Spalį - dėmesys krūties vėžio prevencijai

Spalį - dėmesys krūties vėžio prevencijai

Kasmet Lietuvoje diagnozuojama apie 1500 naujų krūties vėžio atvejų - tai dažniausiai moterims nustatoma onkologinė liga ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje pasaulio šalių, todėl spalis skelbiamas kovos prieš krūties vėžį mėnesiu.

Įtakos atsirasti krūties vėžiui gali turėti ne tik genetika, bet ir iš pirmo žvilgsnio nesusiję veiksniai: nutrauktas nėštumas, krūties trauma, sumušimas, ypač jeigu buvo stiprus, stresas, netinkamas gyvenimo būdas ar net nuolat krūtis spaudžianti liemenėlė. Pasak gydytojos onkologės Editos Juodžbalienės, pastaruoju metu krūties vėžiu suserga vis jaunesnės moterys, tad labai svarbu laiku pastebėti simptomus ir atpažinti ligą.

"Vėžys - labai individuali liga, tad nebūna dviejų panašių atvejų. Vienoms moterims gali atsiliepti genetika, o kitoms pakenkti elektromagnetinis spinduliavimas, kurį skleidžia mobilieji telefonai, televizoriai ar kompiuteriai, ne į naudą moters organizmui ir jų vartojami hormoniniai kontraceptikai, - pažymi onkologė-chemoterapeutė E. Juodžbalienė. - Jei diagnozė bus panaši, skirsis moters organizmo reakcija į vaistus ir gydymą. Deja, kol kas nėra sukurtas toks vėžio gydymo būdas, kuris visiškai apsaugotų nuo nepageidaujamų reakcijų, todėl geriausia šią ligą pastebėti esant ankstyvai jos stadijai".

Anot gydytojos onkologės E. Juodžbalienės, šiais pažangiais medicinos laikais sergant vėžiu didžiulis dėmesys skiriamas ne tik ligos diagnostikai, efektyvių gydymo būdų parinkimui, bet ir ligonio gyvenimo kokybės palaikymo klausimams. Anot gydytojos onkologės E. Juodžbalienės, vėžio gydymo metu pažeidžiamos ir sveikos ląstelės, audiniai, organai, tad nepageidaujami poveikiai neišvengiami. Kokie jie bus, priklauso nuo konkrečios ligos gydymo metodų ir moters organizmo savybių.

"Po operacijos pacientes gali varginti skausmas ir silpnumas. Chemoterapija veikia visas greitai besidauginančias ląsteles (tai gali būti ne tik piktybinės, bet ir plaukų folikulų, kraujo gamybos, gleivinių ląstelės ir pan.), o gydymo poveikis priklauso ir nuo vaistų, ir nuo jų dozių. Dažniausiai pacientes pykina, jos vemia, netenka apetito, silpsta imunitetas, todėl dažniau vargina peršalimo, infekcinės ligos, išslenka plaukai, dingsta mėnesinės, moteris gali tapti nevaisinga. Švitinimo pašalinis poveikis - nuovargis, odos pažeidimai švitinimo vietoje. Nuo hormonų terapijos atsiranda karščio bangos, sutrinka mėnesinės, vargina sąnarių sustingimas ar skausmai. Taikinių terapijos toleruojamos neblogai, galimi į alergiją panašūs simptomai, tačiau ilgai gydant būtina stebėti širdies veiklą", - pažymi onkologė.

Pasak specialistų, pirmas žingsnis, norint užbėgti ligai už akių, tai savo artimųjų, giminaičių ligų istorijų žinojimas. Tai, kad krūties vėžiu sirgo močiutė, prosenelė ar kelios tetos, jau yra rimtas įspėjimas.

"Dar jauna mergina turėtų išsiaiškinti, ar jos šeimoje ir artimoje giminėje nebuvo krūties ar kiaušidžių vėžiu sergančių moterų. Jei tarp artimiausių giminaičių buvo sergančių krūties vėžiu, moteris jau priskiriama didesnės rizikos grupei. Šioms moterims, be kasdienio savarankiško pasitikrinimo nuo 25 metų, yra rekomenduojama bent kartą per metus pasitikrinti pas specialistus ir atlikti tyrimus", - pasakojo gydytoja radiologė Eglė Jonaitienė.

Pasak specialistės, jaunoms moterims rekomenduojamas magnetinio rezonanso tomografijos ir ultragarso tyrimai. Jie nėra pavojingi sveikatai ir leidžia vėžinius darinius aptikti tankiame jaunos krūtinės audinyje. E. Jonaitienė primena, kad apie klastingą ligą, kuri esant pirmai stadijai apie save nepraneša skausmu ar kitais akivaizdžiais požymiais, įspėja ne tik atsiradę guzeliai.

"Krūties vėžį gali išduoti ir atsiradę sukietėjimai krūtyje ar pažastyje. Reikia atkreipti dėmesį ir į krūties odos įtraukimus, patinimus ar paraudimus. Ligos pradžioje apie atsiradusį darinį gali pranešti ir atsiradę krūties formos pakitimai. Negalima ranka numoti ir į spenelio pokyčius, atsiradusias išskyras", - perspėjo specialistė.

Nė į vieną iš išvardytų simptomų negalima žiūrėti pro pirštus ir nedelsiant reikia kreiptis į gydytojus. Tiesa, be išsamesnių tyrimų patvirtinti ar paneigti krūties vėžį dažniausiai negalima, o jų kaina ne visoms moterims yra įkandama.

Simptomai

Galima išskirti keletą simptomų, signalizuojančių, kad moteriai reikėtų apsilankyti pas onkologą:
jautrumas pažastyje, kartais pereinantis net į skausmą. Krūties vėžys pirmiausia plinta į pažasties limfmazgius, todėl bet kokie jų patinimai, pažasties jautrumas gali signalizuoti apie grėsmę. Pastebėjus nenormalius kietus audinių darinius, reikėtų kreiptis į gydytoją;
krūtų paraudimas ir niežulys. Jeigu krūtis patinusi ir karšta, tai gali reikšti retą uždegiminę krūties vėžio formą, kuri gali kelti patinimą, niežėjimą ir skausmą krūtinėje. Oda gali pleiskanoti ar turėti nedideles mėlynas žymes, taip pat celiulitinius nelygumus krūtyje. Įprastai menstruacijų metu krūtys padidėja, tampa skausmingos ir jautrios, tačiau, jei jautrumas užsitęsia ilgą laiką, vertėtų pasirodyti gydytojui;
skausmas nugaroje. Jeigu netikėtai imamas jausti skausmas tarp menčių - tai gali būti pirmieji krūties vėžio signalai. Paprastai tokie skausmai sietini su traumomis ar raumenų uždegimu, tačiau augliai kartais vystosi krūtų audiniuose krūtinės gilumoje ir būna juntami prie stuburo ar šonkaulių. Gali būti ir taip, kad šonkaulius ar stuburą apėmė metastazės - piktybinės išplitusio auglio ląstelės;
pakitusi spenelių forma. Dažniausiai vėžys išsivysto po speneliu, pakeisdamas jo formą ir jautrumą. Spenelis gali tapti skausmingas, pakeisti spalvą, kartais iš jo gali išsiskirti skaidrios gleivės, kraujas ar pienas net nežindant. Pastebėjus bet kokius pakitimus, būtina kreiptis į gydytoją.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder