Pasirūpinkite saugiu poilsiu paplūdimyje

Pasirūpinkite saugiu poilsiu paplūdimyje

Pajūrio gyventojai ir čia atvykstantys poilsiautojai neįsivaizduoja vasariško poilsio be gaivinančių jūros bangų, saulės vonių ant biraus smėlio. Nepaisant visų pajūrio malonumų vertėtų nepamiršti, jog šilti orai palankūs ne tik atostogoms ir pramogoms, tačiau tai itin puikus metas įvairioms ligoms, kuriomis nesunkiai galima užsikrėsti dėl užteršto smėlio ar prastų rankų higienos įgūdžių, o neatsargiai lepinantis saulės voniomis gresia perkaitimas ar saulės smūgis.

Paskutinis vasaros mėnuo, pagaliau pradžiuginęs šiltais ir saulėtais orais, vilioja kuo daugiau laiko praleisti pajūryje, pasidžiaugti saule, jūra ir smėliu. Norint pasilepinti malonia šiluma vertėtų žinoti, kaip elgtis, kad nuotaikos nesugadintų netikėtas perkaitimas ar saulės smūgis. Ilgą laiką būnant karštoje ir saulėtoje aplinkoje patariama vartoti daug skysčių, valgyti daugiau lengvai pasisavinamų produktų, vaisių ir daržovių. Ypač reiktų vengti alkoholinių gėrimų, ir tų, kurie turi kofeino, gėrimų su saldikliais. Apskritai saulės atokaitos vertėtų pasisaugoti karščiausiu dienos metu – nuo 11 iki 15 val., ypač pasirūpinti reiktų vaikais. Patariama dėvėti šviesius, laisvus, natūralaus audinio, drabužius, nepamiršti galvos apdangalo.

Be to, vasara ypač pa¬lan¬kus laikotarpis žar¬ny¬no užkrečiamosioms, kir¬mė¬li¬nėms bei gry¬be¬li¬nėms li¬goms plis¬ti, mat dau¬ge¬lio pa¬ra¬zi¬ti¬nių kir¬mė¬lių kiau¬ši¬nė¬liai su¬bręs¬ta bū¬tent šil¬tuoju me¬tų lai¬ku, kai temperatūra yra nuo 24 iki 30 laipsnių šilumos. Daugelio šių ligų galima išvengti skiriant pakankamai dėmesio asmens higienai.

Lietuvos paplūdimių smėlis nėra tiriamas ir tiksliai nėra žinoma, kokie parazitai jame gyvena, tačiau galima numanyti, kad jame egzistuoja pavojingi sveikatai mikroorganizmai, tad būtina nepamiršti asmens higienos. Grįžus iš paplūdimio patariama išsimaudyti duše, kad nuplautumėte ant odos nuo jūros vandens likusią druską ar paplūdimio smėlį.

Ilsintis gamtoje dažnai užkandžiaujama, todėl kaskart po maudynių jūroje ar prilietus smėlį rankas reiktų nusiplauti po švariu tekančiu vandeniu. Jeigu tokios galimybės nėra, tuomet patariama turėti su savimi dezinfekcinę priemonę (drėgnas servetėles, dezinfekcinį gelį ar purškiamą jo priemonę).

Tam, kad paplūdimyje būtų saugu ir gera ilsėtis, higienos norma reglamentuoja, jog paplūdimių viršutinis 10 cm smėlio sluoksnis bent kartą per savaitę turėtų būti išvalomas ir išpurenamas mechaniniu arba rankiniu būdu, kad šioje terpėje gyvenantys mikroorganizmai, bakterijos, parazitai būtų sunaikinti saulės spindulių. Remiantis turimais duomenimis, pastaroji priemonė daugelyje Lietuvos paplūdimių buvo naudota tik prieš keliolika metų ir tik Neringos savivaldybės paplūdimiai yra saugesni, jie prižiūrimi ir purenami specialia technika.

Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, į paplūdimius negalima vestis augintinių. Šio draudimo priežastis – gyvūnų nešiojami įvairių kirmėlinių ligų, chlamidiozės sukėlėjai, plintantys per gyvūnų šlapimą ir išmatas, kuriems smėlis – gyventi palanki terpė. Todėl išsiruošę prie jūros ar į gamtą nepamirškite pasirūpinti savo ir artimųjų asmens higienos priemonėmis, dažnai plauti rankas, ypač jei ruošiatės užkandžiauti ar valgyti gamtoje.

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder