2019 m. sausio 22 d. 08:43 val., antradienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Smegenų traumos: žmonių priešai - alkoholis ir laikas

(3)

2018-10-17, 01:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Smegenų traumos: žmonių priešai - alkoholis ir laikas nuotrauka, foto

KOMANDA. Neurochirurgijos klinikoje dirba patyrę neurochirurgai, specializavęsi specifinės galvos smegenų ar stuburo patologijos gydyme ir tobulinęsi įvairiose užsienio klinikose bei neurochirurgijos kursuose.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Galvos ir stuburo traumos palieka turbūt skaudžiausias pasekmes - nutikus nelaimei ir nespėjus laiku pristatyti nukentėjusiojo į ligoninę ir suteikti reikalingos profesionalios pagalbos, žmogus gali likti neįgalus ar net mirti.

KUL Neurochirurgijos klinikoje atliekamos visos galvos ir nugaros smegenų, stuburo ir periferinių nervų operacijos, taip pat ir pačios sudėtingiausios: arterinių aneurizmų, arterioveninių malformacijų, visų rūšių navikų, kraujagyslių stenozių ir galvos smegenų, stuburo ir nervų trauminių pažeidimų.

KUL Neurochirurgijos klinikos vadovas doc. Antanas Gvazdaitis pasakojo, kad pagrindinės galvos smegenų ir stuburo traumų priežastys - eismo avarijos, kritimas iš aukščio, gamybinės ar buitinės traumos. Dažnai tokie sužalojimai kompleksiškai gydomi kartu su kitų sričių specialistais, nes neretai tai būna politrauma - pažeisti plaučiai, pilvo organai, būna vidinis kraujavimas. Tokie pacientai skubos tvarka apžiūrimi visą parą budinčių gydytojų specialistų komandos, gydomi Intensyvios terapijos skyriuje.

Pasak A. Gvazdaičio, pastaruoju metu sunkių galvos smegenų traumų mažėja.

"Prieš maždaug 10 metų atliktų operacijų dėl galvos smegenų traumų skaičius buvo beveik du kartus didesnis nei pastaraisiais metais. Tas mažėjimas prasidėjo prieš maždaug 5-6 metus. Tai teigiama tendencija, manau, tai gali būti susiję su alkoholio vartojimo įstatymų pakeitimais, kurie buvo priimti anksčiau", - nuomonę išsakė neurochirurgas.

Jis pabrėžė, kad galvos smegenų traumos atveju pagalba turi būti teikiama iškart. Jeigu yra kraujavimas, kuris ima spausti galvos smegenis, o ligonio būklė sparčiai blogėja, jo likimas ir išgyvenimo tikimybė priklauso nuo to, kaip skubiai bus atlikta operacija. Tokiais atvejais nuo ligonio atvežimo į priimamąjį iki operacijos pradžios praeina vos keliolika minučių.

Jeigu matoma, kad žmogaus būklė blogėja, skubiai daromas kompiuterinės tomografijos tyrimas ir, nustačius smegenų spaudimą, pacientas vežamas operuoti. Sparčiai ir veiksmingai pagalbai, ypač skubiais atvejais, būtina moderni diagnostinė įranga. KUL veikia du greitaeigiai kompiuteriniai tomografai, du magnetinio rezonanso tomografai - 1,5 ir 3 teslų, šiuolaikiniai echoskopai, klinikinės diagnostikos, biochemijos, imunologijos, mikrobiologijos, citologijos laboratorijos, Molekulinės diagnostikos skyrius, atliekama greita patologinė (histologinė) diagnostika.

Stuburo traumas dažniausiai patiria neatsargūs nardytojai, motociklininkai, dviratininkai. Daugiausia atvejų stuburo lūžių pasitaiko kaklo arba juosmeninėje dalyje.

"Matome stuburo traumų sezoniškumą. Kaklinės srities stuburo lūžių daugiau būna vasarą. Beveik 100 procentų atvejų tie, kurie neatsargiai nerdami į vandenį susilaužė kaklo slankstelius, buvo neblaivūs. Pavyzdžiui, buvo atvejis, kai plaukė žmonės baidarėmis, o vienas sugalvojo iš baidarės šokti į negilią upę ant galvos. Baigėsi blogai - atsitrenkus galva į dugną lūžo kaklo slankstelis ir įvyko visiškas nugaros smegenų pažeidimas. Jeigu įvyksta visiškas pažeidimas kaklo srityje ir žmogus nebegali valdyti rankų ir kojų, prognozė bloga. Operacija šiuo atveju situaciją tik stabilizuoja, nes negrįžtami pokyčiai nugaros smegenyse lūžus stuburui įvyksta labai greitai ir dažniausiai būna negrįžtami. Labai dažnai tokie žmonės lieka neįgalūs", - apie skaudžias pasekmes pasakojo A. Gvazdaitis.

Neurochirurgas atkreipė dėmesį į tai, kad stuburo traumų skaičius, priešingai nei galvos smegenų traumų, nemažėja. "Pasižymi" ne tik neatsargūs nardytojai, bet ir slidininkai, dviratininkai.

Dar viena rizikos grupė yra vyresnio amžiaus žmonės, kuriems yra spinalinio kanalo stenozė - susiaurėjimas. Esant tokiai aplinkybei net ir nedidelė stuburo trauma gali sukelti paralyžių. Pavyzdžiui, jeigu stuburo kanalas labai susiaurėjęs, net ir nesant lūžiui, tačiau kaklui pajudėjus didesne amplitude, žmogus gali būti paralyžiuotas.

"Vyresnius žmones konsultuodami visada įspėjame, kad jeigu yra ryški kaklo stenozė, jiems reikia saugotis net mažų traumų", - pabrėžė A. Gvazdaitis.

Periferinių nervų traumos daugiausia yra įvairūs sužeidimai, pavyzdžiui, sužalojimai stiklu, peiliu, buityje, gamybinės traumos. Siekiant atkurti nervus, kad jie toliau tinkamai funkcionuotų, tokie pacientai taip pat skubiai operuojami.

Koordinuoti veiksmai

Neurochirurgijos klinikos vadovas pabrėžė, kad kiekvieno paciento likimas priklauso nuo pirminio sužalojimo. Jeigu jis didelis, stipriai pažeidžiamos smegenys, deja, medikai kai kuriais atvejais jau nebegali padėti.

PAVOJAI. "Labai svarbu atpažinti ir akivaizdžiai nematomą pavojų žmogaus gyvybei, kuris atsiranda po palyginti nesunkių traumų", - sako KUL Neurochirurgijos klinikos vadovas doc. Antanas Gvazdaitis.

Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

"Mūsų tikslas yra išvengti būklės blogėjimo dėl komplikacijų, kurios gali pasireikšti palaipsniui", - sakė A. Gvazdaitis.

Dėl to KUL medikų darbas yra itin gerai organizuotas. Dar veždami pacientą į ligoninę, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai praneša, kad yra politraumą patyręs žmogus. Jeigu atvežtas ligonis yra sunkios būklės, jis iškart vežamas į Intensyviosios terapijos skyrių.

"Tokie dalykai nedelsiami. Tačiau labai svarbu atpažinti ir akivaizdžiai nematomą pavojų žmogaus gyvybei, kuris atsiranda po palyginti nesunkių traumų. Pavyzdžiui, senesnis žmogus eidamas susvyravo, krito, į sieną susimušė galvą, o galbūt žiemą krito ant ledo ir susimušė pakaušį. Gali būti, kad žmogus ir nebuvo praradęs sąmonės, bet po to per kelias valandas ar porą dienų palaipsniui gali formuotis kraujo išsiliejimas. Šiuo atveju noriu priminti, kad jeigu tokiais atvejais būklė blogėja, didėja galvos skausmai, ima pykinti, pritemsta sąmonė, negalima sėdėti namuose. Tokie pacientai turi skubiai patekti į ligoninę", - sakė A. Gvazdaitis.

Jis apgailestavo, kad vyresni žmonės, ypač gyvenantys rajonuose, delsia prašyti pagalbos, kenčia namuose, o kai pagaliau atvyksta į ligoninę, kai kuriais atvejais gydytojai jau negali užtikrinti, kad gydymas bus efektyvus. Deja, dažnai taip nutinka su neblaiviais asmenimis.


Informacija

KUL neurochirurgijai plėtoti paskutinius 10 metų skyrė didelių investicijų ir įsigijo tuo metu naujausias technologijas, kurios Klaipėdoje buvo įdiegtos anksčiau nei kituose Lietuvos neurochirurgijos centruose. Todėl KUL neurochirurgai turi daugiausiai patirties atliekant neuroendoskopines smegenų operacijas bei maksimalaus tikslumo reikalaujančias sudėtingas smegenų operacijas naudojant neuronavigacinę sistemą.
2017 m. KUL atlikta 1 115 didžiųjų neurochirurginių operacijų. Kasmet atliekama apie 300-400 stuburo operacijų, 250 trauminių ir kitų smegenų kraujosruvų šalinimų bei kraujotakos atkūrimo operacijų, 150-200 navikų šalinimo, 50 arterinių aneurizmų atjungimo ir nemažai kitų operacijų.
KUL Neurochirurgijos klinikoje dirba 9 patyrę neurochirurgai, specializavęsi specifinės galvos smegenų ar stuburo patologijos gydyme ir tobulinęsi įvairiose užsienio klinikose bei neurochirurgijos kursuose; 3 iš jų - mokslų daktarai (Antanas Gvazdaitis, Kęstutis Jacikevičius, Danius Liutkus). KUL neurochirurgai per metus atlieka daugiau nei 7 000 ambulatorinių konsultacijų, o neurochirurgijos stacionare gydoma daugiau kaip 2 000 pacientų ir atliekama per 1 000 didžiųjų neurochirurginių operacijų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

2018-10-24   15:13

IP: 78.57.224.200

Doc.Antanas Gvazdaiti,dekoju uz sunaus,isgelbeta gyvybe Jums sveikatos stiprybes,sunkiame darbe .Neuracirurginio N1 vedejui ir visam rupestingam personalui ,nesutikau niekur tokiu siltu zmoniu ,visiems stiprybes.

Loreta

2018-10-17   11:01

IP: 83.171.17.122

Gydytojas A. Gvazdaitis ir jo komanda - super profesionalai! Žemai lenkiu galvą ir linkiu stiprybės jų sunkiame darbe!

klaipėdietė Nijolė

2018-10-17   11:01

IP: 88.119.39.180

Gerb. Antanai Gvazdaiti, širdingas AČIŪ jums už rūpestį, dėmesį, AČIŪ, kad esate. Linkime Jums stiprios sveikatos, geros kraujo apytakos ir geros kloties!

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Facebook" pasklido žinia, kad nuo šių metų sausio...

Už vaiko ligos pažymą - papildomas mokestis nuotrauka, foto

Penktadienį paaiškėjo naujo sveikatos priežiūros centro architektūrinio konkurso laimėtojas. Įvertinus pateiktus projektus...

Naujai poliklinikai - vilniečių projektas nuotrauka, foto

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) didėja, skelbia...

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis nuotrauka, foto

Priklausomybės nuo interneto lyginimas su narkomanija iki šiol buvo vertinamas gana skeptiškai:...

Priklausomybė - virtuali, problemos - tikros nuotrauka, foto

Meras kviesis laikinąjį uosto vadovą nuotrauka, foto

Klaipėda, Vakar Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas sukvietė Savivaldybės urbanistikos ir planavimo specialistus aptarti...

Raganų kalno sukakčiai paminėti - ypatingos šviesos nuotrauka, foto

Neringa, Šiais metais Raganų kalnui, vienam iš lankomiausių objektų Neringoje, sukanka keturiasdešimt metų.

Antradienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, **************

Šviesų festivalis plečiasi nuotrauka, foto

Klaipėda, Vasario 14-17 d. į Klaipėdos senamiestį sugrįš jau V Klaipėdos šviesų festivalis,...

Klaipėda, Paskelbta prieš 43 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 12 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...