2019 m. sausio 23 d. 16:22 val., trečiadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

"Niekieno vaikų" Klaipėdai nereikia?

(4)

"Niekieno vaikų" Klaipėdai nereikia? nuotrauka, foto

REZULTATAI. Ne pelno siekianti organizacija "Žiburio fondas" birželio 1 dieną Vilniuje pradėjo iniciatyvą "Niekieno vaikai". Vien per pirmąjį mėnesį pasirodė, jog ligoninėse vienišų vaikų tris kartus daugiau nei tikėtasi. Jau 40 paruoštų savanorių ramina vaikus, glosto, migdo, maitina, juokina, nešioja ant rankų, kalbina, lydi į įvairias procedūras.

© "Fotolia" nuotr.

Šią vasarą sostinėje prasidėjo daug visuomenės dėmesio ir palaikymo sulaukusi iniciatyva "Niekieno vaikai". Vien per pirmąjį mėnesį specialiai paruošti savanoriai 375 valandas paskyrė vienuolikai vaikų, kurie dėl ligos ar krizinės situacijos šeimoje vieni atsidūrė ligoninėje.

Pasak vienos iš iniciatyvos "Niekieno vaikai" sumanytojų Marianos Sutkienės, dėl jaučiamo didelio poreikio netrukus žadama savanorius ruošti ir Kaune. Minčių sukasi ir apie Klaipėdą, tačiau organizatoriams sunku nuspręsti, ar tokia iniciatyva uostamiestyje apskritai reikalinga.

Labiau tiki tėvais

"Labai įdomi situacija. Sulaukiame daug laiškų iš Klaipėdos, Kauno. Dažniausiai mums rašo mamos ar tėčiai, kurie vaikų ligoninėse matė paliktus vienišus vaikus. Klausia, ar planuojame atvažiuoti į Klaipėdą. Tačiau dar pavasarį Seime vykusio pasitarimo metu Klaipėdos vaikų ligoninės atstovė sakė, kad tokio poreikio nėra", - situaciją pakomentavo M. Sutkienė.

Vis dėlto pašnekovė teigė labiau linkusi tikėti tėvelių laiškais nei oficialia versija. Ji prisiminė praėjusių metų lapkritį socialiniame tinkle "Facebook" ažiotažą sukėlusį įvykį, kai vieną mamytę šokiravo Klaipėdos vaikų ligoninės slaugių elgesys. Su sūnumi ligoninėje gulėjusi mama Simona tąkart teigė, kad ryte į tą pačią palatą buvo paguldyta ir be priežiūros palikta keturių mėnesių mergaitė. Pasak moters, kūdikis pradėjo verkti, ji kreipėsi į slauges keletą kartų, tačiau pastarosios atkirto, kad mergaitė neturi tėvų, o jos gulėti šalia neprivalo.

"Šios iniciatyvos pradžia nebuvo lengva ir Vilniuje. Ligoninės personalas keistai į mus žiūrėjo, piktinosi, kad trukdome. Tačiau trys mėnesiai darbo parodė, kad pagalba yra labai reikalinga, - aiškino organizatorė. - Norime plėstis į kitus miestus, tačiau visų pirma svarbiausia sukurti mechanizmą. Kai pradėjome Vilniuje, nežinojome tikslaus vaikų, kuriems reikalinga pagalba, skaičiaus. Tačiau pasirodė, kad poreikis yra didesnis."

Pilkoji zona

Ši iniciatyva prasidėjo birželio mėnesį, nors pati idėja ore sklandė seniai.

"Žiemą su dukra lankėmės Santaros klinikose ir, pamačiusi ketverių metų berniuką, prisiminiau panašią kitos organizacijos iniciatyvą. Norinčiųjų prisidėti buvo daug, tačiau, matyt, pristigo noro. Taigi su savo bičiule, organizacijos "Raudonos nosys" steigėja Lietuvoje, nusprendėme pamėginti. Ėjome į Savivaldybę, turėjome susitikimą Seime, ligoninėje, teiravomės, koks yra poreikis. Tačiau vieniši vaikai ligoninėse yra atsidūrę tarsi pilkojoje zonoje", - aiškino M. Sutkienė.

"Sunku suvokti, ar dešimt vaikų per mėnesį yra daug ar mažai. Kiti mąsto, kad vaikui juk nieko nenutiks, jei jis savaitę vienas pagulės ligoninėje. Tačiau mes taip nemanome", - sako iniciatyvos organizatoriai.

Šiuo metu vien Vilniuje yra 40 savanorių. Dauguma vaikų, kuriuos tenka prižiūrėti savanoriams, paimti iš probleminių šeimų. Didelis iššūkis, kai toks vaikas atvežamas naktį, kadangi reikia čia ir dabar surasti savanorį. Suradus laisvą žmogų, jam sudėliojamas grafikas, tačiau kitą dieną dažnai ligoninėje pasirodo išsiblaivę tėvai. Tokiais atvejais savanoriams tenka ieškoti sau vietos.

Apskritai kiekvienas savanoris šiai iniciatyvai turi skirti bent 30 valandų per mėnesį. Taigi dirbantiems kasdien nuo 8 iki 17 val. tai tampa sudėtingu iššūkiu. Sužinojus apie tokią iniciatyvą, atsirado daug aktyvistų, norinčių ir galinčių kasdien pribėgti bent valandėlei. Tačiau, pasak pašnekovės, tokią žmonių "karuselę" sunku koordinuoti ir ji esą netinkama vaikams.

Pasak iniciatyvos sumanytojų, "Niekieno vaikai" siekia padėti vaikams, kurie atsiduria ligoninėse. Vieni jų - tai susirgę vaikų namų auklėtiniai, kiti - tik ką iš šeimų paimti vaikai. Ligoninės personalas pasirūpina būtiniausiais tokių vaikų poreikiais, tačiau jie neturi galimybių apsaugoti jų nuo vienatvės, emocinio nesaugumo, apleistumo sunkiausiomis akimirkomis.

Savanoriai esą ramina vaikus, glosto, migdo, maitina, juokina, nešioja ant rankų, kalbina, lydi į įvairias procedūras. Svarbu, kad visais atvejais pavyktų greitai reaguoti - gavę pranešimą, savanoriai, palikę ankstesnius darbus, jau po 2-3 valandų atvyksta pas vaiką.

Prie mažiausiųjų savanoriai, keisdami vieni kitus, budi ir dieną, ir naktį. Tačiau stengiamasi, kad ir vyresnieji vaikai kuo trumpiau būtų vieni.

Problemos nėra

Beveik du mėnesius Klaipėdos vaikų ligoninei vadovaujantis Virginijus Žalimas teigė, kad noriai priimtų tokią iniciatyvą įgyvendinančius savanorius.

Pasiteiravus, ar būna tokių atvejų, kai ligoninėje be priežiūros paliekami vaikai, V. Žalimas atsakė, kad "šiame pasaulyje visko būna". Esą būna ir atvejų, kai savo atžalų ligoninėje negali prižiūrėti toliau gyvenantys ar ūkius turintys tėvai.

Vis dėlto ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja gydymui Diana Vaitkevičiūtė teigė, kad tokia iniciatyva Klaipėdoje nereikalinga.

"Šią problemą Savivaldybė išsprendė. Iš vaikų globos namų ir kūdikių namų atvežti vaikai nepaliekami vieni. Juos atlydi ir visą laiką prižiūri įstaigos darbuotojas. Anksčiau vaikus atveždavo ir palikdavo mūsų priežiūrai, tačiau dabar šios problemos nėra", - aiškino D. Vaitkevičiūtė.

Iš asocialių šeimų atvežtus vaikus esą prižiūri laikini globėjai. Tačiau vaikus leidžiama slaugyti ir seneliams ar vyresniems broliams, seserims.

Pasak D. Vaitkevičiūtės, ligoninėje būtų reikalingi nebent tie savanoriai, kurie budėtų visą parą, o ligoninės darbuotojai galėtų skambinti jiems bet kada.

"Vis dėlto neįsivaizduoju tokio žmogaus, kuris sėdėtų namuose ir lauktų mūsų skambučio", - abejojo ji.

PROBLEMOS NĖRA? Iniciatyvos "Niekieno vaikai" organizatoriai teigia sulaukiantys daug laiškų iš klaipėdiečių mamų ir tėčių dėl gydymo įstaigose be priežiūros paliktų mažylių. Tačiau tiek uostamiesčio Vaikų ligoninės, tiek vaikų globos namų atstovai sako, kad tokios problemos Klaipėdoje nėra.

"Fotolia" nuotr.

Vienišų vaikų išgyvenimai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovė spaudai Vaiva Arnašė "Vakarų ekspresui" akcentavo, kad tvarka, kai vaikus globoja įstaigos darbuotojas, nėra nauja. Esą už vaikų, patekusių į gydymo įstaigą, priežiūrą tiek anksčiau, tiek ir dabar yra atsakingas bei ją privalo užtikrinti vaiko atstovas pagal įstatymą, t. y. globos institucija, tam skirdama savo darbuotojus.

Pasiteiravus, ar buvo atvejų, kai į tarnybą dėl be priežiūros paliktų vaikų kreipėsi kitų vaikų mamos, V. Arnašė teigė, jog tokių atvejų buvo, tačiau nedaug.

Vis dėlto tarnybos atstovė pažymėjo, kad iniciatyva "Niekieno vaikai" yra svarbi ir reikšminga.

"Visiems vaikams reikalingas suaugęs asmuo šalia, kuris skirtų savo laiką, dėmesį vaikui bei rūpintųsi juo. Tikėtina, kad vaikas, kuris buvo laikinai paimtas iš tėvų ar kitų jo atstovų pagal įstatymą ir apgyvendintas ligoninėje be artimųjų priežiūros, gali išgyventi daugybę jausmų - liūdesį, baimę, nerimą, jausmą, kad yra niekam nereikalingas ar kt. Išgyvenant jausmų ir įvykių sumaištį, vaikui labai svarbu turėti asmenį, kuriuo jis galėtų pasitikėti ir su kuriuo galėtų pasidalyti mintimis ir jausmais. Dėl to manytina, jog minėtos nevyriausybinės organizacijos savanoriai, rūpindamiesi vienais vaikais ligoninėse, atlieka svarbią ir naudingą veiklą ir prisideda prie vaikų gerovės užtikrinimo", - sakė V. Arnašė.

Taip pat manoma, kad parengti savanoriai, kurie vykdo socialinę iniciatyvą ir lanko bei prižiūri vienus ligoninėje esančius vaikus, galėtų suteikti naudingos informacijos apie vaiką jo šeimai ar specialistams. Pavyzdžiui, atvejo vadybininkui, kuris koordinuoja reikalingos pagalbos šeimai teikimą, ar vaiko globėjui tuo atveju, jeigu vaikui būtų nustatyta laikinoji globa, suteikti informacijos, pavyzdžiui, kokie vaiko pomėgiai, įpročiai, kylantys sunkumai, pastebėti, kai vaikas buvo ligoninėje.

Vis dėlto vykdoma socialinė iniciatyva esą visų pirma turi atitikti savanoriškos veiklos principus ir būti organizuojama Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymo nustatyta tvarka. Atitinkamai savanoriams turi būti suteikiama tik tokia informaciją apie vaiką, jo sveikatą ir šeimą, kuri yra būtina jų tiesioginėms funkcijoms atlikti.

V. Arnašė taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Jungtinių Tautų vaiko teisių konvencija nustato, jog nė vienas vaikas neturi patirti savavališko ar neteisėto kišimosi į jo asmeninį, šeiminį gyvenimą, buto neliečiamybę, susirašinėjimo paslaptį arba neteisėto kėsinimosi į jo garbę ir reputaciją. O asmeninė su vaiku susijusi informacija turi būti saugoma ir gali būti naudojama tik konkretiems tikslams ir teisės aktų nustatytais pagrindais.

"Vaiko teisė į privatumą ir asmens duomenų apsaugą yra nepriklausoma nuo tėvų teisių. Tėvai ir visi kiti asmenys turi gerbti šią teisę ir padėti vaikui tinkamai ja pasinaudoti", - aiškino ji.

Pagalba visuomet reikalinga. Manau, galėtume pabendrauti su šios iniciatyvos organizatoriais, pasidalinti mintimis.

Virginijus ŽALIMAS, Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausiasis gydytojas

"Paauglys lengvai neprisileidžia"

Vilma BAKŠEVIČIENĖ, Klaipėdos vaikų globos namų "Smiltelė" direktorė
Mūsų įstaigoje nėra kūdikėlių, tad mums užtenka savų socialinių darbuotojų. Paauglių priežiūrai, jiems lankyti ar slaugyt po operacijos savanorių tikrai nereikia. Be to, paaugliai taip lengvai neprisileidžia pašalinių žmonių. Atsibudę po operacijos jie tikrai nenorės būti su nepažįstamu žmogumi. Kūdikėliams tokia paslauga gal ir reikalinga.

"Savanorių pagalba praverstų"

Aušra NIKOLAJEVIENĖ, Klaipėdos sutrikusio vystymosi kūdikių namų direktorė
Tokią iniciatyvą palaikau ir manau, kad vaikučiams dėmesio niekada nebūna per daug. Tačiau mūsų kūdikių namų vaikučius lydi darbuotojai ir ligoninėje visą laiką būna šalia jų. Taigi savanorio, kuris būtų šalia mūsų darbuotojo, tikrai nereikia. Vis dėlto būna, kad darbuotojai suserga ar atsiranda neatidėliotinų asmeninių reikalų. Taigi tokiais atvejais savanorių pagalba praverstų.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

La 2 antram komentarui

2018-09-12   01:17

IP: 78.58.48.203

Taip taip, apie panasius slaugytoju komentarus ir buvo rasoma tu mamu: "Pazaidei ir iseisi namo. Jis irgi pripranta". Ar tik nebusit viena is KVL slagytoju? Vaikas pripranta prie parodyto jam demesio ir silumos ir tai yra blogybe? Jus rimtai? O prie abejingumo ir kancios jis nepripranta? Prie to, kad jo pagalbos sauksmai nuolat ignoruojami, nepripranta? Kas blogiau, jei vaikas savaite guli ligoninej: kad bent 3 dienas is tu septyniu jam bus ramu ir jam pades svetima mama, ar kad jis verks ir niekam nerupes visas 7 dienas?

La 2 Pedagogei

2018-09-12   01:06

IP: 78.58.48.203

O jus pati kada paskutini karta gulejote vaiku ligonineje ar bent domejotes sia situacija? Mamoms, rasiusioms forumuose apie siuos mazylius, prie kuriu personalas nesivargina prieiti, kai jie verkia, dideli pasipiktinima kele ir tai, kad joms pradejus supuoti, glostyti ir kitaip raminti vaika, is seseliu sulaukdavo priekaistu, kad jos savo raminimais tik be reikalo pripratina vaika prie demesio, neva supuoja cia, paskui issiraso namo, o mum cia lakstyk pas ji. Ar galima isivaizduoti _vaku ligonines_ personalo didesni abejinguma? Kokio kietumo sirdi reikia tureti samoningai palikti kudiki verkti ir dar neleiesti raminti jo kitiems? Kudikiai neverkia del pramogos, ju asaros visada turi priezasti. Ir kudikiai patys tu priezasciu pasalinti negali. Kai kurios KVL slaugytojos matyt to nesuvokia. Ir labai sveikintina, kad asirado savanoriu, siulanciu savo pagalba priziurint susirgusius ar kitoje bedoje atsidurusius "niekieno" mazylius. Ir labai apmaudu, jei Klaipedos vaiku ligonine isdidziai ir kvailai jos nepriims.

uzbegejams pro sali

2018-09-11   22:59

IP: 78.61.175.29

Tusti narvai, niekieno vaikai, zaliavalgiai vaganai, sveikuoliai ir kitoks demesio sau samburis. Viskas is neturejimo kas veikti, kuom dometis ir kuom tapti. Yra atrinkti kvalifikuoti specialistai, kurie dirba ligoninese ir jusu prieziuros ar paaiskinimu kas ka turi daryti nereikia. Nori globoti, isivaikinti vaika- praeik kursus ir pasiimk. Kas patikrins, kokios jus orientacijos, kokiu ligu ir uzkratu nesiotojai besiverziantys i palatas? Galu gale, tas vaikas- ne zaislas, kad pazaidei ir iseisi namo. Jis irgi pripranta. O jus visi "supergelbetojai" galvojate tik apie save. Ka cia dar idomaus nuveikus ir facebooke draugams apie tai parasius. Nori daryti gerus darbus- darbinkis i vaiku namus arba isivaikink vaika.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Per paskutinius tris praėjusių metų mėnesius į gydytojus dėl vaikštant lauke patirtų...

Žiemos traumos: svarbiausia - atsargumas nuotrauka, foto

Praėjusią savaitę socialiniame tinkle "Facebook" pasklido žinia, kad nuo šių metų sausio...

Už vaiko ligos pažymą - papildomas mokestis nuotrauka, foto

Penktadienį paaiškėjo naujo sveikatos priežiūros centro architektūrinio konkurso laimėtojas. Įvertinus pateiktus projektus...

Naujai poliklinikai - vilniečių projektas nuotrauka, foto

Sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) didėja, skelbia...

Daugėja sergančiųjų gripu ir peršalimo ligomis nuotrauka, foto

Po namo renovacijos - byrančios sienos nuotrauka, foto

Klaipėda, Klaipėdietė Galina Kiseliova po praėjusių metų vasarą daugiabutyje, kuriame gyvena, įvykusios dalinės...

Rengs pastabas potvynių programai nuotrauka, foto

Klaipėda, "Akmenos-Dangės upės potvynių prevencijos ir jų padarinių šalinimo priemonės respublikinėje programoje šiuo...

Klaipėdiečių lūkesčiai: renovuoti namai, daug jaunimo, pigesni autobusų bilietai nuotrauka, foto

Skaityk dabar, Likus mažiau nei porai mėnesių iki savivaldybių tarybų rinkimų, klaipėdiečių nuotaikos įvairios:...

Skolas už šiukšles nusineša į kapus nuotrauka, foto

Ūkis, Politikų prašoma leisti pripažinti beviltiškomis mirusių asmenų ir bankrutavusių įmonių skolas už...

Klaipėda, Paskelbta prieš 21 min.

Klaipėda, Paskelbta prieš 1 val.

Skaityk dabar, Paskelbta prieš 1 val.

Ūkis, Paskelbta prieš 2 val.

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...