2018 m. balandžio 21 d. 12:35 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

PSO atstovė: siūlomos alkoholio ribojimo priemonės duotų greičiausią teigiamą efektą

(2)

2017-05-18, 08:08

Edmundas Jakilaitis, LRT TELEVIZIJOS laida „Dėmesio centre“, LRT.lt

PSO atstovė: siūlomos alkoholio ribojimo priemonės duotų greičiausią teigiamą efektą nuotrauka, foto

© AFP/Scanpix nuotr.

„Alkoholis – tai greičiausias būdas pakeisti savo būseną. Nereikia nei nubėgti maratono, nei iškasti didelio ploto žemių – alkoholis leidžia labai greitai pakeisti būseną iš, tarkim, streso, adrenalino į slopinimą, malonų sujaudinimą. Tai yra kaip masalas. Neveltui alkoholizmas turi ir dar vieną pavadinimą – neigimo liga. Neigiu tai, kas taip akivaizdu“, – apie lietuvių gėrimo priežastis kalba psichiatrė V. Andrejauskienė.

Apie alkoholio vartojimo priežastis ir priemones, kuriomis reikėtų mažinti rekordinį alkoholio suvartojimą Lietuvoje – pokalbis LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“ su Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovybės Lietuvoje vadove Ingrida Zurlyte, psichiatre Vilma Andrejauskiene ir Kauno apskrities priklausomybės ligų centro Stacionarinio priklausomybės ligų skyriaus vedėju Leono Kačinsku.

– Ponia Zurlyte, lietuviai, jūsų organizacijos duomenimis, yra daugiausiai alkoholio pasaulyje vartojanti tauta – 16 litrų grynojo alkoholio per metus. Tai yra daugiau nei 100 gramų gryno alkoholio kasdien kiekvienam vyresniam nei 15 m. asmeniui. Skamba neįtikėtinai. Iš kur tokie skaičiai?

I. Zurlytė: Mes irgi bandėme skaičiuoti taip, kad visi suprastų kuo paprasčiau. Šis kiekis gautųsi kasdien išgeriant maždaug pusę standartinio butelio vyno vienam suaugusiam žmogui. Mes kalbame apie rodiklį, kuris yra skaičiuojamas vyresniems negu 15 m. žmonėms.

– Jūs pati tikite, kad žmonės tiek išgeria?

I. Zurlytė: Aš tais duomenimis pasitikiu. Neturiu pagrindo jais netikėti. Organizacija remiasi oficialiomis šalių statistikos institucijomis ir jų teikiamais duomenimis. PSO neatsižvelgia į turistų suvartojamą alkoholį, nors tai šiuo metu daro mūsų Statistikos departamentas. Tik dėl šios priežasties ir skiriasi šiek tik PSO duomenys ir mūsų Statistikos departamento duomenys. Taip pat PSO įtraukia ir „neapskaitomo“ alkoholio duomenis, t. y. šešėlinio.

– Pone Andrejauskiene, ar jūs matote tendenciją, kad žmonės vis daugiau ir daugiau geria?

V. Andrejauskienė: Iš gydytojos pozicijų vertinant, pagal „lovadienius“ ligoninėse matome, kad viskas yra užimta. Tai reiškia – daug. Bet dar dalis žmonių nesikreipia, užsiima savigyda ar slepia savo problemą po kitų ligų pavadinimais. Ta gausa yra didelė, bet liūdniausia net ne gausa, o uždaras ratas – tai vis tie patys žmonės. Jeigu pacientai turėtų galimybę neribotai būti gydymo įstaigoje ar bet kada į ją sugrįžti – beveik visi ja vėl ir vėl naudotųsi. Dabar per metus leidžiama gydytis 3 kartus toje pačioje įstaigoje. Bet nemažai pacientų kreipiasi ir į kitas ar net kitų miestų gydymo įstaigas ir taip gaunasi užburtas ratas. Nuolat gydosi vis tie patys žmonės.

– Iš tų skaičių, kurie pateikiami, galima sakyti, kad mes – girtuoklių tauta, tik ne visi suvokia ir pripažįsta, kad yra girtuokliai ir juo labiau – ne visi gydosi. Juk suvartojami kiekiai – sunkiai suvokiami. Kaip jūs manote, pone Kačinskai?

L. Kačinskas: Pagal kasdienio darbo patirtį ryte sulaukiu apie 40–60 skambučių žmonių, kurie nori gultis į mūsų centrą. Kolegė užsiminė apie besisukantį tų pačių žmonių ratą, bet aš pastebėjau, kad pas mus tiek ambulatorijoje, tiek stacionare yra apie 40 proc. pirminių atvejų, t. y. kai žmogus pirmą kartą kreipiasi gydytis. Iš vienos pusės džiugina, kad galbūt žmonės tampa sąmoningesni ir drąsiau kreipiasi pagalbos, tai daro anksčiau, kai dar galime padėti. Iš kitos pusės ir liūdna, nes atsiranda vis naujų pacientų. Labiausiai glumina atsakymai, kiek laiko žmonės geria: 4–5 mėnesius be sustojimo, 4 metus su sustojimais po savaitę. Tai skamba žiauriai.

– Lietuviai viena iš pagrindinių gėrimo priežasčių įvardina „kad užsimirščiau“. Ką tai reiškia? Geri tol, kol pamiršti viską ar bent kažką, kas sunku?

V. Andrejauskienė: jeigu žiūrime į alkoholį kaip į legalią priemonę, kurią galime įsigyti, tai yra greičiausias būdas pakeisti savo būseną. Nereikia nei nubėgti maratono, nei iškasti didelio ploto žemių – alkoholis leidžia labai greitai pakeisti būseną iš, tarkim, streso, adrenalino į slopinimą, malonų sujaudinimą. Tai yra kaip masalas. Neveltui alkoholizmas turi ir dar vieną pavadinimą – neigimo liga. Neigiu tai, kas taip akivaizdu. Narkomanas neneigia, kad jis narkomanas, kad turi priklausomybę. O alkoholikas dažniausiai neigia net tada, kai liga akivaizdžiai matoma ir yra visi jai būdingi simptomai. Užsimiršimas yra viena pozicija. Dalis pacientų didina gėrimą bandydami save įbauginti. Tai reiškia, kad geria kelias dienas būtent tam, kad atsidurtų ligoninėje ir jau iš jos išėjęs neva surimtės.

– Daug diskutuojama apie valdžios siūlomas priimti alkoholio kontrolės priemones. Pone Kačinskai, ar, jūsų nuomone, tokios priemonės, kaip reklamos draudimas, amžiaus cenzo didinimas, draudimas prekyba masiniuose renginiuose, yra efektyvios priemonės? Ar jos pasieks tikslinę auditoriją?

V. Andrejauskienė: Dėl reklamos aš sutikčiau, nes tai aiškiai skatina vartoti. Ypač jaunimą. Dėl amžiaus žiūriu atsargiau, nes tas argumentas, kad 18-etis gali tuoktis ar ginti Tėvynę, o vartoti alkoholio ne – yra logiškas. Jeigu mes nepasitikime tuo jaunu žmogumi, tai kodėl patikime jam ginklą? Galiausiai jei netikime devyniolikmečiu, kodėl tuomet pasitikėti dvidešimtmečiu ar dar vyresniu? Kai išgirdau idėją apie draudimus renginiuose, iš pradžių apsidžiaugiau, bet po to pamąsčiau, kad draudimas suveiks taip, jog tiesiog į renginį žmonės ateis jau girti. Ir dar nežinia, kas blogiau, ar renginyje gerti alų, ar prieš renginį greitai išgerti stipresnių gėrimų.

– Pasaulio sveikatos organizacija taip pat turi įvairių matymų, kaip turi būti sprendžiama ši problema. Ponia Zurlyte, valdžia eina teisingu keliu, jūsų manymu?

I. Zurlytė: Pagal PSO duomenis ir remiantis kitų šalių patirtimi, efektyviausios priemonės yra prieinamumo mažinimas, kaina ir reklamos draudimas. Tai, žinoma, ne vienintelės priemonės, bet efektyviausios greituoju laikotarpiu, jas lengviausia įgyvendinti ir jos duoda greitą pastebimą efektą. Ypač tose šalyse, kur vartojimo lygis yra tikra didelis, tarp jų, žinoma, ir Lietuvoje. Prieinamumo mažinimui taip pat daug būdų. Vienas iš jų – mažinti vietų, kuriose parduodamas alkoholis, skaičių. Lietuvoje tokių vietų yra tikrai labai daug. Kuo tokių vietų bus mažiau, tuo turėtų būti geriau. Žinoma, visos priemonės turi „eiti“ kartu su atitinkama kontrole ir tinkamu teisės aktų įgyvendinimu. Neužtenka tik priimti įstatymus, reikia, kad jie iš tikrųjų veiktų.

– Ponia Andrejauskiene, kodėl mes tiek daug geriam? Gal jūs turite atsakymą?

V. Andrejauskienė: Vienas mano klientas neseniai taip „juodai“ pajuokavo, kad bent vienoje vietoje mes, lietuviai, pirmaujam. Kodėl? Todėl, kad tai labai patogu. Kol iš alkoholio vartojimo žmogus mato daugiau privalumų nei trūkumų, tol yra patogu gerti. Ir kol šalia esantys žmonės gaili, toleruoja, slepia, nes gėda kitiems sakyti, tol žmogus nesuinteresuotas kažką daryti. Jam yra patogu: ir gerti, ir būti aplinkoje, kuri jį užjaučia. Kalbant apie draudimus – tai tik pirminis planas. O kas toliau? Kas tam geriančiam žmogui pasiūloma mainais, jeigu taip galima sakyti. Žmogui turi būti verta negerti ir dar jei tai jam atsipirks – bus daugiau pagalvojančių apie alkoholio atsisakymą. Juk alkoholio atsisakymas iš tiesų yra požiūrio keitimas. Ir būtent tai yra vienas iš sudėtingiausių dalykų.

– Pone Kačinskai, kuo jūs aiškinate tokį lietuvių alkoholizmą? Tai sovietmečio palikimas, ar jau visai kitos priežastys? Juk daug kur pasaulyje žmonės blogai gyvena, bet ne daug kur geria tiek, kiek mes.

L. Kačinskas: Dabar atsirado priežasčių vardinimas: sunku gyventi, mažai uždirbu, didelis stresas ir t. t. Bet tai yra tik priežasčių ieškojimas ir bandymas pateisinti savo elgesį. Aš matau didžiules auklėjimo šeimoje problemas, tėvų pavyzdį vaikams. Iš tikrųjų juk mūsų pačių elgesys sukuria stereotipus, pagal kuriuos elgiasi mūsų vaikai.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Tautosaka

2017-05-19   12:23

IP: 85.232.128.58

Veryga’s Blues

Nori tautą išblaivint,
Psichiatras Veryga.
Alų, vyną, atimti,
Mums parodyti špygą.

Nieko tau nesigaus,
Mes absurdo nemėgstam,
Viską mes išsakysim,
Antžmogiukui apsėstam.

Priedainis (du kartus):

Veryga, Veryga, mes parodom tau špygą...
Mes ne psichai ir ne latrai, mes valdžios rinkėjai,
Gandragalvių diktatūrą nupūs nauji vėjai...

Jis naiviai ir tylint,
Nori vykti į Rygą,
Brolius latvius prikalbint,
Kad mums rodytų špygą.

Latvių vadas sakys,
Aišku tu ne Vileišis,
Tiktai ką aš matau,
Prieš mane durnais leišis...

Priedainis (du kartus):

Veryga, Veryga, mes parodom tau špygą...
Oi, Ryga, oi Ryga, koks nesveikas miestas,
Piktai rodei man špygą ir kažko dar riesto...

Antžmogiukui norėtųs
Dar ir lenkus prikalbint,
Varšuvoj apsilankęs,
Pani Szydlo pavargint.

Priedainis (du kartus):

Veryga, Veryga, mes parodom tau špygą...
Varšuva, Varšuva, koks tu piktas miestas,
Aš bėgioju kaip šuva, absurdo apsėstas...

Kai ledinėje jūroj,
Nušalo ne tik protas,
Brolis jo po maudynių,
Žvejams įveda kvotas.

Klaustukai

2017-05-19   10:16

IP: 85.232.128.58

Tai jeigu psichiatrei patinka bėgti maratoną, kasti žemę, lai pati tai propaguoja, o ne primeta kitiems hobistams savų "vertybių" ir pomėgių. Atsirado tautos "auklėtojų".

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Nuo rugsėjo darželiuose, mokyklose, stovyklose ir socialinės globos įstaigose vaikai privalės...

Darželiai ir mokyklos vaikus privalės maitinti sveikiau nuotrauka, foto

Vienas iš pirmųjų dalykų, kurį pastebime vos pažvelgę į žmogų - jo...

Bet kuriam dantų netekusiam pacientui - inovatyvūs dantų atkūrimo būdai nuotrauka, foto

Šiais metais bus skelbiami trys konkursai vadovauti didelėms Klaipėdos sveikatos priežiūros ir...

Ieškos naujų vadovų ligoninėms ir poliklinikai nuotrauka, foto

"Patirtis yra žiaurus mokytojas, nes pirmiausia pasiunčia išbandymą, o tik po to...

Kol greitoji atvažiuos, arba Kas tas defibriliatorius nuotrauka, foto

Senjorei pasiūlė pagalbą ir atėmė telefoną nuotrauka, foto

Kriminalai, Klaipėdoje senjorei pagalbą maloniai pasiūliusi moteris turėjo piktų kėslų - pagrobė...

Rožių sodinimo metas nuotrauka, foto

Sodas, Balandžio pabaigoje pradedame sodinti rožes. Tai daryti galima iki pat rugsėjo, tačiau...

Kretingos gimnazistus įbaugino žinutė feisbuke nuotrauka, foto

Kriminalai, Kretingos pranciškonų gimnazijos moksleiviai vakar su baime ėjo į mokyklą. Baimės jiems...

Į Lietuvą atsliūkins vėsesni orai nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Šeštadienį ir sekmadienį sinoptikai lietaus daug nežada, švies saulė, tačiau savaitės pradžioje...

Kriminalai, Paskelbta prieš 13 min.

Sodas, Paskelbta prieš 34 min.

Kriminalai, Paskelbta prieš 36 min.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...