2019 m. balandžio 21 d. 07:30 val., sekmadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Skiepų skandalas - kažkur tarp melo ir tiesos

(7)

2015-04-09, 17:59

Gintarė Kaminskienė, "Lietuvos sveikata"

Skiepų skandalas - kažkur tarp melo ir tiesos nuotrauka, foto

© EPA-ELTA nuotr.

Po praėjusią savaitę kilusio skandalo dėl skiepijimo nuo gimdos kaklelio vėžio, emocijos netyla. Atsiranda ir naujų faktų. Pasirodo, pati gydytoja Jadvyga Malukienė jau daugiau nei šešerius metus neturi teisės užsiimti gydytojo epidemiologo veikla. Teisininkų nuomone, tai rodo, kad gydytojų darbas nepakankamai kontroliuojamas. Reiškia, eilinis pacientas iš tiesų vizito pas gydytoją metu turi pareikalauti licencijos?

Be licencijos ir įstaiga, ir gydytoja

Praėjusią savaitę „Lietuvos sveikata“ kreipėsi į Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą, prašydama paaiškinti Jadvygos Malukienės situaciją.

Gautas atsakymas kiek nustebino, mat įvardyta gydytojo epidemiologo licencijos galiojimo data praėjo prieš daugiau nei šešerius metus. „Pažymėtina, kad Jadvyga Malukienė turėjo išduotą licenciją, suteikiančią jai teisę iki 2008 m. gruodžio 23 d. užsiimti privačia epidemiologo veikla, tačiau šiuo metu ji neturi jokios galiojančios licencijos verstis medicinos (ja gali verstis gydytojai) arba slaugos praktika, todėl, vadovaujantis Imunoprofilaktikos taisyklių 3 punkto nuostatomis, ji neturi teisės skiepyti pacientus“, – teigiama Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos direktorės Noros Ribokienės pasirašyto rašto elektroninėje kopijoje.

O J.Malukienės vadovaujamai UAB „Imunoprofilaktikos tarnybai“ šių metų pradžioje atskriejo dar blogų žinių. „Vasario devynioliktą dieną Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, vadovaudamasi UAB „Endemik“ pranešimu, atliko neplanines asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės kontrolę UAB „Imunoprofilaktikos tarnyba“. Nustatyti didžiausi pažeidimai. Tad gydytojos Jadvygos Malukienės įstaiga neturi licencijos, nes ji sustabdyta“,– praėjusią savaitę sakė sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė.

„Lietuvos sveikata“ dar kartą pabandė susisiekti su pačia Jadvyga Malukienė, tačiau noro ilgai bendrauti ši neparodė. Taip pat atsisakė kalbėtis ir apie praėjusią savaitę UAB „Endemik“ medicininės veiklos vadovės Violetos Kaulitzky įvardytus konfliktus su kelių uostamiesčio gydymo įstaigų vadovais. „Viskas, aš pasuoju. Galiu tik padėkoti visiems“, - trumpai tepasakė J.Malukienė, atsiprašiusi, jog prastai girdi, nes šiuo metu dėl patirtos traumos esanti ligoninėje.

Pasipiktino nepažįstamosios melu

Praėjusią savaitę V.Kaulitzky „Lietuvos sveikatai“ teigė, kad Jadvygos Malukienės veikla „žinoma visoms Klaipėdos gydymo įstaigoms“. Tuomet įvardytos kelių vadovų, esą „išprašiusių“ medikę iš savo patalpų dėl „ne visai gerų dalykų“, pavardės.

Dėl tokio fakto paklaustas vienas iš įvardytųjų - VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius Jonas Sąlyga - tik nusijuokė. „Kas gi jums taip sakė, kad mes ją išprašėme? Galiu konkrečiai pasakyti, kad daktarė Malukienė mūsų ligoninės poliklinikoje gydytoja epidemiologe dirbo labai trumpai. Galbūt vienerius metus. 1991 metais buvo įdarbinta, o kitų metų vasaros pabaigoje savo noru išėjo iš darbo. Paskui ji ligoninėje, jei neklystu, 2001 metais nuomojo patalpas. Vėliau, kadangi mums reikėjo plėsti Jūros medicinos centrą, sutarėme, kad patalpų daugiau nebenuomosime. Taip, kad su gydytoja nesu tiesiogiai susidūręs ir nelabai ką galėčiau komentuoti“, – kalbėjo J.Sąlyga.

O štai medicinos centro „Lorna“ vadovė Loreta Bosienė V.Kaulitzky pasisakymu buvo pasipiktinusi. „Norėčiau šiuos žodžius paneigti. Kaip ji galėjo taip pasakyti? Šios moters net nepažįstu ir nesu mačiusi. Reikėtų viešai paklausti ponios Violetos, kaip ji gali taip meluoti?“ – rėžė ji. Su UAB „Endemik“ L.Bosienė sakėsi nebendraujanti ir turinti savo nuomonę apie šią įstaigą.

Negražu juodinti!

Medicinos centro „Lorna“ vadovė taip pat patikino, kad nei vienas jos darbuotojas niekuomet nepasakys, kad kas nors yra buvęs iš jos įstaigos išprašytas. Įskaitant ir gydytoją Jadvygą Malukienę, apie kurią L.Bosienė negailėjo gerų žodžių. „Daktarė Malukienė – aukščiausios kategorijos epidemiologė, ji nuomavosi pas mus patalpas ir buvo labai stipri specialistė. Po to savo noru, pasikeitus asmeniniams planams, išsikraustė. Neturėjome jai jokių pretenzijų, neužfiksavome jokių darbo pažeidimų. Tai – specialistė tikrai verta pagarbos“, – telefonu kalbėjo L.Bosienė.

Privataus medicinos centro vadovė taip pat pridūrė, kad susiklosčiusią situaciją vertina skeptiškai. Anot jos, „negražu taip viešai visų gerbiamą mediką, liaudiškai tariant, „sudirbti“. Tai yra nežmogiška. Palaukime, kol pasibaigs ikiteisminis tyrimas.“

„Tai – mano asmeninė nuomonė“

Šią savaitę UAB „Endemik“ medicininės veiklos vadovė Violeta Kaulitzky teigė apgailestaujanti dėl emocijų proveržio. „Turėčiau prisiimti atsakomybę. Ne vietoje ir ne laiku pasakiau tai, ko nereikėjo pasakyti. Galbūt suveikė emocijos. Tai yra mano asmeninė, o ne viso UAB „Endemik“ nuomonė. Ponios Loretos Bosienės klausimo nelabai galiu komentuoti. Tik norisi, kad pacientai būtų labai saugūs“,– kalbėjo V. Kaulitzky.

 
Komentarai
UAB „Glimstedt“ teisininkas Vytautas Birmontas:

- Vadovaujantis Imunoprofilaktikos taisyklėmis (LR SAM 2002 m. rugsėjo 23 d. Įsakymas Nr. 468) skiepyti turi teisę tik tam tikrais atvejais bendruomenės slaugytojos ir bendrosios praktikos gydytojai pagal sutartis su asmens sveikatos priežiūros įstaigomis. Kadangi Jadvyga Malukienė neturėjo galiojančios medicinos praktikos/ slaugos licencijos nuo 2008 m. gruodžio 23 d., ji neturėjo teisės teikti jokių sveikatos priežiūros paslaugų.
Vadovaujantis LR Sveikatos sistemos įstatymo 75 str. Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba atlieka asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, kokybės (tinkamumo) ir ekonominio efektyvumo priežiūrą.
Vadovaujantis LR Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo 54 str. asmens sveikatos priežiūros įstaigų kontrolę vykdo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba bei visuomenės sveikatos centrai apskrityse.
Atsižvelgiant į visuomenės sveikatos centrų apskrityse vykdomų patikrinimų planus bei patikrinimų vykdymo tvarką, manytina, jog pastarieji asmens sveikatos priežiūros įstaigų ta apimtimi, kuria sveikatos priežiūros paslaugas turi teisę teikti tik asmenys turintys licencijas, netikrina. Dėl šių priežasčių manytina, jog asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas nėra pakankamai kontroliuojamas, nes faktiškai tą atlieka tik Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba, nors pareigą kontrolę vykdyti turi ir visuomenės sveikatos centrai apskrityse.
 
 Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Šlepetienė:
- Mums visai nesvarbu, kokia yra gydytojo licencija. Mes vertiname sveikatos priežiūros įstaigas pagal higienos normas, kokia veikla yra vykdoma. Kas toje įstaigoje turi licenciją – su mumis nesusiję dalykai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Zita

2015-04-12   17:10

IP: 78.57.208.123

Noriu paklausti Jelenos - ar jai nejuokinga kad sveikatos ministerijai vadovauja ne medikė o juristė - tai juokitės Jelena juokitės.....

Jelena

2015-04-11   12:17

IP: 86.100.65.254

Man yra juokinga, kad leidžia steigti sveikatos priežiūros įstaigas nieko nebaigusiems asmenims. Sveikatos priežiūros ar laboratorijų steigėjai turi būti pabaigę medicinos mokslus ir įgiję gydytojo specializacijas. Vien steigėjus patikrinę rasite beraščius, kuriems dirba gydytojai, o čia pasityčiojimas. Kodėl nepasidomi kitomis privačiomis sveikatos paslaugų teikimo įstaigomis, jų steigėjais ir taip toliau.

Klaipėdietė

2015-04-10   02:25

IP: 86.100.122.188

Kas nežino medikų klano...Bet kokia kaina - vienas kumštis...Kad visa Lietuva taip susivienytų prieš neteisius... :)

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

"Galima sakyti, kad tai mūsų gydymo įstaigos Didysis penktadienis", - džiaugdamasis naujosiomis...

Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje - ypatingas metas nuotrauka, foto

Klaipėdos apskrityje kol kas tymų atvejo nėra užfiksuota tik Palangos ir Neringos...

Tymų atvejų Klaipėdos apskrityje daugėja nuotrauka, foto

Pasibaigus 2018 metams, apžvelgiami nuveikti darbai, įvertinamas praėjęs laikas, palyginamas su ankstesniais...

KUL 2018 metų veiklos ataskaita nuotrauka, foto

Lietuvą sukrėtė naujagimės, kuri Klaipėdoje pasaulį išvydo su 4 promilių alkoholio kraujyje...

Girti gimę kūdikiai: kaip vėliau klostėsi likimai nuotrauka, foto

Priekulės ateitis – modernus istorinis miestas nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Apie Priekulės mieste įgyvendinamus projektus kalbamės su mero pavaduotoja Violeta Riaukiene.

Sekmadienio horoskopas 12-ai zodiako ženklų nuotrauka, foto

Įvairybės, ************* Protingos mintys: „Dievas duoda, kai randa tuščias rankas“ (Šv. Augustinas). ***************...

Kaip nustatoma Velykų data ir kodėl ji kasmet keičiasi? nuotrauka, foto

Lietuva, Velykos – viena labiausiai „slankiojančių“ metų šventė. Šiemet Velykas minėsime balandžio 21...

Švėkšnoje Velykų medyje - 32 tūkstančiai margučių nuotrauka, foto

Vakarų Lietuva, Švėkšnos (Šilutės r.) gyventojai nesirengia užleisti savo pozicijų Lietuvos rekordų knygoje – miestelio centre...

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 16 min.

Įvairybės, Paskelbta prieš 1 val.

Vakarų Lietuva, Paskelbta prieš 11 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...