Nuo alkoholizmo gydys ir nėščiąsias

Nuo alkoholizmo gydys ir nėščiąsias

Jei pritars Seimas, jau šiemet bus pradėta priverstinai gydyti priklausomybę nuo alkoholio turinčius asmenis. Šiuo metu Klaipėdoje savanoriškai tai daro mažiau nei tūkstantis žmonių.

Prieš keletą dienų buvo pranešta apie parengtą Narkologinės priežiūros įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo siekiama įteisinti priverstinio gydymo nuo alkoholizmo tvarką. Teigiama, kad tai galėtų būti viena iš priemonių pažaboti lietuvių alkoholizmą ir užkirsti kelią kraupioms nelaimėms, kurių kaltininkais tampa priklausomybę nuo alkoholio turintys žmonės.

"Negalima abejingai stebėti, kai nuo besaikio girtuokliavimo paklaikusių asmenų aukomis tampa pagyvenę žmonės, vaikai, kai terorizuojami šeimos nariai, kai alkoholikų vaikai nuo mažens mato tik tokį šeimos modelį. Tai gali tapti jau ne vienos kartos, bet ir ateities visuomenės problema", - pristatydama projektą teigė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Jei įstatymo pakeitimus patvirtins Seimas, įstatyme numatytomis aplinkybėmis bus galima priverstinai guldyti gydyti ne tik narkologinius ligonius, bet ir asmenis, kuriems įtariamas alkoholizmas ar narkomanija, taip pat priverstinai hospitalizuoti nėščiąją, jei dėl jos piktnaudžiavimo psichiką veikiančiomis medžiagomis kyla vaisiaus apsigimimo grėsmė.

Pagal projektą, priverstinis gydymas turėtų būti taikomas pirmiausia tiems, kurie ne mažiau nei mėnesį nuolat naudoja alkoholį, kurie daro žalą smurtaudami psichiškai ar fiziškai prieš artimuosius ir šeimos narius, jeigu neužtikrina jų saugumo, taip pat daro finansinius nuostolius. Nurodoma, kad paprastas girtumas negali būti priverstinės hospitalizacijos pagrindas.

Klaipėdos priklausomybės ligų centro direktorius Liudas Andrikis teigė, kad priklausomybių turintys asmenys bus gydomi psichiatrinėse ligoninėse, bet į šių asmenų gydymo sistemą turėtų būti įtrauktas ir priklausomybės ligų centras.

Šiuo metu Klaipėdoje savanoriškai per metus būna 800-900 gydymosi nuo alkoholizmo atvejų, kai kurie žmonės ateina po kelis kartus.

"Šalyje savanoriškai besigydančiųjų yra apie 50 tūkstančių, tačiau tai tėra ledkalnio viršūnė. Manau, kad žmonių, kuriems gali reikėti gydymo, yra bent triskart daugiau - apie 150 tūkstančių", - sakė L. Andrikis.

Projekte numatoma, kad dėl narkologinio gydymo taikymo poreikio į gydytoją psichiatrą gali kreiptis ne tik gydytojas, įtariantis pacientui narkologinį susirgimą ar nustatęs tokio susirgimo simptomus, bet ir paciento atstovas, artimieji, policija, socialinis darbuotojas, kiti įstatyme numatyti asmenys.

Pasak L. Andrikio, žmogus priverstinai gydomas gali būti tik gavus teismo leidimą. Šis, jį suteikdamas, remsis psichiatrijos įstaigos išvadomis. Teismas taip pat nurodys ir įstaigą, kurioje asmuo bus gydomas, bei priverstinio hospitalizavimo trukmę. Psichikos sveikatos priežiūros įstatyme numatoma, kad apsvarstyti konkretaus asmens padėtį teismas gali praėjus 6 gydymo mėnesiams, o jeigu reikia, ir anksčiau.

VILTIS. Tikimasi, kad priverstinis gydymas nuo alkoholizmo padės pagerinti šiurpią statistiką - Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuva pagal suvartojamo alkoholio kiekį yra trečia pasaulyje. Eimanto CHACHLOVO nuotr.

Jei pasiūlymams bus pritarta, priverstinis gydymas bus pradėtas nuo birželio. L. Andrikio teigimu, Klaipėdoje vykdant įstatymą problemų neturėtų kilti. Respublikinės Klaipėdos ligoninės medikai teigia esantys susipažinę su įstatymo pakeitimo projektu, tačiau spėlioti, kaip realybėje vyks įgyvendinimas, nenorėjo. Esą, kai naujovė bus įtvirtinta, tuomet ir bus galima vertinti, ar reikės kokio nors papildomo pasiruošimo.

Telkia institucijas

Alkoholio vartojimo problemoms spręsti telkiamos įvairios šalies institucijos - premjero Algirdo Butkevičiaus vadovaujamas ministrų kabinetas pirmadienį svarstė papildomus veiksmus, kurių būtina imtis alkoholio vartojimui šalyje stabdyti. Iki vasario 15 dienos turi būti parengtas Tarpinstitucinis veiksmų planas alkoholio vartojimo problemoms spręsti. Jame bus aptarti prevencijos, alkoholio prieinamumo mažinimo, gydymo nuo priklausomybės klausimai. Įgyvendinant šį planą 2016 m. turi dalyvauti Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo, Vidaus reikalų, Susisiekimo, Ūkio, Teisingumo, Krašto apsaugos, Kultūros ministerijos bei Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės, Kūno kultūros ir sporto departamentai.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder