2018 m. balandžio 25 d. 09:33 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Pirmą kartą patvirtintos vaistų politikos gairės

Pirmą kartą patvirtintos vaistų politikos gairės nuotrauka, foto

© Irmanto SIDAREVIČIAUS nuotr.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patvirtino vaistų politikos gaires. Tai svarbus strateginis dokumentas, padėsiantis rengiant reikiamus teisės aktų projektus, siekiant mažinti vaistų kainas, pacientų priemokas už kompensuojamuosius vaistus, taupant valstybės lėšas vaistams. Taip pat inicijuoti kitas naujoves farmacijos srityje.

Ministro A. Verygos teigimu, iki šiol nebuvo patvirtinta jokio strateginio dokumento farmacijos srityje, tad tai yra nauja ir labai svarbu, nes pagal jį bus planuojami konkretūs darbai, pokyčiai.

„Svarbiausias vaistų politikos plėtros tikslas - sudaryti žmonėms galimybes pigiau įsigyti vaistus, neišlaidauti ir taupyti valstybės lėšas, kurios skiriamos dengti dalį kompensuojamųjų vaistų kainos. Taip pat pridėtinę terapinę naudą turinčiais vaistais gerinti ir stiprinti žmonių sveikatą, užtikrinti geresnį vaistų prieinamumą. Tam numatyta daugybė priemonių“, - teigia ministras A. Veryga.

Anot jo, prie šio projekto buvo daug dirbama, buvo sudaryta darbo grupė, kuri turėjo parengti vaistų politikos gaires, suderinti pacientų, valstybės ir sąžiningo verslo lūkesčius. Taip pat atlikti šios srities situacijos analizę ir įvardinti pagrindines vaistų kompensavimo, prieinamumo, racionalaus valstybės ir gyventojų lėšų naudojimo vaistams problemas.

Ministro A. Verygos teigimu, paprastai žmogiškai kalbant, vaistų politika yra balansas tarp vaisto kainos, jų prieinamumo ir naujų galimybių gydytis efektyviai, kokias turi turėti Europos Sąjungos (ES) šalių gyventojai. Tikimasi, tai leis ateityje sustiprinti politikų atsparumą nuo farmacijos verslo įtakos ir objektyviai priimti sprendimus.

Viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, jau dabar yra daroma tai, kas numatyta šiame strategiškai svarbiame dokumente, o kai kurie darbai bus netolimoje ateityje. 

„Pavyzdžiui, teisės aktuose įtvirtinti galimybę, kad augant PSDF biudžetui, išlaidų vaistams dalis didėtų ne mažesniu procentu, nei didėja bendras PSDF. Taip pat papildomai skirti šio biudžeto lėšas Rezerviniame vaistų sąraše esantiems vaistams, kas leistų užtikrinti naujų inovatyvių vaistų prieinamumą. Be to, siekiama reguliuoti brangių vaistų, turinčių pigesnių analogų, įrašymą į kompensuojamųjų vaistų kainyną, nustatant didžiausios paciento priemokos reikalavimą ir nustatyti, kad gydytojai būtų skatinami paskirti pigesnį, analogiško poveikio vaistą, kas taip pat sudarytų galimybes žmonėms realiai taupyti savo pinigus”, - sako viceministrė K. Garuolienė. 

Viceministrės K. Garuolienės teigimu, numatyta ir daugiau svarbių naujovių, kurios iš esmės keistų kompensavimo sistemą ir sudarytų dar daugiau realių galimybių mažėti vaistų kainoms, pacientų mokamoms priemokoms.

„Tuo tikslu svarbu reguliuoti brangių vaistų, turinčių pigesnių analogų, patekimą į kainyną, vykdant „kainos konkursą“. Tikslinga nustatyti ir tai, kad sudėtiniai vaistai įrašomi į kompensavimo sąrašus ir kainyną tik tuomet, jei jų bazinė kaina ir priemoka už juos nėra didesnė, nei juos sudarančių veikliųjų medžiagų kainų ir priemokų už jas sumos. Be to, naudinga nustatyti ir tos pačios terapinės vertės vaistams vienodą kompensuojamąją kainą, grupuojant juos kartu ir nustatant kompensuojamąją kainą pagal pigiausio vaisto grupėje kainą“, - sako viceministrė K. Garuolienė.

Taip pat siekiama gerinti vaistų prieinamumą mažas pajamas gaunantiems žmonėms, mažinti pridėtinės vertės mokestį nekompensuojamiesiems vaistams, leisti mažmeninėse prekybos įmonėse (ne tik vaistinėse) parduoti nereceptinius vaistus, kurie įrašyti į leidžiamų parduoti mažmeninės prekybos vietose sąrašą.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Pastaruoju metu medikai kalba apie tai, kad rimtomis ligomims serga vis jaunesni...

Krūtų navikams aptikti - tomosintezės tyrimas nuotrauka, foto

Klaipėdos sveikatos priežiūros įstaigų vadovai, pristatydami praėjusių metų veiklos ataskaitas, atkreipė dėmesį...

Pacientų netrūksta. Tik kas jais rūpinsis? nuotrauka, foto

Nuo 2007 metų Lietuvoje ir Klaipėdos universitetinėje ligoninėje organizuojamas Euromelanomos dienos minėjimas,...

Euromelanomos dieną - nemokamos konsultacijos nuotrauka, foto

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), ieškanti būtų, kaip sumažinti šeimos gydytojų krūvį,...

Idėja – dėl nedarbingumo susitarti be gydytojo nuotrauka, foto

"Atlantui" iškilo pavojus atsidurti paskutinėje vietoje nuotrauka, foto

Sportas, Šiandien 18 valandą Klaipėdos "Atlanto" futbolininkai Lietuvos A lygos čempionato devintojo turo...

Premjeras šiandien spręs Broniaus Markausko likimą nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Premjeras šį trečiadienį žada pranešti, ar žemės ūkio ministras gali toliau...

Eimutis Juzeliūnas rektoriaus dar savaitę nuotrauka, foto

Švietimas, Klaipėdos universiteto (KU) rektorius oficialiai iš pareigų pasitrauks nuo gegužės 2 dienos....

Siūlo lengvinti užsieniečių tapimą partijų nariais nuotrauka, foto

Lietuvos naujienos, Teisingumo ministerija parengė pataisas, kurios leistų užsieniečiams Lietuvoje steigti partijas, palengvintų...

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Švietimas, Paskelbta prieš 1 val.

Lietuvos naujienos, Paskelbta prieš 1 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...