Sulčių galia: mitai ir tikrovė

Sulčių galia: mitai ir tikrovė

Kurios iš vaisių ar daržovių sulčių žmogui yra vertingiausios, kurios gydo ir valo organizmą, kurios labiau tinka vaikams, o kurios - seniems žmonėms? Ar tiesa, kad raudonieji burokėliai jaunina, granatų sultys gerina vyrų potenciją, o citrinos padeda atsikratyti antsvorio? Šių ir kitų rūpimų klausimų paklausėme gydytojos dietologės Lauros Romeraitės.

Vaisių ar daržovių sultys yra vertingesnės sveikatai? Kokius konkrečiai produktus rekomenduotumėte išspausti vaikams, kokius - seneliams?

Ir tos, ir tos sultys yra vertingos, nors ir ne vertingesnės už pačias daržoves bei vaisius. O vertingiausia žmogui - bet kurio amžiaus - yra jų įvairovė, o ne viena rūšis. Vienas produktas per daug ir per dažnai nėra gerai.

Kurios iš sulčių valo organizmą?

Apie organizmo valymą pasakysiu taip: jeigu subalansuotume savo mitybą, pakankamai valgytume daržovių, vaisių ir kitų reikalingų produktų, nieko nereikėtų valyti. Detoksikuojančias dietas kartais skiria gydytojai, kai to prireikia dėl žmogaus sveikatos sutrikimų.

VERTA. "Visos sultys yra vertingos, tačiau ne vertingesnės už pačias daržoves bei vaisius. Vertingiausia žmogui - jų įvairovė, o ne viena rūšis", - sakė dietologė Laura Romeraitė.

Ar pritartumėte sprendimui vietoje pusryčių išgerti stiklinę sulčių?

Kartais jos gali dirginti skrandį - ypač citrusinių vaisių. Sultyse yra lengvai pasisavinamų angliavandenių, dėl jų greitai pakyla gliukozės kiekis kraujyje, tačiau jis taip pat greitai ir krenta, todėl energijos gausite daug, bet trumpam. Ilgiau jos turėsite, jei pusryčiams rinksitės sudėtinių angliavandenių turtingus produktus: kruopas, kruopų dribsnius, rupių miltų duoną ar grūdų batonėlius.

SPANGUOLĖS. Liaudies medicinos propaguotojai šių uogų sulčių pataria gerti peršalus, karščiuojant.


Ar tiesa, kad, laikantis sulčių dietos, per savaitę galima numesti 10 kilogramų svorio?

Jei metame svorį, vadinasi, norime nusikratyti savo "riebalinių" kilogramų. Subalansavę mitybą, per mėnesį neteksite 2-4 kg svorio riebalinio audinio sąskaita. Jeigu žmogus siekia greito efekto ir netenka 10 kg svorio per savaitę, vadinasi, jis jo neteko tikrai ne riebalų sąskaita. Tai reiškia, kad svoris lygiai taip pat greitai ir sugrįš. Be to, tai nėra naudinga visam organizmui; pirmiausiai todėl, kad netenkame daug skysčių, o jų mums kaip tik labai reikia, kad būtume sveiki. Priminsiu, kad pagal Pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, žmogui būtina per dieną išgerti 1,5 l vandens. Čia neįskaitant kitų skysčių - arbatos, sulčių, sriubos ir pan.

ARONIJŲ sultys rekomenduojamos sergant mažakraujyste.

Ar tiesa, kad vaisių vakarais geriau nevalgyti - esą skatina puvimo procesus žarnyne...

Dėl puvimo procesų nepatvirtinčiau, bet kad "nepanaudoti" angliavandeniai, kurių gauname iš vaisių, virsta riebalais, tas tiesa. Todėl iš tiesų vaisius geriau valgyti pirmoje dienos pusėje.

Vakare labiau tinka daržovės?

Taip, jeigu tai ne bulvės, pupelės, žirniai ir kitos ankštinės daržovės. Jas galite valgyti tik jeigu nebijote priaugti svorio.

Daržovių troškiniai 


Svogūnai, morkos, cukinijos, obuoliai, pomidorai

Puode įkaitinkite aliejų ir sudėkite smulkintus svogūnus. Kai jie pagels, berkite kubeliais supjaustytas morkas, cukinijas, obuolius. Išmaišykite, pridėkite prieskonių. Vėliau įdėkite nuluptų smulkintų pomidorų. Troškinkite ant nedidelės ugnies apie 45 min., dėkite į stiklainius ir užsukite.

Agurkai, morkos, paprikos, pomidorai, svogūnai.

Susmulkintas daržoves, aliejų, šlakelį acto, žiubsnelį druskos ir cukraus sudėkite į puodą ir patroškinkite apie 10 minučių. Dėkite į stiklainius ir užsukite.

Grybai, morkos, pomidorai, kopūstai, svogūnai, druska, pipirai, aliejus.

Grybus apvirkite ir pakepinkite keptuvėje su aliejumi. Kopūstus patroškinkite, dėkite tarkuotas morkas, svogūnus, nuluptus pomidorus, prieskonius, grybus ir vėl troškinkite. Dėkite į stiklainius ir užsukite.

AR ŽINOTE, KAD...


CITRUSINIAI. Kulinarijos žinovai pataria mėsą gardinti apelsinų sultimis, žuvį ir jūros gėrybes - žaliųjų citrinų ir greipfrutų. Geltonoji citrina tinka spausti į tirštą sriubą, karštus patiekalus bei gėrimus.


* Etalonu tarp citrinų yra laikomos itališkos citrinos iš Sorento apylinkių. Jos pasižymi medaus poskoniu.
* Prancūzų dvasininkas tėvas Klemanas 1902 m. sukryžmino apelsiną su mandarinu ir gavo klementiną. Vėliau atsirado kumkvatai, tada laimkvatai (hibridas su žaliąja citrina), kalamondinai (su mandarinu) ir taip toliau...

APELSINAS


* Kai kurie tyrėjai mano, jog garsiausio citrusinio vaisiaus pavadinimas yra kilęs iš Adomo "nuodėmės obuolio", angliškai - "apple of sin". Kiti čia mato tik atsitiktinį fonetinį sąskambį, juo labiau kad angliškai kalbančiose šalyse apelsinas vadinamas "orinž" (orange) - taip, jų manymu, transformavosi pradinis pavadinimas sanskrito kalba "nagaaruka". Į transformacijos procesą įsikišo Prancūzijos karaliaus Liudviko XIV dvariškiai. Karalius mat labai mėgo dekoratyvinius citrusinius vaismedžius. Karaliaus Saulės garbei šiuos "obuolius" esą imta vadinti auksiniais - d'or. Iki "orange" - ne taip ir toli...
* Dauguma lingvistų yra linkę manyti, jog apelsinas - tai "kiniškas obuolys", olandiškai - "appelsien"; būtent iš Nyderlandų šis žodis paplito po visą Šiaurės Europą. Įdomu tai, kad visus citrusinius vaisius botanikai išskiria į atskirą grupę - "gesperides", o Gesperidėmis graikų mitologijoje pavadino Atlanto dukras, kurios turėjo sodą būtent su auksiniais obuoliais...

MANDARINAS


* Pagal giminės platumą vargu ar kas gali konkuruoti su mandarinu. JAV ir Prancūzijoje jis žinomas tanžerino vardu. Šį vaisių virtuvės meistrai ypač vertina dėl gėlių aromato, o botanikai - dėl didžiulio selekcinio potencialo.

SPECIALISTO KOMENTARAS

Kokiomis sulčiaspaudėmis ir kokiais troškintuvais geriausia naudotis, kad žiemai paruoštos daržovės bei sultys išsaugotų kuo daugiau vitaminų ir kitų mums reikalingų medžiagų?

Saulius Liesis, UAB "Metalo amžius" savininkas:

"Ruošiant sultis, kompotus ar džemus žiemai, jas būtina pakaitinti (pasterizuoti). Klasikinis pasterizacijos metodas remiasi produktų kaitinimu aukštesnėje nei 60 laipsn. C, bet ne aukštesnėje nei 100 laipsn. Ilgesnis kaitinimas tokioje ar dar aukštesnėje temperatūroje sunaikina vitaminus bei kitas naudingąsias medžiagas, todėl reiktų to vengti.
Iš sulčiaspaudžių rekomenduočiau vokiškąsias "Cilio", nes jos yra tvirtos ir stabilios. Tiesa, labiau pritaikytos citrusinių vaisių sultims spausti. Pagamintos iš nerūdijančio plieno, lengva naudotis bei išvalyti, išspaudžia iki 25 proc. daugiau sulčių palyginus su įprastinėmis sulčiaspaudėmis. Išspaustose sultyse nelieka vaisių minkštimo bei žievės.
Daržovių sultims spausti labiau tiktų įvairios elektrinės sulčiaspaudės, tačiau galima naudotis ir paprasta rankine. Troškiniams žiemai gaminti siūlyčiau įvairios talpos vokiškus firmos GGS puodus, pagamintus iš vadinamojo medicininio plieno (nerūdijančio plieno lydinio), kurių dangčiuose įtaisyti termokontroleriai. Tokiuose puoduose galima virti beveik be vandens, žemoje temperatūroje, išsaugant geriausias produkto savybes. Vaisių ir uogų sultims spausti siūlyčiau rankinę sulčiaspaudę "Kruger", pagamintą iš ketaus.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder