2018 m. lapkričio 16 d. 09:13 val., penktadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Reanimacijos skyriuje - atidi priežiūra

(2)

2018-10-17, 06:01

"Vakarų ekspreso" inf.

Reanimacijos skyriuje - atidi priežiūra nuotrauka, foto

PRIEŽIŪRA. Reanimacijos skyriuje užtikrinamos pacientų gyvybinės funkcijos, teikiamos terapinio profilio paslaugos bei atliekamos traumos centro funkcijos.

© Egidijaus JANKAUSKO nuotr.

Sunkią traumą ar politraumą patyrę žmonės guldomi į Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių. Nors kartais iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad pacientas nesunkiai sužalotas, tikroji jo būklė gali būti pontecialiai grėsminga. Kad būtų užkirstas kelias skaudžioms pasekmėms, pacientus atidžiai prižiūri Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus medikai.

KUL Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas, gydytojas reanimatologas Ričardas Slavinskas pasakojo, kad skyriuje gydomi pacientai, sergantys įvairiomis ligomis, kai išsivysto gyvybiškai svarbių organų ir gyvybinių funkcijų nepakankamumas ir jas tenka užtikrinti specialia įranga, nepertraukiamai stebėti pacientus. Greta terapinio profilio atliekamos ir traumos centro funkcijos. Ligoninėje veikia politraumos protokolas. Priėmimo skyriuje pradedama pildyti speciali medicininė forma, kai Greitoji medicinos pagalba praneša, kad atvežamas politraumą patyręs pacientas.

"Nedelsiant surenkama brigada - keturių žmonių komanda. Viskas vyksta pagal visiems žinomą tvarką - reanimatologas, chirurgas, neurochirurgas ir traumatologas tokį žmogų visada apžiūrės, nepaisant to, ar jis kalba, juokauja, ar nekvėpuoja, ar jo klinikinė situacija iš pirmo žvilgsnio lengva ar sunki. Paskiriami tyrimai, kurie mums atrodo reikalingi. Gali būti ir paprasti tyrimai, gali būti ir sudėtingas kompiuterinės tomografijos tyrimas", - apie procesą pasakojo R. Slavinskas.

Jeigu yra sutrikdytos gyvybinės funkcijos, medicininė pagalba teikiama pagal prioritetus. Svarbu iškart išsiaiškinti, ar žmogui nereikia nedelsiant užtikrinti gyvybinių funkcijų, ar nereikia nedelsiant operuoti, stabdyti kraujavimo. Tai svarbu, nes daug žmonių, ypač vyresnio amžiaus, vartoja daugybę įvairių vaistų, taip pat ir veikiančių kraujo krešumą. Traumos, politraumos atveju toks veiksnys gali ypač pabloginti situaciją.

"Svarbu tai, kad visi veiksniai neretai turi būti koreguojami vienu metu. Tenka nedelsiant užtikrinti gyvybines funkcijas, rūpintis chirurginiu kraujavimo stabdymu, tuo pat metu atkuriant netektą kraujo kiekį ir koreguoti krešumo sutrikimus. Darbas su politrauminiu ligoniu visada pradedamas Reanimacijos skyriuje. Išskirtiniais atvejais tiesiai iš ligonių priėmimo skyriaus pacientas patenka į operacinę. Galima sakyti, kad būna taip, kaip rodo filmuose", - darbą skyriuje apibūdino R. Slavinskas.

Pasak gydytojo, politraumų atvejais net ir sveikai atrodantis žmogus gali būti patyręs rimtų sužalojimų arba gali būti potencialus pavojus gyvybei artimiausiomis valandomis.

"Praktika parodė, kad kartais žmogus gali būti patyręs labai rimtų sužalojimų, kurie ne iškart matysis. Yra organų, kurie gali būti pažeisti. Organas plyšti ir nevaldomas vidinis kraujavimas gali prasidėti vėliau. Tai būtina laiku pastebėti, todėl tokie pacientai paliekami stebėti Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje, kad būtų galima laiku suteikti reikiamą pagalbą. Yra net toks posakis, kad sunkiausias ligonis ne tas, kuris garsiausiai rėkia, o galbūt tas, kuris tyli - reikia žiūrėti, kodėl jis tyli, gal vos įkvepia", - pasakojo R. Slavinskas.

Dažniausiai politraumos yra autoavarijų pasekmė, gali būti įvairių sužalojimų. Be žaizdų, gali būti šokas, koma, kvėpavimo nepakankamumas. Reanimatologai tokiais atvejais yra pasiruošę žaibiškai reaguoti, prijungti gyvybinėms funkcijoms palaikyti reikalingą aparatūrą ir t. t.

"Pavyzdžiui, jeigu sutrinka kvėpavimas, vos dvi minutės tampa gyvybės ir mirties klausimu - tiek laiko nekvėpuodamas žmogus gali mirti", - pabrėžė R. Slavinskas.

Apsinuodijimas - taip pat trauma

Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje gydomi ir kitokiose situacijose nukentėję žmonės, pavyzdžiui, patyrę nudegimus.

Dažnai nudega ne tik kūnas, veidas, bet ir kvėpavimo takai. Dėl patirto nudegimo kvėpavimo takai išburksta ir sutrikdomas kelias orui judėti, žmogus nebegali net įkvėpti. Reanimatologams reikia numatyti, kada žmogui gali prireikti invazinių priemonių kvėpavimo takų praeinamumui atkurti ir pagalbinės aparatūros kvėpavimo funkcijai užtikrinti.

"Pasikartosiu, kad iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad pacientas yra sveikas žmogus, gal tik su kokiu nubrozdinimu, bet jeigu mes matome, kad padėtis gali būti grėsminga, jis patenka pas mus, į Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių", - akcentavo R. Slavinskas.

Nudegimų atvejais svarbu jų gylis, plotas, nes nuo to priklauso gydymo metodai. Vienu metu monitoruojamos ir užtikrinamos gyvybinės funkcijos.

Traumomis laikomi ir apsinuodijimai, nes juos sukelia išoriniai faktoriai. Pasak gydytojo, dažniausios apsinuodijimų priežastys - alkoholis, narkotikai, gaisro metu įkvėptos smalkės ar kitos toksinės medžiagos, cheminės korozinės medžiagos, medikamentai.

Priklausomai nuo apsinuodijimo laipsnio tokių pacientų gydymą reikia pradėti nuo gyvybinių funkcijų užtikrinimo, sykiu taikant detoksikaciją ar antidotinę terapiją.

"Jeigu žmogus nebegali kvėpuoti ar nebepalaikomas normalus kraujospūdis, sutrinka inkstų veikla, mes naudojame aparatus, užtikrinančius tokias organizmo funkcijas. Taip mes laimime laiko žmogui pradėti gydymą ar paskirtam gydymui pradėti veikti", - sakė R. Slavinskas.

Dalį Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus pacientų sudaro ir apsinuodijusieji grybais. Medikus stebina, kad žmonės nekreipia dėmesio, ką deda į burną. Esą su maistu į save įnešame ir geras, ir blogas medžiagas, tad praryti nuodingas medžiagas - tarsi priešą pro vartus įleisti. "Nepasižiūrėjus, ką valgai, galima prisidaryti daug bėdų", - pabrėžė R. Slavinskas.

Deja, nemažai žmonių niekaip neišmoksta atsirinkti valgomų grybų nuo nuodingų. Šį rudenį Lietuvoje dėl apsinuodijimo grybais jau mirė mažiausiai trys žmonės - du rugsėjį ir vienas spalį.

Klaipėdoje du musmirėmis apsinuodijusius žmones KUL medikams pavyko išgelbėti. Šią situaciją R. Slavinskas vadina sėkmės atveju. Vos atvykus pacientams buvo išvalyti skrandžiai, pradėta antidotinė terapija. Jau buvo pirmųjų kepenų pažeidimų požymių, tačiau medikai spėjo sureaguoti ir kepenų funkcijos buvo atkurtos. Gydymas buvo sėkmingai pratęstas kitame skyriuje.

"Gaila, kad žmonės nepasimoko. Reikėtų mokytis iš svetimų klaidų, kad ir kokios jos skaudžios. Kartais žmonės įsivaizduoja, kad mes galime viską, net "atsukti kino, t. y. gyvenimo, juostelę", kad viskas būtų kaip buvę. Deja, kartais tegalime konstatuoti faktus", - sakė Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus vedėjas.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

aha

2018-10-17   21:13

IP: 78.61.175.29

Tik issitraukti is kiseniu rankas stovint pries pacienta jau butu pats laikas.

Didelis

2018-10-17   09:12

IP: 88.118.203.19

Už jų darbą ačiū. Tik po to prasideda ligonių ir jų artimųjų kančių kelias. Kelios dienos skyriuje, o po to kur norite, arbaį slaugos ligoninė, kur visos slaugos tik lova . O jeigu buvo išnaudotas 120 dienų limitas, ligoniui nėra kur dėtis, ir visas sunkus reanimacijos darbas veltui. Tokie biurokratų sprendimai. Gaila ,kad jiems to nesuprasti.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Rytoj, lapkričio 14-ąją, bus minima Pasaulinė diabeto diena. Klaipėdoje jau antrus metus...

Ina ir Darius Juotkai: "Stengiamės sklaidyti mitus apie diabetą" nuotrauka, foto

Pernai Lietuvoje pradėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pagalbinio...

Išsvajotų kūdikių padėjo susilaukti pagalbinis apvaisinimas nuotrauka, foto

Kai pradedame kompleksuoti dėl savo svorio, tuo pačiu, sumažėja pasitikėjimas savimi, pradeda...

Sportas „Apelsine“ padėjo nugalėti kompleksus dėl per didelio svorio! nuotrauka, foto

Didelį ligų bagažą turintys mažamečiai ir senjorai privačiose sveikatos priežiūros įstaigose dažnai...

"Šeimos gydytojai nenori sergančių mažamečių" nuotrauka, foto

Girtas kaip maišas taksistas sukėlė avariją nuotrauka, foto

Kriminalai, Ketvirtadienio vakarą, 20:59 val., policijai pranešta, kad Herkaus Manto ir P. Lideikio...

Pradės ruošti išvadas dėl Alinos Velykienės elgesio nuotrauka, foto

Klaipėda, Jau kitą savaitę gali paaiškėti, ar Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina...

Alytaus pataisos namuose sužalotas prižiūrėtojas nuotrauka, foto

Kriminalai,  Alytaus pataisos namuose du nuteistieji sumušė ir peiliu sužalojo prižiūrėtoją, skelbia delfi.lt.

Šiandien namų ieško: Džona nuotrauka, foto

Šiandien namų ieško, Džona - tai šuo, kurią gali pamilti iš pirmo žvilgsnio. Ji skeidžia...

Kriminalai, Paskelbta prieš 17 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 29 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 31 min.

Šiandien namų ieško, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...