Rezidentai pasiųsti į visas keturias puses

Rezidentai pasiųsti į visas keturias puses

„Tai važiuokite“ - tokią premjero Sauliaus Skvernelio žinutę po pirmadienį vykusio susitikimo Vyriausybėje rezidentams perdavė Lietuvos medikų sąjūdžio tarybos narė, Vilniaus universiteto Studentų atstovybės medicinos fakultete rezidentų tarybos pirmininkė Urtė Builytė.

Pasak U.Builytės, susitikimo metu premjerui buvo dar kartą pristatytos Lietuvos medikų sąjūdžio idėjos, kurios labai aktualios jauniems medikams: pakankamas finansavimas sveikatos sektoriui, jo efektyvumas, korupcijos prevencija, medikų darbo sąlygų gerinimas, į kurias įeina ir atlyginimas, kokybiškos paslaugos pacientams. Viso to vykdymas yra perspektyva jauniems žmonėms, motyvas, kodėl dar reikia truputį sukąsti dantis, neprarasti entuziazmo ir kelti specialybės prestižą.

„Kadangi numatytas medikų atlyginimų kėlimas, klausiau, kokios yra rezidentų perspektyvos, nes po poros savaičių, kaip jie patys sako, jau prasideda 2019 m. biudžeto svarstymas. Sakė, kad jokių net preliminarių skaičių nėra. Tada premjero paklausiau, kokią žinutę turėčiau perduoti rezidentams, jauniems gydytojams, kuriems tokie politikų veiksmų tempai motyvacijos likti Lietuvoje neprideda. Ne dėl to, kad tai, ką jie daro, yra blogai, o tai, kad tempai tikrai nepakankami - prarasime jaunąją kartą ir sveikatos sistemos ateitį. Ar motyvuotų jauną žmogų atlyginimas, didėjantis 30-50 eurų per metus? Abejoju. Į tai premjeras replikavo: „Tai važiuokit“. Nežinau, ar aukščiausiems šalies asmenims tokie komentarai derami“, - sako rezidentų atstovė.

Nuo sausio 1 d. rezidentams buvo žadama atlyginimus padidinti 10 proc. - tiek, anot U.Builytės, jie ir buvo padidinti. Jei neatskaičiavus mokesčių jaunesnysis rezidentas „ant popieriaus“ gaudavo 390 eurų, tai dabar gauna 425 eurus. Tačiau jeigu atlyginimų nebūtų padidinę, rezidentai uždirbtų mažiau nei minimalus mėnesinis atlyginimas, tad nori nenori rezidentų atlyginimas nuo sausio 1 d. turėjo didėti.

Nuo gegužės mėnesio, kaip teigiama, atlyginimai kils ne visiems medikams, o tik tiems, kurie uždirba mažiausiai. Tačiau rezidentams joks padidėjimas nežadamas. Tad, anot rezidentų atstovės, peršasi išvada, kad arba rezidentai yra ne medikai, arba jie nėra tie, kurie uždirba mažiausiai.

U.Builytės teigimu, dėl rezidentų atlyginimų kol kas jokie dokumentai nėra priimti. Viskas kol kas yra pasiūlymų teikimo stadijos. Kažkodėl siūloma, kad rezidentų atlyginimai būtų susiejami su bazine valstybės tarnautojo alga ir yra numatyti koeficientai: jaunesniajam rezidentui 7,6, vyresniajam - 8,1. Tokie pokyčiai būtų didelis postūmis tiems rezidentams, kurie studijuoja valstybės nefinansuojamose vietose - jų pajamos išaugs. Tačiau kodėl rezidentų alga siejama su valstybės tarnautojo atlyginimu, nežinia. Logiškai galvojant, kaip slaugytojų atlyginimai yra susiejami su gydytojo, taip ir rezidentų turėtų būti siejami su gydytojo baziniu atlyginimu.

„Lietuvos medikų sąjūdis yra būdas žmonėms dar kažkiek už save pakovoti ir pasakyti, kad mes norime čia likti ir dirbti, - sako U.Builytė. - Tačiau turint omenyje tai, kad rezidentu medikas būna 4-6 metus, po to tampa gydytoju, ir matant, kokioje nežinomybėje dabar yra gydytojai, tokią pat perspektyvą mato ir rezidentai. Abejoju, ar tai, kaip šiuo metu tvarkomasi, motyvuoja juos likti Lietuvoje. Taip sunkiai kiekvienas pokytis skinasi kelią, kad teigiamai tai nenuteikia. Iki šiol neaišku, kaip kas konkrečiai bus, ko žmonėms laukti, kuo tikėti.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder