Sveika mityba. Kokie produktai pervertinami?

Sveika mityba. Kokie produktai pervertinami?

Ar norėdami gauti paros rekomenduojamą kalcio kiekį geriate migdolų pieną? O galbūt valgote konservuotą tuną dėl jame esančių Omega-3 riebalų rūgščių?

Nepaisant to, kad išvardytuose produktuose yra naudingų maistinių medžiagų, dietologas R. Hobsonas mano jog jie yra pervertinami.

Šviežias, neperdirbtas maistas yra naudingas ir turėtų sudaryti dalį sveikos ir subalansuotos mitybos, tačiau maisto įmonės negali nevisada tiekia neperdirbtą ir sveiką maistą.

Dietologas įspėja , kad  kai kurių  produktų mitybos nauda yra neteisingai suprantama. Nors ir nėra  jokios rimtos priežasties iš savo mitybos raciono pašalinti toliau sąraše išvardytus maisto produktus, klystame vartodami juos tik dėl konkrečių maistinių medžiagų.

Knygos "The Detox Kitchen Bible" bendraautorius R. Hobsonas paaiškina, kokius maisto produktus turime vartoti apdairiai ir pateikia geresnes jų alternatyvas.

1. Špinatai

Žinomi dėl geležies.

Geresnis pasirinkimas - raudonosios daržinės pupelės.

Šis maistingas, žalios spalvos augalas yra magnio, folio rūgšties, vitaminų C, A ir K šaltinis. Špinatai geriausiai žinomi dėl juose esančios geležies. Nors špinatai yra naudingas geležies šaltinis, kiti augalai jos turi kur kas daugiau. 80 g špinatų suteikia 11 proc. rekomenduojamos paros normos (RPN) geležies, o toks pats kiekis žaliųjų sojų pupelių turi 15 proc. RPN. Iš panašios raudonųjų daržinių pupelių porcijos galite gauti 17 proc. RPN.

2. Konservuotas tunas

Žinomas dėl Omega-3 riebalų rūgščių.

Geresnis pasirinkimas - lašiša.

Atsižvelgiant  į Jungtinės Karalystės ir JAV sveikatos tarnybų taisykles, žmogus turėtų suvaroti  apie 450 mg  Omega-3 riebalų rugščių per dieną. Daugeliui iš mūsų  konservuoto tuno vartojimas atrodo lengva išeitis, padėsianti gauti daugiau Omega-3 riebalų rugščių –  neatidarytos skardinės galiojimo laikas tęsiasi kelis mėnesius ir tunas lengvai gali būti panaudojamas ruošiant įvairias salotas ar sumuštinius . Tačiau, dėl konservuoto tuno perdirbimo, daug Omega-3 riebalų rugščių prarandama.

Lyginant  su kita žuvimi, tuno nauda sveikatai yra nedidelė. Suvartoję  skardinę, kurioje yra 100 g tuno, gausite tik 271 mg Omega-3. Tokiame pačiame kiekyje šviežios lašišos randama aštuonis kartus daugiau, tai yra 2,250 mg Omega-3 riebalų rūgščių. Tunas gali būti turtingas baltymų, niacino ir vitamino B12 šaltinis.

3.  Menkė

Žinoma dėl Omega-3 riebalų rūgščių.

Geresnis pasirinkimas - lašiša.

Galiausiai, įsitikinta, kad lašiša yra žuvis, turinti didžiausią kiekį Omega-3. Vyrauja kita klaidinga nuomonė, kad dauguma baltosios rūšies žuvų yra maistingos. ,,The Healthspan‘‘ papildų tyrimas parodė jog 33proc.  žmonių įsitikinę, kad  menkė yra didelis Omega-3 šaltinis.
Vis dėlto 100g porcijoje  yra tik 160mg  Omega-3 ,kai lašiša turi 2,250mg. Menkėje gausu proteino ir  B6, B12 grupės vitaminų.

4. Kiaušiniai

Žinomi dėl vitamino D.

Geresnis pasirinkimas - kiaušiniai kartu su papildais.

Kiaušiniai yra vertinami dėl didelio kiekio vitamino D.  Daugelis iš mūsų  turbūt mano, kad omletas, pagamintas iš dviejų kiaušinių, suteikia pakankamą kiekį vitamino D. Iš tikrųjų šis kiekis duoda minimalią dozę. Pagal oficialias mitybos rekomendacijas mes turėtume suvartoti  10 mikrogramų (arba 400 tarptautinių  matavimo vienetų) vitamino D.  Du kiaušiniai suteikia tik 35 tarptautinius matavimo vienetus. Kiaušiniai gali būti naudingi dėl juose esančio proteino, riboflavino ir  vitamino B12.

5. Bolivinė balanda 

Žinoma dėl proteino.

Geresnis pasirinkimas - graikiškas jogurtas.

Šie "netikri grūdai" iš tiesų yra sėklos, kurių sudėtyje yra baltymų ir  būtiniausių amino rugščių. Tai puikus maistas veganams, susiduriančiais su sunkumais gaunant  pakankamą kiekį amino rugščių. Nors bolivinė balanda yra naudinga ir  laikoma baltymų šaltiniu, vienoje 180 g porcijoje yra tik 8 g baltymų. Europos maisto saugos tarnybos teigimu šio kiekio nepakanka. Bolivinė balanda  yra naudingesnė dėl folio rūgšties, geležies ir magnio.

6. Migdolai

Žinomi dėl kalcio.

Geresnis pasirinkimas - sojos varškė (tofu).

Kaip ir kiti riešutai, migdolai yra vertinami dėl savo maistingumo. Riešutuose gausu mononesočiųjų riebalų rūgščių, kurios yra naudingos širdies darbui. Dažnai galvojama, kad migdolai turi nemažą kiekį kalcio, tačiau vienoje 25 g porcijoje yra tik 7 proc. RPN. Nors vartodami migdolus gauname kalcio, gauto kiekio neužtenka. Pieno produktai yra labiausiai praturtini kalciu. Jei nuspręsite karvės pieną pakeisti augaliniu, rinkitės produktus, kurių sudėtis papildyta vitaminais ir mineralais, ypač kalciu. Migdolai pasižymi vitaminu E, riboflavinu ir magniu.

7. Medus

Medus yra natūraliausias saldiklis ir laikomas sveikesniu pasirinkimu mityboje. Tačiau, viename valgomajame šaukšte (3,4 arbatinio š.) yra 17 g pridėtinio cukraus. Tai yra 56 proc. rekomenduojama ribinė norma per dieną.

Medus taip pat dažnai reklamuojamas kaip produktas turtingas maistinių medžiagų. Norint gauti geležies turėtume suvalgyti net 750 g medaus. Šis kiekis prilygsta 123 arbatiniams šaukšteliams pridėtinio cukraus. Privalome suvokti, kad sveikų saldiklių nebūna ir visi jie turėtų būti vartojami saikingai.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder