2018 m. lapkričio 14 d. 22:29 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Prasideda kepsnių sezonas - terminių traumų skyrius ruošiasi apsiausčiai

Prasideda kepsnių sezonas - terminių traumų skyrius ruošiasi apsiausčiai nuotrauka, foto

© Romos Balsienės (ELTA) nuotr.

Kepsnių sezono dar neatidarėme, bet jau laukiame pacientų antplūdžio. Taip Eltai sakė Respublikinės Vilniaus universiteto ligoninės (RVUL) Terminių traumų skyriaus vedėjas Vytautas Vaitkus.

Pasak daktaro, Vilniaus apskričiai tokiu metu būdingi ir žolės deginimo fenomenai. „Gesindami žolę žmonės labai dažnai nudega kojas, nes užsidega kelnės ir pan. Taigi šiuo metu tradiciniai nudegimai - kepant kepsnius ir žolės gesintojų traumos. Kol kas vyrauja buitiniai nudegimai, tačiau pats metas įspėti poilsiautojus ir sodybų šeimininkus būti atsargius“, - sakė V. Vaitkus.

Kaip pabrėžė daktaras, pati didžiausia klaida, kurią kartoja kepsnių kepėjai, - degaus skysčio naudojimas, nepaisant instrukcijų.

„Nenoriu būti apkaltintas antireklama, bet siūlyčiau iš viso jo atsisakyti, nes vis viena niekas neskaito instrukcijų, kuriose aiškiai parašyta, kad degaus skysčio reikia užpilti ant anglių ir, tik įsigėrus jam, uždegti. Aš pats to nepaisydavau, kol nepamačiau skyriuje, kokios pasekmės“, - sakė RVUL Terminių traumų skyriaus vedėjas.

Kita daktaro minėta klaida, dėl kurios nukenčia iškylautojai, - degaus skysčio purškimas į ugnį juokaujant. „Bet jeigu degaus skysčio butelis nepilnas, pagavus liepsnai, jis sprogsta ir dega visas žmogus. Labai daug poilsiautojų yra šitaip nukentėję - paskui visą vasarą iki rudens gydosi nudegimų žaizdas“, - konstatavo V. Vaitkus.

Gydytojas kasmet kartoja, kad tinkamiausias būdas laužui ar kepsninės anglims uždegti yra popierius, specialios sausos priemonės, kad malkos, briketai ar anglys greičiau įsidegtų. „Degų skystį galima naudoti tik ant anglių ir tai griežtai pagal instrukciją“, - pakartojo daktaras.

Aplinką tvarkantys žmonės taip pat neišvengia traumų atsikratydami pernykščių lapų ar nugenėtų šakų. „Turi acetono ar benzino, kurio užpila ant šiukšlių krūvos, ir nubėga ieškoti žiebtuvėlio ar degtukų. Tačiau ties skysčiai labai lakūs, garuodami jie šiukšlių krūvą apsupa debesėliu, ir kai žmogus įžiebia ugnį, tas debesis sprogsta. Jei užsidega žmogaus drabužiai, jis nukenčia“, - sakė V. Vaitkus.

Jei drabužiai užsidega lauke, skyriaus vedėjo žodžiais, gal nereikėtų bėgti į namą, bet būnant lauke kuo greičiau užgesinti užsidegusius drabužius staltiese, užpylus vandens ir pan.

„Nudegusią vietą aš siūlyčiau 20 minučių šaldyti po tekančiu vandeniu arba įlindus į ežerą, tvenkinį. Bet šaldyti ne daugiau kaip 20 minučių. Yra įrodyta, kad tai vienu laipsniu sumažina nudegimo gylį. Po to jau reikia kreiptis pas gydytoją. Mes pasakysim, patarsim, kaip teisingai gydytis“, - sakė VRUL Nudegimų skyriaus vadovas.

Didele klaida daktaras vadino namudines priemones nudegimų skausmui slopinti. „Pradeda tepti aliejus, kremus, ant žaizdų beria cukraus, tepa visokių banginio taukų, neįsivaizduoju, net iš kur žmonės gauna“, - stebėjosi Eltos pašnekovas.

Tokios priemonės gal kiek ir slopina nudegimo skausmą, tačiau gilesnių odos pažeidimų sąskaita.

„Skausmas šiek tiek gali sumažėti dėl to, kad nudegusi oda yra labai jautri, net vėjo dvelksmas sukelia skausmą. Todėl užsitepus minėtų priemonių lyg ir lengviau. Bet reikia žinoti, kad nudegimo traumos - specifinės, jos gilėja, nes oda po nudegimo, net jei nebėra sąlyčio su ugnimi ar karštu paviršium, būna įkaitusi. Kaip virdami troškinį mes išjungiame ugnį, kad jis uždengtas dar pasišutintų, taip po nudegimo „šutinasi“ oda, jei užtepama kokiu nors tepalu. Padeda tik atšaldymas“, - paaiškino daktaras.

Nudegimų skyriaus vedėjas nerekomendavo patiems gydytis nudegimų žaizdų. Žmonės sako, kad nudegimas nedidelis, todėl gal nereikia kreiptis į gydytoją. Tačiau tai nėra teisinga mintis. Kaip pabrėžė V. Vaitkus, net ir dėl nedidelio ploto nudegimo žmonės patenka į reanimaciją dėl sepsinės būklės, nes užkratą naikinantys vaistai negali įveikti nekrotizavusio audinio barjero.

„Mūsų oda yra barjeras infekcijai pakliūti, tad nudegimo žaizdos pavojingos, visų pirma, tuo, kad pažeidžiamas didelis plotas, - aiškino daktaras. - Per odos neapsaugotą plotą veržiasi bakterijos ir blogiausia, kad prasiveržia į gilesnius sluoksnius. Kadangi nudegimo metu nukenčia ir kraujagyslės, nuo infekcijos sunkiai apsaugo net antibiotikai, kurie paprastai skiriami gerti arba leisti“.

„Tam tikrą laikotarpį po nudegimo antibiotikai ant žaizdų vietiškai nededami, pacientams jie skiriami gerti arba naudojamos intraveninės injekcijos. Dėl minėtų priežasčių vaistai sunkiai pasiekia nudegimo žaizdas, todėl jos labai dažnai komplikuojasi sepsiais“, - sakė RVUL Terminių traumų skyriaus vadovas. 

Žymos: nudegimai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Rytoj, lapkričio 14-ąją, bus minima Pasaulinė diabeto diena. Klaipėdoje jau antrus metus...

Ina ir Darius Juotkai: "Stengiamės sklaidyti mitus apie diabetą" nuotrauka, foto

Pernai Lietuvoje pradėjus Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis kompensuoti pagalbinio...

Išsvajotų kūdikių padėjo susilaukti pagalbinis apvaisinimas nuotrauka, foto

Kai pradedame kompleksuoti dėl savo svorio, tuo pačiu, sumažėja pasitikėjimas savimi, pradeda...

Sportas „Apelsine“ padėjo nugalėti kompleksus dėl per didelio svorio! nuotrauka, foto

Didelį ligų bagažą turintys mažamečiai ir senjorai privačiose sveikatos priežiūros įstaigose dažnai...

"Šeimos gydytojai nenori sergančių mažamečių" nuotrauka, foto

"Viesulo" gimnasčių pergalės nuotrauka, foto

Sportas, Klaipėdos sporto centro "Viesulas" gimnastės skynė laurus ketvirtajame tarptautiniame Dalios Kutkaitės taurės...

Išmanieji radarai mieste jau veikia nuotrauka, foto

Automobiliai, "Juokai baigėsi", - tokią žinutę Viešosios tvarkos skyriaus specialistai siunčia greičiau nei...

Geriausias KU sportininkas - Žygimantas Stanulis nuotrauka, foto

Sportas, Europos suaugusiųjų vicečempionas sunkiaatletis Žygimantas Stanulis pripažintas geriausiu 2018 metų Klaipėdos universiteto...

Klaipėdoje benamis nuomoja „apartamentus“ varguoliams nuotrauka, foto

Klaipėda, „Aš esu labai turtingas, aš milijonierius“, – sako kiek atokiau Klaipėdos centro,...

Sportas, Paskelbta prieš 1 val.

Automobiliai, Paskelbta prieš 2 val.

Sportas, Paskelbta prieš 2 val.

Klaipėda, Paskelbta prieš 3 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...