Maudytis saugu ne kiekviename ežere

Maudytis saugu ne kiekviename ežere

Drąsiausi vandens ir maudynių mėgėjai maudymosi sezoną pradeda jau po pirmojo griaustinio, o oficialiai Lietuvoje maudymosi sezonas prasideda birželio 1 d. ir tęsiasi iki rugsėjo 15 d. - maudyklų vandens kokybės tyrimai pradedami likus 2 savaitėms iki maudymosi sezono ir reguliariai atliekami kas dvi savaites birželio, liepos, rugpjūčio mėnesiais.

Kaip informavo Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotoja Gražvydė Norkienė, vandens kokybė turi būti stebima maudyklose, įtrauktose į stebimų Lietuvos maudyklų sąrašą. Tokių yra 112, iš jų 16 priekrančių ir 96 - vidaus vandenų.

Savivaldybės, atsižvelgusios į žmonių siūlymus, jei tokių yra, prieš maudymosi sezoną iki kiekvienų metų kovo 24 d. sudaro numatomų vykdyti maudyklų vandens kokybės tyrimų kalendorinį grafiką. Jos šią informaciją turi skelbti savivaldybių interneto svetainėse ir pateikti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui.

Šiemet naujai bus stebimos Alytaus m. Didžiosios Dailidės ir Švenčionių Sarių ežerų maudyklos ir nebebus stebimos Kelmės rajone esančios Karklėnų ežero ir Vėjinės tvenkinio maudyklos. Vilkaviškio rajone esančiame Paežerių ežere dėl vykdomų ežero valymo darbų sezono metu maudykla bus uždaryta. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras jau yra gavęs vandens kokybės tyrimų rezultatus iš 98 maudyklų ir 123 rekreacijai skirtų zonų. Vandens kokybė Lietuvos higienos normos reikalavimus atitiko visose tirtose maudyklose.

Tyrimų rezultatai dar negauti iš Alytaus rajono, Druskininkų miesto, Lazdijų ir Varėnos rajonų, Panevėžio miesto, Visagino miesto, Kalvarijų, Anykščių, Ignalinos, Zarasų rajonų.

Taip pat gauta informacija apie 123 rekreacijai skirtų zonų vandens kokybę. Jonavos r. Taurastos tvenkinyje ir Šventosios upėje buvo nustatytas 1,2 karto didesnis, negu leidžiama, žarninių lazdelių skaičius, Kėdainių r. Nevėžio upėje - 2,4 karto didesnis, nei leidžiama, Panevėžio r. Nevėžio upėje, ties Naujamiesčiu, - 2,6 karto didesnis, nei leidžiama, Utenos r. Dauniškio ežere - 1,1 karto didesnis, nei leidžiama, žarninių enterokokų skaičius.

Informaciją apie maudyklų vandens kokybę kiekvienoje apskrityje galima rasti Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro interneto svetainėje.

Šįmet ir vėl Nidos, Juodkrantės ir Palangos Birutės parko paplūdimiuose plevėsuos Mėlynoji vėliava. Siekdamos gauti Mėlynąją vėliavą, savivaldybė ir paplūdimius bei prieplaukas prižiūrinčios institucijos privalo įgyvendinti daugybę reikalavimų aplinkosauginio švietimo ir informavimo, vandens kokybės, aplinkosauginio valdymo, saugumo ir paslaugų kokybės kategorijose.

Lietuvos žaliųjų judėjimo ir Aplinkosauginio švietimo fondo įgalioti asmenys privalo tikrinti, ar paplūdimys ir prieplauka sezono metu atitinka keliamus reikalavimus. Mėlynoji vėliava turi būti nuleidžiama, jei aptinkama trūkumų. Pakelti ją leidžiama tik tada, kai visi trūkumai pašalinami.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder