Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje - geriau nei namuose

Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje - geriau nei namuose

(1)

Ilgalaikis sielvartas dėl artimo žmogaus sunkios ligos palaužia jėgas. O kur šauktis nuoširdžios ir tikros kvalifikuotos pagalbos? Kur tie žmonės, kurie giliai suprastų ir skausmą, ir bejėgiškumą, ir sugebėtų nesavanaudiškai padėti? Tokia vieta yra - tai Klaipėdos universitetinės ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. [CITATA]

Šiame skyriuje jau 10 metų, nuo pirmosios skyriaus įkūrimo dienos, greta viena kitos dirba skyriaus vedėja Stanislava Šatkienė ir vyresnioji slaugos administratorė Irena Bagdonienė.

Abi džiaugiasi, kad 10 metų kolektyve prabėgo kaip 10 dienų darnioje šeimoje - ten, kur yra susiklausymas, darbų pasiskirstymas, profesinė etika, profesionalumas, šypsena, supratingumas be žodžių - visų slaugytojų išskirtinis bruožas. 10 metų sunkaus tiek fizine, tiek psichologine prasme darbo.

Kolektyve dirba 30 darbuotojų, šeši iš jų turi aukštąjį universitetinį, kita dalis slaugytojų turi aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, tačiau mokymasis kolektyve vyksta kasdien.

"Mokomės tobulinimosi kursuose, iš kolegų gydytojų ir viena iš kitos. Kasdienis mokymasis - neatsiejama praktikos, žinojimo, naujovių diegimo, klaidų išvengimo darbe dalis", - sako skyriaus vedėja, gydytoja S. Šatkienė.

Ne tik slaugo, bet ir gydo

Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje pacientui teikiamos įvairios sveikatos būklės palaikymo paslaugos ir priemonės, siekiant išsaugoti individualų fizinį aktyvumą ir, pagal galimybes, palaikyti organizmo funkcinį pajėgumą. Į šį skyrių atvyksta žmonės, sergantys lėtinėmis kvėpavimo, širdies kraujagyslių, kepenų, inkstų, jungiamojo audinio, sąnarių, centrinės ir periferinės nervų sistemos ligomis, kurios sąlygoja žymų paciento būklės nestabilumą.

Skyriuje per metus vidutiniškai gydosi apie 300 pacientų. "Liūdna statistika - beveik trečdalis pacientų miršta.

Tai statistiškai pateisinama, nes gydomi labai sunkūs, dažniau garbaus amžiaus pacientai. Tačiau emociškai tai sunkiai išgyvenami atvejai, nes tai mūsų pacientai, su kurių liga susidraugaujame, kartu išmokstame jai priešintis, su ja kovoti, pasiruošti gyventi kitaip.

Visa tai reikalauja profesionalaus paciento kilnojimo, jo padėties keitimo, siekiant apsaugoti odos vientisumą, griuvimų prevencijos, pamaitinimo, ypač esant rijimo sutrikimams, sausumo, švaros, patogios padėties ir kt.

Taip pat gydant ir prižiūrint sunkiai sergančius žmones būtina profesionaliai atlikti daugybę procedūrų: tai ir vaistų injekcijos, ir tracheostomų, įvairių drenų, stomų, drenuojančių skysčius aparatų priežiūra, savalaikis sekreto atsiurbimas, kai pacientas negali atsikosėti.

Mūsų darbas reikalauja ir begalinės kantrybės, kurios prireikia ne tik slaugant pacientą, bet ir bendraujant su jo artimaisiais. Kas gi labiau gali patirti stresą? Ar pacientas, kuris tam tikru laikotarpiu gali nesuvokti, kas su juo vyksta, ar artimieji, sutrikę dėl nežinojimo, kaip toliau reikės slaugyti, prižiūrėti, gyventi, kai darbas vienintelis pragyvenimo šaltinis, o kažkam reikia nuolat rūpintis ligoniu. Todėl be medicininių žinių turime žinoti, kaip toliau rekomenduosime slaugyti, reabilituoti ar globoti mūsų pacientą.

Trumpai tariant, turime išsirinkti su artimaisiais labiausiai tinkamą būdą ligonio priežiūrai, pasibaigus gydymui įstaigoje",- pasakojo gydytoja S. Šatkienė.

Pasak skyriaus vadovės, socialinių paslaugų srityje geriausiai nusimano Diana Virketienė, visuomet geranoriškai padedanti organizuoti pacientų apgyvendinimą socialinės globos įstaigose, tvarkyti įvairius juridinius dokumentus, organizuoti tolesnę vienišų pacientų priežiūrą namuose ir gydymo tęstinumą, derinant jį su šeimos gydytojais.

Pacientui - visavertis gyvenimas

Per 10 metų intensyvaus darbymečio susidėvėjo ir dažniau lūždavo lovos, vežimėliai, papilkėjo sienų dažai. Per tuos metus skyrius kasmet būdavo kuo nors atnaujinamas, niekada netrūkdavo būtiniausių medikamentų, darbo priemonių. O šiais metais skyrius buvo iš esmės atnaujintas. Drąsiai galima teigti, kad skyrius yra moderniausias ne tik Klaipėdoje, bet ir regione.

PATOGU. Skyrius įsigijo naujos modernios įrangos, kuri palengvina gulinčių pacientų pervežimą. Nuotraukoje kineziterapeutas Kastytis Gelumbickis pacientę iš palatos rengiasi pervežti į vonios kambarį. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pagal 2007-2013 metų Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, kurios viena iš finansuojamų sričių yra palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų plėtra, buvo renovuotos ir praplėstos skyriaus patalpos bei įsigyta moderni įranga.

Skyriuje buvo pakeisti langai, durys, palatos tapo erdvesnės, šalia įrengti tualetai, dušai, specialiai pritaikyti žmonėms su negalia. Įsigyti mobilūs vežimėliai gulinčių pacientų maudymui, judėjimui, naujos tualetų kėdės, įvairios perkėlimo, persislinkimo, pernešimo lentos, neštuvai, krūtininės vaikštynės, treniruokliai, laiptai ,,Ferrox", mobilūs keltuvai, stacionarus keltuvas vonios patalpose, kineziterapijos įranga.

"Mūsų pasididžiavimas - funkcinės lovos. Lengvai mygtukais valdomas pultas paciento padėtį gali pakeisti net 14 krypčių", - sakė S. Šatkienė.

Naujai įrengtas kineziterapijos kabinetas, baigiama atnaujinti koplytėlė, į kurią ateina pasimelsti pacientai ir iš kitų skyrių. Paskutinį mėnesio ketvirtadienį laikomos šv. Mišios, atvykęs kunigas gali suteikti ligoniui sakramentą, išklausyti išpažintį. Prasiplėtė svetainė - čia pacientai gali pabendrauti su artimaisiais, draugais, švenčia gimtadienių jubiliejus, šeimos šventes.

"Ir atsinaujinę stengiamės išsaugoti seną, gerą aurą - jaukius namus primenančią aplinką, kur ant palangių žydi gėlės, sienas puošia spalvingi Renatės Lūšies paveikslai, patogūs minkštasuoliai. Drąsiai galiu teigti, kad sukūrėme skyrių, kuriame pacientui garantuotas visavertis gyvenimas, patenkinti jo dvasiniai, fiziniai ir socialiniai poreikiai.

Dėkojame "Caritui", Tauralaukio progimnazijos bei "Žemynos" gimnazijos moksleiviams ir jų mokytojams kasmet mūsų pacientus priverčiantiems nubraukti susijaudinimo ašaras, gavus vaikų piešinių su palinkėjimais pasveikti, pasivaišinus pačių iškeptais sausainėliais ir, žinoma, suskambus vaikiškų balsų dainai švenčių proga", - sakė S. šatkienė.

Sulaukia nuoširdžios padėkos

Pasak Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus darbuotojų, pacientai tikrai moka įvertinti tai, kas daroma dėl jų gerovės.

"Žmonės dėkoja už švelnumą, supratingumą, bemieges naktis ir rūpesčių kupinas dienas, už švelnias rankas ir karštą arbatą, už padrąsinimus ir užuojautą, už atsidavimą sunkiam darbui, kai dažnai pačioms tenka nubraukti ašarą iš nevilties ar bejėgiškumo..." - kalbėjo gydytoja S. Šatkienė.

Modernus Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius uostamiestyje labai reikalingas. "Net ir padidinę lovų skaičių, vis dar negalime priimti tą pačią dieną visų siunčiamų pacientų. Tačiau kolektyvas, dirbantis modernioje daugiaprofilinėje ligoninėje, kur neabejotinai daugiau galimybių suteikti pačias geriausias palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas, greičiau reaguoti, prireikus pacientą gydymui perkelti į intensyvios terapijos ar specializuotą skyrių ar pakviesti konsultacijai aukščiausio lygio profesionalus gydytojus, pasiruošęs ir toliau dirbti komandoje šį nelengvą, bet prasmingą darbą", - teigė Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vadovė, gydytoja S. Šatkienė.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder