2018 m. spalio 22 d. 23:36 val., pirmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Stresas - nuolatinis slaugytojų palydovas

(2)

Stresas - nuolatinis slaugytojų palydovas nuotrauka, foto

AKCENTAS. Konferencijos akcentu tapo Klaipėdos universitetinės ligoninės ir Klaipėdos valstybinės kolegijos atstovų padėka vieni kitiems už vaisingą bendradarbiavimą.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Slaugytojų patiriamas stresas turi rimtų pasekmių ne tik jų fizinei, psichinei sveikatai, tačiau ir gydymo ar sveikatos priežiūros įstaigos darbui, darbo kokybei, rodo Klaipėdos valstybinės kolegijos Sveikatos mokslų fakulteto dėstytojos doc. dr. Nijolės Galdikienės atliktas tyrimas.

Tai - viena iš temų, apie kurias penktadienį buvo kalbėta Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusioje ligoninės ir Klaipėdos valstybinės kolegijos (KVK) organizuotoje konferencijoje, skirtoje Tarptautinei slaugytojo dienai paminėti.

Konferencijoje kalbėdama KVK direktorė Gražina Markvaldienė džiaugėsi, kad kolegijai puikiai sekasi bendradarbiauti su Klaipėdos universitetine ligonine.

"Džiaugiamės mūsų partneryste ne tik specialistų rengimo, nes mūsų studentai atlieka praktiką šioje ligoninėje, bet ir kita prasme randame daug sąlyčio taškų. Bendradarbiavimas yra itin vertingas, kai ieškome naujų idėjų. O ši konferencija yra įrodymas, kad keičiasi požiūris į aukštojo mokslo ir sveikatos apsaugos institucijų bendradarbiavimą. Smagu, kad galime pristatyti medikams naujų idėjų, pagelbėti sprendžiant kai kurias problemas", - džiaugėsi G. Markvaldienė.

Pasak ilgametės slaugytojos, KVK Slaugos katedros docentės N. Galdikienės, slaugytojų darbe patiriamas stresas gali būti ir varomoji jėga, pastūmėti daryti dar daugiau, tobulėti, bet yra ir blogasis stresas, kuris itin kenkia žmogaus sveikatai. Deja, slaugytojos savo darbe dažniausiai patiria būtent pastrąjį, blogąjį, stresą.

Slaugytojų darbe patiriamo streso priežastys - susidūrimas su mirtimi ir mirštančiais pacientais, konfliktai su gydytojais, profesinio pasiruošimo darbui trūkumas, nesutarimai su kolegomis, problemos su vadovais, per didelis darbo krūvis, netikrumas dėl paciento gydymo ir slaugos, bendravimo su pacientais ir jų artimaisiais problemos, diskriminacija darbo vietoje. N. Galdikienė pažymėjo, kad dažniau didesnį stresą patiria vyresnio amžiaus slaugytojos, o tos, kurios nėra empatiškos, dažniau šiame darbe "perdega".

"Streso priežastys gali skirtis, pavyzdžiui, jos gali skirtis tarp šalių, tarp miesto ir kaimo vietovių, ligoninių ir poliklinikų, skyrių, pavyzdžiui, intensyviosios terapijos, priėmimo, psichiatrijos skyriai, operacinė. Atlikdami tyrimą nustatėme, kad streso priežastys yra skirtingos Klaipėdos mieste, Klaipėdos rajone ir Skuodo rajone", - pasakojo N. Galdikienė.

Specialistė akcentavo, kad stresas turi labai didelės įtakos slaugytojų darbo ir gyvenimo kokybei. Pavyzdžiui, patiriančios daug streso slaugytojos susiduria su širdies ir kraujagyslių susirgimais, padidėjusiu kraujospūdžiu, lėtiniais skausmais, taip pat su psichologinėmis problemomis - savivertės sumažėjimu, netinkamumo jausmu, dirglumu, irzlumu, miego sutrikimais, "perdegimu", psichologiniu nuovargiu.

"To pasekmės įstaigai - pacientų nepasitenkinimas ir prastesni slaugos rezultatai, negatyvus slaugytojų požiūris į darbą, suprastėjęs bendravimas, pablogėjusi slaugos kokybė, pačių slaugytojų savijauta ir pasitenkinimas savo darbu. Sykiu nukenčia ir įstaigos gerovė, nes atsiranda darbuotojų kaita, net pravaikštos. Todėl reikia diskutuoti apie streso priežastis, laiku identifikuoti kylančio streso simptomus, ypač specializuotose slaugos praktikos srityse, įvertinti psichologinius ir socialinius pavojus", - kalbėjo N. Galdikienė.

Taip pat konferencijoje aptartos slaugytojų kompetencijos holistiniu ir dinaminiu požiūriu, įrodymais grįstas mokymasis klinikinėje praktikoje, pacientų griuvimų ligoninėse problema ir jos prevencijos būdai, pacientų saugumo lovose, procedūrų saugumo, enterinio maitinimo aspektai.

Žymos: slaugytojos

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

slaugytojai

2018-05-18   14:12

IP: 82.135.193.220

keisti tie žmones...jei niekas nieko nedaro - blogai, jei daro - vėl blogai....
manau, kad tai iš pirmesnių žingsnių, kai bent pradedama kalbėti apie atsirandančias problemas. O jau toliau tik nuo jūsų priklauso nuo to, ant kiek jūs savigarbos turėsite ir vieningos būsite....
Niekas už jus pačias, jūsų darbo nepalengvins, ir streso nesumažins, ir kolegos daktarai patys palengvinti jūsų gyvenimo nesusiprotės... ir net net nesistengs, nes taip nukentės jų pačių ego....
...senai nebėra, kai buvo vieningos brigados, sklandus darbas bei tarpusavio pagarba...beliko tik verslas, intrigos, pasipūtimas ir slaugytojų išnaudojimas tiesiogine to žodžio prasme...
..nerašau apie visas gydimo įstaigas ir visus darbuotojus, gal yra kur ir normalus darbas bei kolektyvas, kaip ir normalių ir tikrai gerų žmonių, bet deja tos problemos tikrai yra....ir labai didelės....

Skaugytoja

2018-05-16   11:43

IP: 78.62.149.21

Tyrimas atliktas, dar kaži kada ir kas??? Nieko, svarbu tirti ir nedirbti po tyrimo.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Penktadienio vakarą trylikoje Lietuvos miestų, taip pat ir Klaipėdoje, penktus metus iš...

Organų donorystė: dėkingumą sunku išreikšti žodžiais nuotrauka, foto

Visada švytinti jogos ir šokių mokytoja Milana Jašinskytė jau daug metų yra...

Milana Jašinskytė: "Gyvenimas neturėtų tapti kovos su svoriu ringu" nuotrauka, foto

Sunkią traumą ar politraumą patyrę žmonės guldomi į Reanimacijos ir intensyviosios terapijos...

Reanimacijos skyriuje - atidi priežiūra nuotrauka, foto

Sporto traumų skyrius Klaipėdos universitetinėje ligoninėje veikia nuo 2006 metų, tačiau čia...

Sporto traumoms gydyti - dienos chirurgija nuotrauka, foto

Dvi "Dragūno-Viesulo" pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Dragūno-Viesulo" rankininkės naująjį Lietuvos moterų pirmosios rankinio lygos sezoną pradėjo iškovodamos...

Miškininkai pasės beveik visas surinktas 25 tonas gilių nuotrauka, foto

Lietuva, Beveik visos Valstybinių miškų urėdijos (VMU) miškininkų šį rudenį surinktos paprastojo...

Į Klaipėdą parvežta taurė nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos "Vyturio" progimnazijos moksleivis Edas Butvilas sėkmingai dalyvavo visą savaitę Latvijoje vykusiame...

Perskaičiuota vandens kaina nuotrauka, foto

Klaipėda, Kiekvienas taupome vandenį, nes kuo mažiau jo suvartojame - tuo mažiau mokame....

Sportas, Paskelbta prieš 35 min.

Sportas, Paskelbta prieš 3 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 4 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...