Maisto papildus padės išsirinkti kasininkės

Maisto papildus padės išsirinkti kasininkės

Nors nuolat akcentuojama, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalas, o gausus ir netinkamas jų vartojimas net gali sukelti sveikatos problemų, Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) pateiktas siūlymas jais prekiauti ne vaistinėse, o maisto prekių parduotuvėse. Matyt, maisto prekių pardavėjams prieš darbinantis ateityje gali tekti išklausyti dar ir farmacijos mokslo kursą, kad galėtų kompetentingai pirkėjams patarti.

Ne vaistas ir ne maistas

Maisto papildas - tai maisto produktas, skirtas įprastam maisto racionui papildyti, ir kuris vienas arba derinamas su kitomis medžiagomis yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų, turinčių mitybinį arba fiziologinį poveikį, šaltinis.

„Vakaro žinių“ žiniomis, šiuo metu SAM yra svarstoma bent keletas variantų, kaip geriau organizuoti prekybą maisto papildais. Vienas iš siūlymų - kad vaistinėse būtų prekiaujama tik tokiais maisto papildais, kurių teigiamas poveikis sveikatai yra įrodytas moksliniais tyrimais, t.y. kurie paženklinti EK patvirtintais sveikatinimo teiginiais.

Jei SAM pritartų tokiam siūlymui, maisto papildų žmonėms tektų ieškoti parduotuvėse, maisto prekių lentynose ar keliauti į turgų. Su kuo ten dėl maisto papildų vartojimo pasikonsultuoti, žinoma, rasti galima, tik klausimas, kiek tokie „konsultantai“ patikimi.

Patars pardavėjas?

Pasak Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkės Elenos Kvedarienės, asociacijos nariai šio siūlymo nepalaiko, jiems visiškai neaišku, dėl ko tai siūloma, - tikrai ne dėl vartotojų gerovės.

„Mums nesuprantamas šis siūlymas - argumentų jokių negirdėjome, o kokybė, kaip suprantame, ne priežastis, nes vienur norima prekybą tam tikrais papildais drausti, tačiau kitur jais prekiauti bus leidžiama“, - sakė vaistinių atstovė.

E.Kvedarienės teigimu, jei vaistinėse liktų tik dalis maisto papildų, vartotojai būtų klaidinami - jiems lyg būtų leidžiama suprasti, kad tai, kas liko vaistinėse, yra gera, o visa kita yra prastos kokybės. Tačiau realiai juk taip nėra - notifikuoti maisto papildai yra geros kokybės. Skirtumas tik tas, kad sveikatinimo teiginiai gali būti rašomi tik ant tų maisto papildų, kurie atitinka paros dozės normas. Kadangi tai labiau susiję su rinkodara, kai kurie gamintojai net ir nerašydavo tų sveikatinimo teiginių, tad dabar, norint likti vaistinėse, jiems tektų peržiūrėti ženklinimus, keisti etiketes ir t.t.

Tai, kad papildai parduodami vaistinėse, E.Kvedarienės manymu, yra gerai. Vaistinės yra nuolat kontroliuojamos, maisto papildai čia laikomi atskirose lentynose, pagal nustatytą tvarką visur yra užrašai, kad tai maisto papildai, saugojimo sąlygos atitinka gamintojo reikalavimus... Nežinia, kaip parduotuvėse visa tai būtų įgyvendinta.

Kitas dalykas, anot pašnekovės, - maisto papildus dažniausiai reikia vartoti geriant kokius nors vaistus. Pavyzdžiui, jei vartojami šlapimo išsiskyrimą skatinantys vaistai, kartu iš organizmo pasišalina ir mineralai, tad žmogui papildomai patartina vartoti magnio, kalio.

„Dar daugiau - vartotojai dažnai nori patarimo, kokį maisto papildą pasirinkti, kiek jo vartoti yra saugu. Vieninteliai, galintys kompetentingai apie tai informuoti, yra farmacijos specialistai, o parduotuvėse žmonės patikimos informacijos negautų, - sakė E.Kvedarienė. - Nors maisto papildas ir nėra vaistas, visiems būtų geriau, jei farmacininkas profesionalas parduotų žmogui tokią prekę ir jį konsultuotų.“

Vaistai gali brangti

„Peržiūrėjome turimus maisto papildus ir matome - jeigu tektų išimti iš lentynų tuos maisto papildus, kur nėra sveikatinimo teiginių, kai kurių papildų visiškai neliktų, o ir likusių pasirinkimas nebūtų didelis, - sakė vaistinių atstovė. - Probiotikų, pavyzdžiui, liktų tik vienas preparatas, bičių produktų visiškai neliktų, žuvų taukų - tik vienas produktas. Kitaip sakant, ribotas pasirinkimas.“

Dar viena rizika - jei bus pritarta iniciatyvai patrumpinti ir taip neilgą prekių sąrašą, kuriomis leidžiama prekiauti vaistinėse, gali atsitikti taip, kad vaistai pabrangs. Mat tarp vaistinių yra didelė konkurencija, tad klientus jos prisivilioja taikydamos nuolaidas. Pelną vaistinės gauna iš kitų prekių - maisto papildų, kosmetikos ir kt. Sumažėjus siūlomam prekių asortimentui, vaistinės nebegalės daryti tokių nuolaidų, tad antkainis vaistams kils, atitinkamai kaina galutiniam vartotojui bus aukštesnė.

Būtina sugriežtinti kontrolę

Nacionalinės vaistų prekybos asociacijos direktorė Jūratė Kulberkienė „Vakaro žinioms“ teigė kartu su kitų vaistininkų organizacijų atstovais pasirašiusi dokumentą, kuriame siūloma nekeisti dabartinės prekybos maisto papildais tvarkos, o efektyvinti kontrolę to, kas patenka į rinką.

„Ministerijoje vykusiame susitikime buvo pasakyta, kad papildų yra labai daug, jų neįmanoma sukontroliuoti, vadinasi, reikia griežtinti notifikavimą, kad tokie papildai, dėl kurių kyla įtarimų, net nepatektų į rinką, - sakė J.Kulberkienė. - Tad mūsų siūlymas - pirmiausia susitvarkyti, gal sugriežtinti notifikavimo sistemą, o ne riboti tiekimo kanalus. Juk jeigu papildų nebus vaistinėse, jie suplūs į kitas prekybos vietas, o ten nėra nei kokių specialistų, nei reikiamų žinių. Ribodami tiekimo kanalus iš esmės problemos neišspręsime, o prieinamumas žmonėms bus sumažintas. Kitaip sakant, kas pakeitus tvarką bus geriau, mes taip ir nesupratome.“

J.Kulberkienė įsitikinusi, kad prieš vartojant maisto papildus reikėtų pasikonsultuoti su specialistu - ar vaistininku, ar gydytoju. Atėję į vaistinę žmonės visada randa specialistą, iš kurio gali gauti išsamią informaciją. Ji pati teigia maisto papildus perkanti tik vaistinėse, nes pasitiki vaistininkų kompetencija, o ne internetu ar maisto papildų reklama.

Rimantė ŠALAŠEVIČIŪTĖ, Sveikatos apsaugos ministrė:

- Jūsų nuomone, gerai išimti maisto papildus iš vaistinių ir leisti jais prekiauti bet kur?

- Ne bet kur, yra siūlymas prekiauti jais maisto prekių parduotuvėse, kaip daroma kai kuriose Europos Sąjungos valstybėse.

Mes šį klausimą jau svarstėme ir esame parengę keturis variantus - jie pateikti nuomonėms pareikšti. Iš tų keturių variantų, kurie pateikti svarstyti, mes neprisirišome prie siūlymo, kad maisto papildai būtų išimti iš vaistinių. Mūsų manymu, turi būti smarkiai sustiprinta maisto papildų patekimo į prekybą kontrolė, o prekiaujama jais ir toliau vaistinėse, svarstant alternatyvą, kad galbūt tikslinga būtų jais prekiauti ir maisto prekių parduotuvėse.

- O jūs pati kur perkate maisto papildų?

- Aš jų nenaudoju, mano šeima taip pat vengia. Nemanau, kad jie kažkuo naudingi ar būtini. Manau, reikia maitintis sveikai, lietuviška produkcija, tuo, kas reikalinga ir geriausiai tinka organizmui. To ir pakanka.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder