Ir šis karštis mažai kuo priminė lietuviškos vasaros, nes labiau panėšėjo į tolimosios Afrikos. Vieni už lango tvyrojusiais tropikais džiaugėsi, kiti - keikė ir nekišo nosies iš namų bei pavėsio. Didžioji dauguma šalies gyventojų nuo kaitrios saulės išsigelbėjimo ieškojo prie vandens telkinių.

Pasak Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties direktoriaus pavaduotojos Vandos Pumputienės, prie ežerų ir Baltijos jūros masiškai vyko ir vilniečiai.

„Dėl to praėjusio savaitgalio išskirtiniu tikrai nepavadinčiau. Kas esant dideliam karščiui neišvyko prie vandens, saulėje nebuvo, stengėsi slėptis pavėsyje ar liko namuose. Trys žmonės patyrė miokardo infarktus, keturi - insultus. Visi jie yra vyresnio amžiaus. Matyt, dėl to kažkiek sutirštėja kraujas. Neišgėrus pakankamai skysčių ar nereguliuojant kraujospūdžio gali pablogėti kraujotaka. Tačiau daugiausiai problemų kėlė ne kaitra, o nuo alkoholio apsvaigę asmenys. Kas gulėjo kur nukritęs, kam buvo bloga po gėrimo. Organizmas ir šiaip esant tokiam orui daug vandens išprakaituoja bei iškvėpuoja. Nepakankamai jo geriant gali sutrikti gyvybinės funkcijos. O alkoholis organizmą dehidratuoja ir dar labiau „nusausina“, dėl ko kyla visokių sveikatos problemų“, - vakar „Vakaro žinioms“ sakė V.Pumputienė.

Pajūrio medikai pastarosiomis dienomis plušo išsijuosę. Iškvietimų sulaukta daugiau nei per įprastus, bet ne tokius karštus ilguosius savaitgalius. Darbingiausia diena tapo Joninių - birželio 24-oji. Klaipėdos miesto Greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Nijolė Dambrauskienė suskaičiavo, kad tądien uostamiestyje į pagalbą skubėta 113, Palangoje - 43 kartus.

„Dėl sutrikusios sveikatos ligonių turėjome ne itin daug. Bet buvo nemažai traumuotų, ūmių pilvo negalavimų ir saulės paveiktų žmonių. Alpo ne tik namuose, bet ir viešosiose vietose. Žmonės atsipalaidavo, pavartojo daugiau alkoholio ir neįvertino karščio. Gėrė nepakankamai skysčių, valgė sunkiai virškinamą maistą. Taip pasiilgtos karštos saulės neįvertino tiek garbingo amžiaus asmenys, tiek mažus vaikus auginantys tėvai. Kai kuriuos kūdikius tiesiog „nuplikė“, dėl to jie karščiavo ir atsirado net peršalimo požymiai. O atsigėrus per šalto vandens ėmė skaudėti vaikams gerklytės“, - teigė N.Dambrauskienė.

Pajūrio gelbėtojams darbo taip pat netrūko. Tačiau ne vandenyje, o ant kranto. Biudžetinės įstaigos „Klaipėdos paplūdimiai“ direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Siakki patikino, kad vienu metu uostamiesčio gelbėtojai net pristigo vaistų blogiau paplūdimiuose pasijutusiems poilsiautojams.

„Keli asmenys gavo saulės smūgius, skundėsi širdies ir kraujospūdžio sutrikimais. Buvo traumų. Vandenyje problemų turėjome nedaug, nes esant tokiam karštam orui žmonės ilsisi pasyviai. Pagrindinė bėda - į paplūdimius atsivestų vaikų nepriežiūra. Vaikai maudosi vieni, o tėvai guli už 20 metrų ir mano, jog įvykus nelaimei suspės“, - stebėjosi A.Siakki.

Klaipėdiečio kolega, ilgametis Palangos ir Šventosios gelbėtojų vadovas Jonas Pirožnikas patikino, kad savaitgalį, kai kurorto paplūdimiai buvo sausakimši, darbo taip pat buvo per akis.

„Penki žmonės patyrė saulės smūgius, daug įvairiausių traumų ir sveikatos sutrikimų. Iki šiol dar neišmokome tinkamai savimi pasirūpinti. Visi galvoja, kad nelaimė gali atsitikti kam nors kitam, bet tik ne jam“, - sakė J.Pirožnikas.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder