Tėvai nežino, kaip apsaugoti vaikus nuo vergovės maistui, mano daktaras

Tėvai nežino, kaip apsaugoti vaikus nuo vergovės maistui, mano daktaras

Sveikatos apsaugos ministerijos Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas Žinių radijo laidoje „Ryto espresso“ pripažino, kad lietuvių mityba – viena prasčiausių Europos Sąjungoje (ES).

Nepirkite reklamuojamos produkcijos

„Mityba turi didelių problemų. Mes darome tyrimus jau ne vieną dešimtmetį ir matome, kad Lietuvos gyventojai per daug vartoja riebalų, per daug druskos, per daug cukraus. Per mažai daržovių, per mažai žuvies produktų. Mityba yra labai nesubalansuota”, - tikino pašnekovas.

Taip pat A. Kranauskas pabrėžė, kad kuo produktas nesveikesnis, tuo jis labiau reklamuojamas per televiziją.

„Tokie produktai kaip rupi duona, daržovės viešai mažai populiarinamos“, - patikino pašnekovas.  

Šeima turi būti pavyzdys

Kalbant apie vaikų mitybą, A. Kranauskas teigė, kad Lietuvos mokymosi įstaigose įvesta sveiko maitinimosi sistema, kuri sėkmingai veikia jau kelerius metus, ES komisijos pripažinta viena pažangiausių.

Mokyklose uždrausti tokie produktai kaip saldainiai, kava, šokoladiniai gaminiai, turintys riebalų, cukraus, energetiniai bei gazuoti gėrimai. „Vietoj to vaikams duodama nemokai pienas ar vaisiai“, - tvirtino daktaras.

„Viskas prasideda nuo šeimų, jei vaikas mato, kad namuose tėvai tepasi riebų sviestą, geria kavą, mokykloje to negaudami vaikai būna nepatenkinti, bet taip vyksta jų auklėjimas“, - sakė A. Kranauskas.

Jo teigimu, galima pasidžiaugti, kad Lietuvos vaikai yra mažiausiai nutukę, lyginant su Europos ar pasaulio šalimis.

„Lietuvą pralenkė nesveikų gaminių banga, ji Lietuvą pasiekė tik tada, kai jau buvo žinoma, kad tai nesveika, vaikai nėra tapę jų (nesveikų produktų,- red. past.) vergais“, - tikino specialistas.

„Vaikai, kurie lanko mokyklą, gauna sveiką maistą“, - pridūrė pašnekovas.

Naujovė

A. Kranauskas teigė, kad SAM ketina įvesti sveiko maisto ženklinimo simbolį – žalią raktelį su balta skylute, kurį pamatęs žmogus galės suprasti, kiek riebalų, cukraus ar druskos turi gaminys. Tokiu būdu, daktaras mano, pirkėjai sutaupys laiko, nes nebereikės skaityti etikečių, kuriose gausu žodžių – nuo 100 iki 1000. Taip pat, pašnekovo teigimu, tokia sistema bus daug aiškesnė nei sudėties analizė.

„Vienas labai svarbus žingsnis, kuris palies ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius SAM ketina įvesti Lietuvoje sveiko maisto ženklinimą rakto skylutės simboliu.Tai yra tokie produktai, kurie turės mažai gyvulinių riebalų, mažai cukraus, mažai druskos, mažai transriebalų, turės padidintą skaidulų kiekį“, - tikino gydytojas.

„Žmogui nebereikės skaityti etikečių, pamatys etiketę ir iškart žinos, kad gaus 5 kartus mažiau riebalų“, - pridurė A. Kranauskas.

Parengė Laura Bagdžiūnaitė

Laida „Ryto espresso“ transliuojama darbo dienomis nuo 6.05 val.


 

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder