Per šventes svarbiausia - saikas

Per šventes svarbiausia - saikas

Visi švenčia šv. Velykas. Tam, kad laikas su šeima ir bičiuliais nevirstų kelione į Skubios pagalbos skyrių, derėtų neužmiršti vienos itin paprastos, tačiau auksine vadinamos taisyklės - saiko. Be to, pasak medikų, šios šventės simboliu tapusių margučių paruošimui taip pat vertėtų skirti ypatingą dėmesį.

Nė vienas šventinis stalas tikrai neapsieis be Velykų simboliu tapusių margučių. Pasak Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės Ūmių apsinuodijimų skyriaus vedėjos gyd. Gabijos Laubner, čia galioja viena vienintelė, bet itin svarbi taisyklė: jeigu kiaušinius dėsite į burną ir tai nebus tik stalo puošmena, jie privalo būti dažyti maistiniais dažais.

Kitaip tariant, jokie kiti dažai, pavyzdžiui, tie, kurie skirti tekstilei ar naudojami buityje, nėra tinkami kiaušiniams marginti, nes kiaušinio lukštas nesulaiko cheminių medžiagų. Tad, jei nudažysite margučius tam neskirtais dažais, rizikuojate apsinuodyti pro lukštą patekusiomis cheminėmis medžiagomis.

„Tai reiškia, kad, jei prekybos centruose ieškote margučiams tinkamų dažų, būtinai turite atkreipti dėmesį į informacines etiketes ir išsirinkti tik tam skirtus maistinius dažus“, - teigia gydytoja.

Ką daryti, jeigu po Velykų liko nesuvalgytų margučių? G.Laubner ragina nepamiršti, jog netinkamoje temperatūroje laikomi kiaušiniai tiesiog ima gesti. Tad virtų kiaušinių, kai jie laikomi kambario temperatūroje, nepatariama valgyti, kai jie išvirti prieš daugiau nei 2 paras, o šaldytuve - jei išvirti ir laikomi ne ilgiau kaip 3 paras.

Gydytoja taip pat primena, jog riebus maistas ir stiprus arba gazuotas alkoholis - blogiausia kombinacija, ypač tiems, kurie serga lėtinėmis ligomis, turi virškinimo, širdies, raumenų, sąnarių ligų. Todėl rekomenduojama šventiniu laikotarpiu maistą vartoti saikingai, malonumų ieškoti ne alkoholyje ar psichotropinėse medžiagose, o laiką skirti bendravimui su artimaisiais.

Sveikos mitybos rekomendacijose teigiama, kad kiaušinių reikėtų suvalgyti vos du tris per savaitę. Ar tai reiškia, kad, tarkime, per Velykas jų suvalgę daugiau, sau pakenksime? - „Vakaro žinios“ teiravosi Vilniaus universiteto Santaros klinikų gydytojos dietologės doc. dr. Editos GAVELIENĖS.

- Pirmiausia noriu pasakyti, kad nėra tokio stebuklingo produkto, kuris būtų visų žmogui reikalingų maistinių medžiagų šaltinis. Todėl mitybos rekomendacijose ir akcentuojama, kad racionas turi būti kuo įvairesnis, o rekomenduojamas vienų ar kitų produktų kiekis tą įvairovę užtikrina. Ir nereikia manyti, kad kartą per metus suvalgę kiaušinių daugiau ar mažiau, nei rekomenduojama, pakenksite savo sveikatai - tikrai nepasijusite labai ligoti.

Tiesa, kiaušinis yra tas produktas, kuris tai kritikuojamas, tai aukštinamas - manyčiau, dėl jo unikalios sudėties. Kiaušinyje yra daug naudingų maistinių medžiagų. Jo baltymas beveik 100 proc. įsisavinamas, trynyje yra daugybė mikroelementų, vitaminų, didelis jo maistingumas. Tačiau trynyje yra gausesnis cholesterolio kiekis, tad žmonėms, kurių cholesterolio kiekis kraujyje padidėjęs, reikėtų atkreipti dėmesį į kiaušinių kiekį jų racione.

- Ar būtina kiaušinį išvirti kietai?

- Verdant kiaušinį kietai apsisaugoma nuo infekcinių ligų, iš kurių dažniausia - salmoneliozė. Kita vertus, skirtingo kietumo trynys skirtingai veikia virškinimo sistemą - skystesnis labiau skatina tulžies išsiskyrimą, kietesnis ilgiau užtikrina sotumo jausmą. Tačiau faktas tas, kad pervirtas kiaušinis yra mažiausiai naudingas sveikatai, nes ilgai verdant suskyla naudingosios medžiagos, perviręs baltymas sunkiau įsisavinamas.

- Ar maistine sudėtimi skiriasi putpelių, vištų, ančių kiaušiniai?

- Skirtumų yra, tačiau jie minimalūs. Gal labiau skiriasi estetinis vaizdas ir vartojimo ypatumai, nes, tarkim, putpelių kiaušiniai gali būti valgomi su visu lukštu, tad organizmas papildomai gauna dar ir kalcio. Tačiau kalcio galima gauti ir iš vištų kiaušinių lukštų, tik gal jų valgymas neteikia malonumo ir didelė infekcijų rizika, jei lukštas buvo blogai nuplautas. Manau, reikia neužmiršti, kad kiaušinis yra gyvūninės kilmės produktas, kuris tiesiog negali būti menkos maistinės vertės.

- Neatsiejama Velykų stalo dalis ir sviestas, druska, majonezas... Tai turi įtakos mūsų savijautai?

- Įvairius priedus pasirenkame ne maistingumui, o skoniui pagerinti. Deja, tas skonio gerinimas ne visuomet yra gerinantis sveikatą. Didelis druskos kiekis nėra žmogui naudingas. Saikingas sviesto, majonezo vartojimas sveikatai nepakenks, o per didelis susijęs su didesniu riebalų ir kalorijų kiekiu.

Šventės yra galimybė pasigilinti į savo krašto istoriją ir pasinaudoti senolių patirtimi sveikiau skaninant maistą. Kanapių sėklos, linų sėmenys, krienai taip pat buvo naudojami kiaušiniui skaninti ir pagardams gaminti. O svarbiausia nepamiršti, kad naudingiausias organizmui - saikingas įvairaus maisto kiekis.

 

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder