Mėlynas ramybės uostas sudėtingame autistų pasaulyje

Mėlynas ramybės uostas sudėtingame autistų pasaulyje

Šįvakar Biržos tiltas nušvis mėlyna spalva ir taip bus apšviečiamas visą balandžio mėnesį. Tokiu būdu bus skelbiama apie kampaniją "Šviesk mėlynai", kuri skirta šviesti visuomenę apie autizmo spektro sutrikimus.

Šiandien, balandžio 2-ąją, minima Pasaulinė autizmo supratimo diena. Pasaulyje įprasta, kad žmonės apsirengia mėlynus drabužius ar priderina mėlynus aksesuarus, o pastatai ar net miestai apšviečiami mėlyna spalva. Kampanijos simboliu pasirinkta mėlyna spalva, kadangi ji, teigiama, gali simbolizuoti ramybės ir priėmimo jausmą pasaulyje, kuris kartais gali būti labai garsus ir sudėtingas.

Klaipėda prie kampanijos "Šviesk mėlynai" prisijungia VšĮ "Elgesio sprendimai", "Vilties miestas", dienraščio "Vakarų ekspresas", UAB "Promo Plius" ir UAB "Gatvių apšvietimas" dėka. Susivienijusios įstaigos ir organizacijos kviečia pasidomėti autizmo spektro sutrikimais ir tapti supratingesniems ir atviresniems vadinamiesiems lietaus vaikams - autistams.

AUTIZMAS nėra liga, tai yra sutrikimas, todėl labai svarbu yra supratimas, palaikymas, išklausymas. Redakcijos archyvo nuotr.

"Vakare, kai įsijungs miesto apšvietimas, Biržos tiltas švies mėlynai ir taip jis švies visą mėnesį. Prie tilto bus informacinės lentelės, kurios paaiškins, kodėl tiltas šviečia būtent taip, kad tai nėra koks nors vizualinis pagražinimas. Taip mes norime parodyti solidarumą. Tiltas taip pat simbolizuoja ir ryšį tarp įvairių žmonių, o mėlynas tiltas bus tarsi ryšys tarp autistų ir ne autistų. Balandžio mėnesį Biržos tiltas bus bendruomenės jungties simbolis", - kalbėjo "Gatvių apšvietimo" vadovas Dangeras Aleksandrovas.

VšĮ "Elgesio sprendimai" vadovė Rita Karvelienė atviravo, kad autizmo spektro sutrikimų turinčių vaikų tėvai jaučiasi blogai, nes jų vaikus dažnai atstumia bendraamžiai ar jų tėvai, dėl to norima informuoti visuomenę, kas yra autizmas, kaip jis pasireiškia ir t. t.

Tėvams itin skaudu, kai vaikų žaidimo aikštelėje tėvai savo atžalas patraukia toliau nuo autistų - šie lieka vieniši.

"Reikia suprasti, kad tarp mūsų yra ir kitokių vaikų. Norime, kad žmonės autistus priimtų ramiai, nes jiems ir taip gyvenime pakanka įvairių iššūkių, jie kenčia. Autizmas nėra liga, tai yra sutrikimas, todėl labai svarbu yra supratimas, palaikymas, išklausymas. Mes siekiame parodyti visuomenei, kad autistai turėtų būti priimti tokie, kokie yra, jiems turėtų būti padedama prisitaikyti prie pasaulio", - sakė R. Karvelienė.

Autizmo spektro sutrikimus išduoda veiksmai, emocijos. Tačiau sutrikimai pasireiškia labai skirtingai: nuo labai lengvų požymių iki sudėtingo elgesio.

"Yra sutrikimų spektras. Tai reiškia, kad sutrikimas gali pasireikšti labai įvairiai, pavyzdžiui, gali būti labai gabus vaikas, labai gražiai piešiantis ar nuo mažens puikiai sprendžiantis matematikos uždavinius. Gali būti ir labai sunkūs atvejai, kai vaikas į nieką nereaguoja, tik sukinėja mašinėlės ratą, būna verksmai, klyksmai. Tad yra sakoma, kad jeigu pažįsti vieną autistą, tai nežinai, kas yra autizmas", - pasakojo R. Karvelienė.

Pasak jos, vienas iš pagrindinių autizmo spektro sutrikimų požymių - socialinis bendravimas, nes autistai bendrauja per daug arba visai nebendrauja. Pašnekovės teigimu, garsiai kalbant apie autizmą norima, kad žmonės suprastų, kas yra autizmas, nesmerktų neįprastai viešumoje besielgiančių vaikų ir jų tėvų.

Pirmadienį Seime vyko konferencija "Autizmas Lietuvoje: iššūkiai ir sprendimai". Lietuvos autizmo asociacijos "Lietaus vaikai" valdybos pirmininkės Linos Sasnauskienės teigimu, tai pirmas tokio masto renginys mūsų šalyje, siekiant skatinti visuomenės sąmoningumą, toleranciją ir viešumą.

"Ši konferencija - tai žingsnis į rimtą ir abipusį dialogą tarp valstybės institucijų ir autistiškus vaikus auginančių tėvų, kurio taip trūksta. Mūsų šeimos yra labai pažeidžiamos - susiduria su specialistų trūkumu, ypač regionuose, finansinėmis problemomis dėl to, kad dėl diagnozės griūva šeimos ir vaiką prižiūrintis asmuo dažnai negali dirbti. O kur dar pačių tėvų psichologinis nuovargis, atokvėpio paslaugos nebuvimas, dažnai viduramžiškas visuomenės požiūris į autizmą. Mums nereikia užuojautos, mes norime diskutuoti apie realius pokyčius Lietuvoje", - sakė L. Sasnauskienė.

Informacija

Žodis "autizmas" kilęs iš graikų kalbos ("autos" - pats, "izmas" - orientacija) ir reiškia įvairius žmogaus raidos sutrikimus. Šiam sutrikimui būdingi keli požymiai, pasireiškiantys trijose veiklos srityse: socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio.
Specialistai pažymi, kad autizmo bruožų turintys žmonės kitaip suvokia aplinką. Jie dažnai sutelkia dėmesį į detales, todėl jiems tampa sunku pamatyti bendrą situacijos kontekstą. Autistai retai ieško akių kontakto, jiems sunku atpažinti kito žmogaus nuotaiką veide.
Įrodyta, jog autizmas tikrai nėra blogo auklėjimo ar konfliktų šeimoje padarinys. Jam įtakos turi genų ir biologinės aplinkos poveikis prieš, per ir po gimimo. Neigiami veiksniai gali paveikti smegenų vystymąsi ir sukelti autizmo sutrikimus.
Autizmo simptomai yra skirtingi, o jų sunkumo laipsnis keičiasi augant vaikui. Teikiant tinkamą pagalbą, sutrikę gebėjimai gali būti pagerinami, o autistiško elgesio apraiškos sušvelninamos.
Šiuo metu pasaulyje yra per 67 mln. autistų, berniukams autizmas diagnozuojamas 4 kartus dažniau nei mergaitėms.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder