Nevaldai dešinės kojos - gausi kompensaciją, kairės - nebegausi


2018 m. rugpjūčio 18 d. 17:19 val., šeštadienis

ve  >  Žinios  >  Sveikata  >  Sveikata

Sveikata

Nevaldai dešinės kojos - gausi kompensaciją, kairės - nebegausi

(7)

Nevaldai dešinės kojos - gausi kompensaciją, kairės - nebegausi nuotrauka, foto

TVARKA. Nemokamai keltu keliami tik tie neįgaliųjų automobiliai, kurių registracijos liudijime nurodyta, kad automobilyje yra rankinis valdymas "SV" arba, kad tai neįgaliųjų vežimėliui pritaikyta transporto priemonė "SH".

© Redakcijos archyvo nuotr.

Mūsų šalies įstatymai nesiliauja stebinti. Kad ir kaip absurdiškai skambėtų, pagal galiojančią tvarką dešinės kojos nevaldantis neįgalusis yra pranašesnis už tą, kuris nevaldo kairiosios.

Su tokia absurdiška situacija susidūrė klaipėdietis Sergejus Orlovas. Prieš penkiolika metų darbe patyręs kairės kojos traumą vyras tapo neįgaliu ir vaikščioti gali tik su ramentais. Žvejoti mėgstantis vyras iš pradžių džiaugėsi turintis lengvatą ir galėjo į Smiltynę nemokamai persikelti su automobiliu. Bet prieš penkmetį jis tos lengvatos neteko, nes pasikeitė tvarka.

Uostamiesčio politikė Nina Puteikienė pradėjusi aiškintis, kodėl Sergejus nebegali naudotis minėta lengvata, teigė susidūrusi su įstatymų absurdiškumu. "Pagal galiojančią tvarką neįgalusis, kuris neturi dešinės kojos, gali persikelti su automobiliu į Smiltynę nemokamai, tačiau tas, kuris neturi kairės kojos - jau negali", - stebėjosi politikė.

Kreipėsi pagalbos

S. Orlovas neslėpė dabar su pavydu žvelgiantis į kitus likimo draugus, kurie turi galimybę nemokamai persikelti į kitą Kuršių marių pusę su savo automobiliu.

"Esant tokiai negaliai kaip mano, kai nevaldai kairės kojos, nebūtina turėti specialaus automobilio, kuriame įrengtas rankinis valdymas. Puikiausiai galiu naudotis įprastu automobiliu, kuriame įrengta automatinė pavarų dėžė. Tačiau, pasirodo, dėl to netekau teisės į kompensaciją", - stebėjosi vyras.

"Įdomu tai, kad Sergejui valstybė suteikė kompensaciją automobiliui įsigyti. Taigi pirkimo atveju šis automobilis pripažįstamas kaip neįgaliojo, o kai reikia persikelti keltu - jau nebe", - stebėjosi politikė N. Puteikienė.

S. Orlovas sakė ir pats negalėjęs patikėti, kad pateko į tokią absurdišką situaciją.

"Juk realiai aš galėjau viską sutvarkyti taip, kad man reikia rankinio valdymo. Valstybė būtų kompensavusi, išleidusi pinigus. Bet aš negaliu eiti tokiu keliu. Elgiuosi žmogiškai ir galvoju apie kitus, bet valstybė su mumis elgiasi kitaip", - guodėsi vyras.

S. Orlovas pasakojo, kad persikelti į Smiltynę jam buvusi širdies atgaiva. Vyras labai mėgsta žvejoti, nuvykti iki Jūrų muziejaus, bet be automobilio Smiltynėje jam sunku judėti, o kaskart mokėti už jo perkėlimą vyras neturi iš ko.

"Ir aš ne vienas toks. Turiu dar vieną draugą, kuriam kairė koja amputuota iki pat kelio, bet ir jis negali pasinaudoti šia lengvata", - pasakojo vyras.

Tokia tvarka

Sulaukusi pagalbos šauksmo iš Sergejaus, N. Puteikienė ėmė aiškintis situaciją su įvairių ministerijų atstovais.

"Sulaukiau ne padėkos, kad pastebėjome tokią absurdišką klaidą, o tik beviltiškų atsirašinėjimų", - apgailestavo N. Puteikienė.

Iš Socialinės apsaugos ir darbo bei Susisiekimo ministerijų gauti atsakymai daug vilčių nesuteikė.

"Susisiekimo ministerijos nuomone, neįgaliųjų perkėlimo keltais bilieto kaina turėtų būti kompensuojama nepriklausomai nuo neįgalumo lygio, o jų vairuojamų lengvųjų automobilių perkėlimo keltais bilieto kaina - atsižvelgiant į tai, ar automobilis yra specialiosios paskirties, ar ne. Neįgaliojo vairuojamos specialiosios paskirties M1 klasės transporto priemonės registracijos liudijime turi būti nurodyta, kad automobilis yra su rankiniu valdymu "SV" arba kad tai neįgaliųjų vežimėliui pritaikyta transporto priemonė "SH". Jeigu transporto priemonės registracijos liudijime nėra vieno iš šių žymėjimų, laikoma, kad transporto priemonė neatitinka specialiajai transporto priemonei keliamų reikalavimų ir už jos kėlimą negali būti kompensuojama įstatymų nustatyta tvarka", - taip galiojančius įstatymus N. Puteikienei raštu išaiškino Susisiekimo ministerijos l.e. Kelių transporto ir civilinės aviacijos politikos departamento direktoriaus pareigas laikinai einantis Vladislav Kondratovič.

Neteisinga, bet kas iš to?

Kiek kitokios reakcijos politikė sulaukė iš socialinės apsaugos ir darbo viceministrės Vilmos Augienės.

"Toks teisinis reguliavimas pažeidžia asmenų lygiateisiškumo principus ir yra neteisingas neįgaliųjų, kurie vairuoja lengvuosius automobilius, atžvilgiu", - pritarė N. Puteikienei V. Augienė.

Ji kreipėsi į Susisiekimo ministeriją, kad ši išnagrinėtų esamą situaciją ir svarstytų galimybę, kad bilieto kaina būtų kompensuojama ir tiems neįgaliesiems, kurie vairuoja lengvuosius automobilius.

Tačiau taip suformuluotas raštas uostamiesčio politikės nenuramino.

"Kuo daugiau rašau raštų, matau, kad visa sistema, kurią mes išlaikome, sukurta ne pokyčiams daryti, o šlykščiai atsirašinėti. Juk viskas priklauso nuo to, kaip suformuluosi raštą. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atstovauja neįgaliesiems, tad turėjo aiškiai parašyti, kad yra klaida, kuri pažeidžia neįgaliųjų teises, ir reikia ją kuo skubiau ištaisyti. Juk viskas paprasta - tereikia teikti pataisą skubos tvarka ir ištaisyti šią klaidą", - kokios reakcijos tikėjosi, paaiškino N. Puteikienė.

Pasiteiravus, ar nebūtų paprasčiau kreiptis pagalbos į kurį nors Seimo narį, kad ir į vyrą Naglį Puteikį, kad jis teiktų tokią pataisą, N. Puteikienė sakė jau išsiuntusi jam visą informaciją. "Bet aš ir pati treniruojuosi", - atsakė politikė.

Jos žiniomis, šiuo metu iš viso 3-4 neįgaliesiems tėra išduoti leidimai automobilius į Smiltynę perkelti nemokamai.

"Pagal neįgaliųjų ir teisių konvencijas visi turime turėti lygias sąlygas ir valstybė turi jas sudaryti. Neįgaliųjų gyvenimas ir taip apribotas, o tokiomis tvarkomis dar labiau apsunkiname jų gyvenimą. Galbūt žvejyba yra vienintelis gyvenimo džiaugsmas, paguoda, terapija? Ir čia tokia neteisybė. Sergejui dabar belieka pavydžiai palydėti dešinės kojos neturinčius likimo draugus, besikeliančius į Smiltynę žvejoti", - apgailestavo N. Puteikienė ir žadėjo toliau kovoti, kad ši nelygybė būtų panaikinta.

"Nelygybė visada buvo ir, matyt, bus"

Vladas ALSYS, Klaipėdos miesto neįgaliųjų draugijos pirmininkas

Žinoma, kad absurdiškai skamba, kai kompensacijos skirstomos tarsi pagal tai, kurios kojos negali valdyti. Deja, mūsų šalyje dažni tokie atvejai, kai priima įstatymus, bet jie nėra išgryninti iki galo, todėl ir susiduriame su įvairiausiomis absurdiškomis situacijomis.
Mūsų draugija dažnai susiduria ir su kita problema. Pavyzdžiui, žmogus turi abi kojas, bet sunkiai jas valdo. Jam suteiktas 25 proc. darbingumas. Toks neįgalusis taip pat gali vairuoti tik automobilį, kuriame įrengtas rankinis valdymas, bet jam kėlimasis keltu nekompensuojamas. Aiškina, kad kompensuotų tuomet, jei sėdėtų neįgaliojo vežimėlyje. Mūsų draugijoje yra žmonių, kurie labai sunkiai vaikšto, bet dar stengiasi laikytis ant kojų, nes žino, kad, atsisėdus į neįgaliojo vežimėlį, iš jo pakilti bus labai sunku. Ir už tai juos baudžia. Ta nelygybė visada buvo ir, matyt, bus.

Griežtai draudžiama "Vakarų eksprese" paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo. Turinio naudojimo taisyklės.

Komentarai

Ponui(poniai)"Bet"

2018-05-17   08:28

IP: 188.69.213.78

Gal Tamsta paplušėti dėl klaipėdiečių bėdų pasiūlytumėt ne tik poniai Puteikienei, bet ir kitiems Tarybos nariama? Ar ta moteris viena už visus turi "arti"? Nors pirštelį pajudinti, gali ir tie likusieji -visi 30 "štukų"... Ar dyki savivaldybėje per komitetus, posėdžius sėdėdami savo reikalus tik tvarkosi, o negali visu būriu išspręsti šio paradokso, absurdo taisyklių?

:)

2018-05-17   06:47

IP: 86.100.141.101

Kelte mačiau Porshe Cayene su NEĮGALIOJančiu lipduku. Įdomu, ar automobilį įsigijo tapus neįgaliuoju, ar neįgaliuoju tapo, nes nusipirko tokį automobilį?

Petras

2018-05-16   22:18

IP: 78.57.238.134

Daug neįgaliųjų, turinčių judėjimo negalią, norėtu patekti į Neringą, dėja dėl finansinių galimybių tai yra neįmanoma.

Tavo komentaras

Vardas*

El. paštas

Komentaras*

Siunčiama. Prašome palaukti...

Šiandien VE.lt skaitykite

Sveikata

Protinę negalią turinčiam ir paniškai odontologų bijančiam klaipėdiečiui privačioje klinikoje teko susimokėti...

Paniška odontologų baimė. Kur kreiptis? nuotrauka, foto

Įsibėgėjus vasarai vargina ne tik karšti orai, bet ir sustiprėję nemalonūs kvapai,...

Šiukšlės vasaros sezonu: kaip išvengti kvapų ir ligų? nuotrauka, foto

Populiarėjantys vandens batutai nėra tokia nekalta pramoga, kaip gali pasirodyti, –...

Susilaužyti stuburą galima ir krintant minkštai nuotrauka, foto

Šiomis dienomis rekordiniai karščiai vargina visus, tačiau ypač saugoti save turėtų lėtinėmis...

Su kaitra nejuokaujama: teko gelbėti nuo mirties nuotrauka, foto

Vyro neištikimybė: aš pavargau, pasidaviau ir nėra jėgų taikytis nuotrauka, foto

Psichologija, Nežinau ar kreipiuosi deramai, bet… Šeimos nebeliko po 24 m. bendro ...

Galkino dėmesį Grybauskaitei siūlo praleisti pro ausis nuotrauka, foto

Lietuva, Palangos koncertų salėje pasirodymą surengęs Maksimas Galkinas pokštavo apie Rusiją, neseniai praūžusį...

Dvi dešimtis kačių auginantys doviliškiai: "Žmonių abejingumas žudo" nuotrauka, foto

Gyvūnai, Klaipėdos rajone, Dovilų miestelyje, gyvenanti Vidos ir Antano Navickų šeimyna ketvirtį amžiaus...

Kodėl nekonfiskuotas E.Dragūno „Lamborghini“ nuotrauka, foto

Kriminalai, Egidijus Dragūnas per trejus metus du kartus prie vairo buvo sustabdytas neblaivus....

Pasidalink

Jūsų vardas*

Draugo el. paštas*

Komentaras

Siunčiama. Prašome palaukti...