2018 m. spalio 18 d. 19:17 val., ketvirtadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Pigūs vaistai gali paguldyti į ligoninę

(2)

2018-01-02, 09:02

Aida VALINSKIENĖ

Pigūs vaistai gali paguldyti į ligoninę nuotrauka, foto

© EPA-ELTA asociatyvi nuotr.

Liepą įsigaliojusią naują vaistų kompensavimo tvarką kritikuoja ne tik pacientai, bet ir gydytojai. Dalis pacientų liko be įprastų medikamentų arba už juos priversti mokėti keliskart brangiau, mat kai kurie vaistai nebegali patekti į Kompensuojamųjų vaistų kainyną, o dalis apskritai pasitraukė iš Lietuvos rinkos. Skaičiuojama, kad nuo liepos iš kompensuojamųjų vaistų sąrašų dingo apie 300 medikamentų.

Iki liepos šalyje galiojęs vaistų kompensavimo mechanizmas numatė, kad nesvarbu, kiek vaistų yra grupėje, valstybė visada kompensuoja tą pačią sumą, nustatytą pagal pigiausią grupėje vaistą - likusią dalį pacientas, norintis brangesnių vaistų, apmoka pats. Dabar, jeigu vaisto kaina neatitinka Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytų reikalavimų - jo kaina ne daugiau kaip dešimtadaliu viršija kitose šalyse nustatytų tokių pat preparatų kainą, - jis nebepatenka į Kompensuojamųjų vaistų kainyną. Kitaip sakant, pacientams valstybė kompensuoja tik pigiausius vaistus iš tos vaistų grupės. Jeigu pacientas vartoja bet kurį iš likusių, moka visą sumą ir dar nuo 5 iki 21 proc. padidėjusį PVM.

Vadinasi, jeigu pigiausias vaistas pacientui netinka, reikia mokėti už savo vaistą visą kainą. Negana to, jei vis mažiau žmonių kažkurį vaistą perka, jis paprasčiausiai dingsta iš Lietuvos - tiekėjai jo į Lietuvos rinką tiesiog nebetiekia. Tad dalies iš kainyno išbrauktų brangių medikamentų lentynose jau neliko, o kai kurie, skaičiuojama, tapo brangesni net 135 proc.

Kompensuojamųjų vaistų kainynas dabar tvirtinamas keturis kartus per metus, todėl vaistų kainos keitėsi jau du kartus - liepą ir spalį. Tad vieną dieną pacientui atėjus pas gydytoją šis praneša, kad vaistas, kurį jam nuolat išrašinėjo, jau nebekompensuojamas, ir siūlo kokį nors kitą. Pacientas pamėgina kitą - savijauta nekokia, pasiūlo dar kitą. Žmogus blaškosi, eksperimentuoja, o Sveikatos apsaugos ministerijos aiškinimai, kad pasirinkimas tų - pigiausių - vaistų yra, ir jis pakankamas, neguodžia.

Vaistų gamintojų asociacijos skaičiavimu, įsigaliojus naujai vaistų patekimo į Kompensuojamųjų vaistų kainyną tvarkai, maždaug 70 proc. pacientų teko keisti gydymą. Medikų teigimu, sumažėjo jų galimybės parinkti pacientui tinkamiausią vaistą. Kadangi kartais prireikia nemažai laiko, kol parenkami tinkamiausi pacientui vaistai, jų keisti nereikėtų, o jei vaistai nekeičiami, nukenčia pacientai, kuriems tenka primokėti daugiau nei anksčiau.

Ministerijos atstovai tikina, kad vaistai, kuriuos sudaro ta pati veiklioji medžiaga, yra vienodi, tačiau žmonės kartais perka brangesnius dėl žinių stokos. Medikai sako, kad tai yra visiška netiesa - dažnai originalių vaistų veikimas būna geresnis nei vėliau atsiradusių jų pakaitalų.

Pati Sveikatos apsaugos ministerija skelbė, kad liepą įsigaliojusiame naujame kompensuojamųjų vaistų sąraše neliko pusantro šimto vaistų, nes gamintojai nesutiko mažinti kainos. Iš naujo Kompensuojamųjų vaistų kainyno buvo išbraukti brangiausi medikamentai, tačiau kiti pigo kelis kartus. O jie, ministerijos įsitikinimu, niekuo ne prastesni, veiklioji medžiaga ta pati ir tai tik požiūrio klausimas, kuo gydytis.

Vaistinių asociacijos duomenimis, iki liepos Kompensuojamųjų vaistų kainyne buvo 2204 vaistai, dabar jų yra 2034. Po liepos visiškai iš Lietuvos rinkos pasitraukė 21 vaistas, kai kurie kiti - apie 150 vaistų - tapo receptiniai, bet nekompensuojami. Tai reiškia, kad pacientas juos gali įsigyti, bet jų kaina maždaug trigubai didesnė.

Interviu su Sveikatos apsaugos ministerijos Farmacijos departamento direktore Gita Krukiene:


- Kiek vaistų nuo liepos išbraukta iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno? Kiek, jūsų turimais duomenimis, jų apskritai nebeliko Lietuvos rinkoje?

- Į liepą įsigaliojusį kainyną, gamintojams nesumažinus vaistų kainų iki nustatyto lygio, nebuvo įrašyti 159 vaistai, o į 2017 m. spalį įsigaliojusį kainyną nebuvo įrašyti 42 vaistai. Dalis vaistų pasitraukė iš kainyno dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, pakeista vaistų pakuotė, gamintojas nutraukė šių vaistų tiekimą, atsirado vaistų gamybos spragų ir panašiai. Kainyne liko visi analogiški vaistai, tik kitų gamintojų. Tai leido pacientams taupyti lėšas. Atlikta analizė parodė, kad 2017 m. III ketvirtį pacientų priemokos sumažėjo 2,2 mln. eurų, lyginant su 2016 m. III ketvirčio duomenimis, o jei įvertintume 2017 m. I pusmečio priemokų augimo tendencijas, pacientų mokama suma mažėja apie 3,2 mln. eurų.

- Ar tiesa, kad kai kurie preparatai, kurie tapo nekompensuojami, pabrango net 153 proc.?

- Sugriežtinti kainos reikalavimai buvo taikomi generiniams ir patento nesaugomiems vaistams - tiems, kurių grupes sudaro 3 ir daugiau gamintojų gaminami vaistai ir kurie gali būti keičiami vienas kitu. Kainyne iš tiesų yra vaistų, kuriems priemoka nedaug didėja. Tačiau vaistų grupėse, kurias sudaro 3 ir daugiau gamintojų gaminami vaistai, paciento priemokos kaip tik sumažėjo.

Ne daugiau nei 1 euru priemoka didėjo apie 200 vaistų. Dauguma šių vaistų priklauso sudėtinių vaistų kategorijai, į kuriuos įeina daugiau nei viena veiklioji medžiaga, kurios jau yra kompensuojamos kaip atskiros veikliosios medžiagos. Vietoj sudėtinių vaistų galima gydytis ir primokėti mažiau, įsigyjant atskiras veikliąsias medžiagas.

Į vaistų, kuriems didėja paciento priemoka, sąrašą patenka ir saugomi patento arba gaminami tik 2 gamintojų vaistai. Į gamintojus, kurių vaistų kainos yra didžiausios, Sveikatos apsaugos ministerija kreipėsi raštu ir prašė sumažinti kainas, tačiau ne visi gamintojai sutiko tai padaryti.

Vaistinių asociacijos vadovės Kristinos Nemaniūtės-Gagės komentaras: 


Ar liepą pasikeitusi vaistų kompensavimo tvarka davė pacientams daugiau žalos ar naudos, vienareikšmiško atsakymo nėra. Vieniems pacientams sumažėjo priemokos, tuo metu kitiems išaugo vaisto kaina, nes vaistai tapo nebekompensuojami. Pastebime, kad dalis pacientų renkasi Kompensuojamųjų vaistų kainyne likusius pigesnius vaistus, kiti yra linkę nekeisti gydymo. Farmacijos specialistai vaistinėje visada turi pasiūlyti pigiausią vaistinį preparatą pacientui, tačiau sprendimas, kokį vaistą pirkti, yra paties gyventojo. Vaistininkų bendruomenė yra už tai, kad pacientai visada turėtų galimybę rinktis. Kompensuojamųjų vaistų kainynas dabar keičiamas kas ketvirtį. Dažnas Kompensuojamųjų vaistų kainyno pasikeitimas vaistininkams yra nemažas iššūkis, nes gyventojams apie pasikeitimus visada turi paaiškinti būtent jie.

Šeimos gydytojų asociacijos vadovo dr. Juliaus Kalibato komentaras:

Kai šių metų liepą buvo patvirtintas naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas, gydytojai pamatė, kad jame neliko daugiau kaip 300 vaistų, iš kurių apie trečdalis buvo originalūs. Žmonės, kurie buvo prie jų pripratę, staiga suprato, kad tų vaistų nėra ir juos reikia keisti generiniais arba mokėti už juos visą kainą. Gydytojai turėjo keisti gydymo schemas, o juk yra ligų, kur griežtai draudžiama keisti vaistą.

Generiniai vaistai tikrai ne visiems tinka dėl to, kad gali sukelti daugiau alerginių reakcijų, gali būti ne toks poveikis ir t.t. Užsienio spaudoje jau rašoma, kad originalų vaistą pakeitus kopija kai kada stebima net iki 30 proc. nepageidaujamų reakcijų, nes vaistas - tai ne tik veiklioji medžiaga, bet dar ir įvairūs priedai, kurie stabilizuoja tą veiklią medžiagą, pagerina arba pailgina vaisto pasisavinimą ir t.t. Generiniuose vaistuose šie priedai gali būti visai kiti pakaitalai, lyginant su originalu. Ir kai kurie ekonomistai jau pradeda skaičiuoti, kad, originalius vaistus pakeitus generiniais, pigesniais, finansiškai galime tik pralošti, nes kai kuriuos pacientus teks gydyti ligoninėse. Kitaip sakant, išlaidos gali didėti.

Pas mus jokių skaičiavimo nėra. Politikai žaidžia pigumo sąvoka. Argumentas, kad taip daroma Skandinavijos šalyse, - ne argumentas. Kvailiausia, kai kokius nors modelius, kad ir iš turtingų šalių, mėginama vienas prie vieno perkelti į Lietuvą, kuri nuo tų šalių dar 20-30 metų atsilikusi, kai neįvertinama visuma, žmonių sveikatos būklė. Juk pas mus milžiniškas sergamumas, pas mus ir kai kurių ligų eiga sunkesnė, nes žmonės negauna pakankamai vitaminų, nepakankama jų mityba.

Nesakau, kad tik originalūs vaistai yra geri, o generiniai - blogesni. Tūkstančiams ligonių puikiai tiks pigesni generiniai vaistai, nebus jokių nepageidaujamų reakcijų. Bet bus šimtai ligonių, kurie galės vartoti tik originalius vaistus ir dėl ligos specifikos, ir dėl individualaus jautrumo, gal net ir dėl tam tikrų psichologinių dalykų, kas medicinoje irgi labai svarbu.

Tikrai nesuprantu, kodėl reikėjo išbraukti vaistus iš Kompensuojamųjų vaistų kainyno, - juk buvo galima kompensuoti tą pačią bazinę kainą ir originaliems, ir generiniams vaistams. Juk nesunku suprasti, kad kuo didesnis vaistų kiekis bus rinkoje, tuo labiau tikėtina, kad jų kaina dėl išaugusios konkurencijos ir taip mažės.

Parengta pagal savaitraštį „Respublika“

Žymos: vaistai

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

gali

2018-01-03   15:23

IP: 107.167.109.166

paguldyti ar jau paguldė? Visada perku tik pigiausius ir tik ne Lietuvoje, dar neatsiguliau, bet pinigų sutaupiau kalnus.

Vytautas

2018-01-02   22:22

IP: 86.187.174.179

apie kokius kurjozus mafijozai vaistininkai rasot,kainos sukeltos iki dangaus... galiu pasakyt tikrai geri vaistai prekiaunami Anglijoje IBUPROFENAS £0,19,
PARICATAMOLIS 500 £0,99 ir taip toliau ,o pas mus ka ...?

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Sunkią traumą ar politraumą patyrę žmonės guldomi į Reanimacijos ir intensyviosios terapijos...

Reanimacijos skyriuje - atidi priežiūra nuotrauka, foto

Sporto traumų skyrius Klaipėdos universitetinėje ligoninėje veikia nuo 2006 metų, tačiau čia...

Sporto traumoms gydyti - dienos chirurgija nuotrauka, foto

Šių metų pavasarį Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino Lietuvos traumų centrų veiklos aprašą,...

Klaipėdoje - aukščiausio lygio traumų gydymo centras nuotrauka, foto

Galvos ir stuburo traumos palieka turbūt skaudžiausias pasekmes - nutikus nelaimei ir...

Smegenų traumos: žmonių priešai - alkoholis ir laikas nuotrauka, foto

„Neptūno“ partnerių gretose – naujas generalinis rėmėjas nuotrauka, foto

Sportas, Krepšinis Klaipėdoje sulaukia vis daugiau kraštiečių dėmesio, todėl vietos verslas džiaugiasi galėdamas...

Seimas pritarė privalomajam referendumui dėl dvigubos pilietybės nuotrauka, foto

Lietuva, Seimas ketvirtadienį nusprendė, kad referendumas dėl dvigubos pilietybės instituto išplėtimo vyks dvi...

Šis laivas 1965-1991 m. plaukiojo su SSSR vėliava nuotrauka, foto

Klaipėda, Spalio 19 d. į Klaipėdą atvyksta paskutinis, 60-asis registruotas kruizinis laivas šiais...

Pasigendama jūrinės politikos tęstinumo nuotrauka, foto

Jūra, Jūrų kapitonai sako, kad jūriniame sektoriuje iškylančios problemos nesprendžiamos, o dar labiau...

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...