Maistas padeda nesusirgti

Maistas padeda nesusirgti

Gyvenimas mums duoda įvairių galimybių, tačiau dažnai užmirštame save. Skubame, bėgame ir esminiams gyvenimo momentams neskiriame pakankamai dėmesio. Kokybiškas miegas, pakankamas fizinis aktyvumas, reguliarus, skanus, tinkamas valgymas - tai, kas užtikrina mūsų gyvenimo kokybę, teigia specialistai.

Lietuvos dietologų draugijos pirmininkės, Vilniaus universiteto Santariškių klinikų gydytojos dietologės doc. dr. Editos Gavelienės teigimu, šiuolaikinis dietologijos mokslas vystomas keliomis kryptimis. Viena siekia surasti tokius maisto produktų derinius ir maisto sudedamąsias dalis, kurios užtikrintų žmogaus ilgaamžiškumą ir sveikatą. Kita siekia padėti jau sergančiam žmogui ir ieško tokių maisto produktų ar jų derinių, kurie turėtų atsirasti ar išnykti iš tam tikromis ligomis sergančių asmenų raciono.

„Bet kuri, ypač vėžio, diagnozė neigiamai veikia žmonių emocijas. Maistas taip pat yra gyvenimo dalis, kuri veikia emociškai. Išgirdus tam tikrą diagnozę pirmiausia dingsta apetitas. Tad esant bet kuriai situacijai - ar siekiant išvengti ligos, ar susirgus, svarbiausia neužmiršti, kad maistas yra gyvybės palaikymo šaltinis. Ir maisto produktus reikia rinktis taip, kad jie užtikrintų sveikatą ir suteiktų gyvenimo džiaugsmo“, - teigia gydytoja.

Jos teigimu, dietologijos srityje dirbantys specialistai kiekvieną dieną atranda kažkokių medžiagų, kurios galimai turi reikšmės sergamumo tam tikromis ligomis mažinimui. Kartais nutinka taip, kad tokia toli gražu ne visada patvirtinta informacija nuteka plačiajai visuomenei ir taip atsiranda vadinamieji stebuklingi maisto produktai, įvardijami kaip panacėja.

Tačiau šiandien tiek Pasaulinė sveikatos organizacija, tiek dietologijos mokslas, tiek įvairios vėžio prevencija užsiimančios institucijos yra aiškiai įrodžiusios keletą teiginių, susijusių su maistu ir vėžio prevencija, į kuriuos rekomeduojama įsiklausyti.

Vienas tų teiginių - pakankamas skaidulų kiekis racione, t.y. ne mažiau kaip 25 g per dieną. Skaidulos - tai nevirškinamoji maisto sudėtinė dalis, patenkanti į organizmą kartu su kruopomis ir daržovėmis, kurių Lietuvos gyventojai valgo per mažai, ir vaisiais, kurių kartais valgome per mažai, o kartais - per daug.

Kitas dalykas - daržovės ir vaisiai. Tai dvi skirtingos maisto produktų grupės, kurių turi būti vartojamas tam tikras kiekis. Daržovių turėtume suvalgyti ne mažiau kaip pusę kilogramo per dieną, vaisių - apie 300 g. Tiesa, svarbu neužmiršti ir kitų maisto produktų grupių atstovų.

Visas daržoves ir visus naudingus vaisius, E.Gavelienės teigimu, mes turime čia, savo krašte. Jai liūdna, kai žmonės sako: na va, ateina žiema, ką man reikės daryti? Atmerkti akis ir pasižiūrėti, ką valgė mūsų seneliai. Visa tai galime rasti tiek parduotuvių lentynose, tiek turgavietėse, tiek patys užsiauginti. Pavyzdžiui, žiemą yra puikus žmogaus organizmui labai naudingų ropinių daržovių pasirinkimas.

Vis dažniau pasigirsta ir nuomonių, kad dabartinio maisto produktai nebėra tiek maistingi ir vertingi, kaip būdavo anksčiau, tad nuolat reikia papildyti savo mitybą maisto papildais.

„Be abejo, dabartinis maistas skiriasi nuo to maisto, kurį valgydavo urvinis žmogus, net nuo to maisto, kuris buvo valgomas praeitame šimtmetyje, - teigia dietologė. - Tačiau kad ir koks „blogas“ tas mūsų maistas dabar būtų, apsižvalgykime aplink: gyvenimo trukmė ilgėja, per ketverius metus ji pailgėjo porą metų. Vadinasi, galime puikiai ir visavertiškai maitintis, jeigu to norime.“

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios"

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder