Raudonieji burokėliai gali sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu

Raudonieji burokėliai gali sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu

Raudonuosiuose burokėliuose esantis ir jiems spalvą suteikiantis pigmentas betaninas dažnai naudojamas kaip dažas ir kitiems maisto produktams. Mokslininkai atliko tyrimą su pelytėmis ir nustatė, kad ši medžiaga stabdo vėžio išsivystymą.

Mažiau vėžio ląstelių

Pelytėms buvo skiriami stiprūs kancerogenai vinilo karbamatas ir benzopirenas. Kartu joms skirtas gerti vanduo su burokų sultimis. Pelytėms išsivystė plaučių vėžys, tačiau betanino gavusiems gyvūnams vėžio ląstelių kiekis ir navikų skaičius buvo nuo 20 iki 65 proc. mažesnis nei paprastą vandenį gėrusių gyvūnų.

Natūralus antioksidantas

„Betaninas – tai natūralus antioksidantas, esantis burokėliuose. Antioksidantai – biologiškai aktyvios medžiagos, kurios būtinos mūsų mityboje. Jie apsaugo mūsų organizmo ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio. Antioksidantų turtingas maistas gali apsaugoti nuo daugelio ligų – piktybinių susirgimų, širdies ir kraujagyslių ligų, pristabdyti senėjimo procesus“, – galimą poveikį pelytėms paaiškino Vilniaus dietologijos centro gydytoja dietologė Eglė Kliukaitė. Ji pridūrė, jog burokėliuose yra ir pigmento antocianino, kuris skatina kolageno gamybą.

Antioksidantų turtingi ir šie maisto produktai: pomidorai, slyvos, žalioji arbata, raudonasis vynas , kava, juodasis šokoladas, persikai, paprika, špinatai, melionas, pekano riešutai, obuoliai, brokoliai, česnakai, raudonosios vynuogės, morkos.

Gausu vertingų medžiagų

Betaninas, – sakė E. Kliukaitė, – maisto pramonėje plačiai naudojamas kaip natūralus maistinis dažiklis (E162), kuris išgaunamas iš burokėlių sulčių ekstrakto ir naudojamas konditerijos gaminiams, pieno produktams, sriuboms, mėsos produktams dažyti.

Burokėliuose yra mineralinių medžiagų – kalio (daugiausiai), kalcio, fosforo, geležies, vitaminų – A, B1, B2, B3, C, E, folio rūgšties, ląstelienos.

100 g burokėlių yra 40 kcal; 1,3 g baltymų; 8,5 g angliavandenių; 0,1 g riebalų.

„Burokėlius valgykite žalius ar virkite neluptus – geriau išsilaikys maistingosios medžiagos, skonis bei spalva. Puikiai tinka tiek burokėlių salotos, tiek jų sultys“, – pataria dietologė.

vlmedicina.lt

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder